ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Гурін Д.М.
Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
"01" грудня 2016 р. Справа № 806/1499/16
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Кузьменко Л.В.
суддів: Зарудяної Л.О.
Іваненко Т.В.,
за участю секретаря судового засідання Лібеги С.О.,
представника відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "22" вересня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області зобов'язання вчинити певні дії ,
ВСТАНОВИВ:
11 серпня 2016 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_3 із позовом до Головного управління Національної поліції в Житомирській області (далі - ГУ Національної поліції в Житомирській області) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії.
У позовній заяві ОСОБА_3 зазначив, що у період з 26 червня 1995 року до 18 вересня 2002 року та з 18 вересня 2002 року до 6 листопада 2015 року проходив службу в органах внутрішніх справ на різних посадах. А з 7 листопада 2015 року до 29 липня 2016 року проходив службу в органах поліції. 29 липня 2016 року наказом т.в.о. начальника ГУ Національної поліції в Житомирській області №172о/с звільнений зі служби у поліції за пунктом 2 частини 1 статті 77 Закону України "Про національну поліцію" (через хворобу). На момент звільнення вислуга років на 29 липня 2016 року складала: календарна - 22 роки 06 місяців 04 дні. У квітні 2016 року позивач звернувся до ГУ Національної поліції в Житомирській області із заявою про розрахунок його вислуги років у пільговому обчисленні, а саме: просив врахувати йому до вислуги років у пільговому обчисленні - один місяць за півтора місяця, період проходження служби у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". У листі ГУ Національної поліції в Житомирській області від 22 квітня 2016 року №І-99/12/01-2016 позивачу було відмовлено у перерахунку його вислуги років у пільговому обчисленні. З відповіддю ГУ Національної поліції в Житомирській області від 22 квітня 2016 року №І-99/12/01-2016 позивач не погоджується. Просить зобов'язати ГУ Національної поліції в Житомирській області зарахувати йому до вислуги років у пільговому обчисленні період проходження служби в органах внутрішніх справ з 26 червня 1995 року до 6 листопада 2015 року та у Національній поліції з 7 листопада 2015 року до 29 липня 2016 року у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у пільговому обчисленні - один місяць за півтора місяця та внести зміни до наказу ГУ На
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2016 року адміністративний позов задоволено частково.
Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Житомирській області зарахувати ОСОБА_3 до вислуги років у пільговому обчисленні період проходження служби в органах внутрішніх справ з 26 червня 1995 року до 6 листопада 2015 року та у Національній поліції з 7 листопада 2015 року до 29 липня 2016 року у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у пільговому обчисленні - один місяць за півтора місяці.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_3 у період з 26 червня 1995 року до 18 вересня 2002 року проходив службу в органах внутрішніх справ в СДПЧ-12 по охороні м.Овруча на посаді інспектора держкомнагляду та з 18 вересня 2002 року до 6 листопада 2015 року проходив службу в органах внутрішніх справ в Овруцькому РВ УМВС України в Житомирській області на посадах інспектора групи охорони громадського порядку, старшого інспектора групи охорони громадського порядку, старшого інспектора сектору охорони громадського порядку, інспектора громадської безпеки сектору спеціальної міліції, начальника сектору спеціальної міліції, старшого інспектора патрульної служби-керівника групи патрульної міліції (а.с.11).
З 7 листопада 2015 року до 29 липня 2016 року проходив службу в Овруцькому відділенні Коростенського відділу Головного управління Національної поліції в Житомирській області (а.с.11).
29 липня 2016 року наказом т.в.о. начальника ГУ Національної поліції в Житомирській області №172 о/с відповідно до Закону України "Про Національну поліцію" звільнений зі служби у поліції за пунктом 2 частини 1 статті 77 (через хворобу) (а.с.12).
На момент звільнення ОСОБА_3 його вислуга років на 29 липня 2016 року складала: календарна - 22 роки 06 місяців 04 дні (а.с.12).
