Рішення № 63126239, 23.11.2016, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
23.11.2016
Номер справи
234/11857/16-ц
Номер документу
63126239
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 234/11857/16-ц

Провадження № 2/234/4976/16

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2016 року Краматорський міський суд Донецької області у складі:

головуючого - суддіЛутай А.М.,

при секретарі Янакій С.О.,

за участю: прокурора - Гончаренко М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Краматорськ Донецької області цивільну справу за позовом в.о. керівника Краматорської місцевої прокуратури Донецької області, який діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_1, до Донбаської державної машинобудівної академії в м.Краматорську про стягнення невиплаченої стипендії,-

ВСТАНОВИВ:

В.о. керівника Краматорської місцевої прокуратури Донецької області, який діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_1, 29.07.2016р звернувся до суду з позовом до Донбаської державної машинобудівної академії (надалі ДДМА) в м.Краматорську, відповідача у справі, про стягнення невиплаченої стипендії, посилаючись на те, що порушені права неповнолітньої ОСОБА_1 щодо отримання стипендії у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Зазначає, що в ході опрацювання інформації, наданої з ДДМА м.Краматорську місцевою прокуратурою встановлено, що неповнолітня ОСОБА_1 навчається в вищезазначеному закладі, батько вказаної студентки ОСОБА_2 на день вступу доньки до академії мав стаж підземних робіт 18 років, тому у відповідності до ч.1ст.5 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»його донька ОСОБА_1 має право на отримання стипендії у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, а саме з 01.01.2015р в сумі 1218грн, з 01.09.2015р в сумі 1378грн, з 01.01.2016р в сумі 1378грн, а з 01.05.2016р в сумі 1450грн. Однак, в період з січня 2015 року по липень 2016 року стипендія ОСОБА_1 нараховувалась та виплачувалася на загальних підставах та була нижчою за рівень прожиткового мінімуму, у звязку з чим вона не доотримала стипендію в сумі 19 944грн. Просить стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 заборгованість по виплаті стипендії в загальному розмірі 19 944грн, а також стягнути з відповідача на користь прокуратури Донецької області понесені витрати по сплаті судового збору в сумі 1378грн.

Прокурор Краматорської місцевої прокуратури ОСОБА_3 в судовому засіданні підтримала позовні вимоги у повному обсязі, наполягала на їх задоволенні та надала суду пояснення, зазначені в позовній заяві.

