Справа № 522/17338/16-а
Н.п. 2а/522/875/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2016 року Приморський районний суд м. Одеси
в складі : головуючого судді Загороднюка В.І.
при секретарі Міневич Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
13.09.2016 р. позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі в м. Одесі та згідно уточнення та доповнення до адміністративного позову від 21.11.2016 р. з врахування клопотання про виправлення технічних описок від 22.11.2016 р. просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси щодо відмови у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% від суми місячного заробітку заступника прокурора Одеської області відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції від 12.07.2001року № 963-ІІІ, яка діяла на момент призначення пенсії; скасувати рішення Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси № 4469/03 від 01.09.2016 року про відмову у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної у розмірі 90% від посадового окладу заступника прокурора Одеської області Серафімова В.А. на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31 травня 2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» у зв'язку зі збільшенням посадового окладу відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»; допустити негайне виконання Постанови Приморського районного суду м.Одеси та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію без обмежень максимального розміру та у подальшому здійснювати перерахунок пенсії ОСОБА_1, відповідно до частин 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 963-ІІІ, що діяла станом на грудень 2010 року), ч. 1 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» у зв'язку із збільшенням посадового окладу відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» в розмірі 90 % відповідно посади заступника прокурора Одеської області на підставі довідки виданої прокуратурою Одеської області від 21.11.2016 р. за № 5.
При цьому посилається на те, що він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси, як отримувач пенсії призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 90% з середнього заробітку посади заступника прокурора Одеської області. Стаж його роботи в органах прокуратури на посадах прокурорів та слідчих прокуратури складає 31 рік (з 1964 по 2003 рік), на час виходу на пенсію загальний стаж роботи складав 46 років.
Згідно Постанови КМУ № 505 від 31.05.2012 р та довідки Прокуратури Одеської області № 5 від 21.11.2016 р., він працював на посаді заступника прокурора Одеської області, заробітна плата з 01.12.2015 р. становить 29021,07 грн. та складається з основного окладу 3675,00 грн.; доплати за класний чин 140 грн., вислуги років 40% - 1526,00 грн., щомісячна премія, на яку нараховується страхові внески - 16324,35 грн., надбавки за особливо важливу роботу - 4806,90 грн., матеріальної допомоги па оздоровлення - 906,91 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб - 906,91 грн., надбавки за вчену ступінь - 183,75 грн., надбавки за доступ до державної таємниці - 551,25 грн.
В зв'язку з чим він звернувся письмово до Управління Пенсійного фонду України в Приморському району м. Одеси (вх. № 4879 від 30.08.2016 р.) з проханням здійснити належним чином перерахунок його пенсійного забезпечення.
Однак, рішенням Управління Пенсійного фонду України в Приморському району м.Одеси № 4469/03 від 01.09.2016 р. йому було відмовлено у перерахунку пенсії, обґрунтовуючи тим, що пунктом 5 розділу III «Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 213 від 02.03.2015 року, який набирає чинності з 01 квітня 2015 року, разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення (перерахунку) всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначається відповідно до законів України « Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», »Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.
Вважає такі дії Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеса щодо відмови у перерахунку призначеної йому пенсії у відповідності зі ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру" противоправними та необґрунтованими в зв'язку з чим звернувся до суду з вказаним позовом та просить його задовольнити.
Позивач в судове засідання з'явився, надав суду заяву, згідно якої позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить розглянути справу за його відсутністю.
Представник відповідача в судове засідання з'явився, надав суду письмові заперечення на позов, відповідно до яких позивачу відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з набранням чинності п. 5 Прикінцевих Положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VІІІ. Також в запереченнях на позов представник відповідача просить розглянути справу за його відсутністю.
Дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши обставини, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Пенсійному фонді України (на даний час в управлінні Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси), як отримувач пенсії призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ (в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001, що діяла на час призначення пенсії), в розмірі 90% з середнього заробітку посади заступника прокурора Одеської області.
