Постанова № 63105594, 04.11.2016, Новоодеський районний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
04.11.2016
Номер справи
482/1327/16-а
Номер документу
63105594
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

04.11.2016

Справа № 482/1327/16-а

Провадження 2-а/482/20/2016

П О С Т А Н О В А

Іменем України

04 листопада 2016 року м. Нова Одеса

Новоодеський районний суд Миколаївської області в складі: головуючого судді Баранкевич В.О., секретаря судового засідання Андрусенко В.А., розглянувши в письмовому провадженні, у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Нова Одеса справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролью у Миколаївській області (далі - архітектурно-будівельна інспекція) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -

В С Т А Н О В И В:

21 вересня 2016 р. позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом до відповідача. В обґрунтування своїх вимог вказав, що 30 серпня 2016 р. року управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області було проведено позапланову перевірку дотримання вимог містобудівного законодавства на об'єкті «Капітальний ремонт адмінбудівлі майнового комплексу КП «Палац урочистих подій «Лілея» за адресою: вул. Леніна,161, м. Нова Одеса, Миколаївська область».

За результатами перевірки управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області було складено акт від 30.08.2016р. 30 серпня 2016 року відповідачем було винесено припис № 118 про усунення порушення П.4.2.ДБН А.3.2-2-2009 «Охорона праці і промислова безпека у будівництві» та складено протокол про порушення за висновком відповідача було порушено вимоги П.4.2.ДБН А.3.2-2-2009 «Охорона праці і промислова безпека у будівництві».

12 вересня 2016 року на підставі протоколу від 30.08.2016р., припису від 30.08.2016 року та акту перевірки від 30.08.2016 року відповідачем винесено постанову № 213 про накладення штрафу у розмірі 1700(одна тисяча сімсот) гривень.

Порушення норм, на які посилається Відповідач, містять вимоги з безпеки праці у сфері будівництва, охорони довкілля під час виконання будівельно-монтажних робіт, при зведені будівельних об'єктів (будівництві або реконструкції), тобто повинні бути організація будівельного майданчика, робочих дільниць і робочих місць, цілий комплекс робіт, а також на будівництві об'єктів із застосуванням вантажопідйомних кранів, якщо до небезпечних зон переміщення вантажів кранами потрапляють транспортні або пішохідні шляхи, санітарно-побутові, чи виробничі будівлі та споруди,інші місця постійного чи тимчасового перебування людей під час виконання будівельно-монтажних робіт, необхідно виконувати вимоги цих норм проект організації виробництва (далі ПОБ) і проект виконання робіт (далі ПВР) щодо забезпечення безпеки та охорони праці згідно ДБН А.3,1-5-2009 «Організація будівельного виробництва».

Тому при розробці проектів нового будівництва та реконструкції виконуються ПОВ, а підрядник згідно цього проекту виконує ПВР, що є похідною ПОВ. ПВР повинен бути виконаний без відхилень від ПОВ. В даному випадку виконувались будівельні роботи по капітальному ремонту існуючої будівлі, тому проектантами не передбачено виконання ПОВ і у виконанні ПВР немає потреби згідно ДБН А.3.1-5-2009 «Організація будівельного виробництва», посилання на п.4.2 ДБН А.3.2.2-2009 та виконання порушення якого необхідно здійснити згідно ДБН А.3.1-5-2009, не має місця.

Згідно укладено договору підряду від 01.08.2016р. роботи на об'єкті розпочато 08.08.2016р. За цей час виконано лише демонтажні роботи по конструктивам покрівлі і в зв'язку з тим, що по периметру будівлі було передбачено накопичення будівельного сміття огорожу не було встановлено, щоб не перешкоджати вивезенню сміття та, враховуючи те, що пішохідна доріжка розташована від будівлі на відстані 14 м, чим не було створено загрози безпеки руху громадян та не порушило техніку безпеки.

Будівельні роботи на час проведення перевірки було зупинено, в зв'язку з відсутністю матеріалів та корегуванням проекту, але станом на 05.09.2016р, встановлено огорожу. Огорожу встановлено не по вимогам охорони праці, а для забезпечення збереження будівельних матеріалів.

В зв'язку з тим, що на об'єкті ведеться капітальний ремонт, розміщення будівельного майданчику не має потреби, будівельні матеріали не складуються, а надходять з торгової точки на об'єкт з прямим включенням їх в роботу. При виконанні будівельних робіт в даному випадку машини та підйомні механізми не використовуються і використовувати їх не буде потреби. Ведення робіт на об'єкті «Капітальний ремонт адмінбудівлі майнового комплексу КП «Палац урочистих подій «Лілея» за адресою: вул..Леніна, б. 61 в м.Нова Одеса Миколаївської області» без виконання ПВР не є порушенням підрядника, та вимоги норм ДБН А.3.1-5-2009 не поширюються на організацію будівельного виробництва під час здійснення капітального ремонту вказаного об'єкта, тому порушення виконання робіт без ПВР є безпідставним.