Представник відповідача - ОСОБА_4 надала до суду клопотання щодо розгляду справи за відсутністю представника, надавши заперечення проти задоволення позовних вимог в.о. керівника Краматорської місцевої прокуратури Донецької області, із поясненням, що відповідно до Бюджетного Кодексу, документом що визначає мету, завдання, напрями використання бюджетних коштів, відповідальних виконавців та інші характеристики бюджетної програми відповідно до бюджетного призначення, встановленого Законом про державний бюджет України є Паспорт бюджетної програми, який затверджується щорічно. Паспорти бюджетних програм містять конкретні нормативно-правові акти, які визначають напрями використання бюджетних коштів. В кожному з Паспортів бюджетної програмами не згадано ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», як підстава для виконання бюджетної програми на кожен календарний рік. Таким чином, Головні розпорядники бюджетних коштів, розробляючи та затверджуючи Паспорта бюджетних програм не враховували необхідність бюджетного зобовязання щодо виконання ст.5 зазначеного Закону. По суті позовних вимог зазначила, що правове регулювання питання забезпечення студентів, які є дітьми шахтарів, відсутнє. Так, ДДМА є бюджетною установою, яка утримується за рахунок коштів державного бюджету, ІНФОРМАЦІЯ_1, основним законом в ґалузі вищої освіти є ОСОБА_5 України «Про вищу освіту» №1556-VII від 01.07.2014р. ОСОБА_5 встановлює основні правові організаційні, фінансові засади функціонування системи вищої освіти в Україні. Згідно п.2 ст.62 зазначеного Закону «Особи, які навчаються у ВНЗ за Денною формою навчання за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів, мають право на отримання стипендій в установленому законодавством порядку», а п.5 ст.62 Закону наголошує, що «розмір академічної та соціальної стипендій, порядок їх визначення і виплат встановлюється КМУ». При призначенні стипендії ВНЗ керуються порядком призначення і виплати стипендій, затвердженим постановою КМУ від 12.07.2004р №882 «Питання стипендіального забезпечення», дія якого поширюється на осіб, які навчаються у ВНЗ за рахунок коштів державного бюджету. Згідно п.п.4, 5, 6 вищезгаданого порядку виділяють академічні та соціальні стипендії. Згідно п.5 вищезгаданого Порядку, академічними стипендіями є: 1) стипендії Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, іменні стипендії, які призначаються учням, студентам, курсантам вищих навчальних закладів, а також курсантам, слухачам та адюнктам вищих військових навчальних закладів та, військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів за результатами навчання, розміри та порядок призначення яких визначаються окремими нормативно-правовими актами; 2) іменні або персональні стипендії навчального закладу; 3) ординарні (звичайні) академічні стипендії. Згідно п.6 вищезгаданого Порядку, соціальні стипендії призначаються: 1) студентам і курсантам вищого навчального закладу з числа дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також студентам і курсантам вищого навчального закладу, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишились без батьків; 2) студентам і курсантам вищого навчального закладу з числа осіб, яким згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" гарантуються пільги під час призначення стипендії; 3) студентам і курсантам вищого навчального закладу з малозабезпечених сімей (у разі отримання відповідної державної допомоги згідно із законодавством); 4) студентам, які є дітьми-інвалідами та інвалідами І-ІІІ групи; 5) студентам і курсантам вищого навчального закладу, які мають сім'ї з дітьми і в яких обоє з подружжя або одна мати (батько) навчається у вищому навчальному закладі за денною формою навчання; 6) студентам, які навчаються за гірничими спеціальностями, батьки яких загинули або стали інвалідами внаслідок отримання травм на виробництві, професійного захворювання під час роботи на вугледобувних підприємствах. До цього нормативного документа неодноразово вносили зміни та доповнення, але у відповідність до ЗУ «Про підвищення престижност шахтарської праці» він не приведений. Таким чином, ні в ЗУ «Про вищу освіту», ні в Постанові КМУ №882 не передбачений указаний в позовній заяві вид соціальної стипендії, не визначено порядку призначення та виплати стипендії дітям шахтарів.

