УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2016 р.Справа № 820/12088/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Катунова В.В.
Суддів: Бершова Г.Є. , Ральченка І.М.
за участю секретаря судового засідання Жданюк А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.05.2016р. по справі № 820/12088/15
за позовом Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго"
до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області , Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області , Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС
про визнання протиправною бездіяльності та стягнення суми,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго", звернувся до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові, Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив:
-визнати протиправною бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС щодо невжиття передбачених статтею 43 Податкового кодексу України заходів, спрямованих на повернення Державному підприємству Національна енергетична компанія Укренерго надміру сплаченого податку на прибуток в розмірі 1169279,00 грн.;
-зобов'язати Основ'янську ОДПІ м. Харкова Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області подати до Головного управління державної казначейської служби України в Харківській області висновок про повернення надмірно сплаченого податку на прибуток в розмірі 1 169279,00 грн . з Державного бюджету України;
-стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства Національна енергетична компанія Укренерго (код ЄДРПОУ 00100227, п/р: 26008010066033, МФО банку: 322313, банк отримувача АТ Укрексімбанк, код ЄДРПОУ банку: 00032112), надміру сплачені грошові зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 1169279,00 грн.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 10.05.2016 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС щодо невжиття передбачених статтею 43 Податкового кодексу України заходів, спрямованих на повернення Державному підприємству Національна енергетична компанія Укренерго надміру сплаченого податку на прибуток в розмірі 1169279,00 грн.
Зобов'язано Основ'янську об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області подати до Головного управління державної казначейської служби України в Харківській області висновок про повернення надмірно сплаченого податку на прибуток в розмірі 1169279,00 грн. з Державного бюджету України.
В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
В своїй апеляційній скарзі апелянт, як на підставу для скасування судового рішення посилається на його незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність, а також вважає, що судом неповно з'ясовано не всі обставини, що мають значення для вирішення справи і порушені норми матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання 29.11.2016 року за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Враховуючи, що відповідач оскаржує постанову суду першої інстанції лише в частині задоволення позовних вимог, колегія суддів не вбачає підстав для надання правової оцінки рішенню суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову, в межах розгляду даної апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено, що станом на 31.05.2015 року на картці особового рахунку платника податку - Відокремленого підрозділу "Північна електроенергетична система" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (код ЄДРПОУ 00131624) по коду бюджетної класифікації 11020100 "Податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності" обліковується переплата у сумі 461826,00 грн., що підтверджено актом звірки від 17.06.2015 № 903-20 та по коду 11023100 "Авансові внески з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності" обліковується переплата у сумі 707453,00 грн., що підтверджено актом від 17.06.2015 № 905-20 (а.с. 20-21) .
Зазначена переплата виникла у зв'язку зі змінами в законодавстві, внесеними Законом України № 5083-ІУ від 05.07.2012, згідно з яким підприємства з 01.01.2013 року відповідно до статті 57 Податкового кодексу України авансували держаний бюджет шляхом сплати авансових внесків з податку на прибуток.
Також судом першої інстанції встановлено, що за результатами розрахунків з бюджетом ДП "НЕК "Укренерго" за свій відокремлений підрозділ «Північна електроенергетична система» сплачено до бюджету у 2013 році 2177752,00 грн., задекларовано за 2013 рік податок на прибуток у сумі 1357199,00 грн., при цьому згідно з пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України ДП «НЕК «Укренерго» зобов'язане було сплатити авансові внески з податку на прибуток у січні - лютому 2014 року, отже авансові внески сплачено за 2014 рік у сумі 348726,00 грн., але за 2014 рік підприємством задекларовано збиток.
Таким чином ДП " НЕК " Укренерго" здійснено переплату до державного бюджету у сумі 1169279,00 грн.
Суд першої інстанції, задовольняючи частково позовні вимоги виходив з того, що Податковим кодексом України та іншими законодавчими актами чітко визначено порядок повернення надміру сплачених грошових зобов'язань, який було порушено Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Харкові, що призвело до порушення прав позивача на отримання надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток.
Колегія суддів з зазначеним висновком суду першої інстанції погоджується, з наступних підстав.
Статтею 43 Податкового кодексу України передбачено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. У разі повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.
Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 затверджено Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 № 1650/24182.
Згідно з п. 3, 5 цього Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи (у разі наявності), з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Пунктом 10 вищевказаного Порядку передбачено, що органи Казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надходжень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів.
Відповідно до п. 12 цього Порядку органи Казначейства здійснюють процедури із забезпечення виконання документів, зазначених у пунктах 5 - 8 цього розділу, в такому порядку:
1) за наявності поточних надходжень на відповідних рахунках за надходженнями орган Казначейства протягом п'яти робочих днів після дня отримання подання (заяви та подання) перераховує кошти на рахунок одержувача одноразово на загальну суму або частковими сумами;
2) у разі недостатності або відсутності поточних надходжень на відповідних рахунках за надходженнями для здійснення повернення відповідний орган Казначейства не пізніше ніж через п'ять робочих днів після дня отримання подання (заяви та подання) надсилає звернення для підкріплення коштами цих рахунків: за платежами, що належать державному бюджету, - до Казначейства України.