Стаж роботи ОСОБА_1 в органах прокуратури на посадах прокурорів та слідчих прокуратури складає 31 рік (з 1964 по 2003 рік), на час виходу на пенсію загальний стаж роботи складав 46 років.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» зі змінами, внесеними постановами КМУ від 30.09.2015 №763 та від 09.12.2015 №1013 працівникам прокуратури збільшено посадові оклади, що є підставою для перерахунку пенсії за вислугою років.
Згідно довідки Прокуратури Одеської області № 5 від 21.11.2016 р., ОСОБА_1 працював на посаді заступника прокурора Одеської області, заробітна плата з 01.12.2015 р. становить 29021,07 грн. (Двадцять дев'ять тисяч двадцять одна гривня 07 копійок) та складається з основного окладу 3675,00 грн.; доплати за класний чин 140 грн., вислуги років 40% - 1526,00 грн., щомісячна премія, на яку нараховується страхові внески - 16324,35 грн., надбавки за особливо важливу роботу - 4806,90 грн., матеріальної допомоги па оздоровлення - 906,91 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб - 906,91 грн., надбавки за вчену ступінь - 183,75 грн., надбавки за доступ до державної таємниці - 551,25 грн.
30.08.2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси з заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси від 01.09.2016 року № 4469/03 ОСОБА_1 відмовлено у здійсненні перерахунку на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
Проте, з мотивами відмови відповідача суд не погоджується, виходячи з наступного.
Статтею 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень у тому числі органів державної влади.
Згідно з ч.ч. 1-3 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001, що діяла на час призначення пенсії) передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Обчислення пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців.
За ст. 22 Конституції України права, свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно статті 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.
Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про прокуратуру».
Враховуючи, що позивач звернувся 30.08.2016 до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси повинно було керуватися ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001, що діяла на час призначення пенсії), а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є неправомірною.
Відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно-правових відносин з боку суб'єктів владних повноважень.
Вирішуючи спірні правовідносини суд також враховує постанову Верховного Суду України від 06.10.2015 року по справі за аналогічними правовідносинами (реєстраційний номер 52717166), та положення ст.244-2 КАС України, відповідно до якої висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
В постанові Верховного Суду України від 06.10.2015 року зазначено, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом №3668-VІ зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч.13 та 18 ст.50-1 Закону України №1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Законом №3668-VІ не зазнали.
У постанові Верховного Суду України від 06.10.2015 року зазначено, що вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, колегія суддів виходить із того, що згідно зі ст.22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Також, згідно з викладеного у рішеннях Конституційного Суду України (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.
Аналогічна правова позиція щодо застосування норм матеріального права міститься також у постановах Верховного Суду України від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13) та від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13).
Судом не встановлено підстав для відступу від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії в контексті практики Верховного Суду України щодо недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Посилання відповідача на положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за №-213 є неспроможними, оскільки вони врегульовують питання призначення пенсій, а не їх перерахунку. На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено право позивача на пенсійне забезпечення, тому позовні вимоги останнього підлягають задоволенню, як такі, що підтверджені матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства і не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 19, 22, 58, 64 Конституції України, ст.ст. 69, 71, 76, 86, 159, 161, 163 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси щодо відмови у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% від суми місячного заробітку заступника прокурора Одеської області відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції від 12.07.2001року № 963-ІІІ, яка діяла на момент призначення пенсії.
Скасувати рішення Управління пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси № 4469/03 від 01.09.2016 року про відмову у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної у розмірі 90% від посадового окладу заступника прокурора Одеської області Серафімова Віталія Антоновича на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31 травня 2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» у зв'язку із збільшенням посадового окладу відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Допустити негайне виконання Постанови Приморського районного суду м.Одеси та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію без обмежень максимального розміру та у подальшому здійснювати перерахунок пенсії ОСОБА_1, відповідно до частин 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 963-ІІІ, що діяла станом на грудень 2010 року), ч. 1 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» у зв'язку із збільшенням посадового окладу відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» в розмірі 90 % відповідно посади заступника прокурора Одеської області на підставі довідки виданої прокуратурою Одеської області від 21.11.2016 р. за № 5.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд протягом 10 днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя
22.11.2016