23.11.2016
Cправа № 522/8302/16-а
Провадження №2-а/522/531/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2016 року Приморський районний суд міста Одеси в складі:
головуючого судді Свяченої Ю.Б.
при секретарі Шеян І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини А0515, за участю третіх осіб - Міністерства оборони України, Одеського обласного військового комісаріату, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Військової частини А0515, за участю третіх осіб - Міністерства оборони України, Одеського обласного військового комісаріату, та просить поновити йому процесуальний строк на звернення до суду з дійсним позовом; зобов'язати Військову частину А0515 надати до Департаменту фінансів Міністерства оборони України, Одеського обласного військового комісаріату інформацію про середні розміри надбавок, що фактично виплачені починаючи з 01 липня 2008 року, в якому у позивача виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, зазначеною в Переліку відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України», затвердженому наказом МОУ від 26 червня 2008 року. Також позивач просить стягнути суму моральної шкоди у розмірі 58 000, 00 грн.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що він є пенсіонером Збройних Сил України та знаходиться на пенсійному обліку у ГУ ПФУ в Одеській області. Перед звільненням він проходив військову службу у Військовій частині А2758 в званні капітана 1-го рангу на посаді начальника технічного напрямку Військової частини А2758. Постановою КМУ №1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», яка набрала чинності з 01 січня 2008 року, було запроваджено підвищення грошового забезпечення військовослужбовців військових частин - розвідувальних органів Міністерства оборони України, а саме п. 5 Постанови введено низку відповідних надбавок. Тому, позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії в зв'язку із збільшенням грошового забезпечення, оскільки посада, яку він займав, наказом Міноборони України від 13 серпня 2012 року № 528 визнана як така, на яку покладалось здійснення розвідувальної діяльності, та відповідно до ст. 21 Закону України «Про розвідувальні органи України» на нього поширюються заходи соціального захисту. Враховуючи, що відмова Військової частини А0515 у складанні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача грубо порушує право останнього на пенсійне забезпечення, ОСОБА_1 просив зобов'язати Військову частину А0515 надати до Департаменту фінансів Міністерства оборони України, Одеського обласного військового комісаріату інформацію про середні розміри надбавок, що фактично виплачені починаючи з 01 липня 2008 року, в якому у позивача виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, зазначеною в Переліку відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України», затвердженому наказом МОУ від 26 червня 2008 року.
ОСОБА_1 та його представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили їх задовольнити, та надали пояснення аналогічні обставинам викладеним в позовній заяві.
Представник відповідача Військової частини А0515 у судовому засіданні позов не визнав, заперечував проти його задоволення та вказав, що довідку про розмір грошового забезпечення позивача має видавати Одеський обласний військовий комісаріат, оскільки Військова частина А2758, в який служив позивач, не підпорядкована Військовій частині А0515. Військова частина А0515 надає виключно інформацію, яка необхідна для надання довідки Одеським обласним військоматом. Також представник вважає безпідставною вимогу позивача щодо стягнення моральної шкоди, оскільки позивачем не надано жодних доказів на підтвердження завдання йому такої шкоди відповідачем. На підставі викладеного, просив у позові відмовити.
Представник Міністерства оборони України у судовому засіданні зазначив, що вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими.
Представник Одеського обласного військового комісаріату до суду не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши думки сторін, суд дійшов до висновку, що вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером Збройних Сил України, та знаходиться на пенсійному обліку у ГУ ПФУ в Одеській області.
Перед звільненням позивач проходив військову службу у Військовій частині А2758 в званні капітана 1-го рангу на посаді начальника технічного напрямку Військової частини А2758, про що свідчить відповідний витяг з наказу Міністра оборони України №900 від 01 листопада 2004 року.
Постановою КМУ №1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», яка набрала чинності з 01 січня 2008 року, було запроваджено підвищення грошового забезпечення військовослужбовців військових частин - розвідувальних органів Міністерства оборони України, а саме п. 5 Постанови введено низку відповідних надбавок.
03 березня 2011 році позивач звернувся до Військової частини А0515 з заявою, в якій просив повідомити, чи поширюється на нього ст. 21 Закону України «Про розвідувальні органи України», а саме в частині визначення розміру грошового забезпечення із якого нараховується пенсія в порядку та розмірах встановлених для співробітників розвідувального органу Міністерства оборони України.