Крім того, зазначила, що ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» є неузгодженим з іншими законодавчими актами в частині призначенні стипендій, оскільки ст.5 вищезгаданого Закону «Особливості здобуття освіті шахтарями та їх дітьми» передбачає, що стипендія дітям шахтарів є гарантованою виплатою за рахунок коштів Державного бюджету. Вважає, що такі стипендії були введені для підвищення престижності шахтарської праці, подальшого працевлаштування випускників на підприємства добувної промисловості, відповідно до умов договору між випускником, ВНЗ та відповідним органом державної виконавчої влади. Студент ОСОБА_1 навчається в Машинобудівному коледжі ДДМА за спеціальністю «Обслуговування програмних систем і комплексів» без укладання договору на навчання з подальшим працевлаштуванням у зазначеній галузі. Також зазначила, що згідно ст.13 Бюджетного Кодексу України, бюджет може складатися із: загального та спеціального фондів. Складовими частинами загального фонду бюджету є: 1) всі доходи бюджету, крім тих, що призначені для зарахування до спеціального фонду бюджету; 2) всі видатки бюджету, що здійснюються за рахунок надходжень загального фонду бюджету; 3) кредитування бюджету (повернення кредитів до бюджету без визначення цільового спрямування та надання кредитів з бюджету, що здійснюється за рахунок надходжень загального фонду бюджету); 4) фінансування загального фонду бюджету. Складовими частинами спеціального фонду бюджету є: 1) доходи бюджету (включаючи власні надходження бюджетних установ), які мають цільове спрямування; 2) видатки бюджету, що здійснюються за рахунок конкретно визначених надходжень спеціального фонду бюджету (у тому числі власних надходжень бюджетних установ); 3) кредитування бюджету (повернення кредитів до бюджету з визначенням цільового спрямування та надання кредитів з бюджету, що здійснюється за рахунок конкретно визначених надходжень спеціального фонду бюджету); 4) фінансування спеціального фонду бюджету. Власні надходження бюджетних установ отримуються додатково до коштів загального фонду бюджету і включається жо спеціального фонду бюджету. Власні надходження бюджетних установ поділяються на такі групи: перша група - надходження від плати за послуги, що надаються бюджетними установами згідно із законодавством; друга група - інші джерела власних надходжень бюджетних установ. У складі першої групи виділяються такі підгрупи: підгрупа 1 плата за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю; підгрупа 2 надходження бюджетних установ від додаткової (господарської) дільності; підгрупа 3 - плата за оренду майна бюджетних установ; підгрупа 4 - надходження бюджетних установ від реалізації в установленому порядку майна (крім нерухомого майна). У складі другої групи виділяються такі підгрупи: підгрупа 1 - благодійні внески, гранти та дарунки; підгрупа 2 кошти, що отримують бюджетні установи від підприємств, організацій, фізичних осіб та від інших бюджетних установ для виконання цільових заходів, у тому числі заходів з відчуження для суспільних потреб земельних ділянок та розмішених на них інших обєктів нерухомого майна, що перебувають у приватній власності фізичних або юридичних осіб; підгрупа 3 кошти, що отримують вищі та професійно-технічні навчальні заклади від розміщення на депозитах тимчасово вільних бюджетних коштів, отриманих за надання платних послуг, якщо таким закладам законом надано відповідне право; підгрупа 4 кошти, отримані від реалізації майнових прав на фільми, вихідні матеріали фільмів та фільмокопії….Також, власні надходження бюджетних установ використовуються на: покриття витрат, пов'язаних з організацією та наданням послуг, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю (за рахунок надходжень підгрупи 1 першої групи); організацію додаткової (господарської) діяльності бюджетних установ (за рахунок надходжень підгрупи 2 першої групи); утримання, облаштування, ремонт та придбання майна бюджетних установ (за рахунок надходжень підгрупи 3 першої групи); ремонт, модернізацію чи придбання нових необоротних активів та матеріальних цінностей, покриття витрат, пов'язаних з організацією збирання і транспортування відходів і брухту на приймальні пункти (за рахунок надходжень підгрупи 4 першої групи); господарські потреби бюджетних установ, включаючи оплату комунальних послуг і енергоносіїв (за рахунок надходжень підгруп 2 і 4 першої групи); організацію основної діяльності бюджетних установ (за рахунок надходжень підгруп 1, 3 і 4 другої групи). Вважає, що Академія не має права на виплату вказаної в позовній заяві стипендії за рахунок загального і спеціального фондів, оскільки джерела для її виплати відсутні. Крім того, згідно довідки ревізії фінансово-господарської діяльності Машинобудівного коледжу ДДМА за період з 01.06.2012р по 30.04.2015р від 26 червня 2015 року, було встановлено, що на час проведення ревізії ОСОБА_5 № 345-VI діє не в повному обсязі, (Законами «Про державний бюджет на 2013 рік». «Про державний бюджет на 2014 рік», «Про державний бюджет на 2015 рік») не передбачені кошти на виплати за рахунок бюджету стипендії в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого Законом для працездатних осіб. Враховуючи вищезазначене вважає, що позовні вимоги в.о. керівника Краматорської місцевої прокуратури Донецькій області щодо перерахунку невиплаченої ОСОБА_1 стипендії - безпідставні і необгрунтовні.

Вислухавши прокурора Гончаренко М.В., дослідивши матеріали цивільної справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Згідно із наказом Машинобудівного коледжу Донбаської державної машинобудівної академії від 25.09.2014р за №380/02-04 та додатку до нього ОСОБА_1 з 01 жовтня 2014 року зарахована студентом першого курсу денної форми навчання за спеціальністю «обслуговування програмних систем і комплексів».

Відповідно до довідки Машинобудівного коледжу ДДМА від 20.07.2016р за №308 ОСОБА_1 за період з січня 2015 року по червень 2016 року отримала стипендію в загальній сумі 3724грн, зокрема: за січень 2015 року 550грн; за лютий 2015 року 550грн; за період з березня 2015 року по червень 2015 року 0грн; за червень 2015 року 200грн; за період з липня 2015 року по вересень 2015 року 0грн; за вересень 2015 року 220грн; за жовтень 2015 року 2004грн; за період з листопада 2015 року по червень 2016 року 0грн, за червень 2016 року 200грн.

З довідки виробничого структурного підрозділу «Шахтоуправління «Білозерське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» від 29.08.2014р за №160 вбачається, що ОСОБА_2 батько студента ІНФОРМАЦІЯ_2, з 15.09.2008р по теперішній час працює в ВСП «Шахтоуправління «Білозерське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» в якості машиніста гірничих виїмкових машин підземним та має стаж роботи в вугільній промисловості 18 років підземним.

Судом встановлено та сторонами не заперечувалось, що ОСОБА_1 належить до кола осіб на яких поширюється право на пільгову стипендію передбаченуЗаконом України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Статтею 3 Закону України «Про вищу освіту»визначено, що формування і реалізація державної політики у сфері галузі вищої освіти забезпечується шляхом надання особам, які навчаються у вищих навчальних закладах, пільг та соціальних гарантій у порядку, встановленому законодавством.

Згідно ч.2 та 3ст.62 Закону України «Про вищу освіту» особи, які навчаються у вищих навчальних закладах за денною формою навчання за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, мають право на отримання стипендій у встановленому законодавством порядку. Особи, які навчаються у вищих навчальних закладах за денною формою навчання, можуть отримувати інші стипендії, призначені фізичними (юридичними) особами.

Відповідно до частини першоїстатті 5 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» шахтарі, які мають стаж підземної роботи не менш як три роки, а також протягом трьох років після здобуття загальної середньої освіти особи, батьки яких є шахтарями та які мають стаж підземної роботи не менш як 15 років або які загинули внаслідок нещасного випадку на виробництві чи стали інвалідами І абоII групи, зараховуються поза конкурсом за особистим вибором спеціальності до державних і комунальних вищих та професійно-технічних навчальних закладів України для навчання за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів з наданням місць у гуртожитках на час навчаннята гарантованою виплатою за рахунок коштів державного бюджету стипендії в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.

Стаття 5 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»не суперечитьстатті 3 Закону України «Про вищу освіту», у якій держава гарантує надання особам, які навчаються у вищих навчальних закладах пільг та соціальних гарантій у порядку, встановленому законодавством.

Згідно ч.3ст.10 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», Закони України та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, до приведення їх у відповідність із цим Законом діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Отже, ОСОБА_1, як доньці шахтаря із стажем підземної роботи більше ніж 15 років з початку навчання повинна була бути призначена та виплачуватися стипендія в розмірі прожиткового мінімуму, встановленому для працездатних осіб, який, відповідно доЗакону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» та Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік», з 01 січня 2015 року по 31 серпня 2015 року становив 1218грн; з 01 вересня 2015 року по 30 квітня 2016 року становив 1378грн., а з 01 травня 2016 року 1450грн.

Проте, як встановлено в судовому засіданні, стипендія ОСОБА_1 виплачувалася на загальних підставах та була нижчою за рівень прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Чинним Порядком призначення і виплати стипендії «Питання стипендіального забезпечення», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 882 від 12.07.2004р (далі - Порядок), на який в своїх запереченнях посилається представник відповідача, окремо не передбачена виплата соціальних чи академічних стипендій особам, батьки яких є шахтарями та мають стаж підземної роботи не менш як 15 років, у тому числі і у підвищеному розмірі. До цього нормативного акту неодноразово вносились зміни та доповнення, але у відповідність доЗакону України«Про підвищення престижності шахтарської праці»він не приведений.

