ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.12.2016 року Справа № 904/5950/16
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Науменка І.М.,
суддів: Кузнецова В.О., Вечірка І.О.,
секретар судового засідання: Ковзиков В.Ю.
за участю сторін:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність № б/н від 20.07.16;
від відповідача: ОСОБА_2, представник, довіреність №11/28-06 від 04.01.2016р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпропетровської міської ради, м. Дніпро на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 19.09.2016р. у справі №904/5950/16
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агора-Рент", м. Дніпро
до Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпропетровської міської ради,
м. Дніпро
про визнання неправомірними дій по предявленню рахунку від 31.05.2016р. №47089
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 19.09.2016 р. у даній справі (суддя Загинайко Т.В.) визнано неправомірними дії Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпропетровської міської ради по предявленню Товариству з обмеженою відповідальністю "Агора-Рент" рахунку від 31.05.2016р. №47089 за скид понаднормативних забруднень на суму 36 773 грн. 76 коп.
Стягнуто з Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпропетровської міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агора-Рент" 1 378 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
Згадане рішення обґрунтовано посиланням на наявність підстав для задоволення позивних вимог, оскільки відповідачем не доведено порушення договору №0948 від 10.05.2006р. та пунктів 2.1.3, 6.8, 7.11, 7.13, 8.6 Правил приймання стічних вод підприємств №129 від 19.02.2015р.
Не погодившись з зазначеним рішенням, Комунальне підприємство "Дніпроводоканал" Дніпропетровської міської ради, звернулось до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Скаржник зазначає, що на виконання норм Правил від 05.04.2016р. №129 представники відповідача прибули на підприємство позивача з метою здійснення відбору проби стічної води; - позивачем не було дотримано свого обов'язку по забезпеченню можливості водоканалу здійснити відбір проби стічної води, цей факт було зафіксовано в акті від 05.04.2016р.; - на підставі пункту 7.13 Правил від 31.05.2016р. №129 підприємству було виставлено рахунок №47089 за скид понаднормативних забруднень на суму 36 773 грн. 76 коп.; - правилами не передбачений спеціальний порядок фіксування наміру представників відповідача здійснити контроль якості стічної води, отже посилання позивача на відсутність підстав пред'являти спірний рахунок є необґрунтованим.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить у задоволенні апеляційної скарги відмовити, рішення господарського суду залишити без змін, як таке, що прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права на підставі підтверджених матеріалами справи обставин.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши відповідність оскарженого рішення нормам матеріального та процесуального права, суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 10.05.2006р. між Міським комунальним виробничим підприємством "Дніпроводоканал" (правонаступником якого є відповідач Комунальне підприємство "Дніпроводоканал" Дніпропетровської міської ради), як водоканалом, та Товариством з обмеженою відповідальністю "Агора-Рент", як абонентом, було укладено Договір про надання послуг з водопостачання та водовідведення (надалі Договір) (а.с. 11-13)
Відповідно до пункту 1.1 предметом якого є зобовязання водоканалу з надання абоненту послуг водопостачання та водовідведення по обєкту(ам), що розташований(і) за адресою: Запорізьке шосе, 37, а також зобовязання абонента по оплаті наданих послуг.
Пунктом 4.2.4 Договору встановлено обовязок абонента допускати по службових посвідченнями представників водоканалу на територію об'єкта водопостачання для обстеження водопровідних і каналізаційних систем абонента, пристроїв на них, здійснення перевірок технічного стану і знаття показання обліку спожитої води і стоків, перевірки припустимих концентрацій у стічних водах абонента і т.д.
Пунктом 6.4 Договору передбачено, що абонент не має права збільшувати витрату води понад встановлені норми і затверджені ліміти за використану воду і скидання стоків понад встановлені й затверджені ліміти, оплата здійснюється абонентом у п'ятикратному розмірі діючих тарифів на питну воду й стоки.
Згідно пункту 6.5 Договору скидання абонентом стоків з перевищенням гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин (ГДК) оплачуються по підвищеному тарифу за весь обсяг стічних вод, скинутих абонентом протягом місяця, коли було зафіксовано перевищення ГДК; підвищений тариф застосовується відповідно до кратності перевищення припустимих концентрацій по кожному виду забруднень; максимальний розмір підвищеного тарифу по одному виду забруднень 5; при перевищені ГДК одночасно по декількох видах забруднень кратність сумується; дія підвищеного тарифу припиняється в тому випадку, коли якість стоків відповідає вимогам Правил приймання (додаток №3).
Згідно з пунктами 9.1, 9.2 Договору, даний Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами 10.05.2006р. і діє в частині надання послуг водопостачання і водовідведення до 10.05.2007р., а в частині здійснення розрахунків за надані послуги до повного погашення заборгованості; якщо за місяць до припинення дії Договору жодна із сторін не заявить про намір його розірвати або внести в нього зміни, він продляє свою дію на наступний рік.
