ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Нагірняк М.Ф.
Суддя-доповідач:Євпак В.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
"30" листопада 2016 р. Справа № 806/1498/16
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Євпак В.В.
суддів: Капустинського М.М.
Мацького Є.М.,
за участю секретаря судового засідання Гунько Л.В.,
представника відповідача Ткаченка А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру МВС в Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "31" серпня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Територіального сервісного центру №1844 Регіонального сервісного центру в Житомирській області Міністерства внутрішніх справ України про зобов'язання зареєструвати транспортний засіб ,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 звернувся з позовом до Територіального сервісного центру № 1844 Регіонального сервісного центру в Житомирській області Міністерства внутрішніх справ України про зобов'язання зареєструвати транспортний засіб - мотоцикл марки LIFAN LF200-10В, 2016 року випуску, номер двигуна НОМЕР_1, номер рами НОМЕР_2.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2016 року позов задоволено, визнано протиправним та скасовано рішення Територіального сервісного центру № 1844 Регіонального сервісного центру в Житомирській області Міністерства внутрішніх справ України про відмову ОСОБА_4 в держаній реєстрації транспортного засобу (мотоцикл марки LIFAN LF200-10В, 2016 року випуску, номер двигуна НОМЕР_1, номер рами НОМЕР_2), викладену в листі від 18.06.2016 року.
Зобов'язано Територіальний сервісний центр № 1844 Регіонального сервісного центру в Житомирській області Міністерства внутрішніх справ України провести держану реєстрацію транспортного засобу (мотоцикл марки LIFAN LF200-10В, 2016 року випуску, номер двигуна НОМЕР_1, номер рами НОМЕР_2, що належить на праві власності ОСОБА_4.
Судові витрати ОСОБА_4 у вигляді судового збору в сумі 551,21грн. відшкодовано за рахунок бюджетних асигнувань Територіального сервісного центру № 1844 Регіонального сервісного центру в Житомирській області Міністерства внутрішніх справ України.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу. Посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову про відмову у задоволенні позову. В апеляційній скарзі зазначив, що Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 09.06.2011 року № 738 "Деякі питання сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання". Відповідно до вимог Постанови, відповідними наказами Мінінфраструктури встановлено перелік органів із сертифікації, які уповноважені на виконання робіт із затвердження типу та індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, їх частин та обладнання та органів із сертифікації, призначених на виконання робіт з індивідуального затвердження колісних транспортних засобів. Отже з 01.01.2016 року старий порядок сертифікації транспортних засобів, їх складових та приладдя в державній системі сертифікації припинився та здійснюється за новими правилами. Сертифікат виданий в Українській державній системі сертифікації продукції - Системі сертифікації УкрСЕПРО після 01.01.2016 не відповідає вимогам закону.
Представник відповідача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав в повному обсязі.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника відповідача, колегія суддів вважає, що апеляційна скаргапідлягає задоволенню.
Суд встановив, що позивач 11.06.2016 звернувся до Територіального сервісного центру № 1844 Регіонального центру в Житомирській області Міністерства внутрішніх справ України (далі - ТСЦ № 1844) з заявою про реєстрацію транспортного засобу - мотоцикла марки LIFAN LF200-10В, 2016року випуску, номер двигуна НОМЕР_1, номер рами НОМЕР_2.
Для реєстрації ним були подані документи, що підтверджують правомірність придбання мотоцикла: договір купівлі-продажу, акт прийому-передачі товару, видаткова накладна (а.с. 9-11 та сертифікат відповідності серії ВГ зареєстрований в Реєстрі за №UA1.186.0010163-16 від 26.02.2016 року, який видано ТОВ "Стандарт-ЛП" в державній системі сертифікації УкрСЕПРО і який діє до 25.02.2017 року (а.с. 12).
За результатами розгляду даної заяви ТСЦ № 1844 листом № 387 від 18.06.2016 року (а.с.7-8) позивачу було відмовлено в реєстрації, посилаючись на те, що в наданих позивачем документах відсутній належний сертифікат.
Не погоджуючись з таким рішенням, позивач звернувся з позовом до суду.
Суд першої інстанції задовольнив позов. Суд виходив з того, що зміни щодо особливостей видачі сертифікатів відповідності, їх реєстру, набрали чинності лише з 03.04.2016, а відтак сертифікат відповідності, який надавався позивачем (його копія), був виданий 26.02.2016 у відповідності до вимог законодавства, чинного на той час.
Колегія суддів не погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції та погоджується з доводами, викладеними в апеляційній скарзі з огляду на наступне.
Згідно зі статтею 34 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 № 3353- XII (далі - Закон) державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Відповідно до п.8 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998 року державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Згідно п.10 Порядку, державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію яких власники подають до сервісного центру МВС.
Згідно ст.15 Декрету Кабінету Міністрів України від 10.05.1993 р. № 46-93 "Про стандартизацію і сертифікацію" (в редакції, з 10.02.2016 р.) обов'язкова сертифікація на відповідність вимогам нормативних документів проводиться органами з сертифікації незалежно від форми власності виключно в державній системі сертифікації. Обов'язкова сертифікація в усіх випадках повинна включати перевірку та випробування продукції для визначення її характеристик і подальший державний технічний нагляд за сертифікованою продукцією.
