Справа № 510/1335/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.09.2016 р. м. Рені
Суддя Ренійського районного суду Одеської області Дудник В.І., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Ренійському районі Одеської області про визнання протиправною відмови у перерахунку пенсії та зобовязання виконати певні дії,-
В С Т А Н О В И В
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративною позовною заявою до Управління Пенсійного Фонду України у Ренійському районі Одеської області про визнання протиправною відмови у перерахунку пенсії та зобовязання виконати певні дії. На заявлених позовних вимогах позивач наполягав, просив їх задовольнити в повному обсязі, справу розглянути без його участі.
Представник відповідача позовні вимоги не визнала, надала суду відповідні письмові заперечення, зазначивши, що дії відповідача УПФУ в Ренійському районі є правомірними, такими, що відповідають положенням чинного законодавства.
В ході розгляду справи судом були досліджені: копія заяви ОСОБА_1 про проведення перерахунку пенсії від 14.07.2016р.; копія довідки прокуратури Одеської області № 310 від 29.06.2016 про заробітну плату ОСОБА_1; копія листа УПФУ у Ренійському районі від 25.07.2016р. про відмову у перерахунку пенсії; копія трудової книжки ОСОБА_1; копія пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 ОСОБА_1, серії ААА № 686701.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач ОСОБА_1, посилається на те, що з 02.10.2006р. перебуває на обліку в УПФ України у Ренійському районі та отримує пенсію за вислугою років в розмірі 80 % від суми місячного заробітку згідно з ЗУ «Про прокуратуру». З 13.08.2007р. продовжив працювати в органах прокуратури та 17.03.2015р. був звільнений. У зв'язку з підвищенням посадових окладів прокурорсько-слідчих працівників, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів», він звернувся до УПФ України у Ренійському районі із заявою про здійснення перерахунку пенсії, надавши відповідну довідку прокуратури Одеської області № 310 від 29.06.2016 про заробітну плату для обчислення пенсії. Однак, 25.07.2016р. УПФУ у Ренійському районі відмовило позивачу в перерахунку пенсії, оскільки ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 VІІІ з 01.06.2015р. скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались, зокрема, згідно з Законом України «Про прокуратуру. Позивач, вважає, що відповідач, приймаючи таке рішення, діяв протиправно, оскільки визначив розмір його пенсії у відсотках за нормами закону, які набрали чинності набагато пізніше того часу, з якого йому була призначена пенсія, тобто незаконно застосував зворотну дію закону у часі, чим суттєво обмежив зміст та обсяг його пенсійних прав. Тому, позивач стверджує, що відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію, згідно з довідкою прокуратури Одеської області № 310 від 29.06.2016 про заробітну плату для обчислення пенсії, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції яка діяла на час призначення пенсії, з розрахунку 88% від сум місячного (чинного) заробітку.
Представник відповідача - Управління Пенсійного Фонду України в Ренійському районі Одеської області вимоги позивача не визнала, надала та обґрунтувала свої заперечення, у задоволенні позовних вимог позивача просила відмовити, зазначивши, що у вересні 2012 року позивач ОСОБА_1 звернувся до управління ПФУ у Ренійському районі Одеської області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 12.07.2012р. № 310 виданої прокуратурою Одеської області. В результаті чого, з 01.07.2012р. управлінням проведено перерахунок пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» із внесеними змінами ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI (далі Закон № 3668- VI). Тобто, перерахунок пенсії було здійснено із розрахунку 80 % від нового посадового окладу. На підставі заяви позивача від 21.04.2015р. розмір пенсії ОСОБА_1 обчислений відповідно до законодавства чинного на час звернення за проведенням перерахунку та склав з 18.03.2015р. по теперішній час - 6068,13 грн., а саме 80% від місячної заробітної плати 7585,16 грн. Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. № 213 - VIІІ з 01.06.2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії щомісячне довічне грошове утримання призначалось відповідно до спеціальних законів в тому числі до Закону України «Про прокуратуру». Крім того, зазначила, що призначення, перерахунок, поновлення виплати пенсії та зміни її виду здійснюється відповідно до закону, чинного на час звернення за призначенням (перерахунком) пенсії. Тому, у випадку звернення за перерахунком пенсії застосовується закон, який чинний на час проведення такого перерахунку. Відповідно до п. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. № 1697-VII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На теперішній час відповідний нормативно - правовий акт не прийнятий. Також, представник відповідача зазначила, що усі доводи позивача аргументовані ЗУ «Про прокуратуру» від 11.05.1991р., який втратив чинність, окрім деяких статей, які є чинними, не регулюють питання перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури, оскільки, внесені Законами зміни до статті, що регулює пенсійне забезпечення працівників прокуратури щодо розміру пенсії у відсотках стосується порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Тому, враховуючи, що позивачеві призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» до 01.06.2015р., а також те, що довідка про розмір заробітної плати видана 29.06.2016р., то підстав для проведення позивачу перерахунку його пенсії взагалі не має.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та проаналізувавши положення чинного законодавства, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача виходячи з наступного.