05.04.2016р. інженерами з якості КП "Дніпроводоканал" ОСОБА_3 та ОСОБА_4 складено акт про відмову підприємства виділити відповідального співробітника або створення перешкод представникам КП "Дніпроводоканал" при відборі проб та обстеженні мереж каналізації підприємства (надалі ОСОБА_1).
У вказаному ОСОБА_1 зазначено, що: - з метою контролю якості стічних вод підприємства шляхом відбору разової проби інженери з якості стічних вод ОСОБА_3 та ОСОБА_5 прибули за адресою Запорізьке шосе,37 підприємства ТОВ "Агора-Рент"; - час прибуття з 12-20 по 12-55; - здійснити контроль якості стічних вод не вдалось, оскільки на прохідній підприємства повідомили, що відповідальна особа за каналізаційні мережі ОСОБА_6 на підприємстві відсутній, а іншу відповідальну особу виділити немає можливості (а.с. 15).
31.05.2016р. відповідачем було виставлено позивачу рахунок №47089 на суму 36 773 грн. 76 коп. за скид понаднормативних забруднень з урахуванням коефіцієнту кратності і нормативу плати за очищення (перевищення ДК) згідно договору №0948 від 10.05.2006р. та пунктів 2.1.3, 6.8, 7.11, 7.13, 8.6 Правил приймання стічних вод підприємств №129 від 19.02.2015 (надалі Рахунок) (а.с. 14).
Позивач вважає дії відповідача по виставленню Рахунку неправомірними; відповідач проти цього заперечує, що і є причиною спору.
Суть спірних правовідносин полягає у вирішенні питання щодо правомірності дій Водоканалу при відборі проб стічних вод та рахунку плати за скид понаднормативних забруднень з урахуванням коефіцієнту кратності і нормативу плати за очищення (перевищення ДК) згідно договору №0948 від 10.05.2006р.
Зазначені правовідносини регулюються Законом України "Про охорону навколишнього середовища", Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальній та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затвердженими наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002р. №37 (надалі Правила №37), Правилами приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська, затвердженими рішенням виконкому Дніпропетровської міської ради від 19.02.2015р. №129 (надалі Правила №129) та Інструкцією про порядок відбору проб для контролю якості стічних вод підприємств, затвердженою головним інженером КП "Дніпроводоканал" (надалі Інструкція). Зобов'язання згідно із ст.ст. 11, 509 Цивільного кодексу України, ст.174 Господарського кодексу України виникають, зокрема, з договору та інших правочинів.
Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19 лютого 2002 року N 37, зареєстрованих в Мінюсті України 26.04.2002р. за № 403/6691 (далі Правила № 37), встановлено, що вони поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (далі - Підприємства).
Правила № 37 спрямовані на запобігання порушенням у роботі мереж і споруд каналізації, підвищення ефективності роботи цих споруд і безпеки їх експлуатації та забезпечення охорони навколишнього природного середовища від забруднення скидами стічних вод підприємств. Цими правилами встановлено загальні вимоги до порядку відбирання проб, методики відбирання передбачено Національними стандартами України.
На підставі Правил №37 та "Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів", зареєстрованої Міністерством юстиції України 26.04.2002р. №402/6990 (далі - Інструкція №37), водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, у яких установлюються допустимі концентрації для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод підприємств у міську каналізацію.
Інструкція №37 встановлює єдиний на території України порядок встановлення та стягнення плати за скиди промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів і поширюється на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (далі - підприємства).
На підставі Правил № 37 рішенням виконкому міської ради від 19.02.2015р. №129 затверджені Правила приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська (надалі - правила №129), якими встановлені права і обов'язки Водоканалу і споживачів, які користуються послугами міської каналізації, відповідальність за виконання правил приймання, загальні вимоги до складу та властивостей стічних вод, які скидаються у міську каналізацію, визначення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах підприємств, порядок оформлення приймання стічних вод об'єктів у міську каналізацію м. Дніпропетровська, порядок контролю за скидом стічних вод у міську каналізацію і заходи впливу за порушення правил, порядок обчислення плати за скид стічних вод у міську каналізаційну мережу.
Виконавчий комітет Дніпропетровської міської ради розробив вимоги до складу та властивостей стічних вод Споживачів, що приймаються до системи каналізації міста, розрахунок допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, акти обстеження споживача, Інструкцію про порядок відбору проб для контролю якості стічних вод підприємств.
Тобто вищезазначеними актами врегульовано порядок дій водоканалу та абонентів, у тому числі щодо здійснення контролю водоканалом за дотриманням абонентами умов договору щодо якості стічних вод, які є обов'язковими для сторін.
У відповідності до пункту 2.1.6. Правил №129 водоканал має право здійснювати позаплановий (в будь-яку годину доби), непогоджений з підприємством заздалегідь, відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються, та застосовувати на підставі результатів контролю (при виявленні порушень Правил приймання та умов договору на надання послуг водопостачання та водовідведення) відповідні заходи; присутність представника підприємства при відборі проб обов'язкова.
