ВАСИЛЬКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 362/4736/16-а
Провадження № 2-а/362/157/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"01" листопада 2016 р. Васильківський міськрайонний суд Київської області в складі головуючого судді Медведєва К.В.., розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Васильків справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Васильківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії, зобов'язання проведення перерахунку пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
21.09.2016 року позивач звернулась до суду з даним позовом та просить: визнати протиправною відмову відповідача в перерахунку її пенсії, як державному службовцю; зобов'язати Васильківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області: провести перерахунок її пенсії державного службовця із застосуванням довідки № 18-ф-303 від 19.07.2016 р. виданої Прокуратурою Київської області з 01.12.2015 року. Посилається на те, що 21.07.2016 року вона звернулась до Васильківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року на 25 відсотків посадових окладів державним службовцям.
У відповіді управління №3707/04 від 04.08.2016 року на її заяву від 12.07.2016 року про перерахунок пенсії з 01.12.2015 року у зв'язку із набранням чинності Постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року зазначено, що вона не має права на перерахунок пенсії, оскільки вище вказаною Постановою внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", зокрема пункт 4 виключено. Рішення начальника управління Пенсійного фонду вважає таким, що суперечить чинному законодавству, так як дана відмова є протиправною, оскільки норма вказаного Закону стосується порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку призначеної пенсії.
Відповідач надіслав заперечення проти позову. Вважає, що відповідно до п.5 Перехідних положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. №213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України „Про державну службу", „Про прокуратуру", „Про судоустрій і статус суддів" та інших. Окрім того, постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка набрала чинності з 01.12.2015 було внесено зміни до постанови КМУ №865 від 31.05.2000, зокрема пункт 4 цієї постанови було виключено.
З наданих сторонами доказів та матеріалів справи судом встановлено, що має місце спір фізичної особи (пенсіонера) із суб'єктом владних повноважень (Управлінням Пенсійного фонду України) щодо оскарження його рішення про перерахунок пенсії.
Відповідно до матеріалів справи, з 31.07. 1996 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України в м. Васильків та Васильківському районі Київської області (на день розгляду справи - Васильківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області) та отримує пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України „Про державну службу" у розмірі 80% заробітної плати. Тобто, право на отримання пенсії та призначення їй пенсії як державному службовцю гарантується Законом України „Про державну службу", в редакції, що діяла станом на 1996 рік.
Розмір пенсії позивача складає 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
З листа відповідача від 04.08.2016 року № 3707/04 вбачається, що позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, посилаючись на п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 та постанову КМУ №1013 від 09.12.2015 „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".
Такі дії позивач вважає протиправними обґрунтовуючи тим, що згідно положень п.5 розд. ІІІ „Прикінцеві положення" Закону України від 02.03.2015 р. №213-VIII, з 01.06.2015 р. вона вважається такою, що не працює на посаді, яка дає право на призначення пенсії за Законом України „Про державну службу".
Відповідно до п. 5 розд. ІІІ „Прикінцеві положення" Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-VIII, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України „Про державну службу", „Про прокуратуру", „Про судоустрій і статус суддів", „Про статус народного депутата України", „Про Кабінет Міністрів України", „Про судову експертизу", „Про Національний банк України", „Про службу в органах місцевого самоврядування", „Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Посилання відповідача на пункт 5 розд. ІІІ „Прикінцеві положення" Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України „Про державну службу", є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Що стосується правомірності вимог питання про перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.
Згідно ст. 37 Закону України „Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотки від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
За Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу (частина перша ст. 40).
Відповідно до ст. 37-1 Закону України „Про державну службу", у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно довідки № 18ф-303 від 19.07.2016 року, виданої Прокуратурою Київської області, вбачається, що заробітна плата за посадою спеціаліста 2 категорії Васильківської міжрайонної прокуратури, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01.12.2015 року складає 6334,13 гривень.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч.3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Отже, ст. 37-1 Закону України „Про державну службу", ст.ст. 42, 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією України порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 року №426 затверджено Порядок та Умови визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, однак ця постанова на момент звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та на день розгляду спору в суді не набрала законної сили. Цією постановою визнано, що постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. №865 „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" втрачає силу з дня набрання чинності Законом України від 17 листопада 2011 р. № 4050-VI „Про державну службу". Проте вона на сьогодні є чинною і відсутність в ній норми про порядок визначення розміру заробітної плати для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України „Про державну службу", а також відсутність форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, яка затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики не повинні порушувати конституційні права громадян на пенсійне забезпечення. Урядові постанови, як нормативно-правові акти, повинні відповідати вимогам закону і не звужувати зміст прав громадянина, які визначені таким законом.
Згідно ст. 129 Конституції України, із урахуванням внесених змін, змінено підхід до здійснення правосуддя суддею, який здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права.
З врахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 01.12.2015 у зв'язку з підвищенням заробітної плати спеціаліста 2 категорії Васильківської міжрайонної прокуратури - державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст. 8, ч.3 ст. 22, ч.1 ст. 58, ст. 129 Конституції України, ст. 37-1 Закону України „Про державну службу", ст.ст. 42, 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ч.2 ст. 11, ст.ст. 71, 87, 94, 99, 160-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Васильківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Васильківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії із застосуванням довідки №18ф-303 від 19.07.2016 р. виданої Прокуратурою Київської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги або закінченню апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Васильківський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
Суддя К.В. Медведєв.