Справа № 345/3648/16-а
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24.11.2016 року м. Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано Франківської області
в складі: головуючого судді Якиміва Р.В.
секретаря Бандури Г.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Калуш справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Калуського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до Калуського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії. Просить визнати протиправними дії Калуського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та зобовязати призначити та виплатити пенсію з врахуванням районного коефіцієнту та північної надбавки
В судове засідання позивач по справі ОСОБА_1 подав заяву у якій вказав,що позов підтримує з мотивів викладених в позовній заяві, яку просить задоволити та розглядати справу у його відсутності.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала з підстав зазначених у запереченні долученого до матеріалів справи , просить в його задоволенні відмовити, оскільки ні ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»,ні ЗУ «Про пенсійне забезпечення» не передбачено включення в заробітну плату північної надбавки та районного коефіцієнту.
Суд, вислухавши пояснення представника відповідача по справі, дослідивши письмові докази, представлені сторонами на виконання вимог ст.71 КАС України і які сторони вважають достатніми для обґрунтування і заперечення позовних вимог та зясувавши фактичні обставини справи, перевіривши матеріали справи приходить до висновку про задоволення позову виходячи з наступних підстав:
Згідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 44 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються відповідно до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
В судовому засіданні достовірно встановлено, що позивач по справі ОСОБА_1, 04.04.1960 року є пенсіонером і перебуває на обліку в Калуському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та з 05.04.2015 року отримує пенсію.
Перед виходом на пенсію позивач по справі зібрав всі необхідні документи та подав їх до Калуського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.
Однак, Калуське обєднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нарахувало позивачу пенсію без врахування районного коефіцієнту та північної надбавки.
Так, в період з 01.01.1986 року по 30.11.1997 рік та з 2012 року по 2014 рік позивач працював в Російській Федерації в районах крайньої півночі та отримував заробітну плату з надбавками,з якої йшли утримання в Пенсійний фонд Російської Федерації.
Весь стаж роботи позивача на вищевказаних підприємствах підтверджується відповідними записами у його трудовій книжці з посиланням на дату та номер наказів про прийняття та звільнення з роботи, а також архівним довідками (а.с.12-15,21-22,68,69-73 ).
Вказані підприємства знаходились на території Ямало-Ненецького автономного округу РФ, який згідно постанови Міністрів СРСР від 10.10.1967 року №1029 « Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцях, прирівнених до районів Крайньої Півночі» віднесені до районів Крайньої Півночі.
З всіх сум заробітної плати за період роботи позивача в районах Крайньої Півночі, яка бралася при призначенні йому пенсії за цей період стягувалися внески на соціальне страхування.
При досягненні пенсійного віку позивач у 22.05.2015 року звернувся до відповідача з приводу призначення пенсії, а також подавши з цього приводу відповідний пакет документів.
Проте, відповідач при обчисленні пенсії не врахував районні коефіцієнти та північну надбавку, при визначенні розміру заробітної плати, яку позивач отримував у період роботи в районах Крайньої Півночі.
Вищевказані підприємства знаходилися та території Крайньої Півночі та місцевості прирівняній до районів Крайньої Півночі, і тут позивач отримував заробітну плату з урахуванням сум районного коефіцієнту та північної надбавки . Крім того, позивачем було подано відповідачу необхідні довідки про зарплату з районним коефіцієнтом та північною надбавкою.
Згідно листа Калуського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 13.09.2016 року №375/В-15 позивачу відмовлено в зарахуванні до зарплати, з якої призначається пенсія сум районних коефіцієнтів та північної надбавки(а.с.10).
Враховуючи наведені обставини суд прийшов до висновку про неправомірність неврахування відповідачем при розрахунку позивачу пенсії сум районного коефіцієнту та північної надбавки при визначенні розміру заробітної плати, яку отримував у вищезазначених підприємствах виходячи з наступного:
Згідно із ст. 41 Закону «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»було передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до підпункту "д" пункту 15 Інструкції про порядок утримання страхових внесків і використання коштів державного соціального страхування, затвердженої постановою Президії ВЦРПС від 29.02.1960, в загальну суму заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески, включалися районний коефіцієнт та надбавка.
Згідно із Положенням про порядок призначення та виплати державних пенсій від 03.08.1972р., Законом СРСР "Про пенсійне забезпечення громадян в СРСР" від 15.05.1990р. особам, які проживали у районах, де до заробітної плати робітників і службовців встановлено районні коефіцієнти, при призначенні пенсій враховувалася фактична заробітна плата, обчислена із застосуванням районного коефіцієнта.
Також, неврахування відповідачем при розрахунку позивачу пенсії сум районного коефіцієнту та північної надбавки при визначенні розміру заробітної плати суперечить положенням Угоди про гарантії прав громадяндержав учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року на отримання, гарантованої міжнародною Угодою, пенсії в більшому розмірі. Відповідно доКонституції Українита чинного законодавства України, міжнародна угода, ратифікована Верховною Радою України має перевагу над чинним законодавством України, в тому числі і в галузі пенсійного забезпечення.
Статтею 6 даної Угоди визначено, що для встановлення права на пенсію, громадянам держав - учасниць Угоди, враховується трудовий стаж набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до вступу в силу цієї Угоди. Обчислення пенсії проводиться з заробітку за період роботи, який зараховується в трудовий стаж.
Оскільки позивач працював в районах Крайньої Півночі та подав відповідачу довідку про заробітну плату, відповідно на нього поширюється дія Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року і він має право на врахування районного коефіцієнту та північної надбавки при обчисленні пенсії.
Відповідно до 19 Конституції України органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Із змісту ст.71 КАС України слідує, що обовязок щодо доказування правомірності рішення в даному випадку покладається на відповідача по справі, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи те, що представник відповідача- Калуського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не надала суду доказів правомірних дій, суд вважає такі дії незаконними.
А тому суд, оцінюючи в сукупності здобуті докази по справі приходить до висновку про задоволення позову.
На підставі ст. 124 Конституції України, ч.2 ст. 46, п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 158-163, 167 ч.2, 186 КАС України, суд,-
Постановив:
Позов задоволити.
Визнати неправомірною відмову Калуського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зарахування заробіної плати при нарахуванні пенсії ОСОБА_1 за період з 1986 року по 1997 рік та з 2012 року по 2014 рік без врахування районного коефіцієнту та північної надбавки.
Зобовязати Калуське обєднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 22.04.2011 року з врахуванням розміру заробітної плати, з районним коефіцієнтом та північною надбавкою, яку він отримував за період роботи з 1986 року по 1997 рік та з 2012 року по 2014 рік згідно архівної довідки від 09.12.2011 року №3543 виданої відділом по архівним справам адміністрації м.Новий Уренгой та довідок від 15.07.2015 року №110,111 виданих ООО «Новоуренгойськая Буровая Компания».
Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного апеляційного суду протягом 10 днів з часу її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Калуський міськрайонний суд Івано Франківської області, а сторонами у цей же ж строк з часу одержання копії постанови.
ГОЛОВУЮЧИЙ: