МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
05 грудня 2016 року Справа № 814/1973/16
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марича Є.В. за участю секретаря судового засідання Мирко О.С. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомПриватного акціонерного товариства "Лакталіс-Миколаїв ", вул. Виноградна, 2,Миколаїв,54018 доСпеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Одесі Міжрегіонального головного управління ДФС України, пр-т Шевченка, 15/1,Одеса,Одеська область,65058
провизнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,
За участю представників:
від позивача: Кузлєва А.Ю.;
від позивача: Горбенко А.І.;
від відповідача: Гаргаун Я.І.
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство «Лакталис-Миколаїв» (далі-позивач) звернулось до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Одесі Міжрегіонального головного управління ДФС (далі-відповідач, СДПІ) з наступними позовними вимогами:
- Визнати протиправною бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Одесі Міжрегіонального головного управління ДФС , що полягає в не підготовлені у встановленні терміни висновку про повернення відповідних сум коштів ПрАТ "Лакталіс-Миколаїв " (код ЄДРПОЛУ 23624594) з відповідного бюджету та не наданні для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
- Зобов'язати Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м.Одесі Міжрегіонального головного управління ДФС підготувати висновок про повернення надмірно сплаченої суми грошових зобов'язань з податку на прибуток (код бюджетної класифікації 11020300) ПрАТ "Лакталис-Миколаїв" (код ЄДРПОУ 23624594) на поточний рахунок платника в сумі 26969445,54 (двадцять шість мільйонів дев'ятсот шістдесят дев'ять тисяч чотириста сорок п'ять грн. 54 коп. ) гривень з відповідного бюджету та надати для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в порушення норм податкового законодавства відповідачем не підготовлено у встановлений строк висновок про повернення відповідних коштів позивачу, чим порушив права позивача.
Відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими з підстав викладених в письмових запереченнях.
У судовому засіданні 05.12.2016 року судом оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
21 червня 2016 року та 05 вересня 2016 року ПрАТ «ЛАКТАЛІС-МИКОЛАЇВ» подано заяви щодо повернення надміру сплаченої суми грошових зобов'язань з податку на прибуток (з урахування авансових внесків, нарахованих на суму дивідендів) на поточний рахунок платника на загальну суму 26969445,54 гривень, Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального головного управління ДФС вказані заяви було отримано 21.06.2016 року та 05.09.2016 року відповідно (арк .с .9-11,44-46).
Відповідачем 21.07.2016 року на адресу позивача надіслано лист №644/10/28-08-41-43, згідно якого СДПІ повідомила позивача, що у зв'язку з тим, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» передбачено велику кількість соціально важливих програм, реалізація яких пов'язана з виконанням доходної частини бюджету, питання щодо повернення надміру сплачених сум з податку на прибуток на поточний рахунок платника в сумі 26967645,14 гривень знаходиться на розгляді та у разі позитивного вирішення питання висновок на повернення коштів буде надано до управління державного казначейства у м.Одесі Одеської області.
15 вересня 2016 року відповідачем на адресу позивача надіслано лист №327/10/28-08, згідно якого ДПІ повідомила позивача, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» передбачено велику кількість соціально важливих програм, реалізація яких пов'язана з виконанням доходної частини бюджету, та запропонувала надміру сплачену суму податку на прибуток нараховану на суму дивідендів у розмірі 1800,40 гривень залишити в рахунок погашення наступних податкових періодів.
При цьому, надміру сплачена сума з податку на прибуток (з урахування авансових внесків, нарахованих на суму дивідендів) 26969445,54 гривень, що підлягає повернення ПрАТ «Лакталіс-Миколаїв» визнається СДПІ в повному обсязі, що підтверджується Актом звірки №228-49 від 09.09.2016 року (арк .с .48).
Відповідно до п.п. 43.3., 43.4. ст.43 ПК України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку: на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. У разі повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Згідно з пунктом 43.5. ст.43 ПК України Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування, бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Однак, в порушення вимог ПК України відповідачем не підготовлений у встановлені терміни висновок про повернення відповідних сум кошті позивачу та не наданий для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Зважаючи на протиправність дій (бездіяльності) відповідача щодо не підготовки висновку про повернення відповідних сум, підтверджених актом звірки, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості (ч. 1 ст. 11 КАС України).
Згідно ст. 71 ч. 2 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. 2, 7, 17, 94, 158, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Одесі Міжрегіонального головного управління ДФС , що полягає в не підготовлені у встановленні терміни висновку про повернення відповідних сум коштів ПрАТ "Лакталіс-Миколаїв " (код ЄДРПОЛУ 23624594) з відповідного бюджету та не наданні для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
3. Зобов'язати Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м.Одесі Міжрегіонального головного управління ДФС підготувати висновок про повернення надмірно сплаченої суми грошових зобов'язань з податку на прибуток (код бюджетної класифікації 11020300) ПрАТ "Лакталис-Миколаїв" (код ЄДРПОУ 23624594) на поточний рахунок платника в сумі 26969445,54 (двадцять шість мільйонів дев'ятсот шістдесят дев'ять тисяч чотириста сорок п'ять грн. 54 коп. ) гривень з відповідного бюджету та надати для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
4. Присудити на користь Приватного акціонерного товариства "Лакталіс-Миколаїв " (код ЄДРПОУ 23624594) за рахунок бюджетних асигнувань Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Одесі Міжрегіонального головного управління ДФС України сплачений судовий збір згідно платіжного доручення №5265 від 29.09.2016 року в сумі 2756 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Суддя Є.В. Марич