Постанова № 63197832, 28.11.2016, Камінь-Каширський районний суд Волинської області

Дата ухвалення
28.11.2016
Номер справи
157/1033/16-а
Номер документу
63197832
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 157/1033/16-а

Провадження №2-а/157/46/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2016 року місто Камінь-Каширський

Камінь-Каширський районний суд Волинської області в складі:

головуючого - судді Антонюк О.В.,

з участю секретаря - Фесь Т.І.,

позивачки - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

встановив:

25 жовтня 2016 року ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі (далі - Управління), в якому просить визнати протиправними дії відповідача, які полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату їй як непрацюючій посадовій особі місцевого самоврядування пенсії, виходячи з 80% від загальної суми заробітної плати, що значиться у довідці № 6895 від 31 серпня 2016 року, виданої Камінь-Каширською міською радою, зобов'язати Управління з 01 вересня 2016 року здійснити перерахунок та виплату їй пенсії як непрацюючій особі місцевого самоврядування у розмірі 80% від суми заробітної плати працюючих посадових осіб місцевого самоврядування, відповідно до довідки № 6895 від 31 серпня 2016 року, виданої Камінь-Каширською міською радою, та стягнути з відповідача понесені нею витрати по оплаті судового збору в розмірі 551 грн. 20 коп. В обґрунтування вимог зазначає, що перебуває на обліку в Управлінні, отримує пенсію за віком з 11 березня 2000 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а 14 грудня 2012 року згідно зі ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було підвищено посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, в тому числі посадовим особам Камінь-Каширської міської ради, де вона працювала головним бухгалтером до виходу на пенсію. 31 серпня 2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, долучивши до заяви довідку № 6895 від 31 серпня 2016 року, в якій відображена заробітна плата головного бухгалтера міської ради станом на грудень 2015 року. Листом від 09 вересня 2016 року № 139/В-01 Управління відмовило їй в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до окремих законів України, в тому числі і відповідно до Закону України «Про державну службу». Оскільки такого закону не прийнято, тому з 01 червня 2015 року пенсії в порядку на умовах, визначених названим вище Законом України не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Дії відповідача про відмову у перерахунку їй пенсії відповідно до вищезазначеної постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правих актів» є незаконними, оскільки обмежують її конституційні права. Частиною 11 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» передбачено, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу. Згідно з пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» дія Закону України «Про державну службу» поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування. Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення їй пенсії), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (в редакції, яка була чинна до 15 грудня 2015 року), було передбачено, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 06 січня 2003 року № 432-1V «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, яким на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. Як вбачається з листа відповідача від 09 вересня 2016 року № 139/В-01 підставою для відмови в перерахунку їй пенсії стала відсутність, на думку відповідача, законодавчого обов'язку проводити будь-які перерахунки пенсійних виплат, оскільки згідно з редакцією ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції Закону № 76-V11), Кабінет Міністрів України на виконання цієї норми не вчинив жодних дій щодо встановлення умов та порядку перерахунку пенсійних виплат державним службовцям. На час виникнення спірних правовідносин діяли зазначені вище постанови Кабінету Міністрів України, необхідні для реалізації ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», які забезпечували їй гарантоване ст. 46 Конституції України право на належне пенсійне забезпечення. Зміни, які відбулися в ст. 37-1 вищезазначеного Закону стосуються тих пенсій, які будуть призначатися після набрання чинності змін до закону. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» прийнятий Верховною Радою України 02 березня 2015 року, одні положення його набрали чинності 28 березня 2015 року, інші - 1 квітня 2015 року. У пункті 5 Прикінцевих положень цього Закону визначено питання призначення пенсій відповідно до Закону України «Про державу службу України». Враховуючи те, що предметом її позову є перерахунок пенсії, то застосування відповідачем по спірних правовідносин пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року є безпідставним. Застосувавши до неї норми цього Закону, відповідач фактично звузив її соціальні гарантії на достатній рівень матеріального забезпечення за віком, окрім того застосував положення закону, які стосуються відміни призначення спеціального виду пенсії, а не їх перерахунків. Згідно зі ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. В абзаці 3 пункту 4, абзацах 2, 3 пункту 7 мотивувальної частини рішення від 11 жовтня 2005 року № 8-рп Конституційний Суд України зазначив, що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачають за змістом статей 1, 3, 6 (частина друга), 8, 19 (частина друга), 2, 23, 24 (частина 1) Конституції України правові гарантії, правову визначеність і пов'язану з ним передбачуваність законодавчої політики у сфері пенсійного забезпечення, і необхідні для того щоб учасники відповідних правовідносин мали можливість завбачити наслідки своїх дій і бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано, тобто набуте право не може бути скасоване, звужене. Конституційний Суд України у рішенні від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної правової держави, а встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права. Також Конституційний Суд України у рішенні від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005 чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно-вимірювальних показників використання права та свобод, тобто їх кількісні характеристики.

