ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
23 листопада 2016 року № 826/26356/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шулежка В.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЮіС» до Управління з надзвичайних ситуацій у Деснянському районі Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у м.Києві про визнання незаконним та скасування наказу в частині та посвідчення про проведення перевірки,
В С Т А Н О В И В:
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося товариство з обмеженою відповідальністю «ЮіС» (далі - позивач) до Управління з надзвичайних ситуацій у Деснянському районі Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у м.Києві (далі - відповідач) про визнання незаконним та скасування пункту 1 Таблиці наказу №75 від 04.09.2015 та посвідчення про проведення перевірки від 04.09.2015 №29/281.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що оскаржувані наказ та посвідчення є такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства та підлягають скасуванню.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі з підстав, викладених у письмових запереченнях проти позову.
На підставі ч.4 ст.122 КАС України судом ухвалено про продовження розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані матеріали, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
На виконання вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Порядку проведення перевірок органами Державної інспекції техногенної безпеки України, затвердженого наказом МНС України 25.06.2012 №1054/21366 відповідачем видано наказ від 04.09.2015 №75 «Про проведення позапланової перевірки», згідно якого ТОВ «ЮіС» підлягає перевірці у термін з 14.09.2015 по 17.09.2015.
На виконання наказу від 04.09.2015 №75 04.09.2015 видано посвідчення на проведення перевірки №29/281, згідно якого проведення перевірки виконання вимог приписів, постанов, розпоряджень органу ДСНС України доручено у період з 14.09.2015 по 17.09.2015 головному інспектору відділу державного нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту управління з НС у Деснянському районі ГУ ДСНС України у м.Києві майору служби цивільного захисту Вінніченку С.С.
За результатами позапланової перевірки відповідача додержання і виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, складено акт від 17.09.2015 №29/264, згідно з яким встановлено допущення відповідачем ряду правопорушень норм пожежної і техногенної безпеки, що на думку позивача, створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮіС», не погоджуючись з наказом №75 від 04.09.2015 в частині та посвідченням про проведення перевірки від 04.09.2015 №29/281, звернулося до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, повно та всебічно дослідивши наявні матеріали, суд зазначає наступне.
Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Статтею 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом (ч.1). Планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений його правилами внутрішнього трудового розпорядку (ч.3). Посадові особи органу державного нагляду (контролю) з метою з'ясування обставин, які мають значення для повноти проведення заходу, здійснюють у межах повноважень, передбачених законом, огляд територій або приміщень, які використовуються для провадження господарської діяльності, а також будь-яких документів чи предметів, якщо це передбачено законом (ч.10). Плановий чи позаплановий захід повинен здійснюватися у присутності керівника або його заступника, або уповноваженої особи суб'єкта господарювання (ч.11).
Згідно із частиною першою статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставами для здійснення позапланових заходів є: подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням; виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання; перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю); обґрунтоване звернення фізичної особи про порушення суб'єктом господарювання її законних прав. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення; неподання у встановлений термін суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів; настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення державного нагляду (контролю). Проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, якщо інше не передбачається законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного документа.
Строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів, якщо інше не передбачено законом. Продовження строку здійснення позапланового заходу не допускається.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки (ч.1).
На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою (ч.2).
Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення). Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання. Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею (ч.5).
Отже, з аналізу вищенаведених норм вбачається, що державний нагляд (контроль) може здійснюватись, зокрема, у формі позапланової перевірки, крім того, перевірка є правомірною за умови існування підстав для її проведення, винесення наказу про проведення перевірку та посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підлягає врученню суб'єкту господарювання, а також обов'язком присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання під час проведення заходу.
Як вбачається з наказу «Про проведення перевірки» від 04.09.2015 №75, перевірка ТОВ «ЮіС» за адресою: вул. Кіото, 8 та терміном проведення перевірки 14.09.2015-17.09.2015 призначена з метою перевірки додержання (виконання) законодавства з питань цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки.
В свою чергу, у посвідченні на проведення перевірки від 04.09.2015 №29/281 конкретизовано мету проведення перевірки: виконання вимог приписів, постанов, розпоряджень органу ДСНС України.
Суд звертає увагу, що відповідачем надано копію постанови Головного управління Держтехногенбезпеки у м.Києві від 28.05.2012 №1/298 про застосування запобіжних заходів, якою встановлені порушення пожежної безпеки позивачем та яку 28.05.2012 вручено уповноваженій особі ТОВ «ЮіС».
Крім того, в посвідченні на проведення перевірки від 04.09.2015 №75 зазначено про проведення перевірки саме щодо виконання вимог приписів, постанов, розпоряджень органу ДСНС України.
Відтак, суд встановив, що перевірка ТОВ «ЮіС» за адресою: вул. Кіото, 8 та терміном проведення перевірки: 14.09.2015-17.09.2015 була призначена на законній підставі, а саме щодо виконання постанови про застосування запобіжних заходів, тобто постанови від 28.05.2012 №1/298 про застосування запобіжних заходів, про що позивачу мало бути достеменно відомо, так як дана постанова була у нього в наявності та підлягала виконанню, оскільки доказів її скасування суду не надано; крім того, вищевказана підстава для проведення перевірки позивача також зазначена в оскаржуваному наказі.
Крім цього, суд звертає увагу, що в посвідченні на проведення перевірки від 04.09.2015 №29/281 наявні всі обов'язкові реквізити встановлені частиною третьою статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а саме: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу, на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу.
Матеріалами справи підтверджується, що посвідчення на проведення перевірки від 04.09.2015 №29/281 було вручено посадовій особі ТОВ «ЮіС» - ОСОБА_2, в присутності якого і було проведено перевірку позивача.
Крім того, суд зазначає, що постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 30.05.2016, залишеного без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.09.2016 у зв'язку з наявністю у ТОВ «ЮіС» порушень, виявлених під час перевірки та зафіксованих в акті перевірки від 17.09.2015 №29/264, які не є формальними, а стосуються виключно відсутності необхідної системи заходів для уникнення виникнення пожежі, її гасіння та швидкого реагування у разі її виникнення до ТОВ «ЮіС» (код ЄДРПОУ 23534460) за адресою: вул. Кіото, 8 у Деснянському районі міста Києва застосовано заходи реагування шляхом відключення джерела електроживлення та накладення печаток на розподільчі електрощитки та вхідні двері приміщень товариства.
При цьому, з наявного у матеріалах справи акту перевірки від 17.0.2015 №29/264 вбачається, що позивачем допущено посадову особу відповідача до проведення перевірки та не надано зауважень чи пояснень за результатами її проведення.
Тобто, до початку проведення перевірки позивач у порядку, визначеному положеннями Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» не скористався наданим йому правом на не допуск посадових осіб відповідача для здійснення перевірки.
Таким чином, на підставі вищевикладеного, а також враховуючи те, що посадову особу відповідача було допущено до проведення перевірки, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання незаконними та скасування пункту 1 Таблиці наказу №75 від 04.09.2015 та посвідчення про проведення перевірки від 04.09.2015 №29/281є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В даному випадку відповідачем у повному обсязі доведено правомірність оскаржуваних наказу та посвідчення.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог і відсутність підстав для їх задоволення.
Оскільки судове рішення ухвалене на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно з частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
Керуючись вимогами статтями 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
В задоволені адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «ЮіС» відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя В.П. Шулежко