У квітні 2016 року позивач звернувся до начальника ГУ Національної поліції в Житомирській області із письмовою заявою про розрахунок його вислуги років у пільговому обчисленні, відповідно до норм чинного законодавства.
У відповіді ГУ Національної поліції в Житомирській області від 22 квітня 2016 року №І-99/12/01-2016 зазначено, що обрахування вислуги років у пільговому обчисленні передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" і здійснюється лише при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вивченням матеріалів особової справи ОСОБА_3 встановлено, що станом на 20 квітня 2016 року вислуга років у календарному обчисленні становить - 22 роки 02 місяці 26 днів. Крім того зазначено, що з 1 січня 2007 року призначення пенсії працівникам органів внутрішніх справ (Національної поліції) покладено на Головне управління пенсійного фонду в Житомирській області. Саме зазначена організація визначає право особи на призначення пенсії. У зв'язку із чим, рекомендовано для отримання роз'яснень звернутись до ГУ ПФУ в Житомирській області. Також повідомлено про те, що 28 грудня 2014 року на підставі Закону України №76-VIII від 28 грудня 2014 року «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деякі законодавчі акти України» статтю 2 виключено із Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що унеможливлює проведення зарахування до вислуги років у пільговому обчисленні проходження служи у зонах безумовного (обов'язкового) гарантованого добровільного відселення при призначенні пенсії по лінії МВС (а.с.13).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам колегія суддів виходив з наступного.
Частиною 2 статті 78 Закону України від 2 липня 2015 року №580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон України №580-VIIІ) визначено, що до стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Відповідно до частини 3, 4 статті 78 Закону України №580-VIIІ під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення. Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Порядок призначення та проведення розрахунку пенсій визначений постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 (далі - Порядок №393).
Відповідно до абзацу п'ятнадцятого підпункту «в» пункту 3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за півтора місяця: у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", - згідно з переліками військових частин, підрозділів і установ, затверджуваними відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв'язку, Центральним управлінням Служби безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби України, Управлінням державної охорони.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 року №106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи», затверджено перелік населених пунктів, віднесених до зони гарантованого добровільного відселення, в якому, зокрема, до зони гарантованого добровільного відселення віднесено м.Овруч Житомирської області.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що законодавець чітко визначив умови зарахування на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця: у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи".
Водночас, суд першої інстанції не врахував, що статтю 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи" виключено на підставі Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (№76-VIII) від 28.12.2014 року, а тому на момент звільнення позивача були відсутні підстави для зарахування вислуги років на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи" за період з 29.12.2014 року і до дня звільнення.
Відповідно до ч. 3 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Згідно пп. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, а також порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині задоволення позовних вимог щодо зобов'язання Головного управління Національної поліції в Житомирській області зарахувати ОСОБА_3 до вислуги років в пільговому обчисленні період проходження служби в органах внутрішніх справ з 29.12.2014 року по 06.11.2015 року та у Національній поліції з 07.11.2015 по 29.07.2016 у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених п.2 і 3 ст.2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у пільговому обчисленні - один місяць за півтора місяці.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Житомирській області задовольнити частково, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "22" вересня 2016 р. скасувати в частині задоволення позовних вимог щодо зобов'язання Головного управління Національної поліції в Житомирській області зарахувати ОСОБА_3 до вислуги років в пільговому обчисленні період проходження служби в органах внутрішніх справ з 29.12.2014 року по 06.11.2015 року та у Національній поліції з 07.11.2015 по 29.07.2016 у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених п.2 і 3 ст.2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у пільговому обчисленні - один місяць за півтора місяці.
В решті постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.В. Кузьменко
судді: Л.О. Зарудяна
Т.В. Іваненко
Повний текст cудового рішення виготовлено "02" грудня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу: Головне управління Національної поліції в Житомирській області Старий Бульвар,5/37,м.Житомир,10008
- ,