Постанова № 63093239, 30.11.2016, Зарічненський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
30.11.2016
Номер справи
561/701/16-а
Номер документу
63093239
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 561/701/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2016 року 11:00 год. смт. Зарічне

Зарічненський районний суд Рівненської області в складі:

судді Світличного Р.В.,

за участю секретаря Савич Ж.В.,

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Зарічне адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Зарічненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії,

ВСТАНОВИВ:

В листопаді 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Зарічненського районного суду Рівненської області із вказаним адміністративним позовом, у якому просить визнати протиправними дії відповідача, які полягають у відмові здійснити їй перерахунок пенсії державного службовця у звязку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітних плат, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», та зобовязати відповідача провести перерахунок та виплату їй пенсії згідно з Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ починаючи з 01 жовтня 2016 року, виходячи з 90 процентів від заробітної плати, що значиться в довідці Зарічненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області від 16 серпня 2016 року № 500/04.

В обгрунтування позовних вимог вказує, що з 07 жовтня 2004 року перебуває у відповідача на обліку та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ. Враховуючи її стаж державної служби 24 роки 2 місяці, загальний процент розрахунку пенсії від заробітку складає 90 процентів. 04 жовтня 2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця. Листом від 13 жовтня 2016 року за № 1853/05 відповідач відмовив їй у перерахунку пенсії та повідомив про те, що оскільки відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» і з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, а раніше призначені не перераховуються. А також у звязку з тим, що постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року було виключено положення із постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».

В судовому засідання позивач ОСОБА_1 предявлений позов підтримала з підстав викладених у позовній заяві. Просила позов задовольнити.

В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 предявлений позов не визнала з підстав викладених у письмових запереченнях на позовну заяву. Суть заперечень зволиться до того, що згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». З 01 червня 2015 року призначення та перерахунок пенсії за віком державним службовцям не здійснюються у звязку з відсутністю правової норми, яка регламентує порядок реалізації таких правовідносин. Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 (тією ж, якою встановлено нові розміри посадових окладів) було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу». 01 травня 2016 року набрав чинності закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ, яким визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ. Вважає, що підстави для перерахунку пенсії позивачу відсутні. Оскільки відповідач на виконання своїх повноважень діяв в межах та у спосіб, що передбачений чинним законодавством, а тому позов до задоволення не підлягає.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по вправі, суд вважає, що предявлений позов підлягає до задоволення, виходячи з таких підстав.

Згідно ст. 46 Конституції Українипенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

У відповідності до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта Законами України.

З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 з 07 жовтня 2004 року перебуває у відповідача на обліку та отримує пенсію за віком в розмірі 90% від заробітної плати згідно Закону України «Про державну службу». Пенсія обчислена виходячи із посади провідного спеціаліста відділу пенсійного забезпечення управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі, яку вона обіймала в момент виходу на пенсію.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09 грудня 2015 року, збільшено посадові оклади державним службовцям, в тому числі і державним службовцям Зарічненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, яке є правонаступником управління, в якому працювала позивач на момент виходу на пенсію.

04 жовтня 2016 року позивач звернулася до відповідача із з письмовою заявою про перерахунок їй пенсії з 01 грудня 2015 року у звязку з підвищенням посадових окладів, виходячи із заробітної плати, вказаної у довідці Зарічненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області № 500/04 від 16 серпня 2016 року.

Відповідно до довідки Зарічненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області № 500/04 від 16 серпня 2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, заробітна плата позивача за посадою провідного спеціаліста, з якої призначено пенсію для її перерахунку з 01 грудня 2015 року становить 7289,21 грн. (а.с.7). Дана довідка встановленого зразка, затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1.

