Постанова № 63042634, 22.11.2016, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2016
Номер справи
822/455/16
Номер документу
63042634
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/455/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2016 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі :головуючого-судді суддівКозачок І.С. Блонського В.К. Польового О.Л. при секретарі за участі: представника позивача представника відповідачівЛитвинюк К.Б. ОСОБА_5 Зозулі В.П.розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_7 до Державної фіскальної служби України , Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Хмельницькій області.

Просить визнати протиправним та скасувати рішення ДФС України від 06.11.2015 року щодо затвердження висновку про призначення одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника податкової міліції згідно із Податковим кодексом України та Законом України від 20 грудня 1990 року " Про міліцію" у розмірі, визначеному на підставі Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 року №707.

Також просить зобов'язати Головне управління ДФС у Хмельницькій області та Державну фіскальну службу України здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_7 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановлення II групи інвалідності відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 року, виходячи із 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.

В обґрунтування вимог позивач зазначає про те, що нараховуючи йому одноразову грошову допомогу у зв'язку із встановленням другої групи інвалідності, відповідачі повинні були застосувати положення Закону України "Про міліцію" в редакції, чинній на момент звільнення та подання ОСОБА_8 рапорту про виплату цих коштів, та призначити її 200-кратному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.

Натомість, така допомога була призначена у розмірі, меншому ніж встановлено ст. 23 Закону України "Про міліцію", зважаючи на що позивач звернувся до суду.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримує.

Представник відповідачів в судовому засіданні позов не визнає. Надала до суду письмові заперечення, де зазначає, що позивач безпідставно вважає, що допомога повинна нараховуватись та виплачуватись йому відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №850, оскільки останній не поширюється на працівників податкової міліції. Крім того, цей Порядок набрав чинності лише 10.11.2015 року.

Вказує, що позивачем не доведено, що інвалідність настала внаслідок захворювання або нещасного випадку, що стались під час виконання службових обов'язків, пов'язаних із безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, а тому підстави для виплати одноразової грошової допомоги у 200-кратному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб - відсутні. В задоволенні позову просить відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши обставини справи та провіривши їх доказами, колегія суддів вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що згідно із наказом в.о. начальника ГУ ДФС у Хмельницькій від 02.10.2015 року №269-о ОСОБА_7 було звільнено з органів податкової міліції ГУ ДФС в Хмельницькій області через хворобу.

28.10.2015 року позивачу була встановлена 2 група інвалідності, у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ, що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК серії АВ №0570628.

06.11.2015 року позивачем було подано рапорт на ім'я в.о. начальника ГУ ДФС у Хмельницькій області для виплати йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням другої групи інвалідності.

Висновком Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 06.11.2016 року про призначення одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника податкової міліції згідно із Податковим кодексом України та Законом України від 20 грудня 1990 року "Про міліцію" (затверджений першим заступником голови ДФС України без зазначення дати) позивачу призначено одноразову грошову допомогу в розмірі 65 651, 04 грн.

Підставою для призначення допомоги в такому розмірі зазначено п.1.2, 1.3 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 року №707.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд звертає увагу на наступне.

Відповідно до п.356.1 ст.356 Податкового кодексу України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".

Згідно із ч.6 ст. 23 Закону України "Про міліцію" (чинною на момент виникнення спірних правовідносин, в редакції від 13 лютого 2015 року, що набрала чинності 12 березня 2015 року) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в 200 - кратному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, у разі встановлення інвалідності другої групи, в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

У той же час, відповідно до п.1 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 року №707 (який був чинним на момент виникнення спірних правовідносин) одноразова грошова допомога виплачується у разі встановлення інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ, органах державної податкової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення такого строку внаслідок захворювання або нещасного випадку, що сталися під час виконання службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, у розмірі чотирирічного грошового забезпечення - інвалідам II групи.

Порівнюючи наведені положення Закону України "Про міліцію" по Порядку №707 суд приходить до висновку, що ними по-різному врегульоване питання стосовно розміру одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності другої групи.

При цьому, згідно з ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Тому суд вважає, що відповідачі повинні були застосувати чинну на момент встановлення інвалідності та звернення позивача із рапортом ст. 23 Закону України "Про міліцію" (як нормативно правовий акт, який має вищу юридичну силу) та призначити позивачу одноразову грошову допомогу в розмірі 200 - кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, у разі встановлення інвалідності другої групи.

Натомість позивачу було безпідставно призначено одноразову грошову допомогу у меншому розмірі, ніж це встановлено Законом.

Однак, оскільки позивач набув таке право після 12 березня 2015 року та у період чинності ст.23 Закону України "Про міліцію", розмір допомоги повинен бути визначений саме відповідно до вказаного Закону.

Суд критично оцінює посилання представника відповідачів на постанову Верховного суду України від 8 липня 2014 року по справі №21-184а14, оскільки вирішальне застосування до спірних правовідносин має ч. 6 ст. 23 Закону України "Про міліцію" (в редакції, що набрала чинності 12 березня 2015 року), норми якої у згаданій постанові були в іншій редакції та не передбачали конкретного розміру одноразової грошової допомоги у разі інвалідності, що настала в період проходження служби.

Таким чином, суд дійшов висновку, що внаслідок помилкового застосування норм законодавства, відповідачами порушене право позивача на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі, визначеному Законом "Про міліцію", тому рішення ДФС України щодо затвердження висновку про призначення одноразової грошової допомоги на підставі Порядку №707, є протиправним та підлягає скасуванню.

Судом встановлено, що станом на час розгляду справи одноразова грошова допомога позивачу не виплачувалась.

За таких обставин, слід зобов'язати відповідачів здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_7 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановлення II групи інвалідності відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 року, виходячи із 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.

Частиною 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі наведеного суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.158-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення ДФС України від 06.11.2015 року щодо затвердження висновку про призначення одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника податкової міліції згідно із Податковим кодексом України та Законом України від 20 грудня 1990 року " Про міліцію" у розмірі, визначеному на підставі Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 року №707.

Зобов'язати Головне управління ДФС у Хмельницькій області та Державну фіскальну службу України здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_7 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановлення II групи інвалідності відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 року, виходячи із 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 25 листопада 2016 року 15.00

Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/І.С. Козачок В.К. Блонський О.Л. Польовий "Згідно з оригіналом" Суддя І.С. Козачок