Ухвала суду № 63246403, 07.12.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2016
Номер справи
815/4818/15
Номер документу
63246403
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 грудня 2016 р.м.ОдесаСправа № 815/4818/15

Категорія: 8.3.13 Головуючий в 1 інстанції: Глуханчук О. В. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Вербицької Н.В., Джабурія О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління державної фіскальної служби в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління державної фіскальної служби в Одеській області про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

В С Т А Н О В И В:

21.08.2015р. ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління державної фіскальної служби в Одеській області (надалі - ДПІ у Приморському районі м. Одеси) про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень №0021241701 від 29.05.2015р. про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб на загальну суму 65953,92грн., з яких 52763,14грн. - за основним платежем та 13190,78грн. - за штрафними санкціями; №4227-17 від 05.08.2015р. про визначення податкового зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб у сумі 20061,17грн.; №4228-17 від 05.08.2015р. про визначення податкового зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб у сумі 20061,17грн.; №4229-17 від 05.08.2015р. про визначення податкового зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб у сумі 20061,17грн.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 13.10.2015р. позов задоволений частково; визнані протиправними та скасовані податкові повідомлення-рішення №№4227-17; 4228-17; 4229-17 від 05.08. 2015 року.

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи та порушення норм матеріального, процесуального права, просить постанову суду скасувати і ухвалити нову про відмову у задоволенні позовних вимог.

Згідно із п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки у судове засідання, належним чином повідомлені про розгляд справи, не прибули сторони, які беруть участь у справі.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що згідно свідоцтва про право власності серії НОМЕР_2 від 14 грудня 2004 року, ОСОБА_1 на праві приватної власності належить об'єкт за адресою: АДРЕСА_1, який складається з нежилих приміщень підвалу, загальною площею 3778,2кв.м. /а.с.62/

Право власності на нежилі приміщення підвалу, за адресою: АДРЕСА_1, зареєстровано за позивачем КП "ОМБТІ та РОН", номер запису 1307 в книзі 109неж-90, що підтверджується витягом з реєстру прав власності на нерухоме майно №32692105 від 27.12.2011 року. /а.с.63/

На підставі наказу ДПІ у Приморському районі м. Одеси від 15.04.2015 року №561, направлень на перевірку від 15.04.2015 року № 000443/556, №000444/557 та згідно з п.75.1 ст.75, пп.78.1.1, пп.78.1.4 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, посадовими особами відповідача проведено позапланову виїзну перевірку щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2012 року по 31.12.2014 року, дотримання законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 року по 31.12.2014 року, платника податків ОСОБА_1

За результатами перевірки відповідачем складений акт від 15 травня 2015 року №3203/15-53-17-1/НОМЕР_1 «Про результати позапланової виїзної перевірки платника податків ОСОБА_1, щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2012 року по 31.12.2014 року, дотримання законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 року по 31.12.2014 року». /а.с.18-25/

Відповідно до висновків акту, перевіркою встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 вимог статей 269, 270, 286, 287, 288 Податкового кодексу України, в результаті чого платником податків у перевіряємому періоді не було сплачено земельний податок з фізичних осіб у сумі 52763,14грн., у т.ч. по періодам: 2012 рік у сумі 12640,80грн., 2013 рік - 20061,17грн., 2014 рік - 20061,17грн.

На підставі акту перевірки ДПІ у Приморському районі м. Одеси прийнято податкове повідомлення-рішення №0021241701 від 29.05.2015р. про збільшення суми грошового зобов'язання платнику податків ОСОБА_1 за платежем земельний податок з фізичних осіб на загальну суму 65953,92грн., з яких 52763,14грн. - за основним платежем та 13190,78грн. - за штрафними санкціями. /а.с.37/

Рішенням Головного управління ДФС в Одеській області від 15.07.2015 року № /Г/15-32-10-07-08, скаргу ФОП ОСОБА_1 було задоволено, податкове повідомлення-рішення №0021241701 від 29.05.2015 року - скасовано. /а.с.41-45/

05.08.2015 р. на підставі рішення Головного управління ДФС в Одеській області про результати розгляду первинної скарги від 15.07.2015 року № 639/Г/15-32-10-07-08, ДПІ у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області прийняті податкові повідомлення-рішення форми "Ф" від 05 серпня 2015 року: №4227-17 про визначення податкового зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб у сумі 20061,17грн.; №4228-17 про визначення податкового зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб у сумі 20061,17грн.; №4229-17 про визначення податкового зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб у сумі 20061,17грн. /а.с.56-58/

Не погоджуючись із податковими повідомленнями-рішеннями позивач звернулася до суду з даним позовом.

Перевіривши матеріали справи, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції про обґрунтованість позову виходячи з наступного.

