Постанова № 63187128, 02.12.2016, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.12.2016
Номер справи
809/1417/16
Номер документу
63187128
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" грудня 2016 р. № 809/1417/16

11 год. 40 хв. м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - Гундяка В.Д.

при секретарі Бунич Т.В.,

за участю: представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Рогатинського районного управління юстиції Івано-Франківської області до Рогатинського відділення Калуської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про скасування податкових повідомлень-рішень та актів перевірки,-

ВСТАНОВИВ:

20.10.2016 Рогатинське районне управління юстиції Івано-Франківської області (надалі позивач) звернулося з адміністративним позовом до Рогатинського відділення Калуської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про скасування податкових повідомлень-рішень та актів перевірки.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно винесені оскаржувані податкові повідомлення-рішення, так як планування, фінансування та звітність грошових і матеріальних коштів своїх структурних підрозділів здійснює Головне територіальне управління юстиції в Івано-Франківській області, а крім того обставини, викладені в оскаржених актах не відповідають дійсності.

Ухвалою суду від 02.12.2016 року провадження у справі в частині позовних вимог щодо скасування актів камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток за №93/122/25684301від 01.06.2016 року та за №97/122/25684301 від 02.06.2016 року закрито.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених в позовній заяві. Суду пояснив, що Рогатинське районне управління юстиції Івано-Франківської області не повинно було подавати податкові декларації з податку на прибуток у 2013-2015 роках, так як всю податкову звітність своїх структурних підрозділів, в тому числі позивача, вело Головне територіальне управління юстиції в Івано-Франківській області. Вказав, що окрім того працівники, в присутності яких відповідно до оскаржених актів камеральних перевірок було проведено такі перевірки, станом на час їх проведення в Рогатинському районному управлінні юстиції Івано-Франківській області вже не працювали. З огляду на зазначене вважає, що законні підстави для прийняття податковим органом вищевказаних рішень відсутні. Просив позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечила з мотивів, викладених у письмовому запереченні. Вказала, що податковим органом 01.06.2016 та 02.06.2016 року було проведено камеральні перевірки за результатами яких винесені оскаржувані податкові повідомлення-рішення. Крім того, пояснила суду, що позивач перебуває на обліку як платник податків з 08.04.1999 року, про що свідчить подана Рогатинським районним управлінням юстиції заява за формою 1-ОПП. Водночас зазначила, що оскільки відповідачем відповідно до вимог податкового законодавства не було подано реєстраційну заяву з позначкою «Зміни» з відомостями стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку юридичної особи, то згідно відомостей, які обліковуються у Калуській оДПІ щодо позивача, головний бухгалтер ОСОБА_3, а особа, що має право підпису ОСОБА_4 На підставі вищезазначеного вважає позовні вимоги необґрунтованими та безпідставними, а дії та рішення відповідача законними. Просила в задоволенні позову відмовити.

Вислухавши представників позивача та відповідача, дослідивши наявні в матеріалах адміністративної справи письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних мотивів.

Судом встановлено, що 01.06.2016 та 02.06.2016 року Рогатинським відділенням Калуської оДПІ проведено камеральні перевірки податкової звітності з податку на прибуток Рогатинського районного управління юстиції Івано-Франківської області за 2013, 2014, 2015 роки (а.с. 14-15, 17-18).

За результатами перевірки позивача податковим органом складено акти №93/122/25684301від 01.06.2016 року та за №97/122/25684301 від 02.06.2016 року, згідно яких перевіркою встановлено, що платником не було подано податкові декларації з податку на прибуток за звітні (податкові) періоди 2013, 2014, 2015 роки (а.с. 15, 18).

На підставі актів перевірки Рогатинським відділенням Калуської оДПІ прийнято податкові повідомлення-рішення №0000661200 від 01.06.2016 року та за №0000701200 від 02.06.2016 року, відповідно до яких позивачу визначено суму грошового зобовязання з податку на прибуток підприємств і організацій за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 170 грн. та 2 040 грн. (а.с. 13, 16).

В судовому засіданні встановлено, що за результатами розгляду ГУ ДФС в Івано-Франківській області та ДФС України скарг Рогатинського районного управління юстиції Івано-Франківської області в порядку процедури адміністративного оскарження останні були залишені без задоволення (а.с. 25-31).

За наслідками судового розгляду суд не погоджується з правомірністю визначення оскаржуваними рішеннями податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств і організацій та правомірністю прийняття відповідачем вищевказаних податкових повідомлень-рішень з огляду на нижчевикладене.

Згідно вимог ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства (далі- КАС) України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

В судовому засіданні встановлено, що як вбачається з наявних в матеріалах справи та досліджених судом в якості письмових доказів по справі копій актів камеральної перевірки від 01.06.2016 року та 02.06.2016 року Рогатинське районне управління юстиції Івано-Франківської області було неприбутковою організацією з 08.04.1999 року по 30.12.2003 року (а.с. 14, 17).