В заперечені на позов представник відповідача просить у позові ОСОБА_1 відмовити, мотивуючи тим, що остання перебуває на обліку в Управлінні як одержувач пенсії за віком з 11 березня 2000 року. Перерахунок пенсії з 14 грудня 2012 року проведено відповідно до ст. 37 цього Закону та постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» згідно поданої заяви від 14 грудня 2012 року та довідки про заробітну плату на посаді головного бухгалтера Камінь-Каширської міської ради № 7435, 7436 від 14 грудня 2012 року. 30 серпня 2016 року позивачкою надано довідку про заробітну плату станом на 01.12.2015 року на посаді головного бухгалтера Камінь-Каширської міської ради № 6895 від 31 серпня 2016 року. З 01 січня 2015 року питання перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям було врегульовано ст. 37 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-V111, який набрав чинності з 01 січня 2015 року були внесені зміни до Закону України «Про державну службу», зокрема статтю 37-1 викладено в новій редакції. Так, на момент звернення державного службовця, відповідно до даної статті, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок здійснення перерахунку пенсії державних службовців у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям був врегульований пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій». Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до нормативно-правових актів» були внесені зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України, зокрема й до постанови Кабінету Міністрів України № 865, з якої вилучено пункт 4 та викладено в новій редакції абзац перший пункт 5 та пункт 6, які стосувалися проведення перерахунку пенсій державних службовців. Окрім того, пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213-V111 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» передбачено, що уразі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний Банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Оскільки такого закону не прийнято, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Щодо проведення перерахунку пенсій у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відсутні нормативно-правові акти, які б визначали умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям. При цьому, внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року зміни до ст. 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку зі зміною заробітної плати. З 15 грудня 2015 року діючим законодавством України не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала з викладених у позові підстав і просила їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, з поданих до суду заперечень вбачається, що начальник Управління просить справу розглянути у відсутності представника відповідача.

Заслухавши пояснення позивачки та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов належить задовольнити частково, зважаючи на таке.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі та отримує пенсію за віком з 11 березня 2000 року. З 14 грудня 2012 року пенсію за віком їй призначено відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», пенсія обчислюється відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII.

31 серпня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Управління із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до наданої нею довідки № 6895 від 31 серпня 2016 року, виданої Камінь-Каширською міською радою.

Листом від 09 вересня 2016 року № 139/В-01 відповідач у проведенні у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям перерахунку пенсії позивачці відмовив через відсутність на момент звернення за перерахунком пенсії нормативно-правових актів, які б визначали умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям, та повідомив, що обчислення її пенсії проведено відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» згідно довідок про заробітну плату на посаді головного бухгалтера Камінь-Каширської міської ради № 7435, 74536 від 14 грудня 2012 року, з 01 травня 2016 року її розмір пенсії становить 2242 грн. 32 коп., а також повідомив і те, що Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-V111, який набрав чинності з 01 січня 2015 року, були внесені зміни до Закону України «Про державну службу», зокрема статтю 37-1 викладено в новій редакції, і на момент звернення державного службовця відповідно до даної статті, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Окрім того, в листі зазначається, що порядок здійснення перерахунку пенсії державних службовців у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям був врегульований пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», проте пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до нормативно-правових актів» були внесені зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України, зокрема й до постанови Кабінету Міністрів України № 865, з якої вилучено пункт 4 та викладено в новій редакції абзац 1 пункту 5 та пункту 6, які стосувалися проведення перерахунку пенсій державних службовців. Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213-V111 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» передбачено, що уразі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу». Оскільки такого закону не прийнято, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вказаним Законом не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Пенсійне забезпечення державних службовців на момент призначення позивачці пенсії державного службовця визначалося Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення позивачці пенсії державного службовця) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У відповідності до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення позивачці пенсії державного службовця) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Кабінетом Міністрів України з метою вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії було прийнято постанову від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - Постанова № 865).

У відповідності до пункту 4 цієї Постанови (у редакції від 24.04.2014 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-ІV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію. За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим - п'ятим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови. Пунктом 5 Постанови було передбачено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76-VIII, який набрав чинності з 01 січня 2015 року, статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII викладено у новій редакції, а саме визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 Постанови № 865, яким було врегульовано порядок перерахунку пенсії у разі збільшення розміру заробітної плати державним службовцям, виключено, а пункт 5 - змінено.

