Копія
Справа № 822/2071/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіПетричковича А.І. при секретаріЯворській І.Ю. за участі:представника позивача Богуцького Д.М.розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Красилівському районі до Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод "КРАСИЛІВМАШ", про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою від 25 жовтня 2016 року суд відкрив провадження за адміністративним позовом №295/03 від 21.10.2016 року в якому позивач просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод "КРАСИЛІВМАШ", код ЄДРПОУ 36719878 на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Красилівському районі заборгованість зі сплати капіталізованих платежів в сумі 214010,66 грн., кошти перерахувати на розрахунковий рахунок №37174400900279; код 25921876; МФО 815013; банк ГУДКСУ у Хмельницькій області.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Завод "КРАСИЛІВМАШ" перебуває в стані припинення за рішенням засновників. На обслуговуванні у відділенні Фонду перебувають дві особи, яким призначено страхові виплати за рахунок коштів відділення Фонду, а саме ОСОБА_4 і ОСОБА_5. Відповідачу було направлено претензію №245/03 від 05.10.2016 року про визнання грошових вимог в сумі 214010,66 гривень і включення грошових вимог до реєстру вимог кредиторів на яку відповіді на момент звернення до суду від голови ліквідаційної комісії Товариства не має ( стор. 2, 4 - 5 справи).
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, покликаючись на ті ж докази, що вказані у його заяві.
Відповідач заперечень чи пояснень суду не надав і в судове засідання представника не направив, хоч про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши представника позивача, перевіривши докази і оцінивши їх в сукупності, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Згідно з Витягами з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, з 06.09.2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Завод "КРАСИЛІВМАШ" перебуває в стані припинення за рішенням засновників (стор. 36-40, 82-85 справи).
На підставі Акту форми Н-1 №1 від 09.02.2012 року про нещасний випадок пов'язаний з виробництвом та довідки МСЕК серії АБ № 0014094 від 18.11.2014 року, ОСОБА_4 призначені страхові виплати за рахунок коштів відділення Фонду (стор. 7-9 справи).
Відповідно до Акту форми Н-1 №02 від 26.11.2012 року про нещасний випадок пов'язаний з виробництвом та довідки МСЕК серії ХМ № 001661 від 22.01.2013 року, ОСОБА_5 призначені страхові виплати за рахунок коштів відділення Фонду (стор. 10-12 справи).
Згідно з Розрахунком потреби в капіталізації коштів по ТОВ "Завод "Красилівмаш" для розрахунку з потерпілими на виробництві станом на 01.10.2016 року, потреба в капіталізації коштів для розрахунку з потерпілими ОСОБА_4 та ОСОБА_5 становить 214010, 66 гривень ( стор. 6 справи).
05.10.2016 на адресу голови комісії з припинення Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод "КРАСИЛІВМАШ", позивач цінним листом надіслав претензію №245/03 від 05.10.2016 року про визнання грошових вимог та включення до реєстру вимог кредиторів на суму 214010,66 гривень по заборгованості зі сплати капіталізованих платежів, яку відповідач отримав 19.10.2016 року, про що свідчить інформація про відстеження поштових відправлень (стор. 13-15, 55 справи).
Статтею 1 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом (далі - роботодавець), громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.
Відповідно до ч.5 ст.6 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страховиками є цільові страхові фонди з: пенсійного страхування; страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, медичного страхування; страхування на випадок безробіття.
Статтею 4 Закону України від 23.09.1999 року № 1105-XIV "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" ( далі - Закон № 1105-XIV) визначено, що Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом. Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням. Фонд, якщо інше не передбачено законами України, не може займатися іншою діяльністю, крім тієї, для якої його створено, та використовувати свої кошти на цілі, не пов'язані з цією діяльністю. Кошти Фонду не включаються до складу Державного бюджету України та використовуються тільки за цільовим призначенням. До коштів Фонду застосовується казначейська форма обслуговування в порядку, передбаченому для обслуговування Державного бюджету України. Бюджет Фонду затверджує Кабінет Міністрів України. Фонд є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, символіку, яка затверджується його правлінням.
