Постанова № 63054445, 23.10.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2015
Номер справи
804/12158/15
Номер документу
63054445
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2015 р. Справа № 804/12158/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Павловського Д.П., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Державної податкової інспекції у Кіровському районні у м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Публічного акціонерного товариства «Дніпрометробуд» про стягнення заборгованості ,

ВСТАНОВИВ:

28 серпня 2015 р. до суду надійшов даний адміністративний позов, в якому позивач просить: стягнути з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих Публічне акціонерне товариство «Дніпрометробуд» (ЄДРПОУ 04880239) на користь бюджету на р/р згідно бюджетної класифікації суму податкового боргу у розмірі 495 200,95 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що станом на 25.08.2015 року підприємство ПАТ «Дніпрометробуд» (далі за текстом відповідач), становить 2 512 708,42 грн., (в т.ч. пеня 495 200, 95 грн.,) а саме по податку на додану вартість. В результаті часткової сплати податкового боргу з податку на додану вартість в облікової картці платника відбулося нарахування пені у розмірі 495 200,95 грн. У звязку з чим позивач просить стягнути дану заборгованість.

Відповідач належним чином повідомлений, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідач протягом десяти днів не надав до суду заперечень проти позову та позов не визнав.

Згідно пункту 2 частини 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого для надання заперечень або заяви про визнання позову, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Публічне акціонерне товариство «Дніпрометробуд» знаходиться на обліку як платник податків в ДПІ у Кіровському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області і на даний час є боржником перед бюджетом.

Відповідно до п. 15.1 ст.15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п.п.16.1.4. п.16.1 ст.16 ПК України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Податковий борг станом на 25.08.15 р. по підприємству ПАТ «Дніпрометробуд» становить 2 512 708,42 грн., (в т.ч. пеня 495200,95грн), а саме по податку на додану вартість.

В результаті часткової сплати податкового боргу з податку на додану вартість в обліковій картці платника відбулось нарахування пені у розмірі 495200,95грн.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.06.2014р. та від 05.02.2015р. позов ДПІ у Кіровському районі м.Дніпропетровська щодо стягнення з ПАТ «Дніпрометробуд» суми податкового боргу - задоволено.

Станом на день звернення з даним позовом до суду сума новоствореного податкового боргу становить 4 952 00,95 грн, що виник в результаті часткової сплати суми податкового боргу з податку на додану вартість, згідно облікової картки платника відбулось нарахування пені у розмірі 495 200,95грн.

Згідно з вимогами пп. 129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України здійснено нарахування пені, а саме: 01.07.2014 по 30.07.2014 року період нарахування пені, 30.07.2014 року дата закінчення нарахування пені, сума рахування пені становить 495 200, 95 грн.

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Кодексу у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У звязку з несплатою до бюджету податкового боргу відповідно до норм чинного законодавства на адресу ПАТ «Дніпрометробуд» засобами поштового звязку надіслано податкову вимогу від 12.11.2013р. №1074-11.

Відповідно до п. 59.5 ст. 59 Кодексу у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Відповідач має відкриті розрахункові рахунки, згідно довідки, яка додається.

Відповідно до ст.95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

22.10.2015 року відповідач по справі надав до суду заяву про відстрочення судового рішення по даній справі в якій просить суд відстрочити виконання постанови 804/12158/15 на строк до 31.12.2016 року.

Заява обґрунтована тим, що ПАТ «Дніпрометробуд» створено згідно з наказом комітету економіки виконкому Дніпропетровської обласної Ради народних депутатів від 27.12.94р. №109 шляхом корпоратизації Державного підприємства Управління будівництва «Дніпрометробуд» у Відкрите акціонерне товариство «Дніпрометробуд» відповідно до Указу Президента України від 15.06.93р. №210 «Про корпоратизацію підприємств» та Постанови Кабінету Міністрів України від 05.07.93р. №508 «Положення про порядок корпоратизації підприємств». В даний час 100% акцій ПАТ «Дніпрометробуд» належить державі в особі Фонду державного майна України.

ПАТ «Дніпрометробуд» є вузькоспеціалізованим підприємством, основним видом діяльності якого є будівництво соціального важливого для м. Дніпропетровська обєкта - метрополітену. Фінансування цих робіт здійснюється з державного бюджету країни і бюджетів місцевих рівнів, інших джерел доходів для підтримки економічного балансу підприємство не має. Замовником будівництва є Дніпропетровська обласна державна адміністрація, функції розпорядника бюджетних коштів виконує Державне підприємство «Дніпропетровська дирекція будівництва метрополітену».

Бюджетне фінансування на оплату робіт по будівництву метрополітену здійснюється не своєчасно та не в повному обсязі, зокрема станом на жовтень 2015р. вказані кошти не виділені та будь-яких платежів за виконані в період з серпня 2014р.

по жовтень 2015р. включно роботи не надходило, що підтверджується довідкоб про відсутність бюджетного Фінансування від 21.09.2015 р. вих. № 261.