Судом встановлено, що з 02.10.2006р позивач отримує пенсію за вислугу років обчислену відповідно до вимог ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. № 1789-ХІІ. Стаж роботи позивача, що дав право на пенсію за вислугою років ( станом на 01.10.2006 р.) становив 21 рік 07 місяців 26 днів, у тому числі на прокурорсько-слідчих посадах - 10 років 03 місяці 29 днів. З 13.08.2007р. позивач продовжив працювати в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах та 17.03.2015 року був звільнений. У зв'язку з підвищенням посадових окладів прокурорсько-слідчих працівників, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013, позивач 14.07.2016р. звернувся до УПФ України у Ренійському районі із заявою про здійснення перерахунку пенсії, надавши відповідну довідку прокуратури Одеської області № 310 від 29.06.2016 про заробітну плату для обчислення пенсії. Позивач просив провести перерахунок його пенсії в розмірі 88 % від суми місячного заробітку, тому що вона була призначена і виплачувалась ще до внесення відповідних змін у ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Згідно листа УПФ України у Ренійському район від 25.07.2016р. позивачу було повідомлено про те, що з урахуванням п. 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ з 01.06.2015р. не здійснюються ні призначення, ні перерахунки пенсій відповідно до спеціального законодавства, в тому числі ЗУ «Про прокуратуру», оскільки скасовано норми, які регулювали питання пенсійного забезпечення осіб, на яких поширюється дія цього закону.
Так, пенсійне забезпечення прокурорів та слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено позивача, регулюється ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Згідно з ч.ч.1,2,3 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI, який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII (у редакції Закону № 3668-VI) прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011р. - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 01.10.2011р. положення ч. 1 ст. 50-1 Закону України № 1789-XII щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у звязку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VI.
Станом на 01.10.2011 року (на час набрання чинності змін, внесених Законом № 3668-VI) стаж роботи позивача на прокурорсько-слідчих посадах в органах прокуратури склав більше 14 років 5 місяців (з 13.08.2007р. по 01.10.2011р. = 4 роки 1 місяць 19 днів), а відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII «за кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку», тобто станом на 01.10.2011р. пенсія позивача збільшилася на 8% (4 р. х 2% = 8%) та її розмір склав 88% від суми місячного (чинного) заробітку.
Однак, незважаючи на це, відповідач у 2012 році та в березні 2015 року (при звільненні з роботи), згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з розміру не 88%, а 80% від суми місячного заробітку, на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», з урахуванням змін, внесених Законом № 3668 VI.
Суд вважає, що приймаючи таке рішення, відповідач діяв неправомірно та порушив пенсійні права позивача, оскільки підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст. 50-1Закону №1789, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону №3668-УІ змін не зазнали.
Так, відповідно до ч. 13 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч.18 ст. 50-1Закону № 1789-XII, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Таким чином, внесені зміни до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч. 13, 18 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
Згідно з п. 2розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Позивачу пенсія була призначена у 2006р., тобто до набрання чинності вказаним законом.
З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
Таким чином, суд вважає твердження відповідача, про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015р. № 213-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», необґрунтованими тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Але таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Тобто, новий порядок призначення та виплати пенсій, встановленийЗаконом України від 08.07.2011 р. № 3668-VІне поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія до набрання ним чинності, а тому до даних спірних правовідносин слід застосовувати норми ст.50-1 Закону України (в редакції, чинній до набрання чинностіЗаконом України від 08.07.2011р. № 3668-VІ), оскільки редакція цьогозаконузвужує права позивача.
При вирішенні даної справи, суд також враховує, практику Конституційного Суду України, який неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру»). Суд зазначає, що рішення Конституційного суду України мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з пенсійними правовідносинами.
Крім того, суди різних інстанцій також дійшли висновку про те, щопри перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма права, що визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, яка діяла на момент призначення пенсії.
Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України - не допускається.
Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
На підставі вищевикладеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Щодо порушення строку звернення до суду, суд зазначає, що загальний термін звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється ч. 2 ст. 99 КАС України, а саме: шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З матеріалів справи вбачається, що позивач дізнався про порушення своїх прав 25.07.2016р. - отримавши лист Управління пенсійного фонду про відмову у перерахунку пенсії, а позивач подав позовну заяву до суду 16.08.2016р. Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивачем не порушено строк звернення до адміністративного суду з даним позовом, так як шестимісячний строк ще не закінчився.
Керуючись ст.ст. 22, 58, 64 Конституції України ст. ст. 6, 11, 14, 18, 86, 94,99,104,122 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. 1789-ХІ, суд, -
П О С Т А Н О В И В
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України у Ренійському районі Одеської області в перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років та обмеження її розміру, у звязку зі зміною оплати праці на підставі довідки прокуратури Одеської області № 310 від 29.06.2016 року про заробітну плату, виходячи з розміру 88 % від сум місячного заробітку протиправною.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у Ренійському районі Одеської області здійснити з 01.01.2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 та її виплату відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 88 % від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Одеської області № 310 від 29.06.2016 року, без обмеження її максимального розміру, з урахуванням раніше проведених виплат.
Присудити на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в розмірі 551 грн. 20 коп. із державного бюджету України.
Строк оскарження постанови до апеляційного адміністративного суду Одеської області через Ренійський районний суд Одеської області: 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.І. Дудник