Ленінський районний суд м.Полтави
Справа № 553/1817/16-а
Провадження № 2-а/553/53/2016
П О С Т А Н О В А
Іменем України
29.11.2016 рокум. Полтава
Ленінський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого судді - Парахіної Є.В.,
при секретарі - Остапченко Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
У квітні 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Полтавського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії. В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що працює в прокуратурі Полтавської області та отримує пенсію, призначену згідно Закону України "Про державну службу". 30.03.2016 року звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати працівникам прокуратури Полтавської області на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" № 1013 від 09.12.2015 року. Листом від 12.04.2016 року в перерахунку пенсії відмовлено, з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213 від 02.03.2015 року, згідно з яким у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу", з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Вважає, що при здійсненні перерахунку пенсії повинні застосовуватися положення ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" в редакції, яка діяла на час призначенні пенсії позивачу, скасуванням цієї норми порушено вимоги ст. ст. 8, 22, 64 Конституції України щодо недопустимості звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, крім того, відповідачем не враховано те, що п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213 від 02.03.2015 року регулює питання призначення пенсій, а не перерахунку раніше призначених пенсій. Просить суд визнати протиправними дії відповідача Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії, починаючи з 01.01.2016 року, виходячи з розрахунку 80 % від суми місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Полтавської області № 18-89 вих-16 від 01.03.2016 року, згідно ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції Закону № 3723-ХІІ зі змінами станом на 27.02.2014 року) та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.
ОСОБА_1, будучи належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явилась, про причини неявки не повідомила, доручила представляти свої інтереси гр. ОСОБА_3 на підставі нотаріально посвідченої довіреності.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 позов підтримав, просив задовольнити в повному обсязі з підстав, вказаних в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, посилаючись на те, що ч. 1 ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції Закону України від 24.12.2015 року, тимчасово в період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року особам, які працюють на посадах та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів" призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачується, вказані норми є чинними, не скасовані, неконституційними не визнані, а відтак підлягають застосуванню. А тому підстав для виплати і проведення перерахунку пенсії позивачу ОСОБА_1 немає.
Просила в задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, ознайомившись з правовою позицією сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що заявлені вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна доводити ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 працює в прокуратурі Полтавської області на посаді начальника відділу - головного бухгалтера.
З 27.02.2014 року ОСОБА_1 отримує пенсію, призначену згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" у розмірі 80 % заробітку.
Виплата пенсії позивачу припинялась органом Пенсійного фонду України з 01.04.2015 року у зв'язку з набранням чинності Закону України № 213-VІІІ від 02.03.2015 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення".
Вказані дії були оскаржені ОСОБА_1 як незаконні в судовому порядку.
Постановою Ленінського районного суду м. Полтави від 02.06.2016 року в справі № 553/1494/16-а адміністративний позов ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання й протиправними та зобов'язання вчинити певні дії був задоволений. Визнано протиправними дії Полтавського об'єднання Управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 у відновленні виплати раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з 1 квітня 2015 року; зобов'язано Полтавське об'єднання Управління Пенсійного фонду України Полтавської області відновити ОСОБА_1 виплату раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з 1 квітня 2015 року.
Вказане судове рішення вступило в закону силу та виконане. Згідно з розпорядженням Полтавського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 142045 від 14.11.2016 року виплату пенсії ОСОБА_1 відновлено й призначено її виплату щомісячно довічно.
Як встановлено в абз. 2 ч. 1 ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року: особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються; у період роботи на інших посадах/роботах пенсія (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Відповідно до змісту розпорядження Полтавського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 142045 від 14.11.2016 року, на підставі якого за рішенням суду відновлено виплату пенсії ОСОБА_1, розмір пенсії розраховано в тому числі на 2016 рік.
Доказів прийняття органом Пенсійного фонду України рішення про припинення виплати пенсії ОСОБА_1 в період з 01.01.2016 року в ході судового розгляду справи не встановлено.
