Справа № 815/4243/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2016 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши у приміщенні суду в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БЄЛ-ТРАНС" до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про скасування постанови Управління Укртрансбезпеки в Одеській області №032750 від 02.08.2016 року,-
ВСТАНОВИВ:
З позовом до суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "БЄЛ-ТРАНС" до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про скасування постанови Управління Укртрансбезпеки в Одеській області №032750 від 02.08.2016 року.
В судовому засіданні 15.11.2016 року представник позивача подав клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження, в якому підтримав позовні вимоги в повному обсязі. Представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог, але не заперечував проти задоволення заяви представника позивача, а тому, на підставі положень ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України, суд ухвалив рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження 29.11.2016 року за наявними в справі письмовими доказами та запереченнями.
Дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановлює наступні факти та обставини:
Відповідач на підставі ст.6 Закону України «Про автомобільний транспорт» та п.3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року №1567 є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади в галузі контролю на автотранспорті, якому згідно ст.60 цього ж Закону надані повноваження щодо притягнення до фінансовою відповідальності перевізників за порушення законодавства про автомобільний транспорт, а тому його дії, рішення чи бездіяльність з цього приводу на підставі ст.55 Конституції України, п.1 ч.2 ст.17,104 КАС України можуть бути оскаржені до суду в порядку адміністративного судочинства.
Позивач є власником транспортного засобу марки DAF, державний номер НОМЕР_1, за допомогою якого здійснює послуги з перевезення вантажів, тобто є автомобільним перевізником у розумінні положень ст.29 Закону України «Про автомобільний транспорт».
14.06.2016 року водій позивача ОСОБА_1 був дійсно зупинений працівником Державтоінспекції, на 75 кілометрі автодороги «Олександрівка-Кіровоград-Миколаїв», для перевірки документів. Після перевірки, останні були передані інспектором співробітникам Укртрансінспекції, які додатково узяли для перевірки товаротранспортні накладі та протокол перевірки тахографа. Перевіривши надані водієм документи, співробітники Укртрансінспекції повернули їх водію.
Співробітниками Управління Укртранбезпеки в Кіровоградській області було встановлено, що здійснюються вантажні перевезення на договірній основі, без оформлення документів, визначених ст..48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: відсутня товарно-транспортна накладна або інший документ, встановлений законодавством на вантаж, а також відсутня індивідуальна контрольна книжка та дозвіл, виданий компетентним органом, який надає право на рух автомобільними дорогами України, або документ про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів.
Факт порушення був зафіксований актом перевірки №003268 від 14.06.2016 року (а.с.6), з якими водій позивача був ознайомлений, надав пояснення, але відмовився від підписання акту перевірки.
21.07.2016 року Управління Укртрансбезпеки в Одеській області на адресу позивача було направлено запрошення на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт по акту перевірки №003268 від 14.06.2016 року.
02.08.2016 року за результатами розгляду акту перевірки за участю представника позивача та прийнято рішення про застосування до позивача фінансових санкцій у розмірі 1700,00 грн., як того вимагає ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
За результатами розгляду справи 02.08.2016 року Управлінням Укртранбезпеки в Одеській області була винесена постанова №032750 (а.с.5) про застосування до позивача фінансових санкцій у розмірі 1700,00 грн.
Оцінивши оскаржені акти суб'єкту владних повноважень з огляду на положення ч.3 ст.2 КАС України, суд погоджується із правомірністю винесення відповідачем постанови про застосування штрафних санкцій з наступних підстав:
Відповідно до положень ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади й місцевого самоврядування, їхні посадові та службові особи повинні діяти в порядку та спосіб передбачені Конституцією та законами України.
Згідно абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» керівником Територіальних управлінь від імені Головної державної інспекції на автомобільному транспорті України до відповідальності можуть бути притягнуті автоперевізники та їх водії, які здійснюють вантажні перевезення без оформлення необхідних супровідних документів, визначених у статтях 39 та 48 цього ж Закону в розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Згідно ст..48 Закону України «Про автомобільний транспорт» Документами для нерегулярних пасажирських перевезень є: для автомобільного перевізника - ліцензія, документ, що засвідчує використання транспортного на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, договір із замовником транспортних послуг, супровідні документи на вантаж, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг, інші документи, передбачені законодавством України.
Таким чином, положення ст.48 цього Закону поклали в обов'язок на водія мати при собі під час здійснення пасажирських перевезень документ, що підтверджує правомірність перевезення вантажів (товарно-транспортну накладну), а також контрольну книжку водія та дозвіл, виданий компетентним органом, який надає право на рух автомобільними дорогами України, або документ про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів, які передбачені вищенаведеними правовими нормами.
Відсутність у водія позивача вищезазначених документів під час проведення перевірки 14.06.2016 року не спростована представником позивача, адже до матеріалів позовної заяви та окремо ним до суду не надавались копія вищенаведених документів, які водій позивача згідно законодавства обов'язково повинен був мати при собі та пред'являти посадовим особам Укртрансбезпеки під час проведення перевірки, а тому ця обставина, відповідно до положень ч.3 ст.72 КАС України, вважається встановленою.
Судом не приймається до уваги вказана позиція представника позивача про те, що зазначені в акті перевірки від 14.06.2016 року документи мались та були пред'явлені водієм до перевірки, оскільки вона спростовується даними акту перевірки від 14.06.2016 року №003268, згідно якого встановлено, що відсутня товарно-транспортна накладна або інший документ, встановлений законодавством на вантаж, а також відсутня індивідуальна контрольна книжка та дозвіл, виданий компетентним органом, який надає право на рух автомобільними дорогами України, або документ про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів.
Водій позивача не написав заперечення стосовно зазначених в акті перевірки даних та не відобразив свої зауваження окремо в будь-якій формі, щоб надавало можливість поставити під сумнів дані акти перевірки.
Окрім того, водій відмовився від підписання акту перевірки, що обумовлено в акті перевірки відповідним надписом та підписами двох посадових осіб Укртрансбезпеки, що відповідає вимогам порядку проведення такого роду перевірок посадовими особами Укртрансбезпеки.
Таким чином, позивач при надання послуг з вантажних перевезень 14.06.2016 року виступав в якості автомобільного перевізника, а тому, його водій повинен був мати необхідні документи, перелік яких визначений ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Вірне застосування відповідачем - суб'єктом владних повноважень норм матеріального права, на підставі положень ч.3 ст.2 КАС України, дають можливість суду прийти до висновку про законність такого акту суб'єкту владних повноважень, а тому постанова відповідача від 02.08.2016 року №032750 про застосування до позивача штрафних санкцій за порушення законодавства про автомобільний транспорт в розмірі 1700,00 грн. є законною та в задоволенні позовних вимог про визнання її протиправною та скасування слід відмовити на підставі положень ч.1 ст.162 КАС України.
Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "БЄЛ-ТРАНС" до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про скасування постанови Управління Укртрансбезпеки в Одеській області №032750 від 02.08.2016 року - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня виготовлення та підписання повного тексту постанови.
Суддя Єфіменко К.С.