ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2016 року Справа № 876/6805/16
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі
головуючого судді Обрізко І.М.
суддів Левицької Н.Г., Сапіги В.П.
за участю секретаря судового засідання Сідельник Г.М.
за участю сторони позивача - ОСОБА_1
за участю представника сторони відповідача - Цинайко Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Прокуратури Івано-Франківської області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2016 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Прокуратури Івано-Франківської області, третя особа - Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та стягнення заборгованості по виплаті заробітної плати та компенсацію за невикористану відпустку,-
В С Т А Н О В И В :
28.07.2016 року ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з адміністративним позовом до прокуратури Івано-Франківської області (надалі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області (надалі - третя особа) про визнання дій прокуратури протиправними та стягнення заборгованості по виплаті заробітної плати за період з 01.07.2015 року по 14.12.2015 року включно та компенсацію за невикористану відпустку в сумі 389 721,68 грн.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач покликається на те, що відповідачем при його звільненні не було виплачено у повному обсязі заробітну плату, розмір якої передбачений ст. 81 Закону України «Про прокуратуру», яка також впливає на розмір компенсації за невикористану відпустку, внаслідок чого сума недоотриманої заробітної плати за період з 01.07.2015 року по 14.12.2015 року та компенсації становить 389 721,68 грн. , яку позивач просить стягнути із відповідача. Вважає, що відповідач безпідставно керувався при визначенні розміру заробітної плати постановою Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року, оскільки така не приведена у відповідність до законодавства, а саме не відповідає вимогам статті 81 Закону України «Про прокуратуру». Відсутність механізму реалізації права працівника прокуратури на заробітну плату в розмірі, передбаченому Законом України «Про прокуратуру» у зв`язку з невнесенням відповідних змін до вказаної постанови, не є підставою для відмови у виплаті заробітної плати.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2016 року позовні вимоги задоволено частково. Суд виходив з того, що порівнявши ст.. 81 ЗУ «Про прокуратуру» (надалі - Закон № 1697) та постанову КМУ №505 від 31.05.2012 року (надалі - постанова № 505), розмір посадових окладів працівників прокуратури, які визначені в постанові № 505, не відповідають тому розміру посадових окладів працівників прокуратури, який визначений вказаним Законом № 1697. На виконання п. 13 розділу ХIII «Перехідні положення Закону № 1697» Кабінету Міністрів України доручено провести свої нормативно-правові акти у відповідність із Законом № 1697 у тримісячний строк.
Відтак, з дня набрання чинності Закону №1697 і до прийняття постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013, яка набрала чинності 15.12.2015 року, розмір посадового окладу працівника прокуратури повинен обчислюватися по Закону, тобто у розмірі 10 мінімальних заробітних плат.
Разом з тим, суд не погодився зі строком, поскільки Закон №1697 набрав чинності 15.07.2015 року, тому перерахунок слід провести із зазначеної дати.
З приводу вимог компенсації по відпустці, що такі підлягають задоволенню, оскільки розрахунок компенсації за невикористані відпустки проводиться за період з грудня 2014 року по листопад 2015 року, тобто включає частково період за який було не в повному обсязі виплачену заробітну плату позивачу.
Не погодившись із вказаним судовим рішенням, сторона відповідача подала апеляційну скаргу, з якої із-за порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідності висновків суду обставинам справи просить його скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог.
Покликання маються на те, що згідно з ч. 9 ст. 81 Закону № 1697, фінансування оплати праці прокурорів здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Пункт 9 Прикінцевих положень ЗУ «Про Державний бюджет України на 2015 рік» установлено, що норми і положення статті 81 Закону № 1697 застосовуються у порядку та розмірів, встановлених КМУ, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного бюджету.
Постановою № 505 зі змінами, внесеними постановою КМУ за № 763 від 30.09.2015 року, визначено схеми посадових окладів працівників прокуратури, відтак, жодних порушень допущено не було.
Позивачем на адресу суду скеровано заперечення на апеляційну скаргу, де зазначається, що відповідно до Закону № 1697, заробітна плата прокурора регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами. Покликання на постанову КМУ за №763 підтверджує той факт, що 15.07.2015 року по 30.09.2015 року посадовий оклад повинен обчислюватись відповідно до Закону № 1697.
Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вбачає її частково аргументованою.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 14.06.2016 року позивач звернувся до прокуратури Івано-Франківської області із заявою про нарахування та виплату заробітної плати, згідно вимог статті 81 Закону України «Про прокуратуру» (а.с. 31-32).
Листом №18-354 вих-16 від 22.06.2016 року відповідачем відмовлено у нарахуванні та виплаті заробітної плати, оскільки норми положень статті 81 Закону України «Про прокуратуру» на 2015 рік застосовуються в порядку та розмірах встановлених постановою Кабінету Міністрів України виходячи із наявних фінансових ресурсів державного бюджету, і що умови оплати праці працівників органів прокуратури затверджено постановою Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року (а.с. 33).
