Постанова № 63225378, 01.12.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.12.2016
Номер справи
742/2740/16-а
Номер документу
63225378
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 742/2740/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Галич А.І.

Суддя-доповідач: Троян Н.М.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 грудня 2016 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Троян Н.М.,

суддів - Бужак Н.П., Твердохліб В.А.,

за участю секретаря - Рейтаровської О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві, апеляційну скаргу Голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області на постанову Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 06 жовтня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області про зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И Л А :

15 вересня 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив: визнати неправомірними дії Голови Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області щодо відмови у видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог згідно Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», частини шістнадцятої ст. 43, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.ст. 19, 22, 58, 64 Конституції України; зобов'язати Голову Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області видати позивачу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахування пенсії з урахуванням вимог Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», частини шістнадцятої ст. 43, ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.ст. 19, 22, 58, 64 Конституції України, та направити матеріали для перерахунку пенсії до Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

Постановою Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 06 жовтня 2016 року адміністративний позов задоволено.

Відповідач, не погоджуючись із зазначеною постановою, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд скасувати постанову та прийняти нову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_3 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та з 15.04.2008 отримує пенсію за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 83% грошового забезпечення.

03 березня 2016 року позивач звернувся до начальника Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії та надати довідку про призначення пенсії (а.с. 13).

Листом Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області №375/03/Ц-12 від 25.03.2016 повідомило про відсутність підстав щодо проведення перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб» та надало довідку про перебування позивача на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області (а.с. 14-15).

Відповідно до довідки, виданої Головним УПФ України в Чернігівській області від 25.05.2016 № 1441, ОСОБА_3 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років (а.с.16).

03 червня 2016 року позивач звернувся до начальника Головного Управління Національної поліції в Чернігівській області з заявою щодо видачі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) станом на 29.12.2015 для звернення до Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (а.с. 9-10).

Головним управлінням Національної поліції в Чернігівській області відмовлено ОСОБА_3 у видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, що підтверджується листом від 05.07.2016 № 24/15-241 (а.с.11-12).

У подальшому, позивач звернувся 01.08.2016 до Голови ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області з заявою про видачу довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) станом на 29.12.2015 для звернення до Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (а.с. 6-7).

Листом №24/Ц-316 від 30.08.2016 УМВС України в Чернігівській області повідомило позивача про те, що оскільки Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900-VIII від 23.12.2015 набрав чинності після постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988 від 11.11.2015 та не має зворотної дії в часі, а рішення Уряду щодо зміни розміру грошового забезпечення після цієї дати не приймались, підстав для видачі довідки для перерахунку пенсії та направлення її до ГУ ПФУ в Чернігівській області немає (а.с. 8).

Вважаючи порушенням своїх прав з боку відповідача та з метою їх відновлення позивач звернувся за захистом до суду.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки відповідно до абзацу 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб, відтак відмова відповідача в наданні позивачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії порушує його права передбачені чинним законодавством.

Колегія суддів не може погодитись з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступні обставини.

Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» № 580-VIII від 2 липня 2015 року № 580-VIII (далі Закон № 580-VIII), пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до частини шістнадцятої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII (далі - Закон №900-VIII) статтю 63 Закону №2262-XII після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських». У зв'язку з цим частини третю та четверту вважати відповідно частинами четвертою та п'ятою.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

За правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988 від 11.11.2015 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Однак, зміни до Закону №2262-XII внесені після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Разом з тим, судом першої інстанції при винесенні рішення не враховано, що згідно пункту 2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

У відповідності до п. 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.

Отже, чинним законодавством України передбачений порядок, за яким видається довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, які отримують її на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Разом з цим, в матеріалах справи відсутні будь які дані про те, що в матеріалах справи відсутні будь-які дані про те, що МВС України після прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 11 листопада 2015 року № 988 повідомляло Пенсійний фонду України про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах названого вище Закону, а Пенсійний фонд України повідомляв свої головні управління в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Згідно із частиною другою ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Отже, колегія суддів вважає, що саме у зв'язку з тим, що МВС не повідомляв орган пенсійного фонду про підстави перерахунку пенсії, ГУПФ не були складені списки та відповідно не були подані до органів, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, вимоги позивача щодо зобов'язання надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог Постанови Кабінету міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року є передчасними з тих підстав, що чинним законодавством України чітко визначений порядок видачі таких довідок.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, а відтак відповідачем правомірно відмовлено ОСОБА_3 у видачі названої довідки.

Колегія суддів звертає увагу, що відповідно до частини другої статті 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

Як вбачається з матеріалів справи, у своїх позовних вимогах позивач не просив суд визнати незаконною бездіяльність відповідача, яка виразилася у не направленні до Пенсійного фонду України відомостей про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону №2262-XII, а тому встановлення обставин щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії колишнім працівникам міліції не належало встановити при ухваленні судового рішення у справі.

Водночас частиною четвертою статті 195 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції не може розглядати позовні вимоги, що не були заявлені в суді першої інстанції.

З урахуванням викладеного, після детального з'ясування обставин справи та аналізу законодавчих норм, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що оскільки відповідач при відмові позивачу у видачі довідки діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, відтак позовні вимоги є неогрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Згідно частини першої ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Відповідно до статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; 3) невідповідність висновків суду обставинам справи; 4) порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.

Оскільки, судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, в зв'язку з цим виникає необхідність у задоволенні апеляційної скарги та відповідно у скасуванні постанови Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 06 жовтня 2016 року.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області - задовольнити.

Постанову Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 06 жовтня 2016 року - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області про зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя: Н.М.Троян

Судді: Н.П.Бужак,

В.А. Твердохліб

Головуючий суддя Троян Н.М.

Судді: Твердохліб В.А.

Бужак Н.П.