Справа № 163/2794/16-а
Провадження № 2-а/163/75/16
ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2016 року Любомльський районний суд Волинської області в складі головуючого - судді Чишія С.С.,
розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду в місті Любомль Волинської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Шацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про перерахунок пенсії державного службовця,
в с т а н о в и в :
У позовній заяві ОСОБА_1 просить визнати протиправними дії Шацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області(далі - Управління) щодо зменшення відсоткового відношення заробітної плати при перерахунку пенсії державного службовця; зобов'язати Управління на виконання постанови суду здійснити перерахунок такої пенсії і виплачувати її в розмірі 88% заробітної плати з врахуванням відповідних допомог і доплат. Свої вимоги обґрунтувала тим, що постановою суду в справі №163/2274/14-а було задоволено позов ОСОБА_1 до Управління про включення до розрахунку пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати. На виконання рішення суду Управління здійснило перерахунок, однак після цього розмір пенсії зменшився. Причиною цього згідно з роз'ясненням відповідача стало застосування нової редакції ст.37 Закону України «Про державну службу», якою пенсії державним службовцям становлено в розмірі 70% суми їх заробітної плати. Вважає такий перерахунок незаконним, оскільки пенсія позивачу за чинною на 2008 рік редакцією вказаної норми була призначена в розмірі 88% заробітної плати. Оскільки предметом вищезгаданого судового рішення не був перерахунок сам по собі, а включення до розрахунку відповідних сум, Управління мало врахувати ці суми, виходячи з 88% заробітної плати.
Управління подало письмові заперечення, в яких просить закрити провадження в справі. Свою позицію обгрунтувало тим, що перерахунок пенсії позивачу було проведено відповідно до судового рішення з включенням всіх необхідних доплат і допомог в розмірі 70% суми заробітної плати, як було передбачено ст.37 Закону України «Про державну службу» в чинній на час розгляду справи і винесення рішення редакції цього Закону. Тому вважає, що позивач фактичного оспорює обставини, встановлені в судовому рішенні, просить переглянути справу і змінити це рішення.
Аналізом доказів по справі суд встановив наступні фактичні обставини.
Згідно з посвідченням від 28.03.2008 року серії НОМЕР_1 позивач є пенсіонером по віку.
З листа Управління від 11.10.2016 року встановлено, що пенсія позивачці в березні 2008 року була призначена в розмірі 88% від суми її заробітної плати.
Згідно з постановою Любомльського районного суду від 02.09.2014 року та ухвалою про виправлення описки від 16.10.2015 року задоволено позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду в Любомльському районі, яким зобов'язано управління провести перерахунок і виплату призначеної позивачці пенсії шляхом включення до заробітку, з якого визначалась пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, надбавки за високі досягнення в праці або за виконання особливо важливої роботи, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, індексації, з яких сплачено збір на обов'язкове пенсійне страхування з період з 01.03.2006 по 29.02.2008 року.
З листа Управління від 08.11.2016 року встановлено, що до перерахунку розмір пенсії позивача складав 2611,37 гривні, з яких 2322,87 гривні становив основний розмір пенсії, 288,50 гривні; після перерахунку - 2370,76 гривні, в тому числі, 2082,26 гривні основного розміру пенсії, 288,50 гривні індексації.
Таким чином, по справі встановлено, що у 2008 році пенсія позивачці як державному службовцю визначалась із 88% суми її заробітної плати, після проведення перерахунку на підставі судового рішення - 70% такої суми.
Згідно із положеннями ст.37 Закону України «Про державну службу»(в чинній на березень 2008 року редакції) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Перерахунок пенсії позиваці на підставі судового рішення проведено в період дії Закону України «Про державну службу» в редакції Закону від 27.03.2014 року №1166-VII, за якою розмір пенсії встановлено у 70 відсотків від сум заробітної плати державного службовця.
На думку суду, застосування цих положень при перерахунку є незаконним, оскільки новий відсотковий розмір сум заробітної плати встановлено виключно для призначення пенсій, а не їх перерахунку.
Порядок і умови перерахунку було визначено ст.371 Закону України «Про державну службу», за якою у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, перерахунок пенсії позивачки мав проводитись відповідно до додатково визначених судовим рішенням сум із розміру 88% заробітної плати позивача.
У зв'язку із такими встановленими фактичними обставинами і наведеними положеннями закону суд приходить до висновку, що такі заявлені позивачкою вимоги є обгрунтованими і доведеними, а тому підлягають задоволенню.
Викладене в письмових запереченнях твердження Управління про ревізування в позовній заяві судового рішення є безпідставним, оскільки в постанові суду від 02.09.2014 року не йдеться про спір щодо відсоткового розміру сум, з яких призначалась пенсія, а виключно про суми допомог і доплати, що підлягали включенню до заробітної плати для призначення пенсії.
В той же час заявлена позивачкою вимога про врахування заявлених сум при чергових перерахунках пенсії є безпідставною, оскільки вона спрямована на можливе майбутнє порушення прав позивачки. Перерахунок пенсії кожний раз є актом разової дії, а суд не може перебирати на себе функцію органу, на якого законодавством покладено відповідні повноваження. Тому в цій частині заявлені вимоги задоволенню не підлягають.
Отже, позов підлягає частковому задоволенню.
Згідно зі ст.94 КАС України судові витрати у формі судового збору слід покласти на суб'єкт владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст.10, 11, 71, 86, 122, 159, 160, 163, 1832 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
Позов задовольнити частково.
Визнати незаконним зменшення Шацьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Волинської області відсоткового співвідношення заробітної плати при перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Любомльського районного суду Волинської області від 02 вересня 2014 року в справі №163/2274/14-а.
Зобов'язати Шацьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області на виконання постанови Любомльського районного суду Волинської області від 02 вересня 2014 року в справі №163/2274/14-а провести перерахунок пенсії і виплачувати ОСОБА_1 пенсію державного службовця в розмірі 88 відсотків від суми її заробітної плати з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, надбавок за високі досягнення в праці або за виконання особливо важливої роботи, премій, винагород за сумлінну працю, сум індексації та інших виплат, на які нараховуються страхові внески за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, із збереженням базового місяця індексації на момент призначення пенсії, починаючи з 02 вересня 2014 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути в користь ОСОБА_1 з Шацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області за рахунок його бюджетних асигнувань 551(п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня одержання її копії через Любомльський районний суд.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий : суддя Чишій С.С.