Згідно з п.5 ч.1 ст.11 Закону № 1105-XIV, джерелами формування коштів Фонду є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Частинами 1 - 2 ст.17 Закону № 1105-XI визначено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку. Строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.
Відповідно до ч.6 Прикінцевих та перехідних положень розділу 7 Закону № 1105-XI, установлено, що до завершення заходів, пов'язаних з утворенням Фонду соціального страхування України та робочих органів його виконавчої дирекції: виконання функцій та завдань, передбачених цим Законом, забезпечують у межах компетенції відповідні виконавчі дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та їх робочі органи. Частиною 8 цього ж розділу визначено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року №765 (далі - Порядок №765).
Згідно з пунктами 1, 3, 5-1 Порядку №765, відповідно до цього Порядку здійснюється капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю громадян, у тому числі застрахованих у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань (далі - Фонд). Капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством. Капіталізація платежів, передбачених підпунктами 1 - 5 пункту 2 цього Порядку, розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації. Суми платежів капіталізованих відповідно до зазначених вимог у процесі ліквідації суб"єкта підприємницької діяльності - банкрута, перераховуються ліквідатором (арбітражним керуючим) робочому органу виконавчої дирекції Фонду, у якому суб"єкт підприємницької діяльності перебуває на обліку.
Відповідно до частин 1 - 2 ст.104 ЦК України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Згідно з п.1 ч.1 ст.110 ЦК України, юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Частиною 7 ст.111 ЦК України визначено, що для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку. До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період. Відповідно до ч.9 цієї ж статті, виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, провадиться у порядку черговості, встановленому статтею 112 цього Кодексу. У разі недостатності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для задоволення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) організовує реалізацію майна юридичної особи.
Згідно з частинами 1 - 3 ст.112 ЦК України, у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у такій черговості: 1) у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом; 2) у другу чергу задовольняються вимоги працівників, пов'язані з трудовими відносинами, вимоги автора про плату за використання результату його інтелектуальної, творчої діяльності; 3) у третю чергу задовольняються вимоги щодо податків, зборів (обов'язкових платежів); 4) у четверту чергу задовольняються всі інші вимоги. Вимоги однієї черги задовольняються пропорційно сумі вимог, що належать кожному кредитору цієї черги. Черговість задоволення вимог кредиторів за договорами страхування визначається законом. У разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи.
Відповідно до ст. 1205 ЦК України, у разі припинення юридичної особи, зобов'язаної відшкодувати шкоду, завдану каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, і встановлення її правонаступників виплата щомісячних платежів покладається на її правонаступників. У цьому разі вимоги про збільшення розміру відшкодування шкоди пред'являються до її правонаступників. У разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом. У разі відсутності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для капіталізації платежів, які підлягають сплаті, обов'язок щодо їх капіталізації покладається на ліквідаційну комісію на підставі рішення суду за позовом потерпілого.
Отже, юридичні особи у разі їх ліквідації в тому числі за рішенням засновників не звільняються від обов"язку фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків шляхом внесення капіталізованих платежів, що, також підтверджено правовою позицією викладеною в постанові Верховного Суду України від 26.06.2012 у справі № 21-156а12.
Відповідно до ч.1 ст. 244-2 КАС України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Частиною 1 ст.71 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, суд приходить до висновку, що суб'єкт владних повноважень довів, що діяв у межах Закону, а сума заборгованості зі сплати капіталізованих платежів підтверджена доказами, які перевірено судом, тому позов задовольняється.
Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись Законами України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", "Основами законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", ЦК України і ст.ст. 4-15, 70-71, 86, 94, 99, 122, 158-163, 167, 244-2 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов №295/03 від 21.10.2016 року, задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод "КРАСИЛІВМАШ", код 36719878, на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Красилівському районі заборгованість зі сплати капіталізованих платежів в сумі 214010,66 (двісті чотирнадцять тисяч десять гривень шістдесят шість копійок) гривень.
Копії постанови надати сторонам, повний текст якої виготовлено 05.12.2016 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя/підпис/А.І. Петричкович"Згідно з оригіналом" Суддя А.І. Петричкович