Постанова № 63067307, 30.11.2016, Деснянський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
30.11.2016
Номер справи
750/10214/16-а
Номер документу
63067307
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 750/10214/16-а

Провадження № 2-а/750/1030/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 листопада 2016 року м.Чернігова

Деснянський районний суд міста Чернігова у складі:

головуючого - судді Карапута Л.В.,

секретаря - Руденок В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в :

26.10.2016 року позивач звернулася до суду з позовом до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій щодо відмови у перерахунку пенсії неправомірними; зобов'язання відповідача з урахуванням довідки від 30.03.2016 року №238/25-01-05-45 здійснити перерахунок розміру призначеної пенсії відповідно до ст.37-1 ЗУ "Про державну службу" в редакції, чинній на день призначення пенсії та Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 в редакції, чинній на день призначення пенсії у зв'язку з підвищенням розміру посадових окладів працюючим державним службовцям на підставі Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" у розмірі 80% від суми заробітної плати, визначеної для перерахунку пенсії, та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку; зобов'язання відповідача - Чернігівське Об'єднане Управління Пенсійного фонду України - під час перерахунку пенсії врахувати у складі визначеного для перерахунку заробітку в повному обсязі розмір скоригованих надбавок та премій, отриманих позивачем на момент призначення пенсії, а також сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, що ввійшли до складу заробітку, з якого обчислено Чернігівським Об'єднаним Управлінням Пенсійного фонду України пенсію на виконання Постанови Деснянського районного м. Чернігова від 07 липня 2015 року по справі № 750/6101/15-а, що передбачено п.2 ПКМУ № 865 від 31 травня 2000 року з доповненнями, встановленими ПКМУ № 688 від 26 травня 2004 року.

В обґрунтування позову позивач зазначила, що відповідач безпідставно відмовив у проведенні перерахунку пенсії.

Ухвалою судді від 27.10.2016 року відкрито скорочене провадження у даній справі.

07.11.2016 року на адресу суду надійшли заперечення відповідача, в яких він просить відмовити в позові, оскільки пенсія обчислена відповідно до вимог законодавства і для задоволення позову відсутні підстави.

Ухвалою суду від 09.11.2016 року справу призначено до судового розгляду.

Позивач у судове засідання не з'явилась, у позові просила позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надіслав клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача.

Згідно частини 1 статті 41 КАС України справа розглянута без застосування технічної фіксації.

Судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.

Позивач перебуває на обліку відповідача і з 23.06.2008 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 % суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Під час обчислення пенсії позивачу не враховано суми надбавка за інтенсивність праці, а також індексація заробітної плати.

01.04.2016 року позивач звернулася до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії як державному службовцю, при цьому надала довідку про заробітну плату від 30.03.2016 року №238/25-01-05-45 видану Головним управлінням Державної фінансової інспекцієї в Чернігівській області. Втім, у задоволенні цих вимог позивача було відмовлено, про що відповідач повідомив листом від 29.04.2016 року №111/02/Ш-7. Причиною відмови є те, що, на думку відповідача, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Статтею 371 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) в редакції, що діяла на час призначення позивачеві пенсії, було встановлено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Отже, позивач є такою, що набула за Законом № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям.

Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII статтю 371 Закону № 3723-ХІІ викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на той час визначався постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865 (далі - Постанова № 865).

Зокрема, згідно з пунктом 4 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013 (далі - Постанова № 1013) до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме: виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Таким чином, Постановою № 865, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (01.04.2016), не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.

На теперішній час, Кабінетом Міністрів України, всупереч положень статті 37-1 Закону №3723-XII, не визначено порядоку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Частиною першою статті 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За правовою позицією Європейського суду з прав людини, викладеною в рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (2014рік), за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування.

Тому, бездіяльність держави в особі Кабінету Міністрів України щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших законодавчих актах і тримання громадян у правовій невизначеності, слід кваліфікувати як невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

У зв'язку з цим суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії, в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії згідно статті 371 Закону №3723-XII, у зв'язку з підвищенням посадових окладів Постановою № 1013, є протиправними.

Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 07.07.2015 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, задоволено частково. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові з приводу відмови ОСОБА_1 у перерахунку її пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, починаючи з 17.04.2015 року. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові здійснити з 17.04.2015 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 80% від сум її заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включивши до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також індексацію заробітної плати та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку.

Вказана постанова була виконана, що підтверджується постановою про закінчення виконавчого провадження від 18.02.2016 року.

За таких обставин, суд не знаходить підстав для задоволення позову позивача в частині щодо зобов'язання відповідача - Чернігівське Об'єднане Управління Пенсійного фонду України - під час перерахунку пенсії врахувати у складі визначеного для перерахунку заробітку в повному обсязі розмір скоригованих надбавок та премій, отриманих позивачем на момент призначення пенсії, а також сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, що ввійшли до складу заробітку, з якого обчислено Чернігівським Об'єднаним Управлінням Пенсійного фонду України пенсію на виконання Постанови Деснянського районного м. Чернігова від 07 липня 2015 року по справі № 750/6101/15-а, що передбачено п.2 ПКМУ № 865 від 31 травня 2000 року з доповненнями, встановленими ПКМУ № 688 від 26 травня 2004 року, оскільки вказана вимога стосується фактично виконання постанови Деснянського районного суду м. Чернігова від 07.07.2015 року.

Таким чином, заявлений позов підлягає задоволенню частково.

Водночас, суд не приймає до уваги посилання відповідача на пункт 5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII, яким визначено, що в разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, тому що наведена законодавча норма стосується виключно призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Відповідно до вимог ч.1 ст.94 КАСУ, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст.ст. 11, 12, 71, 158-163, 186 КАС України, суд

п о с т а н о в и в :

адміністративний позов ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок ОСОБА_1, пенсії призначеної відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу», відповідно до довідки про заробітну плату від 30.03.2016 року №238/25-01-05-45 видану Головним управлінням Державної фінансової інспекцієї в Чернігівській області в розмірі 80% від суми заробітної плати, починаючи з 01.05.2016 року та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок цього донарахування.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Чернігова, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Л.В.Карапута