Постанова № 63187372, 14.11.2016, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.11.2016
Номер справи
814/751/16
Номер документу
63187372
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 листопада 2016 р. Справа № 814/751/16

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Біоносенка В.В., суддів: Марича Є.В. та Лебедєвої Г.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомМіського комунального підприємства "Миколаївводоканал", доДержавної фіскальної служби України, треті особиДержавна казначейська служба України, провизнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії, В С Т А Н О В И В:

Міське комунальне підприємство «Миколаївводоканал» звернулось до адміністративного суду з позовом до Державної фіскальної служби України та Державної казначейської служби України про визнання протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України та Державної казначейської служби України щодо не зарахування на електронний рахунок №37517000062856 позивача в системі електронного адміністрування податку на додану вартість коштів у сумі 7732497,01 гривень з погашення заборгованості з податку на додану вартість у вигляді субвенції, зобов'язати Державну фіскальну службу України та Державну казначейську службу України вчинити дії щодо зарахування на електронний рахунок №37517000062856 позивача коштів, які проведені по взаєморозрахункам з погашення заборгованості з різниці в тарифах в рахунок заборгованості з податку на додану вартість у сумі 7732497,01 гривень.

Свої позовні вимоги підприємство обґрунтувало тим, що у зв'язку з набуттям чинності Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» від 16.07.15, доповнено п.200-1.4 ст.200-1 Податкового кодексу України підпунктом в). Зазначені зміни спрямовані на впорядкування податкових відносин при використанні субвенцій з державного бюджету для сплати податкових платежів відповідно до Постанови Кабінету України №375 від 04.06.15 «Питання погашення у 2015 році заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню». За результатами цих змін на електронні рахунки в органах казначейства постачальників комунальних послуг повинні зараховуватись суми субвенцій з бюджету, які збільшуватимуть реєстраційну суму для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до п.200-1.3 ст.200-1 Податкового кодексу України. МКП «Миколаївводоканал» отримано субвенцію у загальній сумі 9062442,27 гривень згідно договору №24 «Про організацію взаєморозрахунків» від 02.12.15 між МКП «Миколаївводоканал», Головним управлінням Державної казначейської служби, Департаментами фінансів Миколаївської обласної державної адміністрації та Миколаївської міської ради. Відповідна сума направлена на погашення заборгованості з податку на додану вартість, що підтверджується випискою по рахунку від 16.12.15 та платіжним дорученням №30 від 16.12.15. Однак до теперішнього часу, вказана сума не була зарахована на електронний рахунок МКП «Миколаївводоканал», що спричинило неможливість реєструвати податкові накладні споживачам послуг з грудня 2015 року по теперішній час.

Відповідач - Державна фіскальна служба України проти позову заперечив, просив в його задоволення відмовити. Свою позицію обґрунтував тим, що відповідно до п.9 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, інформація про проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах, надається Казначейством до ДФС у розрізі платників податку не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати проведення таких розрахунків. На підставі інформації про проведення таких розрахунків, отриманої від Казначейства, ДФС формує та не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати отримання такої інформації надсилає Казначейству, коригуючи реєстри у межах залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, але не більше суми проведених розрахунків. Інформація від Казначейства про проведені розрахунки відповідно до постанови №375, у тому числі по Миколаївському комунальному підприємству «Миколаївводоканал», надійшла до ДФС листом Казначейства від 17.12.15, про надходження коштів в результаті проведених розрахунків станом за 16.12.15 у сумі 9062442,27 гривень, за договором від 02.12.15 №24.

18.01.16, коригуючи реєстри типу 8, були направлені Казначейству в електронному вигляді відповідно до порядку інформаційного співробітництва для відпрацювання, формування транзакцій типу 12 та направлення їх до ДФС для відображення в СЕА, про що Казначейство додатково було повідомлено листом ДФС від 18.01.16.