Відповідно до ч.1 ст.81 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII заробітна плата прокурора регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
За приписами ч.3 ст.81 цього Закону посадовий оклад прокурора місцевої прокуратури встановлюється у розмірі 12 мінімальних заробітних плат, визначених законом , що запроваджується поетапно: з 1 липня 2015 року - 10 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2016 року - 11 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2017 року - 12 мінімальних заробітних плат.
В свою чергу, п.9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» встановлено, що норми та положення, зокрема, частини другої статті 33, статті 81 Закону України «Про прокуратуру» (Голос України, 25.10.2014 року, № 206) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Також, відповідно до п.13 розділу XIII Закону України «Про прокуратуру», Кабінету Міністрів України доручено у тримісячний строк з дня, наступного за днем опублікування цього Закону привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом та забезпечити приведення нормативно-правових актів міністерств та інших відповідних центральних органів виконавчої влади України у відповідність із цим Законом.
Відповідач при нарахуванні та виплаті заробітної плати ОСОБА_1 у період з 15.07.2015 року по 29.09.2015 року керувався постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 6 жовтня 2014 року № 506), якою затверджено схеми посадових окладів працівників органів прокуратури.
При цьому, колегія суддів зазначає, що п.13 розділу XIII Закону України «Про прокуратуру» передбачає, що Уряд України має прийняти відповідну постанову щодо розміру окладів працівників прокуратури з метою врахування наявних фінансових ресурсів державного бюджету.
У свою чергу, постанова КМУ №505 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 6 жовтня 2014 року № 506) не була прийнята на виконання п.13 розділу XIII Закону України «Про прокуратуру» і до того ж об'єктивно не може враховувати фінансові ресурси державного бюджету протягом інших бюджетних періодів, ніж бюджетний період 2014 року.
Таким чином, постанова КМУ №505 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 6 жовтня 2014 року № 506) як акт, що був прийнятий з іншою метою, не може вважатись актом підзаконної деталізації пункту 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік».
З огляду на зазначене, ОСОБА_1 з 15.07.2015 року набув право на заробітну плату у розмірі, встановленому ч.3 ст.81 Закону України «Про прокуратуру».
Однак, Кабінетом Міністрів України 30.09.2015 року прийнята постанова №763 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505», у п.2 якої встановлено, що видатки, пов'язані з реалізацією цієї постанови, здійснюються в межах асигнувань, передбачених у Державному бюджеті України на 2015 рік для Генеральної прокуратури України.
Отже, у період з набранням чинності Закону України «Про прокуратуру» (15.07.2015року в частині розміру заробітної плати) по набрання чинності змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 (30.09.2015 року), розмір посадового окладу працівника прокуратури повинен був обчислюватись відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 10 мінімальних заробітних плат.
Підсумовуючи вищезазначене, колегія суддів приходить до висновку, що розмір посадового окладу працівника прокуратури повинен був обчислюватись відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 10 мінімальних заробітних плат у період з 15.07.2015 року по 29.09.2015 року, визначається постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 №763.
З огляду на зазначене, право позивача на отримання заробітної плати у розмірах встановлених ч. 3 ст. 81 Закону України «Про прокуратуру» підлягає задоволенню за період з 15.07.2015 року по 29.09.2015 року.
Крім того, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що розрахунок розміру компенсації за невикористані відпустки провадиться за період з грудня 2014 року по листопад 2015 року, тобто включає частково період за який було не в повному обсязі позивачу виплачено заробітну плату, то суд приходить до висновку про необхідність зобов`язання прокуратури Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату компенсації за невикористану відпустку ОСОБА_1 з врахуванням зміненої заробітної плати та здійснених виплат.
За вказаних обставин, доводи апеляційної скарги являються частково суттєвими і складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також має місце часткова невідповідність висновків суду обставинам справи.
Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 198 п.3 ч.1, 202, 205, 207, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Прокуратури Івано-Франківської області - задоволити частково.
Скасувати постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2016 року по справі № 809/935/16 та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 до Прокуратури Івано-Франківської області, третя особа - Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та стягнення заборгованості по виплаті заробітної плати та компенсацію за невикористану відпустку - задоволити частково.
Визнати протиправними дії прокуратури Івано-Франківської області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 заробітної плати за період з 15 липня 2015 року по 29 вересня 2015 року включно, відповідно до статті 81 Закону України «Про прокуратуру».
Зобов'язати прокуратуру Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату заробітної плати ОСОБА_1 за період з 15 липня 2015 року по 29 вересня 2015 року відповідно до статті 81 Закону України «Про прокуратуру» з врахуванням вже здійснених виплат за цей період.
Зобов'язати прокуратуру Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату компенсації за невикористану відпустку ОСОБА_1 з врахуванням зміненої заробітної плати та здійснених виплат.
Врешті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня виготовлення постанови в повному обсязі, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя І.М. Обрізко
Cудді Н.Г. Левицька
В.П. Сапіга
Повний текст виготовлено 05.12.2016 року.