Постанова № 63187581, 05.12.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2016
Номер справи
815/3612/16
Номер документу
63187581
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/3612/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2016 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бжассо Н.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одеса справу за адміністративним позовом Київської районної адміністрації Одеської міської ради до Державного реєстратора прав на нерухоме майно приватного нотаріуса ОСОБА_1, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2, третя особа на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору Садове товариство «Маяк-3» про скасування рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов Київської районної адміністрації Одеської міської ради (далі Київська РА ОМР) до Державного реєстратора прав на нерухоме майно приватного нотаріуса ОСОБА_1 (далі приватний нотаріус ОСОБА_1Л.), третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2, третя особа на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору Садове товариство «Маяк-3», за результатом якого позивач просить суд: скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 від 17.02.2016 року № 28298743 про державну реєстрацію права власності на садовий будинок, що розташований за адресою: м. Одеса, вул. Вєтрова, 13 за гр. ОСОБА_2; стягнути з відповідача судові витрати у сумі 1378 грн. 00 коп.

В обґрунтування адміністративного позову представник позивача зазначив наступне.

16.03.2016 року під час особистого прийому громадян, який проводився начальником юридичного відділу райадміністрації звернувся гр. ОСОБА_2 з питанням про переведення садового будинку у жилий будинок.

ОСОБА_2 надав копію технічного паспорту на садовий будинок № 13 по вул. Вєтрова в м. Одесі.

ОСОБА_3 державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області від 13.04.2016 року № 1015-01/12-5279 повідомлено, що під час проведення перевірки було встановлено виконання будівельних робіт по вул. Вєтрова, 13 з будівництва двоповерхового індивідуального житлового будинку з мансардою, також вказано, що департаментом не зареєстровано жодних дозвільних документів на початок виконання будівельних робіт, та згідно інформації управління архітектури та містобудування Одеської міської ради за зазначеною адресою не видавались вихідні дані на проектування та дозвіл на початок виконання будівельних робіт.

В подальшому, 23.03.2016 року Київською РА ОМР було отримано інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна щодо обєкта нерухомого майна, згідно якої стало відомо, що ОСОБА_1, приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу, 17.02.2016 року 17:05:02 прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) за індексним номером 28298743, об'єкта нерухомого майна, розташованого за адресою: м. Одеса, вулиця Вєтрова, будинок 13. Власником самовільно збудованого садового будинку за адресою: м. Одеса, вул. Вєтрова, 13 є ОСОБА_2.

На підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за індексним номером 28298743, відкрито розділ на вищезазначений об'єкт нерухомого майна за реєстраційним номером 151834551101, внесено запис про реєстрацію прав власності за номером 13303606.

Київська районна адміністрація Одеської міської ради вважає, що дії державного реєстратора, приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 протиправними, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) за № 28298743 від 17.02.0216 17:05:02 - незаконним та таким, що підлягає скасуванню.

Так, представник позивача вказує на те, що згідно отриманої з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна інформації не вбачається наявність під час прийняття оскаржуваного рішення документа на підтвердження законної підстави набуття права власності на земельну ділянку, відсутня також й інформація щодо виписки з господарської книги, що є порушенням норм законодавства.

Представник позивача під час судового розгляду справи позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених в адміністративному позові.

Відповідач, приватний нотаріус ОСОБА_1, до судового засідання не зявилася, належним чином та своєчасно повідомлена про дату, час і місце судового розгляду, причини неявки суду не повідомила. 04.08.2016 року на адресу суду надійшли письмові заперечення відповідача (арк. с. 19), згідно яких відповідач вказує на чітке додержання вимог законодавства при вчинені реєстраційних дій. Також, відповідач повідомив суд, що реєстраційну справу або документи, які стали підставою для прийняття оскаржуваного рішення надати суду не уявляється можливим з підстав передбачених положеннями Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127.

Третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору, ОСОБА_2 до судового засідання не зявився, належним чином та своєчасно повідомлявся про дату, час і місце судового розгляду. 01.12.2016 року від третьої особи надійшло клопотання про перенесення розгляду справи у звязку із хворобою представника. 12.09.2016 року від ОСОБА_2 надійшли письмові заперечення на адміністративний позов (арк. с.47-52), згідно яких позовні вимоги, на думку третьої особи, є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Представник третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору, Садове товариство «Маяк-3», під час судового розгляду справи, зазначив, що вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, з підстав вказаних у письмових поясненнях (арк.с. 147-150).