Листом Військової частини А0515 №222/4/491 від 23 березня 2011 року позивача було повідомлено, що згідно наказу Міністра оборони України №04 від 29 червня 2010 року посада, яку займав позивач перед звільненням, включена до переліку посад та підрозділів військових частин, на колишніх військовослужбовців яких поширюються заходи соціального захисту, що визначені ст. 21 Закону України «Про розвідувальні органи України».
Також судом встановлено, що ОСОБА_1 2011 року звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про звернення до Одеського обласного військового комісаріату з вимогою про надання довідки про розмір грошового забезпечення військовослужбовця розвідувального органу Міністерства оборони України відповідної категорії для перерахунку пенсії у відповідності із Постановою КМУ №45 від 13 лютого 2008 року, та з урахуваннями встановлених Постановою КМУ №1294 від 07.11.2007 року надбавок військовослужбовцям розвідувальних органів Міністерства оборони України, просив провести відповідний перерахунок пенсії.
Листом ГУ ПФУ в Одеській області від 20 травня 2011 року позивача було повідомлено про те, що вищевказані довідки повинні видаватись Військовою частиною А 0515.
Листом Військової частини А 0515 від 16 березня 2016 року №222/6/68 позивача було повідомлено, що жодних довідок про розмір грошового забезпечення військовослужбовця ОСОБА_1 до Департаменту фінансів Міністерства оборони України та Одеського обласного військового комісаріату не надавалось, у зв'язку з відсутністю правових підстав.
У зв'язку з вищевказаною відмовою Військової частини А 0515, ГУ ПФУ в Одеській області немає можливості здійснити перерахунок пенсії позивачу.
Такі дії відповідача суд вважає незаконними, у зв'язку з наступним.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України, які перебували на військовій службі, та мають право на пенсію здійснює Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Згідно з ч. 3 ст. 43 вказаного Закону, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 здійснює Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», яка набрала чинності з 01 січня 2008 року, визначено нові види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до п. 5 постанови №1294 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати: надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функції з добування інформації, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років; надбавку військовослужбовцям підрозділів Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, які безпосередньо займаються виконанням спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки, військовослужбовцям Управління державної охорони, які забезпечують державну охорону органів державної влади та посадових осіб України - в розмірі до 70 відсотків посадового окладу; надбавку військовослужбовцям підрозділів Служби безпеки, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність - в розмірі до 50 відсотків посадового окладу.
26 червня 2008 року Міністром оборони України був затверджений Перелік розформованих військових частин, колишнім військовослужбовцям яких під час перерахунку пенсії будуть враховуватися (зберігатися) види грошового забезпечення, встановлені для співробітників розвідувального органу Міністерства оборони України. Даний перелік, листом №22159/02-60 доведено до обласних військових комісаріатів.
Крім того, Наказом Міністра оборони України №528 від 13 серпня 2012 року був затверджений «Перелік відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України», згідно з яким посада начальника відділення спеціальної розвідки - заступник командира військової частини А2758, які перед звільненням з військової служби займав позивач, визнана як така, на яку покладалось здійснення розвідувальної діяльності.
Ч. 7 ст. 21 Закону України «Про розвідувальні органи України» передбачає, що положення, передбачені цією статтею, а саме заходи соціального захисту, грошове забезпечення (оплата праці) співробітників усіх розвідувальних органів України, поширюються також на колишніх співробітників розвідувальних органів України і підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності цим Законом, та які потребують такого захисту в зв'язку з їхньою попередньою діяльністю.
На виконання вказаних вимог закону, з метою поширення заходів соціального захисту на колишніх військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності цим Законом, стосовно включення до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсій надбавок, передбачених п. 5 постанови Кабміну №1294, наказом Міноборони України від 13 серпня 2012 року № 528 затверджено Перелік відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України».
Даним наказом передбачено надання командиром військової частини А0515 у разі виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій інформації до Департаменту фінансів Міністерства оборони України, військового комісаріату Автономної Республіки Крим, обласних та Київського міського військових комісаріаті про середні розміри надбавок, передбачених пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсій за відповідними посадами, зазначеними у Переліку відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України».
