Справа № 522/18156/16-а
Провадження № 2а/522/922/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2016 року м. Одеса
Суддя Приморського районного суду м. Одеси Бойчук А. Ю., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
27 вересня 2016 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси, по якому просить:
-зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси відновити ОСОБА_1 з 18 серпня 2015 року індексацію пенсії наростаючим підсумком відповідно до п.п. 11 п. 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року та повернути невиплачену суму індексації пенсії з 19.08.2014 р. з урахуванням раніше здійснених виплат, з дати виникнення права на нього без обмеження строку (жовтень 2009 р.), обрахувавши пенсію державного службовця по даних складових заробітної плати довідки Кам'янець - Подільської ОДПІ від 26.10.2015 № 77/05-055 з 19.08.2014 р. виданою на виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 11.08.2015 р. по справі № 522/3467/15-а.
В обґрунтування вимог посилається на те, що вона по 09 жовтня 2003 року отримує пенсію державного службовця в розмірі 82% від заробітної плати, відповідно до ст. З7 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії), яким було передбачено, що пенсію державним службовцям призначають в розмірі від 80 до 90 відсотків (залежно від стажу роботи державної служби) від суми їхньої заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З моменту виходу на пенсію складові заробітної плати працюючих працівників податкової служби підвищувались декілька раз. Зараз позивач отримує пенсію обрахунок якої проводився з врахуванням того, що з 01.02.2008 р. проводився перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням складових заробітної плати працюючих працівників податкової служби у відповідності до Постанови Кабінету міністрів України від 06 лютого 2008 року № 34.
Проводився перерахунок пенсії також за рішеннями суду і відповідно до даних викладених у листі Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси від 31.12.2015 року № 650/Ф-11 та від 16.09.2016 року № 486/Ф-11 проте пенсія після проведених перерахунків виплачувалась мені в меншому розмірі та було змінено базовий місяць для нарахування індексації пенсії, що не відповідає чинному законодавству.
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 28.09.2016 року було відкрито скорочене провадження у справі та запропоновано відповідачу у десятиденний строк з дня отримання ухвали суду подати до канцелярії суду письмові заперечення на позов, якщо вони заперечують проти адміністративного позову, та надати докази, які спростовують позовні вимоги, або подати заяву про визнання позову.
17 листопада 2016 року на адресу суду надійшли письмові заперечення Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, згідно яких відповідач позов не визнає та просить у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити, посилаючись на те, що вимоги, викладені у позовній заяві, є необґрунтованими та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства.
Розглянувши справу в порядку скороченого провадження одноособово, вивчивши матеріали справи, проаналізувавши приписи чинного законодавства України у відповідний період, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені наступні факти та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1, по 09 жовтня 2003 року отримує пенсію державного службовця в розмірі 82% від заробітної плати, відповідно до ст. З7 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії), яким було передбачено, що пенсію державним службовцям призначають в розмірі від 80 до 90 відсотків (залежно від стажу роботи державної служби) від суми їхньої заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
На письмові звернення позивача від 04.12.2015 року, від 04.12.2015 р. та від 02.09.2016 р. щодо зміни базового місяця індексації для обрахунку пенсії з 18.08.2015 року Управління Пенсійного фонду України; в Приморському районі міста Одеси (далі - Відповідач) листами від 31.12.2015 року №650/Ф-11, від 16.09.2016 №486/Ф-11 та повідомило, що зміна базового місяця індексації для обрахунку пенсії та притишення виплати індексації проведено відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.
Також Відповідач відмовляється провести донарахування пенсії відповідно до даних довідки Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції від 26.10.1015 р. № 77/05-055, яка видана згідно постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 11.08.2015 р. по страві № 5225/3467/15-а.
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 р. № 2017-ІЙ індексацію доходів населення віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі статтею 19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Статтею 1 Закону України від 3.07.1991р. №1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Відповідно до статті 4 цього Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 (з 01.01.2016 р. - 103) відсотка у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. М 1078 (зі змінами і доповненнями) (далі Порядок), індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.
Судова практика свідчить, що перерахунок пенсії на підставі постанови суду є відновленням порушеного права на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця.
Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 15 березня 2016 р. по справі №194/56/15-а зазначив, що:
«У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому 5 пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку (Порядок проведення Індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003р. № 1078 (зі змінами і доповненнями)). грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів і1 і 4 цього Порядку.
Виходячи з викладеного, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться наростаючим підсумком починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком. У разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат. У разі якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах.
Перерахунок пенсії на підставі постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від І 9,03,2014р. у справі №194/2539/13-а є відмовленням порушеного права позивачки на отримання належної виплати в розмірі встановленому Законом, та не може бути підставою для здійснення нової Індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця.
Виходячи зі змісту наведених правових норм, вірним є висновок суду першої інстанції, що перерахований на виконання рішення суду розмір пенсії не є таким, що підвищився внаслідок дії загальних чинників. Нарахований. за рішенням суду розмір пенсії позивачки є таким, що підлягав виплаті дри призначенні пенсії, але внаслідок протиправних дій відповідача не був нарахований та виплачений в належному розмірі»
Частиною 1статті 244-2 КАС України встановлено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних відносинах, є обов'язковими для всіх судів України.
Отже, здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду, не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.
Відповідач в порушення вимог ст.ст. 19 і 58 Конституції України, ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 37 і 37-1 Закону України «Про державну службу» не виконав вимоги законодавства, які зобов'язаний був виконати.
Відповідно до п. 4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005р. № 22-3 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-1) мені гарантується право на одержання пенсії, яка повинна установлюватися на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію, а Відповідач порушив дане право.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами 1, 2ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.
Відповідно до статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно з статтею 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1до управління Пенсійного фонду України у Приморському районі в м. Одесі про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії, підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 7-9, 11, 71, 94, 158, 160, 162, 163, 167, 183-2, п. 1. ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Законами України «Про державну службу», «;Про пенсійне забезпечення», «;Про оплату праці», «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси відновити ОСОБА_1 з 18 серпня 2015 року індексацію пенсії наростаючим підсумком відповідно до п.п. 11 п. 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року та повернути невиплачену суму індексації пенсії з 19.08.2014 р. з урахуванням раніше здійснених виплат, з дати виникнення права на нього без обмеження строку (жовтень 2009 р.), обрахувавши пенсію державного службовця по даних складових заробітної плати довідки Кам'янець - Подільської ОДПІ від 26.10.2015 № 77/05-055 з 19.08.2014 р. виданою на виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 11.08.2015 р. по справі № 522/3467/15-а.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення в частині визнання дій протиправними. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А. Ю. Бойчук