Постанова № 63241094, 26.09.2016, Ренійський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
26.09.2016
Номер справи
510/1333/16-а
Номер документу
63241094
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 510/1333/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26.09.2016 р. м. Рені

Суддя Ренійського районного суду Одеської області Дудник В.І., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Ренійському районі Одеської області про визнання протиправною відмови у перерахунку пенсії та зобовязання виконати певні дії,-

В С Т А Н О В И В

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративною позовною заявою до Управління Пенсійного Фонду України у Ренійському районі Одеської області про визнання протиправною відмови у перерахунку пенсії та зобовязання виконати певні дії. На заявлених позовних вимогах позивач наполягав, просив їх задовольнити в повному обсязі, справу розглянути без його участі.

Представник відповідача позовні вимоги не визнала, надала суду відповідні письмові заперечення, зазначивши, що дії відповідача УПФУ в Ренійському районі є правомірними, такими, що відповідають положенням чинного законодавства.

В ході розгляду справи судом були досліджені: копія заяви ОСОБА_1 про проведення перерахунку пенсії від 14.07.2016р.; копія листа УПФУ у Ренійському районі від 25.07.2016р. про відмову у перерахунку пенсії.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач ОСОБА_1, посилається на те, що з липня 2009р. перебуває на обліку в УПФ України у Ренійському районі та отримує пенсію згідно з ЗУ «Про прокуратуру», одночасно працює на посаді прокурора Ізмаїльської місцевої прокуратури Одеської області. У зв'язку з підвищенням посадових окладів прокурорсько-слідчих працівників, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів», він звернувся до УПФ України у Ренійському районі із заявою про здійснення перерахунку пенсії, надавши відповідну довідку прокуратури Одеської області № 397 від 29.06.2016 про заробітну плату для обчислення пенсії. Однак, 25.07.2016р. УПФУ у Ренійському районі відмовило позивачу в перерахунку пенсії, оскільки ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 VІІІ з 01.06.2015р. скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались, зокрема, згідно з Законом України «Про прокуратуру. Позивач, вважає, що відповідач, приймаючи таке рішення, діяв протиправно, оскільки застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання чинності вищезазначеного Закону. Таке застосування норм суперечить вимогам ч. 1 ст. ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність. Тому, відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію, згідно з довідкою прокуратури Одеської області № 397 від 29.06.2016 про заробітну плату для обчислення пенсії, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції яка діяла на час призначення пенсії, з розрахунку 90% від сум місячного (чинного) заробітку.

Представник відповідача - Управління Пенсійного Фонду України в Ренійському районі Одеської області вимоги позивача не визнала, надала та обґрунтувала свої заперечення, у задоволенні позовних вимог позивача просила відмовити, зазначивши, що положенням законодавства України, в редакції, що діяла на час виникнення права на пенсію, так і на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, гарантувало право на одержання пенсії, виходячи з розміру одержуваних доходів на час звільнення. У січні 2015 року за рішенням суду позивачу проведено перерахунок пенсії із розрахунку 90 відсотків від нарахованої заробітної плати. Розмір пенсії склав 4387 грн. 47 коп. ЗУ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014р. № 76-VIІІ (надалі в тексті - Закон № 76-VIІІ) у відповідну частину ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» було внесено зміни. На даний час це частина 20 даної статті, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Наразі, КМУ досі не визначив порядок такого перерахунку пенсій, тому УПФУ не має законних підстав для перерахунку пенсії. Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. № 213 - VIІІ з 01.06.2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначалось відповідно до спеціальних законів в тому числі до Закону України «Про прокуратуру». Крім того, представник відповідача зазначила, що усі доводи позивача аргументовані ЗУ «Про прокуратуру» від 11.05.1991р., який втратив чинність, окрім деяких статей, які є чинними, не регулюють питання перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури, оскільки, внесені Законами зміни до статті, що регулює пенсійне забезпечення працівників прокуратури щодо розміру пенсії у відсотках стосується порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Тому, враховуючи, що позивачеві призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» до 01.06.2015р., а також те, що довідка про розмір заробітної плати видана 29.06.2016р., то підстав для проведення позивачу перерахунку його пенсії ані з 01.01.2016р. ані після 01.06.2015р. взагалі не має.

Вивчивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та проаналізувавши положення чинного законодавства, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача виходячи з наступного.

Судом встановлено, що з липня 2009р позивач отримує пенсію за вислугу років обчислену відповідно до вимог ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. № 1789-ХІІ. У зв'язку з підвищенням посадових окладів прокурорсько-слідчих працівників, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013, позивач 14.07.2016р. звернувся до УПФ України у Ренійському районі із заявою про здійснення перерахунку пенсії, надавши відповідну довідку прокуратури Одеської області № 397 від 29.06.2016 про заробітну плату для обчислення пенсії. Позивач просив провести перерахунок його пенсії в розмірі 90 % від суми місячного заробітку, тому що вона була призначена і виплачувалась ще до внесення відповідних змін у ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Згідно листа УПФ України у Ренійському район від 25.07.2016р. позивачу було повідомлено про те, що з урахуванням п. 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, з 01.06.2015р. не здійснюються ні призначення, ні перерахунки пенсій відповідно до спеціального законодавства, в тому числі ЗУ «Про прокуратуру», оскільки скасовано норми, які регулювали питання пенсійного забезпечення осіб, на яких поширюється дія цього закону.

Так, пенсійне забезпечення прокурорів та слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено позивача, регулюється ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Згідно з ч.ч.1,2,3 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI, який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII (у редакції Закону № 3668-VI) прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011р. - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 01.10.2011р. положення ч. 1 ст. 50-1 Закону України № 1789-XII щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у звязку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VI.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст. 50-1Закону №1789, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону №3668-УІ змін не зазнали.

Відповідно до ч. 13 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч.18 ст. 50-1Закону № 1789-XII, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Таким чином, внесені зміни до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч. 13, 18 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.

Згідно з п. 2розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Позивачу пенсія була призначена у 2009р., тобто до набрання чинності вказаним законом.

З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

Таким чином, суд вважає твердження відповідача, про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015р. № 213-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», необґрунтованими тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Але таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Тобто, новий порядок призначення та виплати пенсій, встановленийЗаконом України від 08.07.2011 р. № 3668-VІне поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія до набрання ним чинності, а тому до даних спірних правовідносин слід застосовувати норми ст.50-1 Закону України (в редакції, чинній до набрання чинностіЗаконом України від 08.07.2011р. № 3668-VІ), оскільки редакція цьогозаконузвужує права позивача.

Треба зазначити, що суд не бере до уваги посилання представника відповідача про те, що з 01.06.2015р. норми щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури, що призначалися на підставіЗУ «Про прокуратуру», втратили чинність у зв'язку з неприйняттям закону щодо призначення усіх видів пенсій, у тому числі і спеціальних, а відтак позивач на підставі чинного законодавства не має права на перерахунок пенсії, оскільки, як вже вказувалося вище, таке право було надане йому з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а відтак не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечилост.22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.

При вирішенні даної справи, суд також враховує, практику Конституційного Суду України, який неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру»). Суд зазначає, що рішення Конституційного суду України мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з пенсійними правовідносинами.

Крім того, суди різних інстанцій також дійшли висновку про те, щопри перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма права, що визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, яка діяла на момент призначення пенсії.

Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України - не допускається.

Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

На підставі вищевикладеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 22, 58, 64 Конституції України ст. ст. 6, 11, 14, 18, 86, 94,104,122 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. 1789-ХІ, суд, -

П О С Т А Н О В И В

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України у Ренійському районі Одеської області в перерахунку ОСОБА_1 розміру пенсії за вислугу років у звязку зі зміною оплати праці на підставі довідки прокуратури Одеської області № 397 від 29.06.2016р. про заробітну плату для обчислення пенсії, з розрахунку 90% від суми місячного заробітку - протиправною.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у Ренійському районі Одеської області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років у звязку зі зміною оплати праці на підставі довідки прокуратури Одеської області № 397 від 29.06.2016р. про заробітну плату для обчислення пенсії, з розрахунку 90% від суми місячного (чинного) заробітку, починаючи з 01.01.2016р. з урахуванням раніше проведених виплат.

Присудити на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в розмірі 551 грн. 20 коп. із державного бюджету України.

Строк оскарження постанови до апеляційного адміністративного суду Одеської області через Ренійський районний суд Одеської області: 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.І. Дудник