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до п. 1 якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно п. 2 Порядку №45 на підставі рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям; Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до п. 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402), про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
На виконання вимог вищевказаного Порядку Військова частина А0515 повинна була надати до Одеського обласного військового комісаріату довідку по розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, в зв'язку із включенням посади, яку він займав перед звільненням, до Переліку відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності.
Листом Військової частини А 0515 від 16 березня 2016 року №222/6/68 було повідомлено, що жодних довідок про розмір грошового забезпечення військовослужбовця ОСОБА_1 до Департаменту фінансів Міністерства оборони України та Одеського обласного військового комісаріату не надавалось, оскільки Військова частина А2758, в якій працював позивач перед звільненням, не підпорядкована Військова частина А0515.
Листом Департаменту фінансів Міноборони України від 19 грудня 2012 року № 248/3/2444 встановлений механізм реалізації наказу Міноборони від 13 серпня 2012 року № 528, яким затверджений Перелік відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності, з якого вбачається, що довідки про розмір грошового забезпечення військовослужбовцям, які звільнені з військових частин, що не підпорядковані Військовій частині А0515, видаються обласними військовими комісаріатами. При цьому Військова частина А0515 підтвердила, що вправі надати лише інформацію про середні розмірі надбавок, передбачених п. 5 постанови Кабміну № 1294 від 07.11.2007 року.
Надаючи оцінку діям відповідача по відмові у наданні довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, суд керується положеннями Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міноборони України 31 грудня 2014 року № 937, зареєстрованої в Мін'юсті України 22 січня 2015 року № 73/26518.
Згідно п. 1.5 вказаної Інструкції, на Військову частину А0515 покладається листування з питань визначення кола осіб, які відповідно до законодавства України належать до співробітників розвідувального органу, Міністерства оборони України, обчислення вислуги років для нарахування пенсії, визначення грошового забезпечення військовослужбовців цієї та підпорядкованих їй військових частин, з якого підлягає обчисленню пенсія, забезпечення участі представників цієї військової частини в судових засіданнях під час розгляду питань, що належать до її компетенції, а також вирішення інших питань у межах наданих їй повноважень.
Пунктом 2.13. вказаної Інструкції встановлено, що на військову частину А0515 покладаються: правильне і своєчасне визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби з військової частини А0515 та підпорядкованих їй військових частин, та членам їх сімей, а також у разі прибуття на постійне проживання в Україну осіб з числа співробітників розвідувальних органів, звільнених з військової служби, та членів їх сімей з урахуванням положень статті 21 Закону України «Про розвідувальні органи України»; оформлення та подання через обласні військові комісаріати до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення осіб з числа співробітників розвідувальних органів, звільнених з військової служби, та членів їх сімей;
Разом з тим, п. 2 наказу Міноборони від 13 серпня 2012 року № 528, яким затверджений Перелік відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності, встановлений обов'язок Військової частини А0515 у разі виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій надавати інформацію до обласних військових комісаріатів про середні розміри надбавок, передбачених п. 5 постанови Кабміну від 07.11.2007р. № 1294.
Всупереч вищевказаним вимогам, Військова частина А0515 досі не надала до Одеського обласного військового комісаріату, а також до Департаменту фінансів Міністерства оборони України інформацію про середній розмір надбавки за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії, за посадою, яку займав ОСОБА_1 перед звільненням, зазначеною у Переліку відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи».
Саме вищевказані обставини перешкоджають Одеському обласному військовому комісаріату надати довідку до ГУ ПФУ в Одеській області про розмір надбавки для ОСОБА_1, передбаченої п. 5 постанови Кабміну від 07.11.2007р. № 1294, в зв'язку із здійснення ним розвідувальної діяльності, яка в подальшому надає пенсійному органу право для проведення перерахунку пенсії позивачу.
Оскільки інформація про грошове забезпечення військовослужбовця або складових грошового забезпечення, в тому числі надбавки за певний вид роботи, відповідно до п. 3 Порядку №45 має надаватися відповідачем у вигляді довідки, то і інформація про середній розмір надбавки за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії, за посадою, яку займав ОСОБА_1, також має надаватися у вигляді довідки.
