Постанова № 63244187, 06.12.2016, Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
06.12.2016
Номер справи
740/4299/16-а
Номер документу
63244187
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 740/4299/16-а

Провадження № 2-а/740/157/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 грудня 2016 року м.Ніжин

Суддя Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області Пантелієнко В.Г., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И Л А:

Позивач звернулась із позовом до суду в якому просить визнати протиправними дії Ніжинського об'єднаного управління пенсійного фонду України щодо відмови у включенні до заробітної плати для розрахунку пенсії державного службовця відповідно до її заяви від 27.10.2016 року грошових виплат, до яких відноситься: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної їй пенсії у бік збільшення з врахуванням таких сум, у розмірі 84 % від суми заробітної плати, відповідно до законодавства, яке діяло на момент призначення пенсії, на підставі довідки про складові заробітної плати, виданої Ніжинською об'єднаною Державною податковою інспекцією головного управління ДФС у Чернігівській області 18.10.2016 року № 8412/К/25-13-05-032, без зміни раніше визначеного базового місяця для проведення індексації пенсії наростаючим підсумком, включивши до складу пенсії вже нараховану суму індексації мінімальної заробітної плати, починаючи з 15.12.2005 року.

В обґрунтування вимог вказала, що вона перебуває на обліку у відповідача і з 15.12.2005 року одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», яка обчислена в розмірі 84% від суми заробітної плати на підставі довідок про складові заробітної плати, але при розрахунку пенсії в заробітну плату не включені зазначені нею інші виплати - матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, і в задоволенні заяви про проведення перерахунку пенсії з врахуванням таких сум, з якою вона звернулась до відповідача 27.10.2016 року, листом від 01.11.2016 року їй відмовлено, як вважає, без законних на те підстав, оскільки з зазначених сум був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - сплачувалися страхові внески до соціальних фондів, тому вони повинні враховуватися в заробітну плату для обчислення пенсії.

Відповідач у запереченнях вказав, що відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Матеріальна допомога є одноразовою виплатою та не є складовою заробітної плати, передбаченої ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу», тому факт утримання з такої допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні, перерахунку пенсії. Також матеріальна допомога не зараховується до інших надбавок, передбачених цією ж статтею зазначеного Закону, а відповідно не включається до заробітку, що враховується при обчисленні пенсії державним службовцям. Індексація - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг, і таке підвищення також не передбачено ст.33 Закону України «Про державну службу», як складова заробітної плати державного службовця, тому не враховується під час обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених в т.ч. Законом України «Про державну службу» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Також, Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ, який набрав законної сили з 01.05.2016 року, проведення перерахунків раніше призначених державним службовцям пенсій не передбачено.

Ознайомившись з запереченнями відповідача та дослідивши матеріали справи приходжу до наступного висновку.

Як зазначено позивачем та не спростовано в запереченні відповідачем, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Ніжинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 15.12.2005 року.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХII в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії, пенсія державним службовцям призначалася в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та передбачено її збільшення на один відсоток від заробітку за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Зазначена в позові позивачем ОСОБА_1 обставина, що пенсію їй було призначено у розмірі 84% від сум заробітної плати, належними доказами з боку відповідача не спростована.

З копії довідки від 18.10.2016 року № 8412/К/25-13-05-032 на а.с.11, поданої позивачем для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», видно, що за період з 01.12.2003 року до 30.11.2005 року у ОСОБА_1 мали місце інші виплати, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, і в довідці зазначено, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Листом Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 01.11.2016 року № 4823/03-12 (копія на а.с.13-14), позивачу повідомлено, що для перерахунку їй пенсії державного службовця з більшого заробітку відсутні законні підстави.

З наданих відповідачем заперечень на адміністративний позов, убачається, що відповідачем відмовлено позивачу у включенні до заробітної плати та врахуванні при обчисленні пенсії державного службовця сум, до яких відноситься матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу».

У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, а частина шоста цієї ж статті надає можливість встановлення державним службовцям надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інших надбавок і доплат, та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Статтею 35 Закону України «Про державну службу» передбачено надання державним службовцям щорічної відпустки з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Відповідно до ч.7 ст.33 Закону України «Про державну службу» умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Керівникам органів виконавчої влади надано право надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу), що передбачено п.п. 3 п. 2 постанови КМ України від 09.03. 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». До того ж, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, належить до інших заохочувальних і компенсаційних виплат (п.п.2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01. 2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01. 2004 року за N 114/8713).

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що: матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.

Згідно з частиною шостою статті 95 КЗпП та відповідно до статті 33 Закону України «Про оплату праці» індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством. Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07. 2003 року № 1078. Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01. 2004 року за № 114/8713.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною: в постанові від 20.02.2012 року у справі N 21-430а11 (Постанова N 21-430а11) та в постанові від 28.05.2013 року у справі N 21-97а131 (Постанова N 21-97а131 ).

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За встановлених обставин суд вважає, що відповідачем правомірність своїх дій не доведена, а позивачем заявлені вимоги належним чином обґрунтовані, проте суд не погоджується з твердженням позивача з приводу дати, з якої підлягає перерахунок пенсії державного службовця з наступних підстав.

Частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.

Як вбачається з листа Управління від 01.11.2016 року № 4823/03-12 позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця 27.10.2016 року, тобто після 15 числа жовтня 2016 року, а тому в силу приписів ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» поновити порушене право позивача необхідно з 01 листопада 2016 року.

Крім того, згідно ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

З огляду на викладене приходжу до висновку, що вимога позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок призначеної їй пенсії без зміни раніше визначеного базового місяця для проведення індексації пенсії наростаючим підсумком задоволенню не підлягає, оскільки заявлена передчасно так як порушення відповідачем права позивача в цій частині нею не доведена.

Відповідно до ст. 94 КАС України, за рахунок бюджетних асигнувань з Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на користь позивача підлягають стягненню документально підтверджені судові витрати в сумі 551,20 гривень (квитанція на а.с. 2).

Керуючись ст. ст. 158, 160-163, 183-2 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про оплату праці», Законом України «Про державну службу», суддя,

ПОСТАНОВИЛА:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Ніжинського об'єднаного управління пенсійного фонду України щодо відмови включити до заробітної плати ОСОБА_1 для перерахунку пенсії державного службовця відповідно до її заяви від 27.10.2016 року грошових виплат, до яких відноситься: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати.

Зобов'язати Ніжинське об'єднане управління пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (згідно редакції чинної на час призначення пенсії) в розмірі 84 відсотків суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації - на які нараховані та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду України, починаючи з 01 листопада 2016 року з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні інших вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Ніжинського об'єднаного управління пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського адміністративного апеляційного суду через Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Суддя В.Г. Пантелієнко