Справа № 2604/9608/12
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" листопада 2016 р. м. Київ
Дніпровський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді САВЛУК Т.В.,
за участі секретаря Стрижеус В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання постанови апеляційного адміністративного суду, яка подана в межах розгляду адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації про стягнення недоотриманих соціальних виплат,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1, звертаючись до Дніпровського районного суду м. Києва, як місцевого адміністративного суду, просив змінити порядок та спосіб виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2013 року по справі №2а/2604/597/12 з урахуванням постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 07 квітня 2016 року по справі №755/4586/15-А шляхом заміни зобов'язання боржника «здійснити перерахунок» ОСОБА_1 соціальних виплат за відповідні присуджені періоди на «Стягнення коштів» за ці ж періоди виплат у таких розмірах: у ВП №40883927 стягнення одноразової грошової допомоги у розмірі 45 мінімальних заробітних плат відповідно до ч.1 ст.48 Закону №796-ХІІ всього 64965,6 грн.; у ВП №40948233 стягнення щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат за 2008, 2009, 2010 роки відповідно до ч.4 ст.48 Закону №796-ХІІ всього 21390,00 грн.; у ВП №40947644 стягнення щорічної грошової допомоги до 5 травня в розмірі 3 мінімальні пенсії за віком за 2008, 2009, 2010 роки відповідно до ч.5 ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» всього 9690,00 грн., загальна сума стягнення становить 96045,60 грн.
Представник заявника ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилась, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, просить заяву задовольнити на підставі наявних у справі доказів.
Представник заінтересованої особи - Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації, в судове засідання не з'явився, до суду надійшли письмові заперечення разом з клопотанням про розгляд справи у відсутності їх уповноваженого представника. (а.с.133-135 т.2)
Виходячи з положень ч.2 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши наведені заявником доводи щодо підстав для зміни способу виконання рішення суду, суд приходить до наступного.
Відповідно до вимог частини першої статті 2 Закону України «Про виконавче провадження», примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Як передбачено частиною першою та другою статті 17 Закону України «Про виконавче провадження», примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Підлягають виконанню державною виконавчою службою такі виконавчі документи, серед іншого, виконавчі листи, що видаються судами.
Судом встановлено, що 27 вересня 2012 року постановою Дніпровського районного суду м. Києва адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації про стягнення недоотриманих соціальних виплат задоволено частково.
Визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 одноразової компенсації інваліду 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаної з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, одноразової допомоги на оздоровлення як інваліду 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, щорічної разової допомоги до 5 травня учасникам ВВВ.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації провести перерахунок та виплатити на користь ОСОБА_1 одноразову компенсацію інваліду 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до абз.2 ч.1 ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 45 мінімальних заробітних плат, одноразову допомогу на оздоровлення як інваліду 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до абз.2 ч.4 ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 5 мінімальних заробітних плат за кожний рік, починаючи з 2005 року, з урахуванням раніше виплачених виплат.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 щорічну разову допомогу до 5 травня учасникам ВВВ у розмірі 3 мінімальних заробітних плат за кожний рік, починаючи з 2007 року. (а.с.129-135 т.1)
28 лютого 2013 року постановою Київського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації - задоволено частково.
Постанову Дніпровського районного суду міста Києва від 27 вересня 2012 року скасовано.
Адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації щодо відмови в проведенні нарахування одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 при встановленні інвалідності, пов'язаної з наслідками аварії на ЧАЕС, щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі, що відповідає ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», щорічної грошової допомоги до 5 травня у розмірі, що відповідає ч.5 ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації здійснити ОСОБА_1 перерахунок одноразової грошової допомоги у розмірі 45 мінімальних заробітних плат відповідно до ч.1 ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням вже нарахованих сум.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації здійснити ОСОБА_1 перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат за 2008, 2009, 2010 роки відповідно ч.4 ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням вже нарахованих сум.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації здійснити ОСОБА_1 перерахунок щорічної грошової допомоги до 5 травня в розмірі 3 мінімальні пенсії за віком за 2008, 2009, 2010 роки відповідно до ч.5 ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням вже нарахованих сум.