Як наслідок, діяльність ПАТ «Дніпрометробуд» є збитковою. Згідно балансу ПАТ «Дніпрометробуд» станом на 30.06.15р. розмір збитків становив 26935000.00 грн. (рядок 1420 балансу). Як вбачається з показників звіту про фінансові результати на І півріччя 2015р. сума збитків підприємства склала 3478000,00 грн. (рядок 2355 звіту).

Несвоєчасні розрахунки бюджетного замовника за виконані роботи негативно впливають на виробничу діяльність підприємства та призводять до погіршення фінансово - економічних показників, виникнення значних заборгованостей з виплати заробітної плати, перед бюджетом по сплаті податків, що призводить до значних штрафних санкцій згідно чинного законодавства України.

Вказані обставини жодним чином не залежать від відповідача і не можуть бути усунені відповідачем, оскільки бюджетний процес (в частині виконання бюджетів за видатками) не є предметом регулювання Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України, що виключає можливість стягнення вартості будівельних робіт в претензійно-позовному порядку.

Незважаючи на недостатнє фінансування, ПАТ «Дніпрометробуд» в повному обсязі продовжує обслуговувати техногенно-небезпечний обєкт в центрі міста власними силами і наявними матеріальними ресурсами.

Позивач просить суд прийняти до уваги, що примусове стягнення в ході виконавчого провадження усіх надходжень грошових коштів або звернення стягнення на основні засоби може зупинити роботу підприємства, що призведе до неможливості провадження діяльності з відкачування підземних вод на ділянках будівництва метрополітену та, як наслідок, настання надзвичайної ситуації техногенного характеру. Так, за проведеними розрахунками, наслідком зупинки робіт по обслуговуванню гірничих виробок з водоприпливом 2,5 тис.м3/доб може бути затоплення відповідних ділянок протягом 5 діб, що призведе до підтоплення житлової забудови в центрі міста площею понад 120 тис.м2 та створює загрозу затоплення діючих ділянок метрополітену.

Тобто, виходячи із специфіки виконуваних ПАТ «Дніпрометробуд» будівельних робіт їх зупинення є неможливим.

Як наслідок, ПАТ «Дніпрометробуд» зобовязано нараховувати та виплачувати заробітну плату працівникам підприємства. Розмір середньомісячних нарахувань заробітної плати становить 526400,00 грн. Відповідно до ч.З ст.15 Закону України «Про оплату праці» оплата праці працівників підприємства здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються підприємством після виконання зобов'язань щодо оплати праці. Невиплата заробітної плати може призвести до звільнення працівників, зупинення робіт на обєктах метрополітену.

Відповідач зазначає в заяві, що не оспорює наявність податкового боргу, налаштовано на погашення заборгованості перед ДПІ в Кіровському районі м. Дніпропетровська і вживає усі можливі заходи для погашення боргу, проте недостатність грошових коштів не дозволяє в повному обсязі погасити борг без ризику повної зупинки діяльності підприємства.

Наведене свідчить про наявність очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам як працівникам ПАТ «Дніпрометробуд», так і самому підприємству. Крім того, без надання відстрочки виконання постанови суду для відновлення захищених Конституцією України прав, свобод та інтересів необхідно буде докласти значно більше зусиль та витрат з метою відвернення наслідків аварії техногенного характеру в центрі міста у звязку з масовим звільнення працівників. Також, без вжиття таких дій, ще більше збільшиться заборгованість по сплаті податків перед державою, нарахування штрафних санкцій та пені.

Отримання коштів за виконані роботи за рахунок бюджетного фінансування програми будівництва метрополітену дозволить в повному обсязі погасити заборгованість перед ДПІ в Кіровському районі м. Дніпропетровська та, водночас, не допустити ускладнень в роботі підприємства і обумовлених цим наслідків.

Розрахунки за виконані роботи здійснюються виключно межах виділеного бюджетного фінансування на відповідний календарний рік. Питання виділення бюджетного фінансування в 2015р. є невирішеним у звязку з соціально-економічною ситуацією в державі. Оплата за виконані в 2015р. роботи очікується до 31.12.2016р., і ці кошти за існуючою практикою виконання бюджету за видатками переважно виділяються наприкінці року, тому відповідачем визначено час відстрочки виконання постанови по даній справі - до 31.12.16р.

Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Таким чином, за наявності вищевикладених підстав та з урахуванням усіх обставин, суд вважає за необхідне задовольнити дане клопотання та вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.158-163, 1832 263 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих Публічне акціонерне товариство «Дніпрометробуд» (ЄДРПОУ 04880239) на користь бюджету на р/р згідно бюджетної класифікації суму податкового боргу у розмірі 495 200,95 грн.

Клопотання Публічного акціонерного товариства «Дніпрометробуд» - задовольнити повністю.

Відстрочити виконання судового рішення по адміністративній справі № 804/12158/15 по стягненню заборгованості у розмірі 495 200,95 грн., до 31.12.2016 року.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя ОСОБА_1