Оскільки, Казначейство не надіслало відповідь на зазначений лист, ДФС не мало можливості здійснити збільшення суми електронного рахунку в систему електронного адміністрування податку на додану вартість.

Відповідач - Державна казначейська служба України в судове засідання не з'явилась, заперечень проти позову не надала.

Представником позивача заявлено клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Прдставник ДФС України проти розгляду справи в порядку письмового провадження не запечував.

З урахуванням цього, та керуючись ч. 6 ст. 128 КАС України, колегія суддів розглянула справу в порядку письмового провадження.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

МКП «Миколаївводоканал» є платником податку на додану вартість.

Так, у зв'язку зі змінами, внесеними у Податковий кодекс України, позивач зареєстрований у системі електронного адміністрування з податку на додану вартість та Державною казначейською службою України йому автоматично відкрито електронний рахунок за №37517000062856, з якого відбувається сплата вказаного податку до бюджету.

Відповідно до статті 200-1 Податкового кодексу України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу. Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Таким чином система електронного адміністрування, відповідно до положень пункту 200-1.1 статті 200-1 ПКУ, забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку, насамперед, суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, який обчислюється за формулою, визначеною абзацом другим пункту 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України.

Розрахована сума податку за зареєстрованими податковими накладними повинна бути більшою або дорівнювати сумі коштів, що знаходяться на електронному рахунку такого платника. Інакше, у разі, якщо загальна сума податку, визначена в зареєстрованих податкових накладних платника податку є більшою, ніж сума, електронного рахунку в СЕА з податку на додану вартість, або сума коштів такого рахунку має від'ємний показник, то у платника податку на додану вартість виникає обов'язок поповнення свого електронного рахунку для реєстрації податкових накладних на відповідну суму.

Метою такого адміністрування податку на додану вартість є своєчасна сплата податку на додану вартість у повному обсязі, оскільки, відповідно до умов пункту 200.2 статті 200 Податкового кодексу України податок до бюджету сплачується з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкритий рахунок платника у системі електронного адміністрування податку на додану вартість за реєстром платників, надісланим Державною фіскальною службою України.

МКП «Миколаївводоканал», як підприємство житлово-комунального господарства, функціонує в умовах дії тарифів, встановлених державою, тому у відповідності до положень статті 32 Закону України від 28 грудня 2014 року №80 «Про державний бюджет України на 2015 рік», Постанови Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 року №375, якою затверджено Порядок та умови надання у 2015 році субвенції з державного бюджету на погашення заборгованості з різниці в тарифах підприємствам, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення» та постанови Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року №912 «Про внесення змін до Порядку та умов надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах» отримало у 2015 році субвенцію з державного бюджету на загальну суму 9062442,27 гривень за договором про організацію взаєморозрахунків №24 від 02.12.15, на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування (надалі - комунальні послуги).

Відповідно до вказаного договору МКП «Миколаївводоканал» суму коштів у розмірі 9062442,27 гривень платіжним дорученням №30 від 16.12.15 було перераховано до загального фонду державного бюджету для погашення податкового боргу з податку на додану вартість.

Приписами пункту 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України встановлено обов'язок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у разі проведення розрахунків з платником податку по відшкодуванню йому різниці в тарифах на послуги, серед всього іншого, з централізованого водопостачання та водовідведення, за рахунок субвенції з державного бюджету з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України» в рахунок погашення заборгованості з податку, враховувати в поповнення рахунку в СЕА з ПДВ в межах проведених розрахунків з податку, суму зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, термін сплати яких настав, що обліковується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, до виконання в повному обсязі за коригуючими реєстрами.

Аналогічний алгоритм адміністрування податку на додану вартість визначено і в положеннях пункту 9 Постанови Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року №569 (із змінами та доповненнями) «Про деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість», які визначають обов'язок органів казначейства у разі проведення розрахунків, передбачених пунктом 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України, надавати не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати проведення розрахунків, інформацію органам ДФС щодо проведення таких розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах.