13 березня 2015 року Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації подало до Дніпровського районного суду міста Києва Звіт про виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2013 року по справі №2604/9608/12, повідомивши про наступне.
Розпорядженням Управління від 15 квітня 2013 року здійснено перерахунок ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат за 2008, 2009, 2010 роки відповідно до ч.4 ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням вже нарахованих сум та здійснено перерахунок одноразової грошової допомоги у розмірі 45 мінімальних заробітних плат відповідно до ч.1 ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Розпорядженням від 02 квітня 2013 року здійснено перерахунок ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги до 05 травня в розмірі 3 мінімальних пенсії за віком за 2008, 2009, 2010 роки відповідно до ч.5 ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням вже урахованих сум.
Управлінням було направлено особову справу ОСОБА_1 разом з розпорядженнями від 02 квітня 2013 року та від 15 квітня 2013 року про перерахунок грошової допомоги відповідно до вимог постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2013 року до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, для подальшого виконання вищевказаної постанови, а саме, виплати грошової допомоги. (а.с.25-27, 28,29 т.2)
Згідно листа Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 28 липня 2013 року № 04/1335-06,на підставі розпорядженням Управління, згідно рішення суду, проведено перерахунок ОСОБА_1 в сумі 10942,41 грн. за постановою суду за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. При цьому, повідомлено, що здійснити виплату допомоги Центр не має можливості за відсутності бюджетних призначень на вказані цілі. (а.с.30 т.2)
29 листопада 2013 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції Мурихіним С.В. відкрите виконавче провадження №40883927 про примусове виконання виконавчого листа №2604/9608/2012, виданий Дніпровським районним судом м. Києва, про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації здійснити ОСОБА_1 перерахунок одноразової грошової допомоги у розмірі 45 мінімальних заробітних плат відповідно до ч.1 ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням вже нарахованих сум. (а.с.208 т.1)
29 листопада 2013 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції Мурихіним С.В. відкрите виконавче провадження №40947644 про примусове виконання виконавчого листа №2604/9608/2012, виданий Дніпровським районним судом м. Києва, про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації здійснити ОСОБА_1 перерахунок щорічної грошової допомоги до 5 травня в розмірі 3 мінімальні пенсії за віком за 2008, 2009, 2010 роки відповідно до ч.5 ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням вже нарахованих сум. (а.с.209 т.1)
29 листопада 2013 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції Мурихіним С.В. відкрите виконавче провадження №40948233 про примусове виконання виконавчого листа №2604/9608/2012, виданий Дніпровським районним судом м. Києва, про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації здійснити ОСОБА_1 перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат за 2008, 2009, 2010 роки відповідно ч.4 ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням вже нарахованих сум. (а.с.210 т.1)
На підставі постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 07 квітня 2016 року, апеляційну скаргу ОСОБА_1 на Постанову Дніпровського районного суду м. Києва від 01 лютого 2016 року - задоволено частково.
Постанову Дніпровського районного суду м. Києва від 01 лютого 2016 року -скасовано, прийнято нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві, треті особи: управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва, Управління праці і соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання дій протиправними, скасування постанов про закінчення виконавчого провадження - задоволено частково.
Визнано протиправними дії управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в м. Києві щодо винесення постанов про закінчення виконавчих проваджень №41356745, №41356846, №40883927, №40947644, №40948233, №44479487 .
Скасовано постанови про закінчення виконавчих проваджень №41356745, №41356846, №40883927, №40947644, №40948233, №44479487.
В решті позовних вимог відмовлено.