У звязку з прибуттям не всіх осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце судового розгляду та відсутністю потреби заслухати свідка чи експерта, справу розглянуто в порядку письмового провадження, що відповідає приписам ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України).

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_2 звернувся із заявою про державну реєстрацію права приватної власності на садовий будинок за адресою: м. Одеса, вул. Вєтрова, 13.

Згідно картки прийому заяви від 16.02.2016 року, заяву отримано приватним нотаріусом ОСОБА_1 та зареєстровано у базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 16.02.2016 року 16:48:14 за реєстраційним номером 15663932.

Згідно зазначеної картки прийому заяви, до заяви надано: документи заявника та проплата, серія та номер б/н, виданий 16.02.2016 року, видавник Заявник, довідка серія та номер: 59, виданий 18.06.2007 року, видавник СТ «Маяк-3», технічний паспорт, серія та номер: 0011587, виданий 05.10.2015 року, видавник ТОВ «НОВЕ БТІ», викопіювання первинних документів землекористування, серія та номер: 01-13/74/о, виданий 12.02.2016 року, видавник: Управління архітектури та містобудування.

Згідно матеріалів реєстраційної справи (арк. с. 177-190), наданих до суду Юридичним департаментом Одеської міської ради, вказані вище документи стали підставою для прийняття державним реєстратором прав на нерухоме майно рішення про державну реєстрацію права власності на садовий будинок, розташований за адресою: м. Одеса, вул.. Вєтрова, 13.

17.02.2016 року приватним нотаріусом ОСОБА_1, прийнято рішення № 28298743 про державну реєстрацію права приватної власності на садовий будинок за адресою: вул. Вєтрова, буд. 13, м. Одеса, загальною площею 373,7 кв.м. за громадянином ОСОБА_2.

Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень ( далі Закон), державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державн реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до ч. 3 ст. 10 Закону, державний реєстратор: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обовязкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин повязує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення; 3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником. Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобовязані безоплатно протягом трьох робочих днів з моменту отримання запиту надати державному реєстратору запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі; 4) під час проведення державної реєстрації прав на земельні ділянки використовує відомості Державного земельного кадастру шляхом безпосереднього доступу до нього у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; 5) відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до нього записи про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про обєкти та субєктів таких прав; 6) присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер обєкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації прав; 7) виготовляє електронні копії документів та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав); 8) формує документи за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав; 9) формує та веде реєстраційні справи у паперовій формі. Ведення реєстраційної справи у паперовій формі здійснюється виключно державними реєстраторами, які перебувають у трудових відносинах з виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями, за місцезнаходженням відповідного майна; 10) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Приписами ч. 1 ст. 24 Закону встановлено, що у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: 1) заявлене речове право, обтяження не підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону; 2) заява про державну реєстрацію прав подана неналежною особою; 3) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом; 4) подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження; 5) наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; 6) наявні зареєстровані обтяження речових прав на нерухоме майно; 7) заяву про державну реєстрацію обтяжень щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем; 8) після завершення строку, встановленого частиною третьою статті 23 цього Закону, не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав; 9) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, обєктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію; 10) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка згідно із законодавством не має повноважень подавати заяви в електронній формі; 11) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене речове право, обтяження вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.

Згідно п. п. 42,43 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2016 р. № 553), для державної реєстрації права власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 р., подаються: 1) технічний паспорт на обєкт нерухомого майна; 2) документ, що підтверджує присвоєння обєкту нерухомого майна адреси.

Документ, що підтверджує присвоєння обєкту нерухомого майна адреси, не вимагається у разі, коли державна реєстрація права власності проводиться на індивідуальний (садибний) житловий будинок, садовий, дачний будинок, збудований на земельній ділянці, право власності на яку зареєстровано в Державному реєстрі прав. У такому разі заявник в поданій заяві обовязково зазначає відомості про кадастровий номер відповідної земельної ділянки.

