Постанова № 63118405, 02.12.2016, Вишгородський районний суд Київської області

Дата ухвалення
02.12.2016
Номер справи
363/3912/16-а
Номер документу
63118405
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

"02" грудня 2016 р. Справа № 363/3912/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

2 грудня 2016 року Вишгородський районний суд Київської області у складі: головуючої судді Войнаренко Л.Ф., за участю секретаря Клименко В.М., розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області про визнання дій протиправними, зобов»язання вчинити певні дії-

В С Т А Н О В И В:

До Вишгородського районного суду Київської області звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом про визнання протиправними дії, зобов»язання вчинити певні дії, мотивуючи тим, він має загальний трудовий стаж понад 37 року, перебував на обліку та отримує пенсію за вислугу років відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».13.09.2016 року він подав до УПФУ у Вишгородському районі Київської області заяву про призначення пенсії за віком. 21.09.2016 року через представника звернувся із заявою про надання роз'яснення відносно того, чи застосовано при нарахуванні пенсії показник середньої заробітної плати за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, у разі не застосування показника середньої заробітної плати за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії - із вимогою про перерахунок пенсії із застосуванням середньої заробітної плати за три роки, що передують року звернення. 29.09.2016 року ОСОБА_1 було отримано лист-відповідь № 136/Я-01, в якому відповідач зазначив, що пенсія позивача призначена із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік. Однак, позивач вважає, що при призначенні йому пенсії за віком підлягає застосуванню середня заробітна плата, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, відповідно дост. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки при призначенні йому пенсії за вислугу років пенсія обчислювалася в процентному відношенні від відповідних сум грошового забезпечення і показник середньої заробітної плати при її призначенні не застосовувався.

Такі дії УПФУ у Вишгородському районі Київської області позивач вважає протиправними, такими, що порушують права його на соціальне забезпечення та призвели до зменшення розміру пенсії.

В судове засідання сторони не з»явились, про день слухання справи повідомлені належним чином, надали суду заяви про слухання в їх відсутність. Відповідач надав суду письмові заперечення.

Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що позов підлягає задоволенню.

Суд прийшов до такого висновку, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ у Вишгородському районі Київської області, та отримує пенсію за віком, призначену відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік..

До цього позивач отримував пенсію за вислугу років відповідно до вимогЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при розрахунку якої взагалі не застосовувалася будь-яка середня заробітна плата в галузях економіки України, бралися зовсім інші показники, ніж ті, що використовуються відповідачем для нарахування пенсії за віком на умовах, передбаченихЗаконом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За приписами ч. 3ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»особам, які мають право на пенсію за цим Законом обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) премії в розмірах, установлених законодавством.

Аналіз змісту даної правової норми вказує на однозначний висновок, що при обчисленні пенсії за вислугу років, призначеної згідноЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за основу береться грошове забезпечення, яке, в свою чергу, складається з окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Згідно ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»не містить жодного посилання на показник «середня заробітна плата у галузях економіки України» (тим більше саме за 2007 рік).

За таких обставин даний показник не відноситься до пенсії позивача за вислугу років, що отримувалася ним, оскільки при її розрахунку він не застосувався взагалі, а тому і не повинен застосовуватися при розрахунку пенсії за віком.

Оскільки формула розрахунку раніше призначеної пенсії не містила в собі такої складової як «середня заробітна плата (дохід), що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії», то висновок про необхідність застосування для призначення позивачу пенсії за віком показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України (тим більше за 2007 рік), є помилковим.

Статтею 5 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»визначено, що особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбаченихЗаконом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, умови й порядок обчислення цих пенсій визначені різними законодавчими актами. Законодавець окремо виділив призначення пенсії на умовах і в порядку, передбаченихЗаконом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В даному випадку відбулося саме призначення пенсії на умовах і в порядку, передбаченихЗаконом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до копії атестату про зняття з обліку № 248/2-А від 02.09.2016 року, з якого вбачається, що ОСОБА_1 було припинено виплату пенсії за вислугу років, призначену відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», по причині призначення пенсії за віком за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Оскільки позивачу було призначено інший вид пенсії за іншим законом у 2016 році, то має застосовуватися середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2013-2015 роки, як це передбаченостаттею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Пенсія ОСОБА_1 згідноЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»була призначена вперше, отже для визначення її розміру мають застосовуватися формули, які використовуються при призначенні пенсії вперше, а не ті формули та граничні розміри коштів, які використовуються при переході із одного виду пенсії на інший.

Переведення з одного виду пенсії на інший виконується в порядку, передбаченому ч. 3ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Як зазначено в нормі цієї статті, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Частина 4 ст. 45 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вказує, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першійстатті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Проаналізувавши наведені вище правові норми, суд дійшов висновку, що при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми ч. 3ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, тільки за бажанням пенсіонера.

Матеріали справи не місять жодних належних та допустимих доказів, які б підтверджували наявність такого бажання у позивача як на момент призначення пенсії за віком у 2016 році, та і на час вирішення спору в суді.

Аналогічні правові позиції висловлені Вищим адміністративним судом України у постановах від 01 грудня 2013 року по справі № К/800/38624/13, від 02 квітня 2014 року по справі № К/800/45035/13, від 16 січня 2014 року по справі № К/800/1384/13.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого, вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтовані та такі, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.19,46 Конституції України,Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.ст.1,3,7-9,11,69-71, 128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позовОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчини певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області щодо нарахування ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за 2007 рік.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області здійснити перерахунок та виплату з 13.09.2016 року ОСОБА_1 пенсії за віком, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), на умовах і в порядку, передбаченихЗаконом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»- із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії до Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області, а саме з 2016 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Вишгородський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Л.Ф.Войнаренко