Справа № 569/13229/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2016 року
Рiвненський мiський суд Рівненської області в особi суддi Куцоконя Ю.П.,
з участю: секретаря судового засідання Ющук О.С.,
позивача ОСОБА_2,
представника Рівненського об'єднаного управління Пенсійного
фонду України Рівненської області Хоронжак М.О.,
pозглянувши у вiдкpитому судовому засiданнi в мiстi Рiвне
спpаву за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання незаконним рішення та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_2 в судовому засіданні позов підтримав та просить суд визнати протиправними рішення Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області від 19 вересня 2016 року № 800/10 та від 11 жовтня 2016 року № 880/10 щодо відмови йому у призначенні з 30 вересня 2016 року дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій, а також зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити йому дострокову пенсію за віком як учаснику бойових дій з 30 вересня 2016 року.
Представник Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області Хоронжак М.О. в судовому засіданні позов не визнала і в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 просить суд відмовити в повному обсязі з підстав, викладених у письмових запереченнях проти адміністративного позову.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю, оскільки позовні вимоги є обґрунтованими та доведеними.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 народився 30 вересня 1961 року. Маючи статус учасника бойових дій та загальний трудовий стаж не менше 25 років, ОСОБА_2 06 вересня 2016 року та 28 вересня 2016 року двічі письмово звертався до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області із заявами щодо призначення йому дострокової пенсії за віком з 30 вересня 2016 року.
На письмові звернення ОСОБА_2 Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області своїми листами від 19 вересня 2016 року № 800/10 та від 11 жовтня 2016 року № 880/10 відмовило йому у призначенні дострокової пенсії за віком, посилаючись на те, що надані ним документи не підтверджують його участь у бойових діях, а також не містять відомостей про період (періоди) участі у бойових діях.
Суд визнає, що рішення Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови ОСОБА_2 у призначенні з 30 вересня 2016 року дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій, які викладені у листах від 19 вересня 2016 року № 800/10 та від 11 жовтня 2016 року № 880/10, є протиправними.
Згідно частини першої статті 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
При цьому, як встановлено частиною першою статті 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Рівненським міським судом розглядалася справа № 569/7587/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання незаконним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області та Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області.
Постановою Рівненського міського суду від 01 вересня 2016 року у справі № 569/7587/16-а, що набрала законної сили, було встановлено, що ОСОБА_2, який народився 30 вересня 1961 року, має статус учасника бойових дій як військовослужбовець, що приймав участь у роботах по розмінуванню місцевості від вибухонебезпечних предметів.
Судом було встановлено, що в період проходження військової служби позивач отримав захворювання і був звільнений по статті 59 пункту «б» по хворобі. Займаючи посаду «начальника расчета боевого применения», позивач був у групі ризику по обслуговуванню і застосуванню ядерної зброї.
З 05 серпня 1978 року по 11 жовтня 1985 року позивач проходив військову службу у лавах Збройних Сил СРСР, з яких включно по червень 1983 року був курсантом Калінінградського вищого училища інженерних військ ім.А.Жданова, а з серпня 1983 року перебував у званні лейтенанта на посаді «начальника расчета боевого применения» військової частини 75265, що дислокувалася у Далекосхідному Військовому Окрузі, у якому служба з 1985 року зараховувалася з розрахунку 1 місяць за 1,5 місяці. Маючи справу з ядерними фугасами, позивач знаходився у групі ризику по обслуговуванню та застосуванню ядерної зброї і, як наслідок, втратив здоров'я та був звільнений з лав Збройних Сил за статтею 59 пункту «б» по хворобі.
У період з 11 травня по 20 травня 1985 року позивач був направлений у відрядження і приймав участь у роботах по розмінуванню місцевості від вибухонебезпечних предметів у складі військової частини 90983, у зв'язку з чим 20 лютого 1996 року йому було видано безтермінове посвідчення учасника бойових дій.
18 лютого 2016 року позивач звернувся до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області з заявою про призначення йому дострокової пенсії за віком з 30 вересня 2016 року.
Рішенням Рівненського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області від 03 березня 2016 року № 116/10 йому було відмовлено у призначенні пенсії, у зв'язку із тим, що позивачем документально не було підтверджено період (періоди) участі у бойових діях.
В подальшому позивач звернувся зі скаргою до Пенсійного фонду України на неправомірні дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, на яку отримав відповідь від Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області від 05 травня 2016 року № С-185/07.1-15, в якій зазначалося, що подані ним довідки військового комісаріату підтверджують факти проходження військової служби та участі у розмінуванні, а документ який би підтверджував участь у бойових діях відсутній, що і слугувало підставою для відмови у призначенні позивачу дострокової пенсії.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Статтями 4 та 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни. Учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Дефініція поняття «учасника бойових дій» дана у пункті 11 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Ним визначено, що учасниками бойових дій визнаються, зокрема, особи, які були залучені командуванням військових частин, державними і громадськими організаціями до розмінування полів і об'єктів народного господарства, та особи, які на мінних тральщиках брали участь у траленні бойових мін у територіальних і нейтральних водах у воєнний і повоєнний час.
Відповідно до цього Закону позивачу видано безтермінове посвідчення учасника бойових дій, відповідно до якого він за своїм статусом має право на пільги.
Згідно статті 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на дострокову пенсію за віком надається чоловікам - військовослужбовцям, які брали участь у бойових діях, вони мають право на пенсію за віком при досягненні 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.
Посилання відповідачів на те, що участь позивача у бойових діях є непідтвердженою, суд визнав безпідставним, оскільки воно спростовується посвідченням учасника бойових дій, який є основним документом, що засвідчує його статус, як особи, що має право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до абзацу 6 пункту розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Враховуючи те, що ОСОБА_2 в установленому Законом порядку визнаний учасником бойових дій (в судовому засіданні не встановлено, що посвідчення було визнано недійсним), має трудовий стаж 25 років, суд визнав незаконними рішення відповідачів з приводу відмови у призначенні позивачу дострокової пенсії саме з підстав не підтвердження документально участі у бойових діях.
Оскільки на час розгляду справи № 569/7587/16-а (01 вересня 2016 року) позивач не досяг 55 років, а тому не набув ще права на призначення дострокової пенсії до досягнення віку визначеного Законом, виключно з цієї підстави в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 про призначення йому дострокової пенсії було відмовлено.
Згідно вимог частини першої статті 72 КАС України наведені обставини, які були встановлені постановою Рівненського міського суду від 01 вересня 2016 року у справі № 569/7587/16-а, що набрала законної сили, не доказуються.
Враховуючи, що на теперішній час позивач ОСОБА_2 досяг 55-річного віку, має статус учасника бойових дій та необхідний стаж роботи (не менше 25 років), підстави для відмови у призначенні йому з 30 вересня 2016 року дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій, відсутні.
При прийнятті постанови суд враховує положення пункту 1.6. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, згідно якого звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Керуючись ст.ст.11,17,18,71,72,94,160,161,162,163,186 КАС України, суд, -
В И Р I Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити повністю.
Визнати протиправними рішення Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області від 19 вересня 2016 року № 800/10 та від 11 жовтня 2016 року № 880/10 щодо відмови ОСОБА_2 у призначенні з 30 вересня 2016 року дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій.
Зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити ОСОБА_2 дострокову пенсію за віком як учаснику бойових дій з 30 вересня 2016 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Житомирського апеляцiйного адміністративного суду через Рiвненський мiський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова складена в повному обсязі 05 грудня 2016 року.
Суддя: Куцоконь Ю.П.