Для державної реєстрації права власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що розташовані на території сільських, селищних, міських рад, якими відповідно до законодавства здійснювалося ведення погосподарського обліку, та які закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 р., замість документів, передбачених пунктом 42 цього Порядку, можуть бути подані: 1) документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку, на якій розташований обєкт нерухомого майна, у тому числі рішення відповідної ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування або власність чи відомості про передачу (надання) земельної ділянки в користування або власність з погосподарської книги; 2) виписка з погосподарської книги, надана виконавчим органом сільської ради (якщо такий орган не створений, - сільським головою), селищної, міської ради або відповідною архівною установою.

Проте судом встановлено, що згідно витягу із протоколу загальних зборів СТ «Маяк-3» від 30.05.2015 року, ОСОБА_2Ф виключений із членів СТ «Маяк-3», тобто на момент подання заяви про реєстрацію, останній використав довідку про членство у садовому товаристві 2007 року.

Згідно технічного паспорту від 05.10.2015 року на садовий будинок № 13 по вулиці Вєтрова, м. Одеса, замовником якого є ОСОБА_2, вбачається, що садовий будинок літ. А самочинно побудований до 05.08.1992 року та не є самочинним. Також, згідно плану садового (дачного) будинку вбачається, що будинок є триповерховим.

Проте, згідно наданих до суду інженерно-геодезичних пошуків вбачається, що станом на 12.05.2006 року, на ділянці по вул. Вєтрова, 13 не розміщувався триповерховий садовий будинок.

Тоді як, згідно інженерно-геодезичних пошуків станом на 30.09.2016 року, вбачається, що на земельній ділянці по вул. Вєтрова, 13 збудовано будинок.

Згідно, наданого у відповідь на адвокатський запит, листа ведучого геодезиста ДП МОУ «Одеський проектний інститут», між ДП МОУ «Одеський проектний інститут» та Садовим товариством «Маяк-3» було укладено договір про виготовлення інженерно-геодезичних пошуків на ділянці по вулиці Дача Ковалевського, 101. Станом на квітень 2006 року, на зазначеній ділянці були відсутні будь-які побудови, оскільки вказана ділянка являла собою частину схилу.

Крім того, судом встановлено, що приватному нотаріусу ОСОБА_1 було надано рішення № 405 від 13.06.1958 року «Про надання земельних ділянок організаціям та підприємствам міста». Проте, згідно рішення від 01.07.1988 року № 524 «Про реєстрацію нового статуту садового товариства» вбачається, що згідно рішення № 405 від 1958 року було виділено земельну ділянку садовому товариству «Маяк-2», садовому товариству «Маяк-3» виділено земельну ділянку на підставі рішення від 05.03.1954 року № 231. ОСОБА_2 до 30.05.2015 року був членом садового товариства «Маяк-3», у звязку з чим рішення № 405 від 13.06.1958 року не має жодного відношення до виділу земельної ділянки СТ «Маяк-3».

Судом встановлено, що з наданих разом із заявою про державну реєстрацію права власності ОСОБА_2 документів, не вбачається документів на підтвердження права власності або користування земельною ділянкою за адресою м. Одеса, вул. Вєтрова, 13, на якій розташований садовий будинок, що побудований третьою особою.

Таким чином, суд приходить висновку, що оскаржуване рішення є протиправним, оскільки прийнято на підставі документів, які, як встановлено судом, не відповідали дійсності (довідка про членство ОСОБА_2 в СТ «Маяк-3», технічний паспорт ТОВ «НОВЕ БТІ») та без документа, який посвідчував би речове право третьої особи, ОСОБА_2 на земельну ділянку.

Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Відповідно до ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що адміністративний позов Київської РА ОМР підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2,3, 6-14, 71, 86, 128, 159-164, 254 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Задовольнити адміністративний позов Київської районної адміністрації Одеської міської ради до Державного реєстратора прав на нерухоме майно приватного нотаріуса ОСОБА_1, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2, третя особа на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору Садове товариство «Маяк-3» про скасування рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно.

Скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно приватного нотаріуса ОСОБА_1 катерини Леонідівни, одеського міського нотаріального округу від 17.02.2016 року № 28298743 про державну реєстрацію права власності на садовий будинок, що розташований за адресою: м. Одеса, вул. Вєтрова, 13 та гр. ОСОБА_2.

Стягнути з приватного нотаріуса ОСОБА_1 катерини Леонідівни, одеського міського нотаріального округу (НОМЕР_1) судові витрати у сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп. на користь Київської районної адміністрації Одеської міської ради ( код ЄДРПОУ 26303241).

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Н.В.Бжассо