Тому, положення, визначені в Порядку, щодо розміру стипендій не можуть бути застосовані до правовідносин, що виникли між сторонами, оскільки пізніше прийнятим Законом, який має вищу юридичну силу по відношенню до зазначеної постанови, встановлено вищий розмір стипендій для категорії студентів з числа дітей шахтарів.

В прикінцевих положенняхЗаконів України «Про державний бюджет України на 2015 рік»та «;Про державний бюджет України на 2016 рік»установлено, що норми і положеннястатті 5 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Однак, зміни до Порядку не внесені, іншого порядку та розмірів застосування норм і положень статті 5Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»Кабінет Міністрів України не встановив. Крім того, діяст.5 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»на 2015 - 2016 роки не зупинялася.

Доводи представника відповідача про те, що відсутність бюджетного фінансування позбавляє відповідача можливості виплачувати підвищені стипендії, є безпідставними, оскільки суперечать практиці Європейського суду з прав людини, викладеній у рішенні в справі «Кечко проти України», згідно з якою реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена в залежність від бюджетних асигнувань, а згідно ст.17 Закону України « Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справКонвенцію про захист прав людини і основоположних свободта практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Також, у вказаному рішенні зазначено, що держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату соціальних гарантій, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, особі не можуть відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Крім того, суд не приймає до уваги доводи відповідача у тій частині, що ОСОБА_1 навчається не за гірничими спеціальностями, а тому відсутні підстави для призначення і виплати їй підвищеної соціальної стипендії, як дитині шахтаря, який має стаж підземної роботи не менш як 15 років, бо за цими обставинами право на отримання підвищеної соціальної стипендії,ОСОБА_5 України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не обмежує.

Таким чином, ОСОБА_1 за період з 01 січня 2015 року по липень 2016 року повинна була отримати стипендію в розмірі: з 01.01.2015р по 31.08.2015р в сумі 9744грн = 8 міс. х 1218грн; з 01.09.2015р по 30.04.2016р в сумі 11024грн = 8 міс. х 1378грн., а за 01.05.2016р. по 30.06.2016 р. в сумі 2900грн = 2 міс. х 1450грн., а всього 23668грн.

Фактично ОСОБА_1 за весь період навчання отримала стипендію в загальному розмірі 3724грн, а тому розмір недоотриманої нею стипендії становить 19944грн = 23668грн 3724грн.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає необхідним задовольнити у повному обсязі позов в.о. керівника Краматорської місцевої прокуратури Донецької області та стягнути з Донбаської державної машинобудівної академії на користь неповнолітньої ОСОБА_1, за рахунок коштів державного бюджета, заборгованість по виплаті стипендії за період з січня 2015р по червень 2016 року, включно, в загальному розмірі 19944грн.

Крім того, відповідно дост.88 ЦПК України, суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь прокуратури Донецької області понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1378грн.

Керуючись Конституцією України, Законом України «Про вищу освіту», Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці», Законом України «Про державний бюджет України на 2015 рік», Законом України «Про державний бюджет України на 2016 рік», ст.ст.10, 11, 60, 61,88, 212-215 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов в.о. керівника Краматорської місцевої прокуратури Донецької області в інтересах неповнолітнього неповнолітньої ОСОБА_1, до Донбаської державної машинобудівної академії про перерахунок невиплаченої стипендії задовольнити.

Стягнути з Донбаської державної машинобудівної академії (84313, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Шкадінова, 72, Код ЄДРПОУ 02070789) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, яка народилася в м.Білозерське м.Добропілля Донецької області, за рахунок коштів державного бюджету, заборгованість по виплаті стипендії за період з січня 2015 року по липень 2016 року, включно, у сумі 19944грн (девятнадцять тисяч девятсот сорок чотири гривні, 00коп).

Стягнути з Донбаської державної машинобудівної академії (84313, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Шкадінова, 72 Код ЄДРПОУ 02070789) на користь прокуратури Донецької області витрати по сплаті судового збору у розмірі 1378грн (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень).

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Донецької області через Краматорський міський суд Донецької області протягом 10 днів з дня його проголошення.

Суддя: А.М.Лутай