Таким чином, з аналізу вищевказаних правових норм вбачається, що до внесення змін у ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», національне законодавство передбачало право позивачки на перерахунок пенсії, який збільшує розмір її пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям на відповідній посаді, з якої позивачці була призначена пенсія. Тобто позивачка мала право на збільшення розміру пенсії в залежності від збільшення розміру заробітної плати, в тому числі посадового окладу, працюючих державних службовців.

Разом із тим, на момент звернення позивачки до територіального органу Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії 31 серпня 2016 року на підставі довідки № 6895 від 31 серпня 2016 року, питання вищевказаного перерахунку пенсії чинним законодавством не врегульоване, в той час як в силу приписів статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час звернення позивачки за перерахунком пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи, що Кабінетом Міністрів України не вжито заходів на реалізацію вищенаведеної норми, а саме ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України, виходячи із приписів ч. 1 ст. 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, та статті 22 Конституції України, згідно з якою закріплені Конституцією України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані, суд приходить до висновку, що позивачка має право на перерахунок пенсії відповідно до поданої нею довідки і що при такому перерахунку мають застосовуватися норми, що визначали умови та порядок перерахунку пенсії, які діяли на момент її призначення (перерахунку) позивачці як державному службовцеві.

Маючи право на перерахунок пенсії, обчисленої до ст. 37 Закону України «Про державну службу» позивачка мала законні сподівання на проведення такого перерахунку, тобто, мала майнове право відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відсутність механізму реалізації законодавчого положення, передбаченого ч. 1 ст. 37-1 Закону України, на думку суду, становить втручання у право позивачки за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів під час розгляду справи правомірності своїх дій щодо відмови позивачці у проведенні перерахунку пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення, що встановлено постановою Верховного Суду України від 10.12.2013 року у справі № 21-420а13.

Таким чином, посилання відповідача на положення пункту 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 02.03.2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» як на підставу для відмови у перерахунку пенсії позивачці є хибними, оскільки вказана норма закону може застосовуватися лише до осіб, які звернулися із заявою про призначення пенсії після 01.06.2015 року, а не із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії.

Разом з тим, предметом спору в даній справі є правомірність дій щодо відмови в перерахунку пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям. В свою чергу, предметом доказування є обставини, які мають значення для вирішення справи та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

Враховуючи те, що відмова відповідача у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії була обґрунтована виключно відсутністю права на перерахунок, і відповідач фактично не здійснював жодних дій щодо перерахунку пенсії позивачці на підставі її звернення, не оцінював надану позивачкою довідку про розмір заробітної плати, не визначав нового розміру пенсії, не змінював відсотки суми посадового окладу, з якого обраховувалася раніше призначена ОСОБА_1 пенсія, суд приходить до висновку, що доказуванню підлягають виключно обставини, з якими пов'язана відмова позивачці у здійсненні такого перерахунку.

Отже, дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачці на підставі її звернення та довідки № 6895 від 31 серпня 2016 року належить визнати протиправними та зобов'язати Управління здійснити такий перерахунок та виплату їй у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців пенсії з 01 вересня 2016 року відповідно до довідки № 6895 від 31 серпня 2016 року, виданої Камінь-Каширською міською радою.

В той же час позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача вчинити дії із зазначенням конкретного відсотку суми заробітної плати, з розрахунку якого має бути здійснено перерахунок та виплату пенсії, є безпідставними, оскільки щодо згаданих питань відповідач на час звернення позивачки до суду та розгляду справи судом ніяких протиправних дій чи бездіяльності не допускав та жодного рішення не приймав. Рішення суду не може ґрунтуватися на припущеннях, а також тих фактичних обставинах, які на момент його ухвалення хронологічно ще не відбулися, проте ймовірно можуть мати місце у майбутньому. Задоволення таких вимог може призвести до втручання суду в дискреційні повноваження органу Пенсійного фонду щодо вчинення дій з перерахунку пенсії.

В порядку ст. 94 КАС України на користь позивачки належить стягнути понесенні останньою та документально підтверджені судові витрати у розмірі 551 грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 9, 11, 70, 71, 72, 79, 94, 158-163 КАС України, суд

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі щодо відмови в проведенні перерахунку та виплаті пенсії відповідно до довідки № 6895 від 31 серпня 2016 року, виданої Камінь-Каширською міською радою, протиправними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця відповідно до довідки № 6895 від 31 серпня 2016 року, виданої Камінь-Каширською міською радою, починаючи з 01 вересня 2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області (Волинська область, м. Камінь-Каширський, вул. 1 Травня, 1а, код ЄДРПОУ 20128713) на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 551 грн. 20 коп. (п'ятсот п'ятдесят одна гривня 20 копійок), понесені по оплаті судового збору.

В решті позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Камінь-Каширський районний суд Волинської області. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий: О. В. Антонюк