Посилаючись на ці обставини, позивач просив визнати неправомірною і скасувати спірну постанову.

У судове засідання позивач не з'явився, але надав суду письмові клопотання та заяву, в яких просив позов задовольнити, а справу розглянути за його відсутності у порядку письмового провадження.

Відповідач будучи своєчасно та належним чином повідомленим про час і місце розгляду справи, в судове засідання представника не надіслав, але надав суду письмове заперечення на заявлені вимоги позивача, які не визнали і просили в їх задоволенні відмовити, а справу розглянути за відсутності представника. Так, зазначив, перевірки здійснюються Управлінням у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.11 № 553 «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю» (далі - Порядок №553) за дотриманням вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва. Під час проведення перевірки щодо достовірності даних, наведених у декларації про початок виконання будівельних робіт, яка зареєстрована Управлінням Державного архітектурно-будівельного контролю у Миколаївській області від 20.07.2016 за № МК 083162021607 (далі Декларація), виявлено у відношенні підрядної організації ТОВ «ново одеський райбуд» (посадова особа -ОСОБА_1.) наступне правопорушення : будівельні роботи розпочаті, однак проект виконання робіт на об'єкті відсутній, що є порушенням п.4.2 ДБН А.3.2-2-2009 «Охорона праці і промислова безпека у будівництві». Зазначений факт порушення зафіксовано як в акті перевірки так і в письмових поясненнях Позивача. Посилання Позивача на інший ДБН, а саме ДБН А.3.1-5-2009 не можливо приймати до уваги, враховуючи наступне. Відповідно до п.п. 1.1.,1.2. ДБН А.3.2-2-2009 «Охорона праці і промислова безпека у будівництві», норми зазначеного нормативного акту поширюються на загальнобудівельні і спеціальні будівельні роботи під час нового будівництва, розширення, реконструкції, технічного переоснащення, капітального ремонту, реставрації будівель та споруд (далі - будівельно-монтажні роботи). Ці Норми визначають вимоги з охорони праці та промислової безпеки під час виконання будівельно-монтажних робіт.

Згідно 4.2. зазначеного ДБН, під час зведення будівельних об'єктів повинні бути вжиті заходи для запобігання впливу на працівників та населення, яке перебуває на прилеглій до будівельного об'єкта території, небезпечних і шкідливих виробничих факторів. За можливості впливу таких факторів необхідно розробити та реалізувати заходи відповідно до вимог цих Норм, інших нормативних документів, нормативно-правових актів. Вимоги до заходів із забезпечення безпеки праці необхідно зазначити у проектно-технологічній документації - проектах організації будівництва - ПОБ, проектах виконання робіт - ПВР (додаток В). Виконання будівельно-монтажних робіт без ПВР забороняється. За результатами перевірки складено акт перевірки від 30.08.16, в якому зафіксовані фактичні обставини перевірки та виявлені правопорушення.

Дослідивши обставини справи і перевіривши їх письмовими доказами, оцінивши досліджені в судовому засіданні докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

В судовому засіданні встановлено, що 30 серпня 2016 р. року управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області було проведено позапланову перевірку дотримання вимог містобудівного законодавства на об'єкті «Капітальний ремонт адмінбудівлі майнового комплексу КП «Палац урочистих подій «Лілея» за адресою: вул. Леніна,161, м. Нова Одеса, Миколаївська область», про що було повідомлено позивача листом від 01.08.2016 року № 725.

За результатами перевірки управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області було складено акт від 30.08.2016р та складено припис 291 від 30.08.2016 року про усунення порушення П.4.2.ДБН А.3.2-2-2009 «Охорона праці і промислова безпека у будівництві» та складено протокол про порушення за висновком відповідача було порушено вимоги П.4.2.ДБН А.3.2-2-2009 «Охорона праці і промислова безпека у будівництві».

12 вересня 2016 року на підставі протоколу від 30.08.2016р., припису від 30.08.2016 року та акту перевірки від 30.08.2016 року відповідачем винесено постанову № 213 про визання ОСОБА_1, винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 96 КУпАП та накладення штрафу у розмірі 1700(одна тисяча сімсот) гривень.

З постанови № 213 від 12.09.2016 року вбачається, що ТОВ «Новоодеський райбуд»на об'єкті «Капітальний ремонт адмінбудівлі майнового комплексу КП «Палац урочистих подій «Лілея» виконуються будівельні роботи без проекту виконаних робіт (ПВР), чим порушено вимоги п.4.2 ДБН А.3.2-2-2009 «Охорона праці і промислова безпека у будівництві».

