Постанова № 63103267, 28.11.2016, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
28.11.2016
Номер справи
243/9501/16-а
Номер документу
63103267
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

243/9501/16-а

2-а/243/304/2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 листопада 2016 року м. Слов'янськ

приміщення суду за адресою: м. Слов'янськ, вул. Добровольського, 2

Слов'янський міськрайонний суд в складі:

головуючого судді Сидоренко І.О.,

при секретарі судового засідання Білоусові Д.В.,

за участю:

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Удалих І.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду № 11 м. Слов'янську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління пенсійного Фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

До Слов'янського міськрайонного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління пенсійного Фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії. Дана позовна заява мотивована тим, що йому з 31.07.2012 року було призначено пенсію за віком, як державному службовцю в розмірі 80% заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 року, що діяв на той час. При призначені пенсії позивач надав до Слов'янського об'єднаного управління пенсійного Фонду України Донецької області довідку з місця роботи за формою, встановленою ПФУ, з зазначенням своєї зарплати, яка не містила інформації про матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати, які він отримував регулярно та з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

08.11.2016 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про здійснення перерахунку призначеної йому пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації разом із довідкою про ці виплати з місця роботи.

Рішенням № 163 від 16.11.2016 року відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, пославшись на те, що індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань не є складовими заробітної плати в розумінні частини другої статті 33 Закону України «Про державну службу», тому не можуть бути враховані при розрахунку пенсії.

Вважає, що відповідачем безпідставно відмовлено у здійсненні перерахунку призначеної йому пенсії державного службовця з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, чим порушені її конституційні права на соціальний захист.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата; заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

До заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим законом, з яких згідно з цим законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхову внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Крім того, постановою Правління ПФУ від 04.09.2013 року №15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду м. Києва по справах №2а-8893/12/2670, №2а-4753/09/2670» затверджено форму довідок про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». В цій постанові є посилання на постанову правління ПФУ від 14.02.2011 року №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №2а-4753/09/2670», якою затверджено форму довідки про розмір інших виплат, зокрема винагороду за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця.

Вважає Рішення Слов'янського об'єднаного управління пенсійного Фонду України Донецької області №163 від 16.11.2016 року протиправним, бо отримувані ним суми виплат, з яких було фактично нараховано та сплачено страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, з урахуванням відомостей, зазначених в довідці Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області № 20289/Я/05-22-05-013 від 02.11.2016 року, вважає, що відповідач повинен перерахувати його пенсію, враховуючи всі суми виплат, з яких було фактично нараховано та сплачено страхові внески.

Оскільки заяву до відповідача про перерахунок пенсії подано ним 08.11.2016 року, то відповідно до норм діючого законодавства, вважає, що перерахунок пенсії повинен бути здійснений з 01.11.2016 року.

Просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України від 16.11.2016 року № 163 про відмову врахувати при перерахунку пенсії державного службовця суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати, зазначені у довідці №20289/Я/05-22-05-013 від 02.11.2016 року, які враховуються при розрахунку пенсії та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Донецької області здійснити з 01.11.2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної йому з урахуванням всіх виплат з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 80% від сукупного оподатковуваного доходу, враховуючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у повному обсязі.

Відповідачем - Слов'янським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області - надано суду заперечення, яке мотивовано наступним. Позивач ОСОБА_1 звернувся до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою № 4482 від 06.09.2016 р. про перерахунок пенсії по заробітку та для перерахунку надав довідку про індексацію, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань за період з 01.07.2010 року по 30.06.2012 року № 20289/Я/05-22-05-013 від 02.11.2016 року. ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16 грудня 1993 року з 31.07.2012 року.

Згідно з вимогами статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсію ОСОБА_1 розраховано виходячи з розміру 80% суми його заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, на підставі усіх документів наданих позивачем для призначення пенсійних виплат.

Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» чітко визначено складову заробітної плати державних службовців, а саме - посадовий оклад, премія, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до частини 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Матеріальна допомога - це одноразова виплата, що не є складовою частиною заробітної плати і не зараховується до інших надбавок, передбачених статтею 33 Закону України «Про державну службу». Тому зазначена виплата не включається до заробітку, що враховується при обчисленні пенсії державним службовцям.

Крім того, позивачем надано довідку за формою - «Довідка про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підрід перед зверненням за пенсією», із посиланням на Постанову правління ПФУ від 14.02.2011 року №5-1.

Проте, частиною 1 цієї ж постанови саме цю форму довідки було визнано такою що втратила чинність та затверджено форму довідки, а саме: «Про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Разом із тим, постановою Правління ПФУ від 04.09.2013 року №15-1 «Про виконання рішень окружного адміністративного суду м. Києва по справах №2-8893/12/2670, №2а-4753/09/2670» затверджено форми довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію; форму довідки про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію, а також визнано такою що втратила чинність, постанову Правління ПФУ від 30.10.2008 року №19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Таким чином, подана позивачем довідка для здійснення перерахунку пенсії не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки таку її форму що затверджена постановою правління ПФУ від 30.10.2008 року та скасована постановою ПФУ від 14.02.2011 №5-1, не може бути прийнята для здійснення будь-яких розрахунків.

Постанова КМУ від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» також були внесені зміни.

Так, до 01.12.2015 року п.5 названої постанови передбачав, що перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Мінсоцполітики.

Постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 були внесені зміни до п.5 вищевказаної постанови, яка починаючи з 01.12.2015 року передбачає, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Мінсоцполітики.

