УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.12.2016р. Справа № 876/8231/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Левицької Н.Г.,
судді Обрізка І.М.,
судді Сапіги В.П.,
за участю секретаря судового засідання Гелецького П.В.,
за участю представників:
апелянта (відповідача-2 у справі): Козелка В.А.,
позивача у справі: ОСОБА_2, ОСОБА_3,
відповідача-1 у справі: Берлізева Х.Я.,
третьої особи: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові
апеляційну скаргу Тернопільської обласної державної адміністрації
на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 29.09.2016р. по справі № 819/932/16
за позовом ОСОБА_2
до відповідача-1: Зборівської районної державної адміністрації,
відповідача-2: Тернопільської обласної державної адміністрації,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру
про визнання протиправними дій , -
ВСТАНОВИВ:
09.08.2016р. позивач: ОСОБА_2 звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача-1: Зборівської районної державної адміністрації, відповідача-2: Тернопільської обласної державної адміністрації, третя особа без самостійних вимог на предмет спору: Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру про визнання дій протиправними.
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що рішенням конкурсної комісії від 17.07.2015р. за результатами письмового іспиту та співбесіди з кандидатами на знання земельного законодавства та листом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 14.08.2015р. №12/20-23-2360, кандидатура ОСОБА_2 погоджена та рекомендована Голові Держгеокадастру для призначення на посаду начальника Відділу Держгеокадастру у Зборівському районі Тернопільської області. Однак, всупереч вимогам п. 6 Порядку призначення на посади та звільнення з посад керівників управлінь, відділів, інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій № ДО-14-28-0.15-7831/23-15 від 11.08.2015р., листом від 17.09.2015р. Держгеокадастру відмовлено у погодженні.
За результатами розгляду справи Тернопільський окружний адміністративний суд позовні вимоги задоволив, оскільки прийшов до висновку про неправомірність відмов відповідачів.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, апелянт (відповідач-2 у справі): Тернопільська обласна державна адміністрація оскаржив її в апеляційному порядку. В своїй апеляційній скарзі апелянт зазначає, що суд підмінив собою Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру уповноважену на визнання пропозиції призначення на посаду керівника територіального органу погодженою, внаслідок пропущення десяти денного строку на її розгляд. Апелянт вказує, що відмова Зборівської районної державної адміністрації є мотивованою. Скаржник просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
05.12.2016р. представником позивача ОСОБА_3 було подано заперечення на апеляційну скаргу, в якій зазначено, що рішення суду першої інстанції є законним та обгрунтованим, прийнятим з дотриманням всіх норм чинного законодавства, з мотивів викладених у запереченнях.
У судове засідання 05.12.2016р. Львівського апеляційного адміністративного суду з'явились позивач у справі: ОСОБА_2 та її представник ОСОБА_3, якими повністю підтримано правову позицію, викладену у позовній заяві, проти задоволення вимог апеляційної скарги заперечили.
Представником апелянта (відповідача-2 у справі) Тернопільської обласної державної адміністрації: Козелко В.А., надавались усні пояснення та відповіді на запитання на підтримку правової позиції, викладеної в апеляційній скарзі.
Представником (відповідачем у справі-1) Зборівською районною державною адміністрацією: ОСОБА_4, повністю підтримано правову позицію, викладену у апеляційній скарзі.
Заслухавши суддю-доповідача у справі, сторін по справі, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги у їх сукупності, встановивши обставини та відповідні їм правовідносини, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегією суддів встановлено наступне:
Наказом Держгеокадастру від 16.04.2015р. №15-ок було оголошено конкурсний відбір на заміщення вакантних посад начальників головних управлінь Держгеокадастру в областях та м. Києві, начальників територіальних органів Держгеокадастру в областях нижчого рівня. (а.с.118).
Рішенням конкурсної комісії від 17.07.2015р., за результатами письмового іспиту та співбесіди з кандидатами на знання земельного законодавства, ОСОБА_2 рекомендовано Голові Держгеокадастру для призначення на посаду начальника Відділу Держгеокадастру у Зборівському районі Тернопільської області. (а.с. 121).
Листом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 14.08.2015р. №12/20-23-2360 кандидатура позивача погоджена для призначення на посаду начальника Відділу Держгеокадастру у Зборівському районі Тернопільської області. (а.с. 101).
За результатами розгляду вказаного листа Зборівською районна державною адміністрацією Тернопільської області листом від 11.08.2015р. № ДО-14-28-0.15-7831/23-15 відмовлено у погоджені кандидатури позивача на посаду начальника Відділу Держгеокадастру у Зборівському районі Тернопільської області. (а.с. 8)
Дана відмова мотивована тим, що на адресу Зборівської районної державної адміністрації неодноразово поступали скарги від жителів Зборівського району на незаконні, корупційні дії ОСОБА_2- начальника Відділу Держземагенства у Зборівському районі.