З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку про безпідставність посилання представника відповідача на відсутність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з огляду на норми ч. 1 ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів" № 1013 від 09.12.2015 року, внесено зміни до раніше прийнятих урядом нормативно-правових актів, установлено, що з 01 грудня 2015 року у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців.
Відповідно до Довідки про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію № 18-89вих16 від 01.03.2016 року заробітна плата для перерахунку пенсії з 01.12.2015 року становить: посадовий оклад - 2946 грн. 00 коп., надбавка за ранг - 110 грн. 00 коп., надбавка за вислугу років - 1222 грн. 40 коп., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 2139 грн. 20 коп., премія - 6417 грн. 60 коп., премії до державних свят - 863 грн. 45 коп., інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) - 2139 грн. 20 коп. На всі виплати, уключені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
30.03.2016 року ОСОБА_1 звернулася до Полтавського об'єднаного УПФУ Полтавської області з заявою про перерахунок призначеної пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів" № 1013 від 09.12.2015 року, до заяви приєднано Довідку про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію № 18-89вих16 від 01.03.2016 року, видану прокуратурою Полтавської області.
Листом №22/Т-06/2 від 12.04.2016 року відповідач повідомив позивачці про відмову в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213 від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу". У зв'язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Отже підстав для перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів" № 1013 від 09.12.2015 року немає.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
В ч. 1 ст. 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь - які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Стаття 46 Конституції України встановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Як встановлено судом та не заперечується відповідачем, позивач перебуває на обліку в управлінні ПФУ та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".
Згідно п. 3 Постанови КМУ "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" № 1013 від 09.12.2015 року, яка набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців органів прокуратури підвищуються на 25%.
Відповідно до положень ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що була чинна на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
В п.п. 2 п. 6 "Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 426 від 19 червня 2013 року, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку відповідно до рішень його Правління) або у зв'язку із зміною мінімальної заробітної плати заробітна плата для перерахунку пенсії, призначеної у тому числі до набрання чинності Законом, визначається в такому порядку: 2) іншим пенсіонерам - на підставі поданої заяви та необхідних документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційний клас, класний чин або спеціальне звання та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби на момент призначення (перерахунку) пенсії; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби за останньою посадою державної служби у тому державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премії до державних, професійних свят і ювілейних дат та грошова допомога, виплачені у місяці підвищення заробітної плати, враховуються в розмірі 1/12 середнього розміру таких виплат, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції на час звернення із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують, або скасовують відповідальність особи.
В ч. 3 ст. 22 Конституції України визначено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином, суд приходить до переконливого висновку, що при перерахунку пенсії позивача підлягають застосуванню положення ст. 37-1 Закону України "Про державну службу", в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, а також ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Посилання відповідача на пункт 5 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VIII від 02.03.2015 року, відповідно до якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України "Про державну службу", є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку раніше призначених пенсій.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що внаслідок відмови в проведенні перерахунку пенсії за заявою позивача, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" на підставі довідки прокуратури Полтавської області № 18-89вих16 від 01.03.2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, відповідачем порушене право позивача на здійснення такого перерахунку, гарантоване законодавством, яке підлягає відновленню. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.
Згідно ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Враховуючи те, що позивач звернулася до органу Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії 30.03.2016 року, перерахунок пенсії повинен здійснюватися з 01 квітня 2016 року.
А тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню - в частині визнання протиправною відмови Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області у перерахунку позивачу призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця, а також щодо покладення обов'язку на відповідача здійснити перерахунок та виплатити донараховану пенсію з 01.04.2016 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6-12, 159-161 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" № 1103 від 09.12.2015 року.
Зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області провести з 01.04.2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" № 1103 від 09.12.2015 року на підставі довідки Прокуратури Полтавської області про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію № 18-89вих16 від 01.03.2016 року з розрахунку 80 % від суми місячної заробітної плати.
В іншій частині в задоволенні позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Полтави шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Є. В. Парахіна