02.12.2016
Справа №489/3293/16-а
н/п 2-а/489/195/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2016 р. Ленінський районний суд м. Миколаєва в складі: головуючого - судді Губницького Д.Г., при секретарі Наумкіній І.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Миколаєві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Миколаєва (далі - УПФУ) про скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
У червні 2016 р. ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, який обґрунтував тим, що він отримує з червня 2010 р. пенсію призначені відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 86% від суми заробітку. У зв'язку із підвищенням заробітної плати на посаді, з якої йому призначено пенсію, звернувся до відповідача з відповідною довідкою та заявою про перерахунок пенсію, але отримав рішення від 03 червня 2016 р. № 39/2 про відмову з посиланням на законодавчі перешкоди в цьому. Вважає, що в цьому має місце незаконне звуження його прав.
Тому просив визнати протиправним та скасувати вказане рішення, зобов'язати УПФУ провести перерахунок пенсії за нормами статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) на підставі довідки прокуратури Миколаївської області № 18/120вих16 від 23 травня 016 р. в розмірі 86% від суми заробітку за відповідною посадою та здійснити виплати починаючи з 01 грудня 2015 р.
В судовому засіданні позивач свої вимоги підтримав.
Представник відповідача просила в позові відмовити.
Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в справі, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
Позивач з 23 червня 2010 р. отримує пенсію за вислугою років на підставі Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (далі - Закон № 1789-ХІІ) у розмірі 86% від заробітку.
Рішенням УПФУ від 03 червня 2016 р. №39/2 позивачу відмовлено у задоволенні заяви від 30 травня 2016 р. про перерахунок пенсії відповідно до довідки прокуратури Миколаївської області № 18/120вих16 від 23 травня 2016 р. на підставі Закону України від 02 березня 2015 року №213-VІІІ.
Згідно ч. 1 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, зокрема, в органах прокуратури (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічна правова позиція зі спірного питання висловлена Верховним Судом України у постановах від 10.12.2013 в справі № 21-348а13 та від 17.12.2013 в справі № 21-445а13.
Суд вважає, що відповідач прийняв протиправні рішення, оскільки позивач має право на перерахунок пенсії як у зв'язку з зміною заробітної плати на посаді з якої він звільнився на пенсію.
Тому відповідач повинен провести перерахунок раніше призначеної позивачеві пенсії за відповідним зверненням в розмірі 86% відповідно до довідки прокуратури Миколаївської області № 18/120вих16 від 23 травня 2016 р.
Згідно ч. 1 ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок призначеної пенсії при виникненні права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, із першого числа наступного місяця, якщо заяву подано після 15-го числа.
Підстави для зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за попередній час відсутні, оскільки матеріали справи не містять доказів того, що раніше він звертався до відповідача із заявами про такий перерахунок пенсії.
Відповідне зобов'язання про початкову дату перерахунку слід покласти на відповідача.
Судовий збір слід стягнути за рахунок коштів державного бюджету.
Керуючись ст. 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення Управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Миколаєва від 03 червня 2016 р. №39/2.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Миколаєва здійснити перерахунок пенсії за вислугою років ОСОБА_1 з 01 червня 2016 р. за нормами статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) на підставі довідки прокуратури Миколаївської області № 18/120вих16 від 23 травня 2016 р. в розмірі 86% від суми заробітку за відповідною посадою та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років.
Стягнути за рахунок коштів державного бюджету 551,20 грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Ленінський районний суд м. Миколаєва, а особами які беруть участь в розгляді справи та були відсутні при проголошенні - з дня отримання копії постанови.
Суддя Д.Г. Губницький