По даному факту було направлено листи до прокуратури Тернопільської області, начальнику головного управління МВС України в Тернопільській області та начальнику міжрайонного відділу Управління СБУ в Тернопільській області із проханням, у межах повноважень, здійснити перевірку вказаних фактів та у разі їх підтвердження, вжити заходи притягнення ОСОБА_2 до відповідальності. Також у листі зазначено, що відносно позивача у 2014 році правоохоронними органами було порушено кримінальне провадження.
Крім того, будучи включеною в склад комісії з нарахування збитків власникам земельних ділянок та землекористувачів при районній державній адміністрації, позивач ігнорувала засідання даної комісії, безпричинно не брала участь в ній, чим створювала певні перешкоди у роботі комісії. Також ОСОБА_2 працюючи на посаді керівника відділу за часів правління Януковича, активно та публічно підтримувала на той час діючий режим.
Листом Держгеокадастру від 17.11.2015р. №ДС-13-28-0.15-14499/23-15 кандидатуру позивача направлено на погодження для призначення на посаду начальника Відділу Держгеокадастру у Зборівському районі Тернопільської області до Тернопільської обласної державної адміністрації. (а.с. 122).
Проте, листом Тернопільської обласної державної адміністрації від 16.12.2015р. № 01-5902/13-06 кандидатуру позивача не погоджено для призначення на посаду начальника Відділу Держгеокадастру у Зборівському районі Тернопільської області та одночасно внесено пропозицію щодо призначення на вказану посаду іншої особи (а.с. 9).
20.04.2016р. Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру листом за №31-28-0.15-6835/2-16 повідомила позивача про те, що не вбачається можливим призначити її на посаду начальника відділу Держгеокадастру у Зборівському районі Тернопільської області, оскільки Зборівська районна державна адміністрація та Тернопільська обласна державна адміністрація не погодили призначення. (а.с.104).
Відповідно до ст.4 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), право на державну службу мають громадяни України незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової, національної приналежності, статі, політичних поглядів, релігійних переконань, місця проживання, які одержали відповідну освіту і професійну підготовку та пройшли у встановленому порядку конкурсний відбір, або за іншою процедурою, передбаченою Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", керівники структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду та звільняються з посади головами відповідних державних адміністрацій за погодженням з органами виконавчої влади вищого рівня в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно із положеннями абз. 2 п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.01.2012р. № 45 "Про затвердження Порядку призначення на посади та звільнення з посад керівників територіальних органів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади" (Порядок № 45) передбачено, що за результатами конкурсу міністр, керівник іншого центрального органу виконавчої влади подає протягом двох тижнів Голові Ради міністрів Автономної Республіки Крим, голові відповідної місцевої держадміністрації пропозицію щодо погодження призначення на посаду керівника територіального органу, який є переможцем конкурсу.
Положеннями п. 6 Порядку №45 визначено, що пропозиція щодо погодження призначення на посаду та звільнення з посади погоджується: керівника обласного, міського (міста обласного, республіканського Автономної Республіки Крим значення), районного у місті (місті обласного, республіканського Автономної Республіки Крим значення) територіального органу - відповідно з головою облдержадміністрації, Головою Ради міністрів Автономної Республіки Крим; керівника міського територіального органу в мм. Києві та Севастополі - відповідно з головою Київської та Севастопольської міської держадміністрації; керівника районного у мм. Києві та Севастополі територіального органу - відповідно з головою районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації; керівника районного, міського (крім міст обласного, республіканського Автономної Республіки Крим значення) територіального органу - з головою райдержадміністрації; керівника міжрегіонального територіального органу (повноваження якого поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) у разі його утворення - з головами всіх відповідних місцевих держадміністрацій.
Приписами пункту 7 Порядку № 45 передбачено, що за дорученням Голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим, голови відповідної місцевої держадміністрації пропозиція міністра, керівника центрального органу виконавчої влади щодо погодження призначення на посаду та звільнення з посади керівника територіального органу розглядається у десятиденний строк в апараті Ради міністрів Автономної Республіки Крим, структурному підрозділі місцевої держадміністрації, який готує відповідні пропозиції.
Голова Ради міністрів Автономної Республіки Крим, голова відповідної місцевої держадміністрації проводить співбесіду з кандидатом на посаду, а також під час розгляду пропозиції щодо погодження звільнення з посади керівника територіального органу має право вислухати особу, що звільняється.