Пунктом 1.5 Правил №37 встановлено, що на підставі цих Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у систему каналізації населених пунктів водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, в яких установлюються допустимі концентрації для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися підприємствами в систему каналізації, а також визначаються місцеві особливості приймання стічних вод підприємств у міську каналізацію.
Підприємства зобов'язані, зокрема, виконувати в повному обсязі вимоги Правил №37, місцевих Правил приймання та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки водоканалу за надані послуги, дотримуватись установлених водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках підприємства, а також оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників (пункт 2.4 Правил №37).
Стічні води, які підлягають прийманню до міської каналізаційної мережі, не повинні містити забруднюючі речовини з перевищенням допустимих концентрацій, установлених місцевими Правилами приймання (пункт 4.2 Правил № 37).
Згідно пункту 7.11 Правил №37 у місцевих Правилах приймання конкретизується порядок відбору проб стічних вод на аналіз, порядок їх оформлення, а також порядок проведення аналізу проб.
Пунктом 7.7 Правил №129 передбачено, що підприємства, які скидають стічні води до міської каналізації, повинні забезпечити можливість проведення Водоканалом у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та документів; періодичність відбору контрольних проб - не менш, ніж один раз у півроку.
Відповідно до пункту 7.11 з метою контролю якості стічних вод підприємств Водоканал здійснює відбір разових (контрольних) проб.
Відбір проб провадиться фахівцями Водоканалу у присутності відповідальних представників підприємств (пункт 2.4 Інструкції).
Відбір разових проб стічних вод підприємства виконується уповноваженими представниками водоканалу, що фіксується у актах (Додатки 3,5), які підписують як представник Водоканалу, так і представник підприємства; акти складаються у двох примірниках для Водоканалу та підприємства; обовязково робиться відмітка про отримання підприємством свого екземпляру акту; у разі відмови підписати акт представником підприємства останній підписується представниками водоканалу із зазначенням прізвища представника підприємства, який відмовився підписати акт; такий акт має юридичну силу і є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень (у разі виявлення перевищення ДК) (пункт 7.12 Правил №129).
У пункті 7.13 Правил №129 встановлено, що при відмові підприємства виділити відповідальну особу для відбору проб, зволіканні з допуском представника Водоканалу на
його територію (більш ніж 30 хвилин після його прибуття) або створенні перешкод у відборі проб і обстеженні мереж Водоканал виставляє підприємству рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Кк = 5 за розрахунковий місяць, у якому було вчинене дане порушення.
Як вбачається з матеріалів справи, між сторонами укладений договір 10.05.2006р. про надання послуг з водопостачання та водовідведення, предметом якого є Цим договором врегульовано порядок здійснення контролю працівниками відповідача дотримання позивачем норм ДК у стічних водах та здійснення оплати за скид стічних вод у т.ч. з перевищенням встановленого ДК забруднюючих речовин.
Статтею 193 ГК України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
У відповідності зі ст.ст.525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобовязання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом; зобовязання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно положень ст. 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, а згідно з приписами ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем не доведено дотримання його представниками, як фахівцями Водоканалу, приписів, встановлених Правилами №37 та №129 та Інструкцією, щодо порядку відбору проб стічних вод та оформлення відповідних актів, а саме в акті від 05.04.2016р. відсутні дані про прізвище уповноваженого представника позивача, до якого зверталися представники водоканалу з вимогою про обстеження мереж каналізації і відбір проб стічних вод, а також виділення відповідальної особи.
Також, в акті від 05.04.2016р. не зафіксовано ані факту відмови підприємства (в особі уповноваженого представника позивача) виділити відповідальну особу, ані факту зволікання з пропуском представників водоканалу на територію підприємства (більш ніж на 30 хвилин після їх прибуття) або створення позивачем представникам КП "Дніпроводоканал" будь-яких перешкод при відборі проб чи обстеженні мереж каналізації, а зазначено, що здійснити контроль якості стічних вод не вдалося з причини відсутності відповідальної особи за каналізаційні мережі - ОСОБА_6
Проте, відповідно до наданого позивачем табелю робочого часу працівників ТОВ "Агора-Рент" за квітень 2016р. вбачається, що ОСОБА_7, що призначений відповідальним за водне господарство позивача згідно наказу від 24.12.2015р. 336/1-па, 05.04.2016р., перебував на робочому місці повний восьмигодинний робочий день.
З викладених вище підстав, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав для нарахування відповідачем позивачу плати за скид понаднормативних забруднень (перевищення ДК) за розрахунковий місяць на підставі пункту 7.13 Правил №129 та виставлення відповідачем позивачу рахунку від 31.05.2016р. №47089 за скид понаднормативних забруднень на суму 36 773 грн. 76 коп.
З урахуванням наведеного, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому не можуть бути підставою для скасування оскаржуваного рішення, прийнятого з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 101-103, 105 ГПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні апеляційної скарги Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпропетровської міської ради, м. Дніпро відмовити.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 19.09.2016 р. у справі № 904/5950/16 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Головуючий суддя І.М. Науменко
Судді В.О. Кузнецов
ОСОБА_8