ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
23 листопада 2016 рокусправа № 808/1458/16 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді:Іванова С.М.
суддів: Головко О.В. Чередниченка В.Є.
за участю секретаря судового засідання:Яковенко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Пологівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 25 липня 2016 року у справі № 808/1458/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Прогрес" до Пологівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Прогрес" (далі позивач) звернулося суду з позовом до Пологівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі відповідач), в якому просило визнати частково протиправними та скасувати податкове повідомлення рішення від 14.04.2016 року № НОМЕР_1, яким позивачу визначено суму податку на додану вартість у розмірі 136 647,00 грн.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 25 липня 2016 року адміністративний позов задоволено у повному обсязі.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення рішення від 14.04.2016 року № НОМЕР_1 в частині збільшення суми грошового зобовязання з урахуванням штрафних санкцій з податку на додану вартість у розмірі 136 647 грн., винесене Пологівською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Запорізькій області відносно Товариства з обмеженою відповідальністю Прогрес.
Вирішено питання про судові витрати.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Пологівська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Запорізькій області звернулася з апеляційною скаргою, в якій просила скасувати вищезазначену постанову як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не зявились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України та ч.1 ст. 41 КАС України не перешкоджає розгляду справи без їх участі та без фіксування судового розгляду технічними засобами.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів останньої, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції, Пологівською обєднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС у Запорізької області проведена планова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю Прогрес з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2013 р. по 31.12.2015 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 р. по 31.12.2015 р., за результатами якої складено акт № 531/08-15-14-021/03748986 від 28.03.2016 р.
Перевіркою встановлено, що відповідно до даних журналу-ордеру по рахунку 701 Дохід від реалізації готової продукції, видаткових, податкових накладних ТОВ Прогрес в порушення п.п. 187.1 ст.187, п.п. 188.1 ст.188, п.189.9 ст.189, п.198.1 п.198.3 ст.198, п.200.1 ст.200, п.п.209.1.15, п.209.7 ст.209 ПК занижено податкові зобовязання з податку на додану вартість на суму 91869 грн. від реалізації великої рогатої худоби.
На підставі акту перевірки Пологівською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Запорізькій області винесено податкове повідомлення рішення від 14.04.2016 №0000082201, яким збільшено податкове зобовязання з податку на додану вартість на загальну суму 137 803,50 грн., в тому числі за основним зобовязанням на суму 91 869 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 45 934,50 грн.
Визнання протиправним та скасування вказаного податкового повідомлення-рішення і було предметом судового розгляду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем правомірно було включено операції з придбання молодняка великої рогатої худоби та його подальша реалізація до складу податкового зобовязання за правилами спеціального режиму оподаткування.
Надаючи правову оцінку рішенню суду першої інстанції, колегія суддів апеляційного суду вважає за необхідне зазначити наступне.
У відповідності до п. 209.1 ст. 209 Податкового кодексу України (далі - ПК України) резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 209.6 цієї статті (далі - сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування.
Згідно з п. 209.6 ст. 209 ПК України сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менш як 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно.
Згідно з п. 209.2 ст. 209 ПК України згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається в розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей.
Зазначені суми податку на додану вартість акумулюються сільськогосподарськими підприємствами на спеціальних рахунках, відкритих в установах банків у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 6 розділу 1 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 № 1492, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.12.2011 за № 1490/20228, платники податку, які згідно зі ст. 209 Податкового кодексу України застосовують спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства, подають податкову декларацію з ПДВ (скорочену), що є невід'ємною частиною звітності за відповідний звітний період. До такої податкової декларації включаються лише ті операції, що стосуються спеціального режиму, встановленого зазначеною статтею.
Пунктом 209.7 ст. 209 ПК України передбачено, що сільськогосподарськими вважаються товари, зазначені у товарних групах 1 - 24, товарних позиціях 4101, 4102, 4103, 4301 згідно з УКТЗЕД, та послуги, які отримані в результаті здійснення діяльності, на яку відповідно до пункту 209.17 цієї статті поширюється дія спеціального режиму оподаткування у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства, якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовляються), а послуги надаються, безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування (крім придбання таких товарів/послуг у інших осіб), які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником.
Таким чином, сільськогосподарське підприємство, яке обрало спеціальний режим оподаткування, повинно відображати в скороченій податковій декларації податку на додану вартість операції щодо поставки сільськогосподарських товарів/послуг, що стосуються спеціального режиму.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, ТОВ «Прогрес» є сільськогосподарським підприємством, яке займається виробництвом (вирощуванням), переробкою та збутом сільськогосподарської продукції та яке обрало спеціальний режим оподаткування податком на додану вартість з визначеним у свідоцтві № НОМЕР_2 переліком видів діяльності, зокрема: 01.42 розведення іншої великої рогатої худоби та буйволів (а.с.13).
Пунктом 209.17 статті 209 ПК України визначено вичерпний перелік видів діяльності, на які поширюється дія спеціального режиму оподаткування:
- вирощування зернових та технічних культур (01.11.0 КВЕД) (п.п. 209.17.1);
- овочівництво; декоративне садівництво та вирощування продукції розсадників (01.12.0 КВЕД) (п.п. 209.17.2);
- вирощування фруктів, ягід, горіхів, культур для виробництва напоїв і прянощів (01.13.0 КВЕД) (п.п. 209.17.3);
- розведення великої рогатої худоби (01.21.0 КВЕД) (п.п. 209.17.4);
- розведення овець, кіз, коней (01.22.0 КВЕД) (п.п. 209.17.5);
- розведення свиней (01.23.0 КВЕД) (п.п. 209.17.6);
- розведення птиці (01.24.0 КВЕД) (п.п. 209.17.7);
- розведення інших тварин (01.25.0 КВЕД) (п.п. 209.17.8);
- змішане сільське господарство (01.30.0 КВЕД) (п.п. 209.17.9);
- лісівництво та лісозаготівлі (02.01.1 КВЕД) (п.п. 209.17.10);
- одержання продукції лісового господарства (02.01.2 КВЕД) (п.п. 209.17.11);
- рибництво (05.02.0 КВЕД) (п.п. 209.17.12);
- надання послуг у рибальстві, рибництві (05.01.0, 05.02.0 КВЕД) (п.п. 209.17.13)
- надання послуг у рослинництві, облаштування ландшафту (01.41.0 КВЕД) (п.п. 209.17.14);
- надання послуг у тваринництві (01.42.0 КВЕД) (п.п. 209.17.15);
- надання послуг у лісовому господарстві (02.02.0 КВЕД) (п.п. 209.17.16).
Норми цієї статті застосовуються з урахуванням того, що сільськогосподарським є підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менш як 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно (п. 209.6 статті 209 ПКУ). До діяльності у сфері сільського господарства віднесено надання послуг іншим сільгосптоваровиробникам (юридичним особам) та/або фізичним особам з використанням сільськогосподарської техніки, крім надання її у фінансову оренду (лізинг) (пп. "в" пп. 209.15.2 п. 209.15 ст. 209 ПКУ).
Відповідно, єдиними критеріями для віднесення товарів до сільськогосподарських для цілей застосування спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість є належність цих товарів до певної товарної групи, а також створення цих товарів у процесі діяльності, визначеної пунктом 209.17 статті 209 Податкового кодексу України (які також визначаються за відповідними групами класифікатора видів економічної діяльності).
Якщо товари відповідають визначеним товарним групам та отримані в результаті здійснення діяльності, що відповідає визначеним видам, вони є сільськогосподарськими і повинні враховуватися при визначенні питомої ваги сільськогосподарських товарів для цілей застосування спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість. При цьому недотримання питомої ваги щодо реалізації сільськогосподарських товарів є єдиною підставою для застосування до сільськогосподарського товаровиробника правил загального режиму оподаткування податком на додану вартість.
Відповідна правова позиція викладена і в інформаційному листі Вищого адміністративного суду від 28.12.2012 року № 2614/12/13-12.
За період з 01.01.2013 року по 31.12.2015 року питома вага вартості сільськогосподарських товарів ТОВ Прогрес становить більше 75 відсотків вартості всіх товарів(послуг), поставлених протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно, що підтверджується відповідачем.
ТОВ Прогрес протягом 2013 - 2015 років здійснювало діяльність з відгодівлі великої рогатої худоби з метою її подальшої реалізації.
Велика рогата худоба - телята, були придбані ТОВ Прогрес у 2012 році, та реалізовані у 2015 році, про що свідчать податкові накладні №№ 27/2 від 28.02.2015 р., 6/2 від 06.03.2015 р., 25/2 від 27.03.2015 р., 10/2 від 13.07.2015 р., 7/2 від 05.08.2015 р., 33/2 від 20.08.2015 р., 39/2 від 31.12.2015 р., які містяться в матеріалах справи.
Таким чином, колегія суддів апеляційного суду погоджується з судом першої інстанції, що позивач правомірно суми податку від придбання великої рогатої худоби обґрунтовано включив до складу податкового зобовязання за правилами спеціального режиму оподаткування.
Посилання відповідача на те, що Постановою Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку тваринництва від 18 березня 2009 р. N 282 визначено, що бюджетна дотація за вирощений та проданий молодняк великої рогатої худоби надається у разі вирощування тварин сільськогосподарськими підприємствами та фізичними особами не менш як протягом трьох місяців до моменту продажу на забій, не може бути прийнято до уваги, оскільки зазначена Постанова не містить вказівок на порядок оподаткування операцій з придбання та продажу великої рогатої худоби.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про залишення оскаржуваного рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Пологівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 25 липня 2016 року у справі № 808/1458/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Прогрес" до Пологівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів відповідно до ст. 212 та ч. 5 ст. 254 КАС України.
Головуючий:С.М. Іванов
Суддя:О.В. Головко
Суддя:В.Є. Чередниченко