Пропозиції апарату Ради міністрів Автономної Республіки Крим, структурного підрозділу місцевої держадміністрації та висновок Голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим, голови відповідної місцевої держадміністрації зазначаються у картці погодження (вмотивованої відмови) призначення на посаду, звільнення з посади керівника територіального органу, яка складається за формою згідно з додатком 2.
Згідно із вказаною формою, картка про погодження (вмотивованої відмови) призначення на посаду, звільнення з посади керівника територіального органу міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади має містити: найменування посади керівника територіального органу міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, прізвище, ім'я, по-батькові особи); пропозицію апарату Ради міністрів Автономної Республіки Крим, структурного підрозділу місцевої держадміністрації; висновок Голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим, голови місцевої держадміністрації.
Як передбачено нормами п.8 Порядку №45, висновок про погодження або вмотивована відмова в погодженні пропозиції щодо погодження призначення на посаду та звільнення з посади керівника територіального органу не пізніше десяти днів після надходження надсилаються міністрові, керівникові центрального органу виконавчої влади і додаються до особової справи кандидата на посаду, особи, що звільняється, за місцем роботи.
Якщо протягом десяти днів висновок про погодження або вмотивована відмова в погодженні пропозиції щодо погодження призначення на посаду та звільнення з посади керівника територіального органу Головою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, головою відповідної місцевої держадміністрації не подані, пропозиція вважається погодженою.
Колегія суддів не бере до уваги доводи апеляційної скарги, оскільки такі є безпідставними, не спростовують висновків суду першої інстанції та спростовуються наявними в матеріалах справи доказами.
Колегія суддів апеляційного суду звертає увагу на те, що всупереч вимогам діючого законодавства України, зокрема, положенням Порядку призначення на посади та звільнення з посад керівників територіальних органів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, жодних співбесід з позивачем як кандидатом на посаду начальника Відділу Держгеокадастру у Зборівському районі Тернопільської області проведено не було. Також не було складено вмотивованої картки відмови у погодженні такої кандидатури. Одночасно слід звернути увагу на пропущений встановлений десятиденний строк для погодження або надання мотивованої відмови у погодженні кандидатури на посаду. Твердження апелянта про неодноразові скарги на позивача та наявне кримінальне провадження не знайшли свого підтвердження під час дослідження матеріалів справи.
Зокрема, постановою від 30.12.2014р. слідчого Зборівського РВ УМВСУ в Тернопільській області було закрито кримінальне провадження щодо ОСОБА_2 за відсутності у її діях складу кримінального правопорушення(а.с. 152-153).
В листі Тернопільської місцевої прокуратури від 13.06.2016 року №51-07-16 вих./16 зазначено, що повідомлення Зборівською РДА з приводу незаконних корупційних дій начальника Відділу Держгеокадастру у Зборівському районі ОСОБА_2 впродовж 2015-2016 років не розглядались. Кримінальне провадження Тернопільською місцевою прокуратурою за фактом можливого вчинення корупційного правопорушення та інших протиправних дій стосовно ОСОБА_2 за вказаний період не реєструвалися (а.с.30).
Листом від 25.07.2016 №69/8-3865 Управління СБУ в Тернопільській області на адвокатський запит зазначено, що на адресу підрозділів Управління листів із Зборівської РДА щодо можливих незаконних корупційних дій начальника відділу Держгеокадастру у Зборівському районі Тернопільської області ОСОБА_2 не надходило (а.с.32).
Відносно доводів апелянта про порушення дискреційності повноважень в частині визнання і пропозиції призначення на посаду керівника територіального органу, внаслідок пропущення десятиденного строку на її розгляд, слід зазначити, що така вважається погодженою не в силу повноважень відповідного органу, а в силу положень законодавства, зокрема п.8 Порядку призначення на посади та звільнення з посад керівників територіальних органів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади.
Приписами статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Керуючись вимогами ст.9 КАС України, суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відтак, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції щодо неправомірності, необгрунтованості та протиправності наданих відповідачами відмов та не вбачає підстав для скасування постанови суду першої інстанції.
Відповідно до приписів ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись вимогами ч.3 ст.160, ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
суд, -
УХВАЛИВ:
1. Апеляційну скаргу Тернопільської обласної державної адміністрації на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 29.09.2016р. по справі № 819/932/16 за позовом ОСОБА_2 до відповідача-1: Зборівської районної державної адміністрації, відповідача-2: Тернопільської обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру про визнання протиправними дій , - залишити без задоволення.
2. Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 29.09.2016р. по справі № 819/932/16,- залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення.
Касаційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції.
Касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя Н.Г. Левицька
Суддя І.М. Обрізко
Суддя В.П. Сапіга
Повний текст рішення виготовлено 06.12.2016р.