Постанова № 63067280, 25.11.2016, Деснянський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
25.11.2016
Номер справи
750/9973/16-а
Номер документу
63067280
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 750/9973/16-а

Провадження № 2-а/750/987/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 листопада 2016 року м.Чернігова

Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:

головуючого - судді Литвиненко І.В.,

за участі секретаря - Юрченко І.В,

за участі позивача, представника відповідача Коворотного М.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в :

20 жовтня 2016 року позивач звернулася до суду з позовом до відповідача, в якому просить:

- визнати протиправними дії Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Чернігівській області щодо ненадання йому довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію для її перерахунку з 01.12.2015 року;

- зобов'язати Чернігівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління державної фіскальної служби у Чернігівській області видати ОСОБА_2 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям відповідно до Постанови правління ПФУ «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду м. Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» від 04.09.2013 року № 15-1, із зазначенням всіх складових заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, визначивши їх у порядку п. 4, 5 ,6 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 30.05.2000 № 865, в редакції, яка діяла до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013, у зв'язку із підвищенням з 01.12.2015 посадових окладів працюючим державним службовцям.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував.

Судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.

Позивач перебуває на обліку в Чернігівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з 08.02.2012 року.

Перед виходом на пенсію позивач працював на посаді начальника відділу Чернігівської міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області Державної податкової адміністрації правонаступником якої є Чернігівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління державної фіскальної служби у Чернігівській області

20.04.2016 року ОСОБА_2 звернувся до Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Чернігівській області із заявою про видачу довідки про заробітну плату для перерахування пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013. 21.04.2016 року йому було видано довідку № 569/Т/25-22-05-018 про складові заробітної плати в яку не були включені всі складові заробітної плати, на які нараховані та сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

25.04.2016 року позивач звернувся до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок його пенсії надавши довідку Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Чернігівській області від 21.04.2016 року № 569/Т/25-22-05-018.

10.05.2016 року Чернігівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України листом № 2444/05 позивача було проінформовано про те, що при перерахунку пенсії згідно вищевказаної довідки, без урахування надбавок і премій, розмір пенсії буде меншим ніж отримує позивач.

19.07.2016 року позивач повторно звернувся до Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Чернігівській області із заявою про видачу довідки про заробітну плату для перерахування пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 із включенням всіх складових заробітної плати, на які нараховані та сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Втім, у задоволенні цієї заяви було відмовлено, про що позивача проінформовано листом від 16.08.2016 року № 3461/Т/25-22-05-38. Як випливає з тексту листа, підставою для відмови у видачі довідки є відсутність підстав для її видачі (а.с. 14).

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) в редакції, що діяла на час призначення позивачеві пенсії, було встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Отже, позивач є таким, що набув за Законом № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям.

Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 402/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня та 6 листопада 2013 року, від 3 червня 2014 року (№№ 21-430а11, 21-97а13, 21-125а13, 21-350а13, 21-134а14 відповідно).

Крім того, у постанові від 03 червня 2014 року (справа № 21-134а14), Верховний Суд України звернув увагу, що перевага у таких випадках має надаватись не положенням законів України "Про державну службу" та "Про оплату праці", які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1 було затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846 ) (далі за текстом - Порядок № 22-1).

Згідно із п. 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Згідно з п. 2.24 Порядку № 22-1 при призначенні (перерахунку) пенсії відповідно до Законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України для визначення розміру пенсії за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для розмежування джерел фінансування особа надає пакет документів, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 цього розділу.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670", у редакції чинній на час звернення позивача із заявою про отримання відповідної довідки, було затверджено форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Таким чином, системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що обов'язок щодо видачі пенсіонеру довідки про заробітку плату державного службовця за посадою, яку він займав до виходу на пенсію, покладено на державний орган (установу, організацію, підприємство), в якому працювала особа до виходу на пенсію, при цьому така довідка повинна відповідати формі, затвердженій постановою № 15-1, яка була чинною станом на момент звернення про її надання.

Проте, зазначена довідка не відповідає формі, затвердженій постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1, у редакції, чинній на момент звернення позивача.

Зокрема у ній зазначено посадовий оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу років, проте не вказано всіх складових заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, як того вимагає форма довідки за постановою 15-1.

За таких обставин, враховуючи, що на державний орган (установу, організацію, підприємство), в якому працював позивач до виходу на пенсію (або правонаступника такого органу) покладено обов'язок видати довідку за законодавчо визначеною формою про заробітну плату для перерахунку пенсії, проте наразі довідку належної форми позивачеві надано не було.

У зв'язку з цим суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії, в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови видати довідку за останнім місцем його роботи на державній службі - Чернігівській міжрайонній державній податковій інспекції Чернігівської області Державної податкової адміністрації зі всіма складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію, для її перерахунку є протиправними.

Керуючись статтями 2, 3, 11, 94, 158-163, 186 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в:

адміністративний позов ОСОБА_2 до Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Чернігівській області щодо відмови у видачі ОСОБА_2 на його вимогу довідки про заробітну плату працюючого державного службовця відповідної посади за останнім місцем його роботи на державній службі - Чернігівській міжрайонній державній податковій інспекції Чернігівської області Державної податкової адміністрації зі всіма складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію, для її перерахунку.

Зобов'язати Чернігівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління державної фіскальної служби у Чернігівській області видати ОСОБА_2 довідку про заробітну плату працюючого державного службовця відповідної посади за останнім місцем його роботи на державній службі - начальника відділу Чернігівської міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області Державної податкової адміністрації, за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1, зі всіма складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію, в тому числі окладу, доплат за ранг, вислугу років з надбавками за особливий характер та інтенсивність праці, премії станом на 01.12.2015 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Чернігівській області на користь держави судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 20 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії в порядку, встановленому статтею 186 КАС України.

Суддя: