КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/6547/16 Головуючий у 1-й інстанції: Данилишин В.М.
Суддя-доповідач: Земляна Г.В.
У Х В А Л А
30 листопада 2016 року м. Київ
колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Земляної Г.В.
суддів Межевича М.В., Сорочко Є.О.
за участю секретаря Канівець К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, апеляційні скарги Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Стандарт" та ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 серпня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_26, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Стандарт" Ірклієнка Юрія Петровича та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А :
Позивачі, звернулись до суду з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Стандарт" Ірклієнка Юрія Петровича та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, в якому просять:
1) визнати незаконною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Стандарт" Ірклієнка Ю.П. щодо невключення позивачів до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "КБ "Стандарт" за рахунок Фонду;
- зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Стандарт" Ірклієнка Ю.П. подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо позивачів, як вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "КБ "Стандарт" за рахунок Фонду із визначенням суми, що підлягає відшкодуванню за вкладом за рахунок Фонду, а саме: ОСОБА_2 - в сумі 184370,00 грн., ОСОБА_3 - в сумі 171670,00 грн., ОСОБА_4 - в сумі 184370,00 грн., ОСОБА_5 - в сумі 182770,00 грн., ОСОБА_6 - в сумі 198170,00 грн., ОСОБА_7 - в сумі 182770,00 грн., ОСОБА_8 - в сумі 171170,00 грн., ОСОБА_9 - в сумі 198970,00 грн., ОСОБА_10 - в сумі 191670,00 грн., ОСОБА_11 - в сумі 180270,00 грн., ОСОБА_12 - в сумі 187770,00 грн., ОСОБА_13 - в сумі 169370,00 грн., ОСОБА_14 - в сумі 184470,00 грн., ОСОБА_15 - в сумі 176970,00 грн., ОСОБА_27 - в сумі 181970,00 грн., ОСОБА_17 - в сумі 184470,00 грн., ОСОБА_18 - в сумі 199570,00 грн., ОСОБА_19 - в сумі 194870,00 грн., ОСОБА_20 - в сумі 188750,00 грн., ОСОБА_21 - в сумі 182270,00 грн., ОСОБА_22 - в сумі 184470,00 грн., ОСОБА_23 - в сумі 196670,00 грн.;
- зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити позивачів до загального реєстру вкладників ПАТ "КБ "Стандарт", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 серпня 2016 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Стандарт" Ірклієнка Ю.П. щодо невключення ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в Публічному акціонерному товаристві "Комерційний банк "Стандарт" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Зобов'язано Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Стандарт" Ірклієнка Ю.П. подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2), ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3), ОСОБА_5 (ідентифікаційний номер НОМЕР_4), ОСОБА_6 (ідентифікаційний номер НОМЕР_5), ОСОБА_7 (ідентифікаційний номер НОМЕР_6), ОСОБА_8 (ідентифікаційний номер НОМЕР_7), ОСОБА_9 (ідентифікаційний номер НОМЕР_8), ОСОБА_10 (ідентифікаційний номер НОМЕР_9), ОСОБА_11 (ідентифікаційний номер НОМЕР_10), ОСОБА_12 (ідентифікаційний номер НОМЕР_11), ОСОБА_13 (ідентифікаційний номер НОМЕР_12), ОСОБА_14 (ідентифікаційний номер НОМЕР_13), ОСОБА_15 (ідентифікаційний номер НОМЕР_14), ОСОБА_16 (ідентифікаційний номер НОМЕР_15), ОСОБА_17 (ідентифікаційний номер НОМЕР_16), ОСОБА_18 (ідентифікаційний номер НОМЕР_17), ОСОБА_19 (ідентифікаційний номер НОМЕР_18), ОСОБА_20 (ідентифікаційний номер НОМЕР_19), ОСОБА_21 (ідентифікаційний номер НОМЕР_20), ОСОБА_22 (ідентифікаційний номер НОМЕР_21), ОСОБА_23 (ідентифікаційний номер НОМЕР_22), як вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в Публічному акціонерному товаристві "Комерційний банк "Стандарт" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню за вкладом, а саме: ОСОБА_2 - в сумі 184370,00 грн., ОСОБА_3 - в сумі 171670,00 грн., ОСОБА_4 - в сумі 184370,00 грн., ОСОБА_5 - в сумі 182770,00 грн., ОСОБА_6 - в сумі 198170,00 грн., ОСОБА_7 - в сумі 182770,00 грн., ОСОБА_8 - в сумі 171170,00 грн., ОСОБА_9 - в сумі 198970,00 грн., ОСОБА_10 - в сумі 191670,00 грн., ОСОБА_11 - в сумі 180270,00 грн., ОСОБА_12 - в сумі 187770,00 грн., ОСОБА_13 - в сумі 169370,00 грн., ОСОБА_14 - в сумі 184470,00 грн., ОСОБА_15 - в сумі 176970,00 грн., ОСОБА_16 - в сумі 181970,00 грн., ОСОБА_17 - в сумі 184470,00 грн., ОСОБА_18 - в сумі 199570,00 грн., ОСОБА_19 - в сумі 194870,00 грн., ОСОБА_20 - в сумі 188750,00 грн., ОСОБА_21 - в сумі 182270,00 грн., ОСОБА_22 - в сумі 184470,00 грн., ОСОБА_23 - в сумі 196670,00 грн. Позов в іншій частині залишено без задоволення.