Відповідно із ст.16 Декрету, під час проведення сертифікації та у разі позитивного рішення органу з сертифікації заявникові видається сертифікат та право маркувати продукцію спеціальним знаком відповідності.
Закон України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності" визначає правові та організаційні засади розроблення і застосування технічних регламентів та процедур оцінки відповідності, а також основоположні принципи державної політики у сфері технічного регулювання та оцінки відповідності внесено зміни, зокрема до Декрету Кабінету Міністрів України "Про стандартизацію і сертифікацію", якими виключено норму щодо обов'язкової сертифікації ДТЗ в державній системі сертифікації.
Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі від 06.05.2015 року № 451 внесено до Переліку продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації в Україні, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 01.02.2005 року № 28 зміни та включено розділ 9 "Дорожні транспортні засоби, їх складові частини та приладдя".
Зазначені зміни набрали чинності 01.01.2016 року і обов'язкова сертифікація ДТЗ в державній системі сертифікації згідно з зазначеним Декретом припинена.
Відтак, колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги, що сертифікат відповідності дорожнього транспортного засобу, виданий в державній системі сертифікації (УкрСЕПРО) може бути підставою для проведення державної реєстрації транспортного засобу за умови його видачі до 01 січня 2016 року та дійсності на час проведення реєстраційних дій.
09.06.2011 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 738 "Деякі питання сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання", згідно п.1 якої (в редакції з 03.04.2016 р.) установлено, що пропуск колісного транспортного засобу, який підлягає державній реєстрації в Державній автомобільній інспекції (далі - транспортний засіб), предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені на транспортному засобі та/або використані для його оснащення (далі - обладнання), на митну територію України з метою вільного обігу, а також перша державна реєстрація транспортного засобу, введення в обіг обладнання здійснюється за наявності сертифіката відповідності, виданого згідно з порядком затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання.
Пунктом 3 постанови визначено, що сертифікат відповідності видається:
- виробником або його уповноваженим представником - резидентом України (далі - виробник) на кожний транспортний засіб або партію обладнання, тип яких відповідає вимогам єдиних технічних приписів, що підтверджується сертифікатом типу транспортного засобу або обладнання;
- уповноваженими органами або органами із сертифікації, акредитованими відповідно до законодавства, призначеними Міністерством інфраструктури, на кожний новий транспортний засіб або партію обладнання, які відповідають вимогам єдиних технічних приписів, але відповідність типу яких не підтверджена сертифікатом типу транспортного засобу або обладнання, а також на ті, що були у користуванні.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 09.06.2011 р. № 738 наказом Міністерства інфраструктури України від 17.08.2012 р. № 521 затверджено Порядок затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання та Порядок ведення реєстру сертифікатів типу транспортних засобів та обладнання і виданих виробниками сертифікатів відповідності транспортних засобів та обладнання.
На даний час до органів із сертифікації, які уповноважені на виконання робіт із затвердження типу та індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, їх частин та обладнання та органів із сертифікації, призначених на виконання робіт з індивідуального затвердження колісних транспортних засобів відповідно до Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання відносяться: Державне підприємство "Державний автотранспортний науково-дослідний та проектний інститут" (наказ Мінінфраструктури від 01.03.2013 р. № 126); Державне підприємство "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" (ДП "Укрметртестстандарт" (наказ Мінінфраструктури від 29.03.2016 р. № 121); Державне підприємство "Запорізький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" (ДП "Запоріжжястандартметрологія") (наказ Мінекономрозвитку від 09.02.2016 р. № 209); Державне підприємство "Львівський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" (ДП "Львівстандартметрологія") (наказ Мінекономрозвитку від 09.02.2016 р. № 212); Державне підприємство "Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем" (ДП "НДІ "Система") (наказ Мінекономрозвитку від 09.02.2016 р. №212); Державне підприємство "Український центр з питань сертифікації та захисту прав споживачів" (ДП "УкрЦПСЗПС") (наказ Мінекономрозвитку від 09.02.2016 р. № 212).
Отже, поданий позивачем для реєстрації транспортного засобу сертифікат відповідності зареєстрований в реєстрі системи УкрСЕПРО з терміном дії з 26.02.2016 до 25.02.2017 року не є належним сертифікатом відповідності відповідно до Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 17.08.2012 року № 521.
Суд першої інстанції не врахував зазначених вище вимог закону та дійшов помилкового висновку про задоволення позову.
Порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи відповідно до статті 202 КАС України, є підставами для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення.
На підставі викладеного колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру МВС в Житомирській області задовольнити.
Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "31" серпня 2016 р. скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити ОСОБА_4 у задоволенні позову.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.В. Євпак
судді: М.М. Капустинський
Є.М. Мацький
Повний текст cудового рішення виготовлено "01" грудня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_4 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Територіальний сервісний центр №1844 Регіонального сервісного центру в Житомирській області Міністерства внутрішніх справ України вул.Відродження, 2,м.Новоград-Волинський,Житомирська область,11700
4- Регіональний сервісний центр МВС в Житомирській області вул.Покровська, 96, м.Житомир - ,