Так, згідно п.4.2. зазначеного ДБН А.3.2.-2009, під час зведення будівельних об'єктів повинні бути вжиті заходи для запобігання впливу на працівників та населення, яке перебуває на прилеглій до будівельного об'єкта території, небезпечних і шкідливих виробничих факторів. За можливості впливу таких факторів необхідно розробити та реалізувати заходи відповідно до вимог цих Норм, інших нормативних документів, нормативно-правових актів. Вимоги до заходів із забезпечення безпеки праці необхідно зазначити у проектно-технологічній документації - проектах організації будівництва - ПОБ, проектах виконання робіт - ПВР (додаток В). Виконання будівельно-монтажних робіт без ПВР забороняється.

Порушення норм, на які посилається Відповідач, містять вимоги з безпеки праці у сфері будівництва, охорони довкілля під час виконання будівельно-монтажних робіт, при зведені будівельних об'єктів (будівництві або реконструкції), тобто повинні бути організація будівельного майданчика, робочих дільниць і робочих місць, цілий комплекс робіт, а також на будівництві об'єктів із застосуванням вантажопідйомних кранів, якщо до небезпечних зон переміщення вантажів кранами потрапляють транспортні або пішохідні шляхи, санітарно-побутові, чи виробничі будівлі та споруди,інші місця постійного чи тимчасового перебування людей під час виконання будівельно-монтажних робіт, необхідно виконувати вимоги цих норм проект організації виробництва (далі ПОБ) і проект виконання робіт (далі ПВР) щодо забезпечення безпеки та охорони праці згідно ДБН А.3,1-5-2009 «Організація будівельного виробництва». Тому при розробці проектів нового будівництва та реконструкції виконуються ПОВ, а підрядник згідно цього проекту виконує ПВР, що є похідною ПОВ. ПВР повинен бути виконаний без відхилень від ПОВ. В даному випадку виконувались будівельні роботи по капітальному ремонту існуючої будівлі, тому проектантами не передбачено виконання ПОВ і у виконанні ПВР немає потреби згідно ДБН А.3.1-5-2009 «Організація будівельного виробництва», посилання на п.4.2 ДБН А.3.2.2-2009 та виконання порушення якого необхідно здійснити згідно ДБН А.3.1-5-2009, не має місця.

Так як позивачем виконувались будівельні роботи по капітальному ремонту існуючої будівлі, тому проектантами не передбачено виконання ПОВ і у виконанні ПВР немає потреби згідно ДБН А,3,1-5-2009 «Організація будівельного виробництва»., посилання на п.4.2 ДБН А.3.2.2-2009 та виконання порушення якого необхідно здійснити згідно ДБН А.3.1-5-2009, не має місця.

Ведення робіт на об'єкті «Капітальний ремонт адмінбудівлі майнового комплексу КП «Палац урочистих подій «Лілея» за адресою: вул..ЛенінаД61 в м.Нова Одеса Миколаївської області» без виконання ПВР не є порушенням підрядника, та вимоги норм ДБН А.3.1-5-2009 не поширюються на організацію будівельного виробництва під час здійснення капітального ремонту вказаного об'єкта, тому порушення виконання робіт без ПВР є безпідставним.

Диспозиція ч. 1 ст. 96 КУпАП передбачає, порушення вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджених проектних рішень під час нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єктів чи споруд.

Виходячи з того, що законодавство України про адміністративні правопорушення має каральну направленість (тяготіє до кримінального), а тому з урахуванням принципів і загальних засад КУпАП, практики Європейського Суду по правах людини, передбачається принцип презумпції невинності особи, поки її винуватість не буде доведена у встановленому законом порядку. Обов'язок доведення вини особи у скоєнні правопорушення, інших обставин події правопорушення, що мали місце, покладено на суб'єкта владних повноважень. Усі сумніви щодо доведеності вини суд трактує на користь обвинуваченого.

Стаття 280 КУпАП встановлює, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Виходячи з вимог і приписів ст.ст.105, ч.3-4, 162 КАС України, беручи до уваги те що данні викладені в протоколі про адміністративне правопорушення не підкріплені жодними доказами, а відповідачем не надано до суду належних доказів вини позивача у зазначеному правопорушенні, суд приходить до висновку, що вищевказана постанова через її незаконність - підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9 , 11, 69-71, 86, 158- 163, 167 КАС України, ст. 293 КУпАП суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролью у Миколаївській області (далі - архітектурно-будівельна інспекція) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення задовольнити.

Скасувати постанову управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області № 213 від 12.09.2016 року по справі про адміністративне правопорушення про визнання ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушення передбаченого ч.1 ст. 96 КУпАП та притягнення його до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень та провадження по справі закрити.

Постанова суду остаточна і оскарженню не підлягає.

Головуючий: В.О.Баранкевич