Отож, починаючи з 01.12.2015 року державні органи за останнім місцем роботи уповноважені видавати довідку лише для призначення пенсії, а не для її перерахунку.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Саме тому, рішення про відмову у перерахунку пенсії по заробітку винесено правомірно та на законних підставах, керуючись чинним законодавством, тобто - обґрунтовано.

Крім того, при винесенні рішення щодо стягнення з відповідача судового збору, просять прийняти до уваги, що кошти Пенсійного фонду України формуються за рахунок страхових внесків та використовуються лише на чітко визначені цілі, а саме на виплату пенсій, надання соціальних послуг, оплати послуг з виплати та доставки пенсій тощо. Відповідно до ч. 2 ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом, заборонено, а відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 просять відмовити в повному обсязі.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі, на задоволенні позовних вимог наполягав в повному обсязі.

Представник відповідача Удалих І.С., що діє на підставі Довіреності № 24481/12 від 28.10.2016 року, просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на надані суду заперечення.

Проаналізувавши подані сторонами докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Слов'янському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію державного службовця, за віком призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723 -XII від 16 грудня 1993 року з 31.07.2012 року, однак без урахування відповідачем нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.

08.11.2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії та надав довідку про індексацію, матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань № 20289/Я/05-22-05-13 від 02.11.2016 року.

За результатами розгляду зазначеної заяви, відповідач своїм Рішенням № 163 від 16.11.2016 року про відмову в перерахунку пенсії по заробітку, відмовив ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, зазначивши, що частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16 грудня 1993 року чітко визначено складову заробітної плати державних службовців, а саме - посадовий оклад, премія, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Інші виплати, як індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, як складові заробітної плати згідно ст. 33 цього Закону, не передбачені, а тому не можуть бути враховані в заробіток, із якого обчислюється пенсія державного службовця, тому позивач не має права на перерахунок пенсії по заробітній платі з урахуванням вищезазначених сум доплат.

При вирішенні спору суд виходить з правової позиції Верховного Суду України, викладеній в Постанові від 16 вересня 2014 року у справі 21-314а14. Згідно ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України висновок щодо застосування норм права, викладений у Постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оплату праці» № 108/95 структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року, за яким позивачеві призначено пенсію.

Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років н державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.

Статтею 33 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року визначено умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення.

Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні вимоги класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Законів, зазначених у пункті 1 цієї Постанови (посилання на Закон України «Про державну службу»), враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до Фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного Фонду.

Таким чином, аналіз наведених вище положень діючого в цій сфері законодавства, дає підстави для висновку, що і матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби, а також індексація заробітної плати, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, входять до системи оплати праці державного службовця.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Проте, слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження, а саме з виплат державним службовцям як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, суд доходить до висновку, що усі інші виплати (премія, винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань та індексація), які виплачувались позивачу, є частиною заробітної плати державного службовця та виплачуються за рахунок та у межах фонду оплати праці, а також враховуються при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на них нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.

Крім того, частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до Довідки № 20289/Я/05-22-05-13 від 02.11.2016 року, виданої Слов'янською ОДПІ на ім'я ОСОБА_1 матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація за період з 01.07.2010 року по 30.06.2012 року склали 88748,53 грн. На всі виплати, включені у довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058 - IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються : суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески: суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески н державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432 -IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено ( перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.

Відповідно до пункту 2 Постанови Правління Пенсійного Фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 року № 210/18948, затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

На підставі наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічну правову позицію викладено в Постанові Верховного суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11.

Таким чином, суд доходить до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також індексація заробітної плати, на які нараховувався збір на державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсій, оскільки перевага повинна надаватися не положенням Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних питань є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії за наведених обставин - ст.41 Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а тому має право на включення матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати при обчисленні призначеної пенсії.

Отже, за таких обставин, суд вважає протиправною відмову Пенсійного Фонду України здійснити перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати згідно з Довідкою №20289/Я/05-22-05-13 від 02.11.2016 року Слов'янської ОДПІ.

Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч. 1 ст. 35, ч. 2 ст. 38, ч. 3 ст. 42 та ч. 5 ст. 48 цього Закону, провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Заяву про перерахунок пенсії позивачем подано 08.11.2016 року, тому право на перерахунок пенсії з урахуванням довідки №20289/Я/05-22-05-13 від 02.11.2016 року Слов'янської ОДПІ у нього виникає з 01.11.2016 року.

На підставі вищевикладеного суд доходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог ОСОБА_1

Крім того, відповідно до вимог частини 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. При зверненні до суду позивачем за подання адміністративного позову сплачено судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп., що підтверджується квитанцією про сплату судового збору. Тобто сума судового збору, яка підлягає поверненню становить 551 грн. 20 коп.

Керуючись вимогами ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 100, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління пенсійного Фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області від 16.11.2016 року № 163 про відмову врахувати при перерахунку пенсії державного службовця суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати, зазначені у довідці № 20289/Я/05-22-05-013 від 02.11.2016 року, які враховуються при розрахунку пенсії та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Донецької області здійснити з 01.11.2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної ОСОБА_1 з урахуванням всіх виплат з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 80% від сукупного оподатковуваного доходу, враховуючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у повному обсязі.

Стягнути з Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області, ЄДРПОУ 37803258, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, який зареєстрований та проживає за адресою АДРЕСА_1, судовий збір в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийнятті постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Слов'янського

міськрайонного суду І.О. Сидоренко