Постанова № 6320394, 06.12.2007, Теплодарський міський суд Одеської області

Дата ухвалення
06.12.2007
Номер справи
2-а-57/07
Номер документу
6320394
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №2-а-57/07

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

6 грудня 2007р. Теплодарський міський суд Одеської області в складі: головуючої - судді Мисливої Л.М. , при секретарі - Грушко Г.С. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Теплодарі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області, третя особа -Головне управління Державного Казначейства України в Одеській області, про стягнення недоплаченої разової щорічної грошової допомоги на оздоровлення та зобов»язання відповідача вчинити певні дії,

встановив:

У жовтні 2007р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області про стягнення заборгованості по щорічній допомозі на оздоровлення за 2007р., яка передбачена Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991р. №796-Х11 (далі - Закон №796-Х11). Позовні вимоги він обґрунтовував тим, що є потерпілим від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом 2 групи, а тому відповідно до ст. 48 Закону №796-Х11 має право на щорічну виплату на оздоровлення у розмірі п»яти мінімальних заробітних плат, однак відповідач за вказаною нормою закону таких виплат за 2007 р. не здійснило, у зв'язку з чим виникла заборгованість за вказаний період на загальну суму 2300 грн., яку він просить стягнути з останнього. Також просить зобов»язати відповідача в подальшому вести розрахунки відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В судове засідання позивач не з"явився, надавши до суду заяву про розгляд справи у його відсутність.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, надавши до суду заяву про розгляд справи у її відсутність та заперечення до позову, в яких вказала, що всі виплати по щорічній допомозі на оздоровлення вони проводять згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996р. №836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Розміри виплат встановлено, виходячи з норм прийнятих про розмір заробітної плати та видатків, передбачених на ці цілі законами про державний бюджет на відповідний рік. Законом України "Про державний бюджет на 2007 рік" зупинено дію ст. 48 Закону №796-Х11 в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати. Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007р. визнані не конституційними норми восьми статей Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік", в тому числі п. 30 ст. 71, що обмежував виплату щорічної допомоги на оздоровлення громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, але для реалізації даного рішення необхідна

ще одна складова - джерело фінансування, над чим сьогодні працює держава. При внесенні змін до діючого законодавства Управлінням буде забезпечено його виконання.

Представник третьої особи, яке не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головного управління Державного казначейства України в Одеській області ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилася, надавши до суду заяву про розгляд справи у її відсутність та заперечення до даного позову, в якому вказала, що ГУДКУ в Одеській області, як окрема юридична особа, самостійно несе відповідальність за своїми зобов'язаннями, ніяких прав та законних інтересів позивача не порушувало. Діюче законодавство України не передбачає покладення відповідальності на органи казначейства по викладеним в позові вимогам. Як передбачає п.3 Типового Положення про Головне управління Державного казначейства України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 04.04.2006 року №332 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.04.2006 року за №454/12328, Головне управління Державного казначейства України забезпечує казначейське обслуговування державного та місцевих бюджетів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, підвищення оперативності у фінансуванні видатків в межах наявних обсягів фінансових ресурсів у Державному бюджеті. Казначейство не фінансує державні органи, а у відповідності до ст. 22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів державного бюджету України є уповноважені бюджетні установи, а саме міністерства та інші органи влади України в особі їх керівників, які розподіл коштів за напрямками видатків здійснюють самостійно. Виплату компенсації та допомоги здійснює Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської Ради Одеської області, згідно покладених на них функцій, а не органи казначейства. Відповідно до ст. 23 Бюджетного кодексу України виплати коштів з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. В зв"язку з чим просить відмовити позивачу в задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи в порядку письмового провадження, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 є потерпілим від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом 2 групи, що підтверджується посвідченням серії А №047891 від 3.07.1995р. Відповідно до вимог ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991р. №796-Х11 інвалідам 2 групи виплачується щорічна допомога на оздоровлення в розмірі п»яти мінімальних заробітних плат. Позивачу була виплачена щорічна допомога на оздоровлення за 2007р. у липні 2007р. в сумі 120 грн.

Коли позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області щодо проведення виплат відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», то отримав відмову в проведенні виплат в повному обсязі з посиланням на відсутність джерела фінансування.

Відповідно до ст. 8 Конституції України вона має вищу юридичну силу та, виходячи з вимог ст. 22 Конституції України, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод. Також, при задоволенні вимог позивача, необхідно виходити з позиції Конституційного Суду України, який своїм рішенням №6-рп/2007 від 9.07.2007р. у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. ст. 29, 36, ч.2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч.1 ст. 66, п. 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 ст. 71, ст. 98, 101, 103, 111 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" №486-16 (справа про соціальні гарантії громадян) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення п.3О ст. 71 останнього Закону, за якою у 2007р. зупинені виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати.

З зазначених підстав, суд приходить до висновку, що відповідач повинен провести нарахування й виплату ОСОБА_1 недоплаченої разової щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2007р. в сумі 2080 грн., виходячи із розрахунку мінімальної заробітної плати на момент виплати - липень 2007р., а саме: 440 грн. х 5 = 2200 грн. - 120 грн. = 2080 грн.

В іншій частині заявлених вимог належить відмовити в задоволенні за безпідставністю.

На підставі наведеного, керуючись ст. 8, 22 Конституції України, ст. ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991р. №796-ХИ, рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 9.07.2007р. (справа про соціальні гарантії громадян), ст. 76 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006р. №489-У, ст. ст. 90; 94, 122, 158, 159, 161, 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 про стягнення недоплаченої разової щорічної грошової допомоги на оздоровлення та зобов»язання відповідача вчинити певні дії задовольнити частково.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області, розрахунковий рахунок 35210043000951 в ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПО 26165359 на користь ОСОБА_1 заборгованість по щорічній допомозі на оздоровлення за 2007р. в сумі 2080 (дві тисячі вісімдесят) грн.

Зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області в подальшому вести розрахунки відповідно ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991р. №796-ХП.

В іншій частині заявлених вимог - відмовити в задоволенні.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області на користь держави судовий збір в сумі 51 грн.

постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.