На підставі інформації про проведення розрахунків, отриманої від органів казначейства, ДФС повинна сформувати та, не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати отримання такої інформації, надіслати органам казначейства коригуючі реєстри у межах залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, але не більше суми проведених розрахунків.

У день отримання коригуючих реєстрів орган казначейства повинен зменшити залишок узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується органами казначейства до виконання у повному обсязі, та повідомляє про це ДФС.

ДФС на підставі інформації про зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати отримання такої інформації повинна збільшити суму поповнення електронного рахунка такого платника податку на суму такого зменшення.

Інформація від Казначейства про проведені розрахунки відповідно до постанови №375, у тому числі по МКП «Миколаїввоводоканал», надійшла до ДФС листами Казначейства: від 18.12.2015 № 9-08/1161-32019 (вх. ДФС № 68139/5 від 23.12.2015) про надходження коштів в результаті проведених розрахунків станом за 17.12.2015 у сумі 695504,88 грн. по договору від 02.12.2015 № 19-25/375; від 30.12.2015 № 9-08/1231-33108 (вх. ДФС № 405/5 від 06.01.2016) про надходження коштів в результаті проведених розрахунків станом за 29.12.2015 у сумі 109070,23 грн. по договору від 23.12.2015 № 27-25/375.

18.01.2016 Коригуючі реєстри типу 8 були направлені Казначейству в електронному вигляді відповідно до порядку інформаційного співробітництва для відпрацювання, формування транзакцій типу 12 та направлення їх до ДФС для відображення в СЕА, про що Казначейство додатково було повідомлено листом ДФС від 18.01.2016 № 716/5/99-99-23-01-16.

Казначейство листом від 21.01.2016 № 10-08/151-1122 повідомило, що інформація щодо обробки коригуючих реєстрів відсутня.

Державна фіскальна служба України, в свою чергу, посилається на інформацію ТОВ «Програміка», що є розробником програмного забезпечення ДФС, листом від 25.01.2016 № 02-15/2, яка підтвердила, що всі пакети Коригуючих реєстрів типу 8 були передані Казначейству 18.01.2016, по всіх пакетах інформаційна система ДФС отримала відповідь про успішну доставку.

Станом на час розгляду справи, відповідні кошти так і не були зараховані шляхом збільшення сум поповнення електронного рахунку МКП «Миколаївводоканал».

Отже, у даному випадку, а ні Державною казначейською службою України, а ні ДФС України, не було вчинено дій, передбачених наведеними нормами податкового законодавства, оскільки отримані МКП «Миколаївводоканал» бюджетні асигнування у вигляді субвенційних коштів не знайшли свого відображення на електронному рахунку підприємства в СЕА з податку на додану вартість, на що вказує його від'ємне значення такого рахунку.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не виконано зобов'язання щодо належного функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість та не доведено правомірність дій щодо незабезпечення своєчасного надіслання органам казначейства коригуючих реєстрів у межах залишку узгоджених податкових зобов'язань позивача, а тому суд задовольняє адміністративний позов.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби та Державної казначейської служби України щодо не зарахування на електронний рахунок №37517000062856 Міського комунального підприємства "Миколаїввадоканал" в системі електронного адміністрування податку на додану вартість коштів у сумі 7732497,01 грн. з погашення заборгованості з податку на додану вартість у вигляді субвенції.

3. Зобов'язати Державну фіскальну службу України та Державну казначейську службу України вчинити дії щодо зарахування на електронний рахунок №37517000062856 Міського еомунального підприємтсва "Миколаївводоканал" коштів, які проведені по взаєморозрахункам з погашення заборгованості з різниці в тарифах в рахунок заборгованості з податку на додану вартість у сумі 7732497,01 грн.

4. Апеляційна скарга на цю постанову може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання у повному обсязі.

Головуючий суддя В. В. Біоносенко

Судді Є.В.Марич

Г.В.Лебедєва