ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА
02099, м. Київ, вул. Севастопольська, 14
справа № 753/17627/16-а
провадження № 2-а/753/760/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" жовтня 2016 р. Дарницький районний суд міста Києва у складі головуючого судді Каліушка Ф.А., розглянувши в приміщенні суду в місті Києві у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1) звернувся до суду з адміністративним позовом до Лівобережного об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі по тексту - відповідач) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.
Адміністративний позов мотивований тим, що з 21 червня 2016 року позивач перебуває на обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі по тексту - ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»). Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії із застосуванням середньої заробітної плати за 2015 рік, проте відповідачем йому було у цьому відмовлено, а відтак позивач вважає своє конституційне право на отримання пенсії у визначеному законодавством розмірі порушеним та просить суд визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати його здійснити перерахунок пенсії та її виплату з 21 червня 2016 року із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для розрахунку пенсії за 2015 рік.
Розгляд справи здійснюється у передбаченому ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України) порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач належним чином повідомлений про відкриття провадження по справі, надав письмові заперечення на позов, в яких просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Підстав для розгляду справи в судовому засіданні немає.
Суддя, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує з 21 червня 2016 року пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на умовах і в порядку ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідачем було застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік.
19 серпня 2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок призначеної йому пенсії із застосуванням середньої заробітної плати за 2015 рік.
Листом №11245/14/11-1008 від 23.08.2016 року Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача, що ним відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 45 ЗУ «По загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Вважаючи що при призначенні пенсії за віком відповідач протиправно застосував показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік, а не показник у середньому за календарних рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Водночас, з 1 січня 2004 року набрав чинності ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV, який визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначається виключно законами про пенсійне забезпечення.
Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене ст. 8 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У частині першій статті 9 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною третьою статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
У даному випадку, відбувається перехід з пенсії за вислугою років, як військовослужбовця, призначеної ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за віком, на умовах, визначених ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для призначення пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV, однак у випадку позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.
Так, позивачу було призначено пенсію відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» він звернувся вперше.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 31 березня 2015 року. При цьому, за приписами ч. 2 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність у позивача права на перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для розрахунку пенсії за 2015 рік.
На підставі викладеного та керуючись статтями 19, 22, 152 Конституції України, статтями 40, 43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статтями 7, 71, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 186 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2015 рік при призначенні пенсії за віком.
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії та виплату державної пенсії за віком з 21 червня 2016 року із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для розрахунку пенсії за 2015 рік.
Стягнути з Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в дохід держави судовий збір у розмірі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.
СУДДЯ: КАЛІУШКО Ф.А.