Не погоджуючись з прийнятою постановою позивачі подали апеляційну скаргу, в якій просять змінити постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити в повному обсязі. В своїй апеляційній скарзі апелянти посилаються на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність рішення суду в частині відмови в задоволенні позовних вимог, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що є підставою для зміни судового рішення.
Не погоджуючись з прийнятою постановою Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Стандарт" подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою відмовити в задоволенні позову. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність рішення суду, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи порушення судом норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.
05 жовтня 2016 року на адресу суду надійшло клопотання від представника Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Стандарт», про зупинення провадження по справі до розгляду Конституційним судом України подання Верховного суду України від 08.07.2015 року.
Заслухавши суддю-доповідача, осіб, що з'явились в судове засідання, дослідивши матеріали справи, доводи клопотання, колегія суддів приходить до висновку про зупинення провадження по справі, враховуючи наступне.
Відповідно до вимог ст.156 Кодексу адміністративного судочинства України зупинення провадження у справі обумовлено наявністю обставин, які перешкоджають розглядові в справі до їх усунення або виконання необхідних дій.
Частиною 1 ст.156 Кодексу адміністративного судочинства України визначено випадки обов'язкового зупинення провадження в справі.
Згідно з п. 3 ч.1 ст. 156 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Так, з матеріалів справи вбачається, що предметом спору у даній справі не включення позивача до переліку вкладників, яким підлягає відшкодування за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб коштів банківського вкладу.
Підставою для спору є застосування відповідачем положень ст. 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" від 23.02.2012 № 4452-УІ.
При цьому, колегія суддів зазначає, що ухвалою Вищого адміністративного суду України від 02.04.2015 у справі №826/9693/13-а зупинено провадження у вказаній справі та прийнято рішення про звернення до Верховного Суду України для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності Закону України від 23.02.2012 №4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб". Підставою для такого звернення суд касаційної інстанції визначив, зокрема, те, що попри встановлену Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" мету - захист прав і законних інтересів вкладників банку, зміцнення довіри до банківської системи України, стимулювання залучення коштів у банківську систему України (ст. 2 Закону), його практичне застосування до неплатоспроможних банків ставить вкладників банку в нерівні умови при відшкодуванні депозитних коштів, допускає застосування різних підходів в зобов'язальних відносинах з кредиторами та позичальниками банку.
Крім того, постановою Пленуму Верховного Суду України від 03.07.2015 №13 оформлено рішення Верховного Суду України про звернення до Конституційного Суду України з конституційним поданням щодо відповідності (конституційності) Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" положенням ст. 6, ч. 1 ст. 8, ч. 4 ст. 13, ст.21, 22, ч. 1, 4, 5 ст. 41 Конституції України.
Відповідно до ч. 5 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі виникнення в суду сумніву під час розгляду справи щодо відповідності закону чи іншого правового акта Конституції України, вирішення питання про конституційність якого належить до юрисдикції Конституційного Суду України, суд звертається до Верховного Суду України для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності закону чи іншого правового акта.
Зі змісту положень ч. 5 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України право на звернення до Верховного Суду України в суду з'являється у випадку виникнення в суду сумніву під час розгляду справи щодо відповідності закону чи іншого правового акта Конституції України, вирішення питання про конституційність якого належить до юрисдикції Конституційного Суду України.
Тобто, факт звернення до Верховного Суду України, а останнім до Конституційного Суду України свідчить про наявність сумніву у суду щодо відповідності закону Конституції України.
Одним з основоположних принципів адміністративного судочинства є, зокрема, принцип законності, який полягає у тому, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відтак, суд зобов'язаний вирішувати справи відповідно до Конституції та законів України, водночас, виникнення сумнівів у відповідності закону Конституції України фактично унеможливлює розгляд справи із дотриманням основоположних і фундаментальних принципів адміністративного судочинства.
При цьому, колегією суддів враховується, що Конституційний Суд України в пп. 3.1 п. 3 мотивувальної частини рішення від 29.06.2010 №17-рп/2010 зазначив, що одним із елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлених такими обмеженнями.
У випадку визнання неконституційним Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" в цілому або окремих його норм, останні втрачають чинність з дня ухвалення відповідного рішення. Проте, як було зазначено вище, Конституційний Суд вправі визначити у своєму рішенні, порядок і строки його виконання, а також покласти на відповідні державні органи обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
Разом з тим, судова колегія вважає за необхідне зазначити, що у випадку визнання неконституційними певних норм Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" щодо відповідності їх Основному Закону може призвести до порушення його логіки і структури, спричинити виникнення прогалин у ньому. У зв'язку із цим, може виникнути необхідність вжиття додаткових заходів щодо забезпечення виконання прийнятого рішення. Додаткові заходи, у свою чергу, можуть стосуватися внесення змін до чинного Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
За результатами розгляду конституційного подання щодо Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" правове регулювання суспільних відносин, пов'язаних із функціонуванням системи гарантування вкладів фізичних осіб, в залежності від рішення Конституційного Суду може змінитися. Вказане свідчить про істотність результатів розгляду судом конституційної юрисдикції подання Верховного Суду України для прийняття законного та обґрунтованого рішення у даній адміністративній справі.
Поряд з цим, судовою колегією враховується, що оскільки процесуальний закон не містить норм, які визначали подальші процесуальні дії суду при зверненні до Верховного Суду України, вказану прогалину було усунуто приписами Постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 року №9 "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя", в абзаці 2 пункту 2 якої закріплено, що у разі невизначеності в питанні про те, чи відповідає Конституції України застосований закон або закон, який підлягає застосуванню в конкретній справі, суд за клопотанням учасників процесу або за власною ініціативою зупиняє розгляд справи і звертається з мотивованою ухвалою (постановою) до Верховного Суду України, який відповідно до ст. 150 Конституції може порушувати перед Конституційним Судом України питання про відповідність Конституції законів та інших нормативно-правових актів. Таке рішення може прийняти суд в будь-якій стадії розгляду справи.
За таких обставин, судова колегія приходить до висновку про наявність достатніх підстав для зупинення провадження у справі до вирішення Конституційним Судом України подання Верховного Суду України, викладеного в постанові Пленуму Верховного Суду України від 03.07.2015 №13 "Про звернення до Конституційного Суду України з конституційним поданням щодо відповідності (конституційності) Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" положенням статті 6, частини першої статті 8, частини четвертої статті 13, статей 21, 22, частин першої, четвертої, п'ятої статті 41 Конституції України", оскільки, на думку колегії суддів, таке звернення є перешкодою для вирішення справи.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що клопотання відповідача про зупинення провадження у справі підлягає задоволенню, а апеляційне провадження з перегляду оскаржуваної постанови суду першої інстанції - зупиненню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 156, 160, 165, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
У Х В А Л И Л А :
Клопотання представника Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Стандарт» - задовольнити.
Зупинити апеляційне провадження у справі за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Стандарт" Ірклієнка Юрія Петровича та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії до розгляду Конституційним судом України подання Верховного суду України від 08.07.2015 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України у порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: Г.В. Земляна
Судді: М.В. Межевич
Є.О. Сорочко
Повний текст ухвали виготовлено 01 грудня 2016 року.