Постанова № 63252210, 01.12.2016, Київський районний суд м. Харкова

Дата ухвалення
01.12.2016
Номер справи
640/16116/16-а
Номер документу
63252210
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 640/16116/16-а

н/п 2-а/640/390/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.12.2016 року Київський районний суд м. Харкова в складі:

Головуючого судді Зуб Г.А.

при секретарі Левченко І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова про визнання неправомірними дій (бездіяльності) та зобов'язання провести певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

18 жовтня 2016 року до Київського районного суду м. Харкова надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 в якому він просить визнати протиправним рішення відповідача від 26.08.2016 року №293 про відмову позивачу в перерахунку призначеної пенсії за віком як державному службовцю в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати державних службовців його категорії за 01.12.2015 року, та зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок призначеної пенсії як державному службовцю в розмірі 88% заробітної плати в межах строку позовної давності з урахуванням підвищення розміру заробітної плати державних службовців його категорії з грудня 2015 року згідно довідки про заробітну плату №4882/0/90-16 від 22.08.2016 року. В обгрунтування вказаних вимог посилається на наступне. Позивач з 28.11.1985 року по 30.04.2009 року працював в органах місцевого самоврядування ХМР. В 2004 році позивачу була призначена пенсія за віком. В 2006 році на підставі постанови КМУ «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 року №268 позивачу було перераховано пенсію. З того часу і до теперішнього часу перерахунок пенсії йому більше не проводився. При виході на пенсію позивач працював начальником Управління житлового господарства Харківського міського виконавчого комітету. Згідно рішення 23 сесії 5 скликання ХМР «Про внесення змін до структури виконавчих органів ХМР» від 20.06.2008 року №148/08 Управління житлового господарства Департаменту житлово-комунального господарства та енергетики ХМР було перейменовано у Департамент житлового господарства ХМР, а з 01.12.2015 року заробітна плата працівників ХМР зросла. В зв'язку з чим, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахування розміру його пенсії. Однак, відповідач своїм рішенням в задоволенні його заяви відмовив. З таким рішенням відповідача, позивач не згоден, так як воно є неправомірним.

Представник позивача ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву, в якій просить розглянути справу без своєї участі та участі позивача, позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином та своєчасно, надав до суду письмові заперечення, в яких просив відмовити позивачеві в задоволенні позовних вимог, посилаючись, що на сьогоднішній день не має правових підстав для перерахунку позивачеві раніше призначеної пенсії за віком як державному службовцю, оскільки 01.05.2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якого втрата юридичної сили акта пов'язується, зокрема, з прийняттям нового акта, що встановлює інші правила, ніж ті, що були встановлені попереднім актом.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що з 22.05.2004 року позивачу була призначена пенсія за віком згідно із Законом України «Про державну службу» в розмірі 88% заробітної плати. Стаж позивача як державного службовця на 01.05.2009 року складає 23 роки 5 місяців 2 дні.

Відповідно до довідки Департаменту житлового господарства від 22.08.2016 року №4865/0/90-16, згідно з рішенням 1 сесії ХМР 5 скликання від 19.04.2006 року №05/06 Головне управління житлового господарства ХМР, якому було підпорядковане управління житлового господарства, перейменоване на Департамент житлово-комунального господарства та енергетики ХМР. Згідно з рішенням 23 сесії ХМР 5 скликання від 20.06.2008 №148/08 Управління житлового господарства Департаменту житлово-комунального господарства та енергетики ХМР перейменоване на Департамент житлового господарства ХМР,

26 серпня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця на підставі поданої ним довідки №4882/0/90-16 від 22.08.2016 року.

Однак, рішенням №293 УПФУ в Київському районі м. Харкова від 26.08.2016 року, позивачеві відмовлено у такому перерахунку пенсії з посиланням на те, що з 01.05.2016 року набув чинності Закон №889-VIII, відповідно до підпункту 1 п. 2 розділу ХІ «прикінцеві та перехідні положення» якого визнаний таким, що втратив чинність Закон №3723-ХІІІ ( у т.ч. ст. 37-1), крім ст. 37, що застосовується для осіб зазначених у п. 10 і 12 цього розділу. Ст. 90 Закону №889 встановлено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Оскільки в період до 01.05.2016 року будь-які нормативні акти, в яких викладені умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям, порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсій, а також умови затвердження форми довідки про заробітну плату для перерахунків пенсій державним службовцям КМУ не приймалися, з 01.05.2016 року скасовані законодавчі норми щодо перерахунку пенсій державним службовцям, тому відповідачем прийнято рішення про відмову позивачеві в перерахунку пенсії з 01.12.2015 року згідно ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 37 Закону України від 19.12.1993 № 3723-ХІІ "Про державну службу" (далі - Закон № 3723-ХІІ) (в редакції чинній, на час призначення пенсії позивача) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.

Відповідно до вимог статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ(на момент призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

При цьому, внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VI від 08 липня 2011 року зміни до статті 37 Закону України "Про державну службу" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії".

Пунктом 4 вищезазначеної Постанови встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Відповідно до п. 5 Постанови №865 (у редакції від 25.03.2014) перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Відповідно до статті 37-1 Закону № 3723-XII (у редакції, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Таким чином, Положеннями Постанови № 865 на час звернення позивачки до відповідача із заявою про перерахунок пенсії не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця.

Але, на даний час всупереч статті 37-1 Закону №3723-XII Кабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Щодо посилань відповідача на те, що починаючи з 01 червня 2015 року і до законодавчого врегулювання спеціальні пенсії не призначаються, а вже призначені - не перераховуються, слід зазначити наступне.

Так, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Між тим, пенсія позивачу призначена в травні 2004 року, тобто, до внесення змін до Закону України «Про державну службу».

Вирішуючи питання про застосування Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у часі, суд виходить з того, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Посилання відповідача на те, що згідно пункту 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01 червня 2015 року норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до ЗУ «Про державну службу», не діють, суд вважає необґрунтованим, оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, а не про призначення пенсії вперше.

Таким чином, суд вважає, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

А тому, суд доходить висновку щодо обґрунтованості позовних вимог та задоволення позову про визнання рішення відповідача протиправним, та зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 88% заробітної плати державного службовця на підставі довідки №4882/0/90-16 від 22.08.2016 року з 01.12.2015 року з урахуванням проведених виплат.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 3, 6-14, 71, 72, 99-100, 122, 159-163, 167, 183-2, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова від 26.08.2016 року №293 щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку призначеної пенсії державного службовця з 01.12.2015 року у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати державних службовців - протиправним.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова провести ОСОБА_1, і.н. НОМЕР_1, перерахунок пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 88% заробітної плати державного службовця, виходячи з довідки №4882/0/90-16 від 22.08.2016, починаючи з 01.12.2015 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців з урахуванням проведених виплат.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії цієї постанови.

Суддя: