Постанова № 63133256, 01.12.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.12.2016
Номер справи
819/1063/16
Номер документу
63133256
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2016 року м. Львів Справа № 876/8702/16

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Рибачука А. І.,

суддів - Багрія В. М., Старунського Д. М.,

за участю секретаря - Андрушківа І. Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_5 на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2016 року у справі № 819/1063/16 за позовом ОСОБА_5 до управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_5 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області (далі - управління), в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 08 серпня 2016 року № 336 про скасування посвідки на тимчасове проживання серії НОМЕР_1.

В обґрунтування позовних вимог вказував, що висновок відповідача про відсутність в нього законних підстав для подальшого перебування на території України є помилковим, оскільки до 20 серпня 2016 року він мав право перебувати на території Україні, у зв'язку із навчанням у Державному вищому навчальному закладі «Тернопільський державний медичний університет імені І. Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров'я України», а після закінчення цього строку - у зв'зку із вступом на навчання в Консультаційний центр з вивчення іноземних мов Тернопільського національного економічного університету.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2016 року у задоволенні вказаного позову відмовлено.

Не погодившись із зазначеною постановою суду, ОСОБА_5 подав апеляційну скаргу, в якій з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою задовольнити його позов.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує посиланням на те, що рішення відповідача від 08 серпня 2016 року № 336 про скасування посвідки на тимчасове проживання серії НОМЕР_1 прийнято неуповноваженою на те особою та без законних на те підстав.

Особи, які беруть участь в справі, в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце його проведення, тому відповідно до частини 1 статті 41 та частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу за їхньої відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи видно, що ОСОБА_5 є громадянином Республіки Ірак та 13 грудня 2011 року прибув в Україну з метою навчання у Державному вищому навчальному закладі «Тернопільський державний медичний університет імені І. Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров'я України».

22 жовтня 2014 року позивачу було видано посвідку на тимчасове проживання серії НОМЕР_1, строком дії до 20 серпня 2016 року.

Наказом Державного вищого навчального закладу «Тернопільський державний медичний університет імені І. Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров'я України» від 23 червня 2016 року № 233 ОСОБА_5 відрахований із числа студентів університету у зв'язку із закінченням навчання.

Наказом Тернопільського національного економічного університету від 04 липня 2016 року № 430 його зараховано на навчання в Консультаційний центр з вивчення іноземних мов Тернопільського національного економічного університету.

22 липня 2016 року ОСОБА_5 звернувся до управління із заявою та доданими до неї документами, в якій просив продовжити строк дії посвідки на тимчасове проживання в Україні.

05 серпня 2016 року відповідачем прийнято рішення про відмову йому у продовженні посвідки на тимчасове проживання громадянину Республіки Ірак ОСОБА_5.

Рішенням від 08 серпня 2016 року № 336 відповідачем скасовано посвідку на тимчасове проживання громадянина Республіки Ірак ОСОБА_5 та зобов'язано його знятися з реєстрації місця проживання, та виїхати за межі України протягом місяця з дня отримання копії такого рішення.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що в позивача відсутні законні підстави для тимчасового перебування на території України на період його навчання в Консультаційному центрі з вивчення іноземних мов Тернопільського національного економічного університету.

Відповідно до пункту 18 частини першої статті 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (далі - Закон № 3773-VI) посвідка на тимчасове проживання - це документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні.

Відповідно до частини дванадцятої статті 4 Закону № 3773-VІ іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою навчання та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період навчання.

Відповідно до статті 24 Закону № 3773-VІ якщо в іноземця або особи без громадянства немає підстав для тимчасового проживання, встановлених частинами четвертою-дванадцятою статті 4 цього Закону, або для тимчасового перебування на території України, строк їх перебування скорочується.

Рішення про скорочення строку тимчасового перебування іноземця та особи без громадянства на території України приймається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції, або органами Служби безпеки України.

Порядок прийняття рішення та процедура скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 12 - 14 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2012 року № 150 строк тимчасового перебування іноземця та особи без громадянства на території України скорочується у разі, коли нема установлених частинами четвертою - дванадцятою статті 4 Закону № 3773-VI підстав для їх тимчасового проживання або тимчасового перебування на території України.

Рішення про скорочення строку тимчасового перебування іноземця та особи без громадянства на території України приймається керівником територіального органу або підрозділу ДМС чи його заступником або керівником органу СБУ в разі відсутності підстав для тимчасового перебування, а також заяви приймаючої сторони, органу Національної поліції чи органу охорони державного кордону.

У рішенні про скорочення строку тимчасового перебування іноземця та особи без громадянства на території України зазначається строк, протягом якого особа зобов'язана виїхати з України. Такий строк не може бути більш як десять діб з дня прийняття рішення.

Відповідно до пункту 10 Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2012 року № 251 (далі - Порядок № 251) посвідка на тимчасове проживання видається строком до одного року з можливістю його продовження щоразу на один рік на підставі заяви іноземця чи особи без громадянства та документів, зазначених у підпункті 4 пункту 6 цього Порядку, які подаються до територіального органу або підрозділу ДМС не пізніше ніж за 15 днів до закінчення строку дії посвідки.

Посвідка на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною дванадцятою статті 4 Закону № 3773-VI, видається на період навчання, який визначається наказом навчального закладу про встановлення періодів навчання для іноземних студентів. Документами, що підтверджують факт навчання іноземця та особи без громадянства в Україні, є накази навчального закладу про їх зарахування на навчання та про встановлення періодів навчання для іноземних студентів.

Відповідно до пункту 19 Порядку № 251 посвідка на тимчасове проживання скасовується територіальним органом або підрозділом ДМС, який її видав, у разі: 1) отримання від органу Національної поліції, іншого органу виконавчої влади, який у межах наданих йому повноважень забезпечує дотримання вимог законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, інформації про те, що посвідку видано на підставі неправдивих відомостей, підроблених чи недійсних документів; 2) отримання вмотивованого клопотання приймаючої сторони про скасування посвідки (у тому числі в разі звільнення іноземця та особи без громадянства із займаної посади) або припинення діяльності приймаючої сторони - юридичної особи; 3) коли іноземця та особу без громадянства засуджено в Україні до позбавлення волі; 4) коли дії іноземця та особи без громадянства загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров'ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні; 5) коли уповноваженим органом прийнято рішення про примусове повернення іноземця та особи без громадянства або їх примусове видворення за межі України; 6) інших випадках, передбачених законами.

Рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання приймається начальником територіального органу або підрозділу ДМС чи його заступником протягом п'яти робочих днів з дня надходження відомостей, які є підставою для скасування посвідки.

Відповідно до пункту 20 Порядку № 251 копія рішення про відмову у видачі посвідки або скасування посвідки на тимчасове проживання видається територіальним органом або підрозділом ДМС, який прийняв таке рішення, іноземцеві та особі без громадянства під розписку або надсилається рекомендованим листом таким особам і приймаючій стороні не пізніше ніж протягом п'яти днів з дня його прийняття. Особа, стосовно якої прийнято рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання, повинна здати посвідку, зняти з реєстрації місце проживання та виїхати за межі України протягом місяця з дня отримання копії такого рішення.

Відповідно до пункту 17 Порядку організації набору та навчання (стажування) іноземців та осіб без громадянства, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 01 листопада 2013 року № 1541 навчальні заклади, які надають освітні послуги іноземцям, забезпечують своєчасне подання документів до територіальних органів чи підрозділів Державної міграційної служби України для оформлення зарахованим на навчання іноземцям в установленому законодавством порядку посвідок на тимчасове проживання на період навчання.

Періоди навчання іноземних студентів визначаються окремим наказом навчального закладу відповідно до тривалості освітніх (наукових) програм та включають в себе також строк, необхідний для вступу на наступний рівень освіти та (або) здійснення офіційного засвідчення отриманих після завершення навчання документів.

Відповідно до пункту 3.12 Тимчасового порядку розгляду заяв для оформлення посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15 липня 2013 року № 681 (далі - Порядок № 681) раніше видана посвідка скасовується територіальним органом чи підрозділом ДМС, який її видав, у випадках, передбачених пунктом 19 Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання.

Відповідно до пункту 3.13 Порядку № 681 копія рішення про відмову у видачі посвідки або про скасування раніше виданої посвідки видається територіальним органом ДМС, який прийняв таке рішення, заявникові під розписку або надсилається рекомендованим листом іноземцеві чи особі без громадянства та приймаючій стороні не пізніше як у п'ятиденний строк з дня його прийняття.

У разі прийняття рішення про скасування раніше виданої посвідки вона підлягає вилученню та знищенню. При цьому відмітка про видачу посвідки в паспортному документі анулюється (вкладний талон вилучається).

Заявник протягом місяця з дня отримання копії рішення про відмову у видачі посвідки або про скасування раніше виданої посвідки має право на його оскарження.

Відповідно до пункту 3.16 Порядку № 681 особа, стосовно якої прийнято рішення про скасування раніше виданої посвідки на тимчасове проживання, повинна знятися з реєстрації місця проживання та виїхати за межі України протягом місяця з дня отримання копії цього рішення. Якщо за цей час особа не виїхала з України, вона підлягає видворенню в порядку, передбаченому законодавством України.

Якщо особа оскаржила рішення про відмову у видачі посвідки на тимчасове проживання або скасування раніше виданої посвідки до вищого органу або до суду, рішення про її примусове повернення або примусове видворення не приймається до прийняття остаточного рішення вищим органом або до набрання рішенням суду законної сили.

У разі відсутності підстав для продовження строку дії посвідки на тимчасове проживання іноземець та особа без громадянства зобов'язані в семиденний строк зняти з реєстрації місце проживання та виїхати за межі України. При цьому посвідка на тимчасове проживання передається приймаючій стороні, яка зобов'язана подати її територіальному органу або підрозділу ДМС за місцем проживання іноземця та особи без громадянства протягом десяти днів з моменту зняття з реєстрації.

Аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що посвідка на тимчасове проживання може бути скасована уповноваженою на те посадовою особою за наявності для цього відповідних підстав визначених Порядком № 251.

У рішенні про скасування посвідки на тимчасове проживання громадянина Республіки Ірак ОСОБА_5 від 08 серпня 2016 року № 336 зазначено, що воно прийняте за клопотанням Державного вищого навчального закладу «Тернопільський державний медичний університет імені І. Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров'я України» та на підставі підпункту 2 пункту 19 Порядку № 251, відповідно до якого, як зазначено вище посвідка на тимчасове проживання скасовується у разі отримання вмотивованого клопотання приймаючої сторони про скасування посвідки (у тому числі в разі звільнення іноземця та особи без громадянства із займаної посади) або припинення діяльності приймаючої сторони - юридичної особи.

Однак, відповідачем не надано суду жодних доказів звернення до нього з клопотанням приймаючої сторони (Державного вищого навчального закладу «Тернопільський державний медичний університет імені І. Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров'я України») щодо скасування посвідки на тимчасове проживання громадянина Республіки Ірак ОСОБА_5, або припинення його діяльності як юридичної особи, що свідчить про відсутність підстав для прийняття такого рішення.

Разом з тим слід зазначити, що рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання було прийняте особою не наділеною повноваженнями щодо його прийняття (головним спеціалістом відділу у справах іноземців та осіб без громадянства управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області), оскільки як зазначалось вище таке рішення могло бути прийняте лише начальником територіального органу або підрозділу ДМС чи його заступником.

Отже, рішення відповідача про скасування посвідки на тимчасове проживання від 08 серпня 2016 року № 336 є протиправним та підлягає скасуванню, у зв'язку з відсутністю у законних підстав для його прийняття.

Окремо слід зазначити, що висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для надання ОСОБА_5 дозволу на проживання у зв'язку з навчанням в Консультаційному центрі з вивчення іноземних мов Тернопільського національного економічного університету не стосуються правовідносин, які є предметом спору в даній справі, оскільки позивач в поданому до суду позові просив визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про скасування посвідки на тимчасове проживання від 08 серпня 2016 року № 336, а не рішення від 05 серпня 2016 року, яким йому відмовлено у продовженні посвідки на тимчасове проживання.

Отже, суд не з'ясувавши всіх обставин, що мають значення для справи, допустив помилку при визначенні предмета та підстав позову, і відповідно прийшов до помилкового висновку про відмову в його задоволенні.

За наведених обставин, суд приходить до висновку, що судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що відповідно до пункту 4 статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування оскаржуваної постанови та ухвалення нового рішення про задоволення позову.

Керуючись статтями 41, 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_5 задовольнити.

Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2016 року у справі № 819/1063/16 - скасувати та прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_5 до управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області від 08 серпня 2016 року № 336 про скасування посвідки на тимчасове проживання серії НОМЕР_1.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: А. І. Рибачук

Судді В. М. Багрій

Д. М. Старунський

Повний текст постанови виготовлено 02 грудня 2016 року.