Тому, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача, що довідку про розмір грошового забезпечення до пенсійного органу для здійснення перерахунку пенсії, відповідно до абз.6 п.2.8 Інструкції № 937, має надавати Одеський обласний військовий комісаріат на підставі інформації (довідки), отриманої від Військової частини А0515 про середні розміри надбавок, передбаченої п.5 постанови Кабміну України від 07.11.2007р. № 1294, що фактично виплачені починаючи з 01 липня 2008 року, в якому у ОСОБА_1 виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, зазначеною в Переліку відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України», затвердженому наказом МОУ від 26 червня 2008 року.
В той же час, суд вважає безпідставними вимоги ОСОБА_1 щодо стягнення з відповідача моральної шкоди у розмірі 58 000, 00 грн., виходячи з наступного.
Згідно п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 4 від 31.03.1995 р. «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» відповідно до чинного законодавства моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації, моральних переживаннях у зв'язку з ушкодженням здоров'я, у порушенні права власності (в тому числі інтелектуальної), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав, у зв'язку з незаконним перебуванням під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих зв'язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.
За приписами ч. 2 ст. 21 КАС України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Згідно п. 2.3 Узагальнень Науково-консультативної ради при Вищому адміністративному суді України в порядку адміністративного судочинства розглядаються адміністративним судом вимоги про відшкодування як матеріальної, так і моральної шкоди. Основною умовою такого розгляду є те, щоб така вимога була заподіяна (похідною) протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин і якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір.
Проте, позивачем не було доведено, що протиправними діями відповідача йому була завдана моральна шкода, а також не зазначено, з яких міркувань виходив позивача при розрахунку суми моральної шкоди. Тому суд вважає за можливе відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в частині стягнення моральної шкоди.
У судовому засіданні також доведено, ОСОБА_1 звертався до суду з позовними вимогами до ГУ ПФУ в Одеській області про зобов'язання здійснити йому перерахунок пенсії. Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 20 березня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2014 року, позивачу було відмовлено в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 В подальшому, ухвалою ВАСУ від 26 березня 2015 року вищевказані постанова та ухвала суду були скасовано, та справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси 11 травня 2016 року позовні вимоги ОСОБА_1 були залишені без розгляду, у зв'язку з відкликанням позивачем позовної заяви.
З дійсним позовом позивач звернувся 12 травня 2016 року. Тому, суд вважає, що ОСОБА_1 процесуальний строк для звернення до суду з вищевказаним позовом був пропущений з поважних причин, та вважає за можливе поновити йому такий строк.
Згідно ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Згідно ст. 6 ч. 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка є частиною національного законодавства України, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішив спір щодо його прав обов'язків цивільного характеру.
Крім того, судом встановлено, що внаслідок звернення до суду з дійсним позовом позивачка понесла додаткові витрати по оплаті судового збору у розмірі 1 160, 00 грн.
Тому, згідно вимог ч. 3 ст. 94 КАС України, суд вважає за можливе стягнути такі витрати з Військової частини А0515 на користь позивача у відповідності до задоволеної частини позовних вимог, а саме у розмірі 580, 00 грн.
Таким чином, оцінюючи у сукупності пояснення сторін, представлені докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково.
Керуючись ст. ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 21 Закону України «Про розвідувальні органи України», Постановою КМУ №1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», Постановою КМУ №45 від 13 лютого 2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. ст. 2, 8, 9, 10, 11, 17, 18, 49, 51, 70, 71, 94, 99, 100, 160-163, 256 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Військової частини А0515, за участю третіх осіб - Міністерства оборони України, Одеського обласного військового комісаріату, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди, - задовольнити частково, поновивши позивачу строк на звернення до суду з дійсним позовом.
Зобов'язати Військову частину А0515 надати до Департаменту фінансів Міністерства оборони України, Одеського обласного військового комісаріату інформацію про середні розміри надбавок, що фактично виплачені починаючи з 01 липня 2008 року, в якому у ОСОБА_1 виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, зазначеною в Переліку відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України», затвердженому наказом МОУ від 26 червня 2008 року.
В задоволенні решти вимог ОСОБА_1, - відмовити.
Стягнути з Військової частини А0515 на користь ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 580 (п'ятсот вісімдесят) грн.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Приморський районний суд м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя Ю.Б. Свячена