КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/22847/15 Головуючий у 1-й інстанції: Літвінова А.В.;
Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.
П О С Т А Н О В А
Іменем України
30 листопада 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сорочко Є.О.
суддів: Межевича М.В.
Земляної Г.В.
за участю секретаря Канівець К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Аскон", Державної податкової інспекції у Солом`янському районі Головного управління ДФС у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 липня 2016 року, у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Аскон" до Державної податкової інспекції у Соломянському районі Головного управління ДФС у м. Києві, Головного управління ДФС у м. Києві, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Товариства з обмеженою відповідальністю "Аскон" (далі - ТОВ "Аскон") звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Солом`янському районі Головного управління ДФС у м. Києві (далі - ДПІ у Солом`янському районі), Головного управління ДФС у м. Києві, Державної фіскальної служби України про визнання незаконним та скасування рішень від 17.02.2015 р. №3688/10/26-58-11-02-18, від 28.04.2015 р. №7177/10/26-15-11-03-11, від 24.07.2015 р. №15581/6/99-99-11-02-02-15, та зобов'язання ДПІ у Солом`янському районі включити відомості з поданої податкової декларації до облікових даних у інформаційних базах фіскальної служби.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 31 травня 2016 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення ДПІ у Солом`янському районі, оформлене листом від 17.02.2015 р. №3688/10/26-58-11-02-18. В іншій частині позову відмовлено.
На вказану постанову ТОВ "Аскон" та ДПІ у Солом`янському районі подали апеляційні скарги, в яких просять її скасувати та ухвалити нову постанову, якою позивач просить позов задовольнити в повному обсязі, а відповідач - відмовити в позові в повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга ТОВ "Аскон" не підлягає задоволенню, а апеляційну скаргу ДПІ у Солом`янському районі необхідно задовольнити з наступних підстав.
Судом першої інстанції було встановлено наступні обставини.
ТОВ «Аскон» 10.02.2015 р. засобами поштового зв'язку подано до ДПІ у Солом`янському районі податкову декларацію з податку на додану вартість за січень 2015 року, що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями опису вкладення у цінний лист та чеком відділу поштового зв'язку.
У свою чергу, ДПІ у Солом`янському районі листом від 17.02.2015 р. №3688/10/26-58-11-02-18 повідомлено ТОВ «Аскон» про те, що надіслана вказаним товариством податкова декларація з податку на додану вартість за січень 2015 року складена за формою, форма бланку якої не відповідає чинному законодавству.
Скориставшись правом на адміністративне (досудове) оскарження вказаного, позивачем подано відповідні скарги до Головного управління ДФС у місті Києві та Державної фіскальної служби України, розглянувши які рішеннями від 28.04.2015 р. №7177/10/26-15-11-03-11, від 24.07.2015 р. №15581/6/99-99-11-02-02-15 залишені без задоволення.
Задовольняючи позов частково суд першої інстанції виходив з того, що податкова декларація з податку на додану вартість за січень 2015 року подана до контролюючого органу засобами поштового зв'язку вже після набрання чинності наказу Міністерства фінансів України від 23.01.2015 №13, тобто згідно формі, яка діяла станом на момент її подання, тому відмова у прийнятті даної декларації з підстави, зазначеної у листі від 17.02.2015 р. №3688/10/26-58-11-02-18 є неправомірною.
З таким висновком суду першої інстанції колегія суддів не погоджується, виходячи з наступного.
Відповідно до пункту 46.1 статті 46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно пункту 48.1 статті 48 Податкового кодексу України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.
Відповідно до п. 48.7 цієї статті Кодексу податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених пунктом 46.4 статті 46 цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Аскон» подано до ДПІ у Солом`янському районі податкову декларацію з податку на додану вартість за січень 2015 року за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 р. №966 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 23.01.2015 р. №13).
Наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 р. №966 затверджено форму податкової декларації з податку на додану вартість, до якого наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 р. №13 внесено зміни до форм податкової декларації з податку на додану вартість, уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 р. №966.
У відповідності до пункту 6 наказу Міністерства фінансів України від 23.01.2015 р. №13, цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування. Наказ опубліковано в Офіційному віснику України, 2015, №6 (30.01.2015 р.), ст. 137, з огляду на що наказ Міністерства фінансів України від 23.01.2015 №13, яким внесено зміни до форми податкової декларації з податку на додану вартість, набрав чинності з 30.01.2015 р.
Поряд з цим судом першої інстанції не враховано положень п. 46.6 ст. 46 Податкового кодексу України, згідно яких, якщо в результаті запровадження нового податку або зміни правил оподаткування змінюються форми податкової звітності, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, який затвердив такі форми, зобов'язаний оприлюднити нові форми звітності.
До визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.
Необхідно зазначити, що з наказу Міністерства фінансів України від 23.01.2015 р. №13 не вбачається, що його прийнято з врахуванням відповідних змін до Податкового кодексу України, тому положення п. 46.6 ст. 46 Податкового кодексу України мають вищу юридичну силу.
Отже, є вірним висновок відповідачів, що подана позивачем декларація не відповідала формі бланку згідно чинного законодавства на день її подання.
Також колегія суддів звертає увагу на наступне.
Згідно п. 49.3 Податкового кодексу України податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів:
а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Пунктом 49.4 Податкового кодексу України встановлено, що податкова звітність з податку на додану вартість подається в електронній формі до контролюючого органу всіма платниками цього податку з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Отже, законодавцям чітко встановлено спосіб подання податкової звітністі з податку на додану вартість всіма платниками цього податку, який позивачем було порушено.
Колегія суддів зазначає, що у листі ДПІ у Солом`янському районі запропоновано позивачу надати податкову декларацію, оформлену належним чином.
Таким чином, рішення від 17.02.2015 р. №3688/10/26-58-11-02-18, від 28.04.2015 р. №7177/10/26-15-11-03-11 та від 24.07.2015 р. №15581/6/99-99-11-02-02-15 є законними та не підлягають скасуванню.
Посилання позивача на те, що суд підмінив предмет позову - позивач просив визнати "незаконним", а суд визнав "протиправним" є необґрунтованими з огляду на те, що ст. 162 КАС України передбачено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: 1) визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Крім того, в узагальненні судової практики Верховним Судом України від 24.11.2008 р. термін вживається термінологія "неправомірність (незаконність, протиправність)", тобто у якості синонімів, які мають однакові юридичні наслідки.
Також є жодним чином не обґрунтованими посилання позивача на те, що оскаржувані рішення прийняті не вповноваженим органом.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції в частині задоволення позову, тому апеляційну скаргу ТОВ "Аскон" необхідно залишити без задоволення, а апеляційну скаргу ДПІ у Солом`янському районі - задовольнити, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 липня 2016 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, оскільки постанова ухвалена з порушенням норм матеріального права.
Керуючись ст. 160, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Аскон" залишити без задоволення, а апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Солом`янському районі Головного управління ДФС у м. Києві - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 липня 2016 року - скасувати в частині задоволення позову та в цій частині ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Аскон" - відмовити.
В іншій частині постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 липня 2016 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
головуючий суддя Сорочко Є.О.
судді Межевич М.В.
Земляна Г.В.
Повний текст постанови складено 05.12.2016 року
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Земляна Г.В.
Межевич М.В.