Справа № 493/1306/16-а
Провадження№2-а/505/80/16 П О С Т А Н О В А
І М ЕНЕМ У К Р А Ї Н И
02.12.2016 року Котовський міськрайоний суд Одеської області в складі
головуючого - судді Нікітішина В.П.
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Подільську Одеської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області про визнання дій відповідача протиправними, скасування рішення відповідача, зобовязання перерахувати призначену пенсію,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся 02 вересня 2016 року до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області, та просив визнати дії управління Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області щодо відмови у перерахунку його пенсії у розмірі 90 % від суми місячного заробітку згідно довідки прокуратури Одеської області №428 від 28 березня 2016 року протиправними; рішення управління Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області № 141113від 04.08.2016 про відмову у перерахунку пенсії скасувати; зобовязати управління Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області провести йому перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року на підставі довідки прокуратури Одеської області №428 від 28 березня 2016 року відповідно до ст. 50- 1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 15 січня 2011 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку вказаного в цій довідці без обмеження пенсії максимальним розміром.
Свої вимоги мотивував тим, що 23 липня 2014 року згідно розпорядження №15 управлінням Пенсійної фонду України (УПФУ) в Балтському районі Одеської області його поставлено на облік з 31 січня 2011 року, як отримувача пенсії, призначеної на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 90 відсотків з середнього заробітку з посади прокурора Балтського району Одеської області з продовженням трудової діяльності.
У звязку з підвищенням заробітної плати співробітникам прокуратури він має право на перерахунок пенсії з 15 грудня 2015 року.
28 липня 2016 він звернувся до УПФУ в Балтському районі Одеської області з заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру», який діяв на час призначення пенсії, на підставі довідки №428 від 28 березня 2016 року, виданої прокуратурою Одеської області.
Рішенням №141113 від 1 серпня 2016 року УПФУ в Балтському районі Одеської області, що було направлене на його адресу 4 серпня 2016 року за №3440/03, йому відмовлено у перерахунку пенсії, виходячи з довідки №428 від 28 березня 2016 року, виданої прокуратурою Одеської області в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, тобто з суми середньої заробітної плати 15879 грн. 65 коп., 90% з якої складає - 14291 грн. 68 коп. Підставою відмови зазначено ч.5 розділу III Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 щодо скасування з 1 червня 2015 року норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру», у звязку з чим, на думку відповідача, втратили чинність окремі частини ст.50-1 вказаного Закону і пенсії, призначені відповідно до цього Закону не перераховуються.
Вважає, що вказані дії УПФУ в Балтському районі Одеської області щодо відмови у перерахунку призначеної йому на підставі Закону України «Про прокуратуру» пенсії є протиправними та такими, що грубо порушують вимоги законодавства України та його права, гарантовані Конституцією України.
Позивач у судове заідання не зявивс. Але надав заву про розгляд справи у його відсутність та на позові наполягав.
ПредставникУПФУ в Балтському районі Одеської області у судове засідання не зявився.
Надав суду письмові заперечення, згідно яких вказував, що у звязку з тим, що Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789 - XII втратив чинність, крім окремих частин, в т.ч.
частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1 підстав для перерахунку пенсії не має. На сьогоднішній день позивач працює на посаді прокурора і виплата пенсії йому тимчасово призупинена. Відповідно до п.5 Прикінцевих положень України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняттям до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначається відповідно до законів України «Про статус народного депутата України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України. У звязку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах визначених вищевказаними законами не призначаються і раніше призначенні пенсії не перераховуються. У звязку з вищенаведеним, просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, а справу розглянути за відсутності представника управління.
У звязку із відсутністю сторін справу розглянуто за наявними у справі доказами в порядку письмовго провадження.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку про задоволення позову у повному обсязі, виходячи з такого.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області з 31.01.2011 р. та отримує пенсію за вислугу років на підставі ст. 50 -1 Закону України «Про Прокуратуру» в розмірі 90% від суми середнього заробітку.
28.07.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області із заявою та необхідними документами, у тому числі з довідкою прокуратури Одеської області №428 від 28.03.2016 про підвищення заробітної плати прокурора для перерахування вже призначеної йому пенсії.
Рішенням №141113 Управління Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області від 01.08.2016 року було відмовлено ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Одеської області №428 від 28.03.2016 року, з тих підстав, що відповідно до п. 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 213-VІІІ від 02.03.2015 р., у разі неприйняття до 1 червня 2015 р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Висновки суду підтверджуються матеріалами справи та письмовими поясненнями сторін.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХП (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії) - прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед
місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Так, відповідно до частини 13 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ).
Постановою КМУ України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» підвищено заробітну плату працівників прокуратури.
Таким чином, з прийняттям постанови КМ України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 09 грудня 2015 року №1013 виникли підстави для перерахунку пенсії.
Відповідно до п. 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 213-VІІІ від 02.03.2015 р., у разі неприйняття до 1 червня 2015 р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.
Пенсія позивачеві була призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції станом на31.01.2011 р.), тобто до набрання чинності цими законами. Крім того, зміни внесені до вказаної статті стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.
Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений вищевказаними законами, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.
Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 213-VIII від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 213-VIII від 02.03.2015 не зазнали.
З огляду на викладене, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши наявні докази, надавши їм належну оцінку, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Що стосується позовних вимог про проведення перерахунку пенсії позивача без обмеження її максимального розміру, суд приходить до наступного висновку.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08.07.2011 введено в дію нову норму, якою встановлено, що максимальний розмір пенсії, зокрема, призначеної на підставі Закону України «Про прокуратуру», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Вказана норма набула чинності 01.10.2011 року.
В подальшому, статтю змінено з п. 25 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 № 911-VIII та чинна її редакція передбачає, що у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії, зокрема, працівникам прокуратури не може перевищувати 10740 гривень.
Відповідно до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону № 3668-УІ від 08.07.2011 обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Пенсія Позивачу призначена 31.01.2011 року, тобто до набрання вказаним законом чинності, а тому вона не може обмежуватись максимальним розміром, як встановленим початковою редакцією закону, так і внесеними до нього змінами.
Враховуючи вищевикладене, Управління Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області має здійснити позивачу з січня 2016 перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимального розміру.
У звязку із задоволенням позову, на підставі ч.1 ст. 94 КАС України, за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області підлягають стягненню на користь позивача судові витрати у вигляді сплаченого ним судового збору у розмірі 551,20 грн.
Керуючись ст.ст. 159-163 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ :
Позовну заяву задовольнити повністю.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку його пенсії у розмірі 90 % від суми місячного заробітку згідно довідки прокуратури Одеської області №428 від 28 березня 2016 року протиправними.
Рішення управління Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області № 141113від 04.08.2016 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії скасувати.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року на підставі довідки прокуратури Одеської області №428 від 28 березня 2016 року відповідно до ст. 50- 1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 15 січня 2011 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку вказаного в цій довідці, без обмеження пенсії максимальним розміром.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору у розмірі 551,20 грн.
Постанову суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд який її постановив протягом 10 днів з дня отримання її копії, складеної у повному обсязі.
С у д д я -
Постанову у повному обсязі складено 02.12.2016 року.