Листом відповідача від 13 жовтня 2016 року № 1853/05, а не рішенням, позивачу відмовлено у перерахунку пенсії як державному службовцю із посиланням на те, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» і з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, а раніше призначені не перераховуються. Також розяснено, що постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, а саме з 01 грудня 2015 року було виключено п. 4 зазначеної постанови щодо порядку проведення перерахунку пенсій державним службовцям у звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. Постанова Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 622 від 14 вересня 2016 року. Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року також втратив чинність. Таким чином, проведення будь-яких перерахунків пенсійних виплат, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» чинним законодавством не передбачено (а.с.8-9).

Суд вважає, що дії відповідача по відмові у перерахунку позивачу пенсії є протиправними, оскільки обмежують конституційні права позивача.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно п. 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 13 червня 2007 року № 8 «Про незалежність судової влади» розяснено, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України) не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.

Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» із змінами і доповненнями встановлено порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.

Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; премії, (крім премій до державних, професійних свят та ювілейних дат) та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. Підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям дає підстави для перерахунку пенсій особам, що отримують пенсії як державні службовці.

Статтею 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії, передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, зокрема вилучено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції, згідно якої форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України, за погодженням з Міністерством соціальної політики, а постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» взагалі визнано такою, що втратила чинність постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865.

Таким чином Кабінетом Міністрів України не лише не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям, на виконання ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», але й припинено дію порядку, який раніше визначав обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.

Згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

В п. 35 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Суханов та Ільченко проти України», (в якій заявники скаржилися на невиплату їм державними органами відповідної надбавки до пенсії в розмірі, передбаченому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни») вказано, що: «За певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею Першого протоколу Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. Так, якщо суть вимоги особи повязана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя наприклад, коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування».

Відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям, тобто відмова держави здійснити певні дії та припинення положень Постанови КМУ № 865, які визначали порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця, на думку суду, не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.

Позивач набув право на перерахунок пенсії згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу» на підставі наданої довідки Зарічненським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Рівненської області.

Зміни, які були внесені до Закону України «Про державну службу» стосуються призначення пенсії, тоді як підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює ст. 37-1 цього ж Закону, положення якої щодо перерахунку пенсії у звязку із прийняттям Закону № 213-VІІІ не зазнали змін.

Прикінцеві положення Закону України від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії є ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».

Застосувавши до позивача ОСОБА_1 Закон № 213-VІІІ від 02 березня 2015 року та постанову Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року (скасування положень щодо призначення пенсій державним службовцям та виключення норм стосовно їх перерахунку) відповідач фактично звузив соціальні гарантії на достатній рівень матеріального забезпечення по старості (за віком), які полягають у можливості перераховувати призначену пенсію. Вказане дає достатні підстави вважати, що цим порушено приписи частин другої та третьої статті 22 Конституції України та частини 1 статті 58 статті 21 та 24 Конституції України.

Таким чином, оскільки позивач звернулася до відповідача саме з приводу перерахунку вже призначеної пенсії, то будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян не можуть застосовуватися до тих осіб, які до набрання чинності цих змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної йому пенсії державного службовця з у звязку з підвищенням заробітної плати за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи.

Відповідно до частини четвертоїст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

За таких обставин, суд дійшов висновку про необхідність здійснення перерахунку пенсії позивачу саме з 01 жовтня 2016 року, оскільки до відповідача з відповідною заявою про перерахунок пенсії вона звернулася 04 жовтня 2016 року.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондіву межах суми стягнення за один місяць.

Позивач ОСОБА_1 звільнена від сплати судового збору у відповідності до п. 10 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», як постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (а.с.11).

Керуючись ст.ст. 6, 11, 94, 158-163, 256 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Зарічненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, які полягають у відмові здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця у звязку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітних плат, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Зобовязати Зарічненське обєднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії згідно з Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ починаючи з 01 жовтня 2016 року, виходячи з 90 процентів від заробітної плати у сумі 7289,21 грн., що значиться в довідці Зарічненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області від 16 серпня 2016 року № 500/04.

Постанову у межах суми стягнення за один місяць звернути до негайного виконання.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Зарічненський районний суд Рівненської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя: Р.В. Світличний