Згідно з пунктами 4, 5, 7, 8, 9 Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 15.12.2015 N 1146 повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, до якого такі кошти були зараховані.
Повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.
Після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань (крім грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку.
Заява платника про повернення помилково або надміру сплачених грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, після реєстрації передається до структурного підрозділу митниці ДФС, на який покладено функцію з підготовки висновку.
У разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Орган ДФС не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого місцевим фінансовим органом або відповідним органом, визначеним відповідно до частини першої статті 67 2 глави 11 розділу III Бюджетного кодексу України, передає його згідно з реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Казначейства.
Орган ДФС несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання.
Судовим розглядом встановлено, що ДП "НЕК"Укренерго" звернулось листом від 30.06.2015 № 05/08-2/7430 до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові про повернення на поточний рахунок ДП "НЕК"Укренерго" переплату у сумі 1169279,00 грн. Крім того, ДП "НЕК"Укренерго" у листі зазначило, що у разі неможливості повернути кошти на поточний рахунок підприємства, перерахувати зазначену суму на код бюджетної класифікації 11020100 «Податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності» на картку особового рахунку ДП "НЕК"Укренерго" (а.с. 22).
Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Харкові листом від 13.07.2015 № 1135/10/28-09-41-21 повідомила, що для повернення надміру сплачених коштів необхідно звертатись до відповідних органів Державної фіскальної служби України за місцем податкового обліку (а.с. 25-26).
Крім того, міжрегіональне головне управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників, листом від 10.08.2015 № 19668/10/28-10-20-3-20 повідомило, що Державною фіскальною службою України здійснюється регламентні роботи щодо об'єднання даних інтеграційних карток платників з податку на прибуток та авансових внесків з податку на прибуток підприємств, тому питання щодо повернення зайво сплачених сум доцільно вирішувати після закінчення регламентних робіт.
Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області листом від 07.07.2015 № 06-38/776-6660 повідомило позивача, що у разі отримання висновку відповідного територіального органу Державної фіскальної служби України на повернення коштів з бюджету, перерахування буде здійснено у визначеному законодавством порядку.
Колегія суддів вважає безпідставним посилання податкового органу на те, що СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ ДФС здійснило передачу Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Основ'янської ОДПІ м. Харкова ГУ Харківській області, а тому повернення помилково або наміру зарахованих коштів повинно здійснюватися за поданням органів, що контролюють справляння находжень бюджету, з огляду на наступне.
Згідно наказу ДФС України від 08.09.2015 року №681 "Про затвердження Реєстру великих платників на 2016 рік" ВП "Північна ЕС" ДП "НЕК "Укренерго" не включений до реєстру великих платників.
Листом від 11.01.2016 року №90/7/28-09-11-01-15 СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ ДФС здійснило передачу Відокремленого підрозділу "Північна електроенергетична система" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Основ'янської ОДПІ м. Харкова ГУ Харківській області.
Пунктом 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 , який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 № 1650/24182, передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Проте, як встановлено судом першої інстанції та не спростовано доводами апеляційної скарги, на момент звернення позивача листом від 30.06.2015 року № 05/08-2/7430 до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові про повернення на поточний рахунок ДП "НЕК"Укренерго" переплати у сумі 1169279,00 грн., Відокремлений підрозділ "Північна електроенергетична система" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" перебував на обліку перебував на обліку Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові.
Таким чином, Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Харкові протиправно не було підготовлено висновок про повернення ДП «НЕК «Укренерго» з державного бюджету надмірно сплачених сум податку на прибуток в сумі 1169279,00 грн., за умови того, що позивачем було дотримано вимоги законодавства щодо відсутності податкової заборгованості та подання до податкового органу заяви в довільній формі щодо повернення переплачених сум податку.
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про протиправність не вчинення Спеціалізованою державною податковою інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові дій визначених ст. 43 ПК України та вищезазначеними Порядками щодо підготування висновку про повернення ДП «НЕК «Укренерго» надмірно сплачених сум податку на прибуток та подачі такого висновку до Головного управління Державної казначейської служби України в Харківській області для перерахування останнім таких коштів на розрахунковий рахунок позивача.
Отже, Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Харкові допущено протиправну бездіяльність, щодо виконання свого обов'язку з повернення переплати позивача з податку на прибуток.
Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 10.05.2016 р. по справі № 820/12088/15 відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.05.2016р. по справі № 820/12088/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя ОСОБА_1Судді ОСОБА_2 ОСОБА_3 Повний текст ухвали виготовлений 05.12.2016 р.