Як встановлено судом апеляційної інстанції у постанові від 07 квітня 2016 року: «Судом встановлено, що державний виконавець виніс, а позивач отримав постанови про закінчення виконавчих проваджень № 41356745; № 41356846; № 40883927; №40947644; № 40948233; № 44479487…
Колегія суддів зазначає, що державний орган, який здійснив перерахунок належних позивачеві сум до виплати, зобов'язаний враховувати вимоги ст.124 Конституції України та несе відповідальність за належне виконання ним розпоряджень (на виконання судових рішень, як це передбачено ст. 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів»), шляхом проведення виплат за цими розпорядженнями…
На підтвердження виконання вимог виконавчого листа виданого Дніпровським районним судом міста Києва 06.11.2013 року, управлінням Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва надано лист від 05.12.2014 року №20846/08 (а.с. 57, т.1), яким боржник повідомляє державного виконавця про здійснення перерахунку та нарахування пенсії ОСОБА_1 відповідно до рішення суду та ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Знову ж таки, даний лист не підтверджується жодними розрахунками, і знову не можливо встановити чи здійснювався перерахунок відповідно до розміру виплат, які були встановлені на час його проведення.
Виконання вимог виконавчих листів, виданих на підставі Постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 28.02.2013 року підтверджується листами Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації: від 12.12.2013 року №37/14-11209 (підтверджується здійснення перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат за 2008, 2009, 2010 роки) до якого додано розпорядження УПСЗН Дніпровської районної у м. Києві держадміністрації від 03.04.2013 року; від 12.12.2013 року №37/14-11199 (підтвердження здійснення перерахунку допомоги до 05 травня в розмірі 3 мінімальних пенсій за віком за 2008, 2009, 2010 роки) до якого додано розпорядження УПСЗН Дніпровської районної у м. Києві держадміністрації від 02.04.2013 року; від 16.01.2014 року №37/14-4138 (підтвердження здійснення перерахунку одноразової грошової допомоги у розмірі 45 мінімальних заробітних плат) до якого додано рішення УПСЗН Дніпровської районної у м. Києві держадміністрації від 15.04.2013 року.
Однак, із доданих до листів розпоряджень та рішення, також вбачається, що перерахунок здійснювався, виходячи із розмірів виплат, які були встановлені не на момент здійснення перерахунку…
Колегія суддів зауважує, що відповідно ч.ч. 1, 2, 3 п.5 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 16.03.2012 року №4 «Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв'язку із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - вихідним критерієм нарахування цих компенсацій є мінімальна заробітна плата, розмір якої визначається на момент виплати.
За таких обставин, позовні вимоги про скасування постанов про закінчення виконавчих проваджень №41356745, №41356846, №40883927, №40947644, №40948233, №44479487 підлягають задоволенню».
Відповідно до вимог ст. 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган. Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належить до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.
Відповідно до ст.263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Вказана норма не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.
Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.
Вказана позиція узгоджується з Інформаційним листом Вищого адміністративного суду України від 13 червня 2013 року.
Враховуючи, що боржником виконана зобов'язальна частина постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2013 року щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі, що відповідача ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та щорічної грошової допомоги до 5 травня у розмірі, що відповідає ч.5 ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а в частині виплати цієї суми виконання вказаної постанови суду ускладнене відсутністю відповідного фінансування, тому за наявності встановлених судом обставин є підстави для задоволення заяви ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання постанови апеляційного адміністративного суду шляхом стягнення з Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на користь ОСОБА_1 грошових коштів на загальну суму 96045,60 грн., які нараховані Управлінням праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 165, 263 КАС України, ст. 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», суд, -
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання постанови апеляційного адміністративного суду, яка подана в межах розгляду адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації про стягнення недоотриманих соціальних виплат - задовольнити.
Змінити спосіб виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2013 року у справі №2А/2604/597/12 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації про стягнення недоотриманих соціальних виплат, шляхом стягнення з Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на користь ОСОБА_1 грошових коштів на загальну суму 96045 грн. 60 коп., які нараховані Управлінням праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
С у д д я