Справа № 569/9052/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н
22 листопада 2016 року м.Рівне
Рівненський міський суд
під головуванням судді - Харечка С.П.
при секретарі - Левчук Д.О.
з участю: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Рівне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рівненського об'єднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в:
До Рівненського міського суду звернулась з позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України (правонаступником якого є - Рівненське об"єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області), в якому просить визнати протиправними дії Рівненського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, які полягають у відмові здійснити її перерахунок та виплату пенсії з 31.12.2010 року, без врахування одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально побутові потреби, сум виплаченої премії до державних професійних свят та ювілейних дат та сум виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та зобов"язати Рівненське об"єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити її перерахунок та виплату пенсії державного службовця, починаючи з 31.12.2010 року з врахування одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально побутові потреби, сум виплаченої премії до державних професійних свят та ювілейних дат та сум виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Стягнути судові витрати по справі.
В обґрунтування своїх вимог вказує на те, що вона перебуває на обліку в Рівненському об"єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує пенсію за віком відповідно до "Про державну службу" з 31.12.2010 року.
Ухвалою суду позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 31.12.2010 року по 17.01.2016 року залишено без розгляду.
В судове засідання позивач не з'явивлась, однак будучи раніше присутньою на судових засіданнях заявлені позовні вимоги підтримала, з підстав, викладених в адміністративному позові, просить суд його задоволити та визнати протиправними дії Рівненського об'єднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області.
В судове засідання представник відповідача не зявився, подав суду письмові заперечення на позов. В яких вказав, що позовні вомоги не визнають повністю, та вказав, що перебуваючи на обліку в Рівненському об'єднаному управління пенсійного фонду України Рівненської області позивач отримує пенсію, обчислену у відповідності до закону України «Про державну службу», виходячи з 80% від заробітної плати.
Згідно з положеннями ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органу державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, згідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Виходячи з аналізу положень адміністративно-процесуального судочинства, суд першої інстанції при вирішенні спору повинен беззаперечно врахувати чи рішення суб'єктів владних повноважень приймалось у тому числі на підставі нормативно-правових актів, які були чинними на момент вчинення окремої процесуальної дії.
У відповідності до загальноприйнятих норм процесуального законодавства, які знайшли своє відображення у ч.4 ст.150, ч.2 ст.162 КАС України порушення прав, свобод та інтересів фізичних осіб (у випадку спірних правовідносин) з боку органів державної влади можуть мати місце у наступному: 1. Прийняття суб'єктом владних повноважень протиправного рішення або окремих його положень; 2. Вчинення суб'єктом владних повноважень протиправних дій або бездіяльності.
Надаючи оцінку спірних правовідносин, суд повинен враховувати, що процесуальні дії, ймовірна бездіяльність (не вчинення визначених законом дій) стосовно пенсій визначаються Законом України «Про державну службу» та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Так, у відповідності до ст.ст.37, 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на момент призначення пенсії позивачу) та ст.ст.40-45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» процесуальними активними діями із пенсійною виплатою можуть бути: призначення, перерахунок, перехід із одного виду пенсії на інший.
Ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції до моменту виникнення спірних правовідносин щодо перерахунку пенсії) передбачала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Проте, починаючи із 01 червня 2015 року згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України від 02 березня 2015 року №213- VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (далі Закон №213- VІІІ) скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, якими пенсія/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України … в тому числі «Про державну службу».
Тобто з 01 червня 2015 року пенсії, що визначені в порядку та на умовах, згідно із законом України «Про державну службу» не призначаються, а раніше призначені пенсії - не перераховуються.
У зв'язку з внесеними змінами на час звернення позивача до управління із заявою про перерахунок пенсії, Постанова №865 не містила положень про порядок перерахунку пенсії державного службовця.
Таким чином, починаючи з 01 червня 2015 року такі процесуальні дії (призначення та перерахунок пенсії за віком державним службовцям) Рівненським об'єднаним управлінням пенсійного фонду України Рівненської області не здійснюються у зв'язку з відсутністю правової норми, яка регламентувала би порядок реалізації таких правовідносин.
Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи та подані сторонами письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення виходячи з наступного.
ОСОБА_1 перебуває з грудня 2010 року на обліку в Управлінні пенсійного Фонду України в м.Рівне (правонаступником якого є Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України рівненської області) та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу».
21.06.2016 року вона звернулася до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням інших виплат, а саме отриманих нею премій та надбавок, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових умов, а також сум індексації заробітної плати за період з 01.01.2005 по 31.12.2009 року на підставі довідки від 01.01.2016 року №1301/05-20/02-385 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу»
04.07.2016 року УПФУ в м. Рівному відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.
За змістом статті 37 Закону № 3723-XII пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року N 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» та Наказу Державного комітету статистики України № 5 «Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати» від13 січня 2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.
Таким чином вказані позивачем виплати індексації грошових коштів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань законом віднесено до структури заробітної плати для нарахування пенсії, з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, тому ці виплати необхідно включити в заробітну плату для призначення пенсії.
Згідно із ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Відповідно до рішень Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року та 28 травня 2013 року отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Приймаючи до уваги висновки Верховного Суду України суд вважає обґрунтованими вимоги позивача стосовно права на перерахунок та виплату пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум.
Стаття 22 Конституції України передбачає, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Оскільки позивачці станом на дату призначення пенсії у грудні 2010 року було встановлено розмір 80% пенсії від заробітку, то її вимоги про залишення цього розміру є такими, що відповідають закону.
Відповідно до ст. 94 КАС України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, які пов'язані з оплатою судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 3, 6-14, 71, 72, 99-100, 122, 159-163, 167, 183-2, 186 КАС України, ст. ст. 19, 22, 58 Конституції України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу»
Керуючись статями 159-163 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рівненського об'єднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволити.
Визнати протиправними дії Рівненського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, які полягають у відмові здійснити її перерахунок та виплату пенсії з 18.01.2016 року, без врахування одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально побутові потреби, сум виплаченої премії до державних професійних свят та ювілейних дат та сум виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов"язати Рівненське об"єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити її перерахунок та виплату пенсії державного службовця, починаючи з 18.01.2016 року з врахування одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально побутові потреби, сум виплаченої премії до державних професійних свят та ювілейних дат та сум виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Стягнути з бюджетних асигнувань Рівненського об"єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 551 (п"ятсот п"ятдесят одна) гривня 20 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Житомирського апеляцiйного адміністративного суду через Рiвненський мiський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Харечко С.П.