За змістом пп. 9.1.10 п. 9.1 ст. 9 Податкового кодексу України плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів, яка в силу вимог пп. 14.1.147 п. 14.1 ст.14 цього Кодексу є податком і справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, установлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Справляння плати за землю здійснюється згідно з положеннями розділу ХIII ПК України.

Так, пп. 269.1.1 п. 269.1 ст. 269 ПК України передбачено, що платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв). При цьому в силу вимог пп. 270.1.1 п. 270.1 ст. 270 цього Кодексу об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Отже, обов'язок платника податку сплачувати плату за землю виникає у власників та землекористувачів з дня виникнення права власності або користування земельною ділянкою.

Згідно зі статтею 125 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Право власності та користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України від 01 липня 2004 року № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон № 1952-IV).

Питання переходу права власності на земельну ділянку у разі набуття права на житловий будинок, будівлю, споруду, що розміщені на ній, регулюються ст.120 ЗК України та ст.377 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).

Цими нормами встановлено, що до особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності або право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені.

За правилами п. 286.1 ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 286.6 статті 286 ПКУ визначено, що за земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває в спільній власності кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується з урахуванням прибудинкової території кожному з таких осіб пропорційно належній частці кожної особи - якщо будівля перебуває у спільній частковій власності. Ця частка визначається співвідношенням загальної площі приміщення до спільної площі всіх квартир і нежитлових приміщень у будинку.

При цьому власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку сплачує до бюджету податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно (п. 287.8 ст. 287 ПК України).

Відповідно до ст. 286.5 ПК України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.

Листом Державної фіскальної служби України від 13.07.2016р. №7388/С/99-95-42-01-14 роз'яснено, що ставки земельного податку встановлюються органами місцевого самоврядування (сільськими, селищними, міськими радами та радами об'єднаних територіальних громад) у розмірі не більше 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. При цьому нормативна грошова оцінка земельної ділянки індексується на коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, розрахований відповідно до пункту 289.2 статті 289 Кодексу станом на 1 січня поточного року.

Право власності на земельну ділянку оформлене на фізичну особу (фізичну особу - підприємця) і сам підприємець використовує земельну ділянку, яку надано для здійснення підприємницької діяльності, то такий підприємець (платник єдиного податку) звільняється від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з земельного податку.

Судом першої інстанції встановлено, що як зазначено в акті перевірки, ОСББ «Мукачевський» сплачує земельний податок за всю земельну ділянку площею 5231,89кв.м. за адресою: АДРЕСА_1, згідно довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №383 від 27.01.2011 року. /а.с.65/

Згідно довідки ОСББ "Мукачевський" від 07 травня 2015 року №10, наданої на запит ДПІ у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області щодо надання інформації та підтверджувальних документів стосовно сплати податку на землю за земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1, загальна площа земельної ділянки - 5231,89кв.м., площа прибудинкової території - 3310кв.м., загальна площа будинку - 19295,2кв.м. (без урахування паркінгу); площа паркінгу - 4011,5кв.м. /а.с.64/

Отже, позивач повинен сплачувати земельний податок за земельну ділянку під нежитловими приміщеннями за адресою: АДРЕСА_1, пропорційно тій частині площі будівлі, що знаходиться в його користуванні/власності, з урахуванням прибудинкової території.

Водночас, встановлено, що ОСББ "Мукачевський" не зверталось до ОСОБА_1 щодо відшкодування земельного податку за нежитлове приміщення - паркінгу, у зв'язку із тим, що вказане нежитлове приміщення не знаходиться на балансі ОСББ.

Натомість, податковий орган, сформувавши позивачу податкові повідомлення - рішення №4227-17, №4228-17, №4229-17 від 05.08.2015 р., якими визначено податкові зобов'язання із земельного податку з фізичних осіб по 20061,17грн. за 2012, 2013, 2014р.р. відповідно, не навів жодних розрахунків такого нарахування земельного податку.

Таким чином, суд першої інстанції обґрунтовано та правомірно скасував спірні податкові повідомлення-рішення.

Відповідно до вищевикладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального закону та вирішив справу по суті правильно, тому постанова суду першої інстанції в порядку ст.200 КАС України підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - залишенню без задоволення.

Керуючись, ст.ст. 98, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління державної фіскальної служби в Одеській області залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2016 року залишити без змін.

Стягнути з державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління державної фіскальної служби в Одеській області до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок №:31212206781008, отримувач коштів: УК у м. Одесі/Приморський р-н/22030101, код ЄДРПОУ 38016923, банк отримувача: ГУДКСУ в Одеській області, МФО: 828011, код ЄДРПОУ суду 34380461 решту судового збору в розмірі 2112 (дві тисячі сто двонадцять)грн. 98коп.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: А.В. Крусян

Суддя: Н.В. Вербицька

Суддя: О.В. Джабурія