Разом з тим відповідно до наданих копій довідок Головного управління юстиції в Івано-Франківській області за №01-38/93 від 17.01.2013, №09-24/146 від 27.01.2014, 01-38/133 від 17.01.2015, останнє централізовано здійснює планування, фінансування та звітність грошових і матеріальних коштів своїх структурних підрозділів, в тому числі і Рогатинського районного управління юстиції Івано-Франківської області в 2013-2015 роках (а.с. 19-24).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий кодекс України.

Відповідно до пп. 133.1.1. п. 133.1. ст. 133 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) платниками податку - резидентами є: суб'єкти господарювання - юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами, крім юридичних осіб, визначених пунктами 133.4 та 133.5 цієї статті.

Не є платниками податку неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених пунктом 133.4. ПК України.

Неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам: утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації; установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб; установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення); внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій (пп. 133.4.1. п. 133.4 ст. 133 ПК України).

Згідно з пп.133.4.2. п.133.4 ст.133 ПК України доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

Положеннями пп.133.4.3 п.133.4 ст.133 ПК України у разі недотримання неприбутковою організацією вимог, визначених цим пунктом, така неприбуткова організація зобов'язана подати у термін, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період з початку року по останній день місяця, в якому вчинено таке порушення, та зазначити суму самостійно нарахованого податкового зобов'язання з податку на прибуток. Податкове зобов'язання розраховується, виходячи із суми операції нецільового використання коштів. Така неприбуткова організація виключається контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Водночас відповідно до пп.133.4.6 п.133.4 ст.133 ПКУ до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, зокрема, можуть бути віднесені в тому числі бюджетні установи.

Згідно п. 5.4 Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 37 від 24.01.2013, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України14 лютого 2013 за № 267/22799, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, присвоєння установам та організаціям ознаки неприбутковості здійснюють державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні, об'єднані та спеціалізовані державні податкові інспекції (далі - територіальні органи ДПС нижчого рівня) відповідно до такої структури, зокрема, (0011) - інші, ніж визначені в підпункті "б" пункту 157.1 статті 157 розділу III Кодексу, юридичні особи, діяльність яких не передбачає отримання прибутку згідно з нормами відповідних законів.

Відповідно до п.1 розділу IV Положення виключення неприбуткової установи або організації з Реєстру відбувається на підставі рішення територіального органу ДПС нижчого рівня за формою згідно з додатком 2 до цього Положення у разі порушення неприбутковою установою або організацією норм Кодексу та інших законодавчих актів про неприбуткові організації, а також за власним рішенням неприбуткової установи або організації. У разі виключення установи або організації з Реєстру така установа або організація повертає оригінал рішення про внесення її до Реєстру до територіального органу ДПС нижчого рівня.

Виключення установи або організації з Реєстру відбувається шляхом скасування наданої їй ознаки неприбуткової установи або організації.

При цьому на ухвалу суду від 23.11.2016 року про витребування в Рогатинського відділення Калуської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області оригіналів документів про скасування 30.12.2003 року ознак неприбутковості Рогатинського районного управління юстиції Івано-Франківської області як неприбуткової організації і доведення даної інформації у встановленому порядку до відома позивача та інші докази, які б свідчили про утримання Рогатинського РУЮ як органу державної влади за рахунок небюджетних коштів, відповідачем листом за №197/7/09-10-17-05/685 від 29.11.2016 року повідомлено про відсутність відповідних доказів (а.с. 85-86).

Окрім того, як вбачається з досліджених в судовому засіданні копій оскаржуваних підприємством податкових повідомлень-рішень, позивача податковим органом віднесено до комунальної власності. При цьому останній, як встановлено судом та вбачається з наявного в матеріалах справи Витягу з бази даних, є органом державної влади (а.с. 72-75).

Виходячи із системного аналізу фактичних обставин справи та норм чинного законодавства, беручи до уваги те, що Рогатинське районне управління юстиції Івано-Франківської області було віднесене до неприбуткових організацій, а доказів скасування наданої їй ознаки неприбутковості в порушення ч.2 ст.71 КАС України відповідачем як субєктом владних повноважень надано не було, то суд приходить до висновку про відсутність законодавчо визначених підстав для прийняття оскаржуваних рішення.

З огляду на зазначене, оскільки провадження у справі в частині позовних вимог щодо скасування актів камеральної перевірки закрито, а інші позовні вимоги про скасування податкових повідомлень-рішень є обґрунтованими, то адміністративний позов підлягає до задоволення частково.

Одночасно у звязку з частковим задоволенням позову суд приходить до висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Рогатинського відділення Калуської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області на користь Рогатинського районного управління юстиції Івано-Франківської області 1 378 грн. сплаченого судового збору

На підставі пп.133.1.1. п.133.1., п.п.133.4, 133.5 ст.133 Податкового кодексу України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

позов задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення за №0000661200 від 01.06.2016 року та за №0000701200 від 02.06.2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Рогатинського відділення Калуської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області на користь Рогатинського районного управління юстиції Івано-Франківської області 1 378 (одну тисячу триста сімдесят вісім) грн. судового збору.

Згідно ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

СуддяГундяк В.Д.

Постанова складена в повному обсязі 07.12.2016 року.