ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
07 грудня 2016 року № 826/23389/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Іщука І.О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 доКиївської міської радипровизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Київської міської ради (далі - Відповідач), про визнання протиправними дій Відповідача щодо порушення процедури розгляду клопотання про надання безоплатно у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах норм безоплатної приватизації згідно статті 118 Земельного кодексу України, щодо не винесення на розгляд сесії Київської міської ради клопотання Позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо надання у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) та зобов'язати Київську міську раду винести на засідання чергової сесії Київської міської ради та розглянути подане Позивачем клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах норм безоплатної приватизації орієнтованою площею 0,10 га в межах міста Києва у відповідності до норм чинного законодавства із прийняттям відповідного рішення.
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що Відповідач безпідставно відмовив у розгляді клопотання та Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради неуповноважений по суті розглядати зазначені клопотання, оскільки такі клопотання повинні розглядатися виключно на пленарному засіданні Київської міської ради.
Позивач в судове засідання не з'явився, через канцелярію суду подав клопотання про розгляд справи за його відсутності та просив розглянути справу в порядку письмового провадження.
Представник Відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову у повному обсязі.
Враховуючи неявку Позивача, суд на підставі ч. 6 ст. 128 КАС України ухвалив розглядати справу в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
02.02.2015 року Позивач звернувся до Київської міської ради з клопотанням в порядку ст. 118 ЗК України та просив реалізувати його гарантоване право на отримання безоплатно у власність земельної ділянки, виділити без його погодження земельну ділянку орієнтованим розміром до 0,10 га в межах міста Києва з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки орієнтованою площею 0,10 га по передачі йому безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в межах міста Києва. Зазначені питання просив розглянути на сесії Київської міської ради у встановлений законодавством місячний термін з прийняттям об'єктивного і обґрунтованого рішення та повідомленням його про прийняте рішення шляхом направлення на вказану ним адресу копії витягу з рішення сесії Київської міської ради.
За результатами розгляду клопотання, Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) листом від 06.04.2015 р. № 057028-08/В-1598-5669 повідомив Позивача, що його клопотання не підлягає розгляду по суті, оскільки воно за своїм змістом не відповідає вимогам ст. 118 ЗК України, а саме відсутні графічні матеріали із зазначеною конкретною земельною ділянкою.
Вважаючи дії Відповідача по передачі за дорученням заступника міського голови-секретаря Київської міської ради Резнікова О.Ю. від 26.02.2015 р. № 08/В-6190 на розгляд Департаменту земельних ресурсів Київської міської ради клопотання про надання безоплатно у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах норм безоплатної приватизації згідно із нормами ст. 118 Земельного кодексу України порушенням законодавчо встановленої процедури розгляду таких клопотань, та як наслідок - прийняттям протиправного рішення, Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва за захистом своїх прав та інтересів.
Оцінивши за правилами ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок набуття та реалізації права на землю громадянами встановлений у розділі IV Земельного кодексу України.
Так, відповідно до частини першої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Пунктом "в" частини 3 статті 116 Земельного кодексу України встановлено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться шляхом одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Статтею 118 Земельного кодексу України встановлений порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами. Зазначеною нормою встановлено, що громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та висновки конкурсної комісії (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України).
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Виходячи з наведених правових норм вбачається, що право отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою, може бути реалізовано громадянами у встановленому законом порядку, зокрема необхідним є подання відповідного клопотання, у якому зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри, додавши до нього графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки та інші документи, визначені Земельним кодексом України. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Статтею 9 Земельного кодексу України визначено, що до повноважень Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин на їх території віднесено, зокрема: розпорядження землями територіальної громади міста; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Як зазначалося вище згідно ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, питання регулювання земельних відносин.
Наведені норми чітко встановлюють право Київської міської ради передавати земельні ділянки комунальної власності у власність громадян.
Положенням «Про Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)», затвердженим рішенням Київської міської ради від 19.12.2012 р. № 182/342 (зі змінами, в тому числі рішенням Київської міської ради від 22.05.2013 р. № 397/9454) врегульовано діяльність Департаменту земельних ресурсів.
Аналізуючи вищезазначене положення, суд приходить до висновку, що у Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради відсутні повноваження з приводу відмови у розгляді поданого Позивачем клопотання, оскільки до їх компетенції віднесено лише право подачі свого висновку з питань передачі земельних ділянок у власність громадян та юридичних осіб, а ніяк не відмова у розгляді таких клопотань, оскільки останні належать до компетенції Київської міської ради та розглядаються на чергових пленарних засіданнях.
Як вбачається із наявних у справі доказів, Позивач додав до клопотання від 02.02.2015 року про виділення та передачу у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у межах норм безоплатної приватизації орієнтовною площею 0,10 га в межах міста Києва всі необхідні документи, визначені Земельним кодексом України.
Таким чином, наведене свідчить, що Позивачем дотримано встановлений Земельним кодексом України порядок для реалізації права на погодження місця розташування земельної ділянки та одержання дозволу на розроблення документації із землеустрою, а Відповідач не довів правомірності прийняття даного рішення, у зв'язку з чим суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати підлягають відшкодуванню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Київської міської ради щодо порушення процедури розгляду клопотання про надання безоплатно у власність земельних ділянок для будівництва і обслуговування буднику, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах норм безоплатної приватизації та не винесення на розгляд сесії Київської міської ради клопотання від 02.02.2015 р. ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування буднику, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки).
3. Зобов'язати Київську міську раду винести на засідання чергової сесії Київської міської ради та розглянути подане 02.02.2015 р. ОСОБА_1 клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах норм безоплатної приватизації орієнтовною площею 0,10 га в межах міста Києва із прийняттям відповідного рішення.
4. Судові витрати в розмірі 488,08 грн. присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок Київської міської ради.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.О. Іщук