Постанова № 63042482, 28.11.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.11.2016
Номер справи
815/5554/16
Номер документу
63042482
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/5554/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2016 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Танцюри К.О.,

за участю секретаря Потурнак А.М.,

за участю сторін:

-представник позивача- Нікітішин О.В.(довіреність віл 02.11.2016р. №495),

-представника відповідача- Хабаров Г.В.(довіреність від 26.09.2016р. №2445/09),

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інфокс" до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів про визнання протиправним та скасування припису до акту перевірки,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Інфокс" звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів про визнання протиправним та скасування припису до акту перевірки дотримання законодавства про захист прав споживачів від 05.10.2016р. №90/06.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначав, що на підставі звернень споживачів ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області було проведено позапланову перевірку філії «Інфоксводоканал» ТОВ «Інфокс» з питань дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів, про метрологію та метрологічну діяльність, при наданні послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, за результатами якого складено акт №90/06 від 05.10.2016р., ч. IV якого є припис, з вимогами якого позивач не погоджується. Представник позивача зазначав, що оскільки проведення періодичної перевірки водолічильників у III та IV кварталах 2015 року споживачі повинні були здійснювати або за власний рахунок, або за рахунок підприємств, які надають послуги населенню з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій так, як їх тариф на послуги включав складову на технічне обслуговування внутрішньо будинкових систем водопостачання. Розмір плати за проведення періодичної перевірки, обслуговування і ремонт одного засобу обліку води у тому числі і демонтаж, транспортування та монтаж після повірки, повинен був визначатися згідно з кошторисом і розподілятися за місцями повірочного інтервалу, що встановлюється Держспоживстандартом для відповідного засобу обліку води. Якщо періодична повірка не входила до переліку послуг з утримання будинку чи прибудинкової території, то роботи щодо повірки засобів обліку води повинні були бути оплачені споживачами. На думку представника позивача, проведення корегування нарахувань за послуги з централізованого холодного водопостачання споживачам ОСОБА_2 та ОСОБА_1., з урахуванням показників приладів обліку води, які не пройшли передбачену законодавством періодичну повірку або державну метрологічну атестацію-суперечить «Правилам надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених постановою КМУ від 21.07.2005р. №630 та Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та враховуючи, що витрати з періодичної повірки квартирних засобів обліку у IV кварталі 2015 року не відшкодовувались через діючі тарифи на комунальні послуги - вжиття заходів щодо проведення періодичної повірки квартирного засобу обліку холодної води споживача ОСОБА_1, за рахунок ТОВ «Інфокс» в особі філії «Інфоксводоканал» є таким, що суперечить вимогам законодавства України. Також, на думку позивача, приведення умов договорів зі споживачами ОСОБА_4 та ОСОБА_1 у відповідність до змін у законодавстві України можливе лише при зверненні споживачів до філії «Інфоксводоканал» ТОВ «Інфокс» з відповідними заявами про внесення змін у договори, однак зазначені особи на даний час з відповідними заявами не зверталися.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних у повному обсязі, зазначивши що позапланова перевірка ТОВ «Інфокс» філії «Інфоксводоканал» проводилась відповідачем на підставі звернень споживачів: ОСОБА_2, ОСОБА_1. та ОСОБА_3, щодо порушення водопостачальною організацією прав споживачів. При розгляді обставин звернень громадян ОСОБА_2 та ОСОБА_1 ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області було встановлено, що позивачем з 01.02.2016р. допущено порушення порядку проведення розрахунків за спожиту холодну воду, а саме, за наявності у споживачів квартирних приладів обліку холодної води позивачем допущено нарахування плати за нормами споживання, що вводить споживачів в оману, сприяє їх обрахунку та порушує їх право на одержання достовірної інформації про розмір плати. Разом з тим, представник відповідача, посилаючись на п. 10, 15,16 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення , затверджених постановою КМУ від 21.07.2005р. №630, зазначав що підстави для нарахування за нормами споживання громадянам ОСОБА_5 та ОСОБА_1 у позивача відсутні. Також, на думку відповідача, відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту засобів вимірювальної техніки, що є власністю фізичних осіб, покладається на суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання та після 29.01.2016р. споживач не зобов'язаний компенсувати виконавцеві окремим платежем роботи з повірки квартирних приладів обліку води. Разом з тим, відповідачем зазначено, що типові умови договору в силу їх імперативності є обов'язковими для майбутніх сторін господарських договірних зобов'язань та не підлягають зміні ними.

Заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

На підставі звернень споживачів: ОСОБА_2, ОСОБА_1 та ОСОБА_3. Головним управління Держспоживслужби в Одеській області було проведено позапланову перевірку дотримання законодавства про захист прав споживачів ТОВ "Інфокс", за результатами якої складено акт від 05.10.2016 р. № 90/06.(а.с.49-51)

За результатами перевірки та з метою припинення порушень законодавства про захист прав споживачів, згідно ст.26 Закону України "Про захист прав споживачів" позивачу як суб'єкту господарювання наданий припис до акту від 05.10.2016 р. № 90/06, яким його зобов'язано:

- провести корегування нарахувань за послуги з централізованого холодного водопостачання, які були виставлені споживачу ОСОБА_2 за нормами споживання у період з 01.02.2016р. по 13.05.2016р., з урахуванням вимог ч.2 п.10 Правил, а саме з урахуванням показників приладів обліку води;

- провести корегування нарахувань за послуги з централізованого холодного водопостачання, які були виставлені споживачу ОСОБА_1 у період з 01.02.2016р. по липень 2016 року за нормами споживання, з урахуванням вимог ч.2 п.10 Правил, а саме, з урахуванням показників приладів обліку води;

- вжити заходів щодо проведення періодичної повірки квартирного засобу обліку холодної води, що належать ОСОБА_1, відповідно до вимог ч.4 ст.17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність»;

- привести умови договору №33730 від 10.04.2012р. та №34162 від 17.01.2016р. у відповідність до вимог Правил та Типового договору виключивши з договору несправедливі умови, зокрема друге речення п.3.4.5.

Так, перевіркою встановлено, що у порушення вимог ч.2 п.10 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою КМУ від 21.07.2005р. №630 виконавець послуг - ТОВ "Інфокс" філія "Інфоксводоканал" відмовився від врахування показань засобу обліку холодної води та допустив справляння плати за нормативами (нормами) споживання за наявності у споживачів ОСОБА_2 та ОСОБА_1 квартирних засобів обліку без урахування їх показань, що не допускається за винятком випадків, передбачених абз.5.п.16 Правил. У порушення п.2.1 договорів про надання послуг постачання холодної води та водовідведення, водовідведення гарячої води №33730 від 10.04.2012р. та №34162 від 17.01.2016р. ТОВ «Інфокс» філією «Інфоксводоканал» з 01.02.2016р. здійснено нарахування по особовим рахункам 23511042 споживача ОСОБА_2 та 03014044 споживача ОСОБА_1 за нормою споживання, згідно наданих пояснень від 27.09.2016р. №3888-04/8208, на підставі п.21 Правил, через несвоєчасно проведену періодичну повірку засобів обліку холодної води.

Судом встановлено, що 10.04.2012р. між філією "Інфоксводоканал" ТОВ "Інфокс" та ОСОБА_2 було укладено договір про надання послуг постачання холодної води та водовідведення, водовідведення гарячої води №33730, згідно п.3.4.5 якого обов'язок щодо повірки засобу обліку покладено на ОСОБА_2 (а.с.18-19)

Актом Комунального підприємства "Сервісний центр" від 07.12.2011р., який підписано ОСОБА_2 без будь-яких зауважень, зафіксовано встановлення 07.12.2011р. за адресою: АДРЕСА_1, засобів обліку ЛК-15 № 1226753 (для холодної води) та ЛК-15 №1264849 (для гарячої води) із зазначенням необхідності провести повірку засобів обліку у 3 кв. 2015р.(а.с.20)

У зв'язку з тим, що ОСОБА_2 повірку засобу обліку не проведено у 3 кв. 2015р., а проведено було лише 13.05.2016 р., позивачем було прийнято рішення провести нарахування ОСОБА_2 за нормами водоспоживання за період з 01.02.2016 р. по 13.05.2016 р.

Також, 17.01.2012р. між філією "Інфоксводоканал" ТОВ "Інфокс" та ОСОБА_1 було укладено договір про надання послуг постачання холодної води та водовідведення, водовідведення гарячої води №34162, згідно п.3.4.5 якого обов'язок щодо повірки засобу обліку покладено на ОСОБА_1 (а.с.21-22)

Згідно акту Комунального підприємства "Сервісний центр" від 27.12.2011 р. №267185, який підписано ОСОБА_1, без будь-яких зауважень, зафіксовано встановлення 27.12.2011р. за адресою м.Одеса,вул. Ильфи та Петрова 14, кв.44 засобів обліку СВК -1,5 №820980, СВК-1,5 №794256, СВК-1,5 №823543, СВК -1,5 №798565 із зазначенням необхідності провести повірку засобів обліку у 4 кв. 2015 р. (а.с.23)

ОСОБА_1 повірку засобу обліку не провів у 4 кв. 2015 р., у зв'язку із чим, ТОВ«Інфокс» було прийнято рішення провести нарахування ОСОБА_1 за нормами водоспоживання, починаючи з 01.02.2016 р.

Згідно п.21 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. N 630 (далі Правила №630) у разі відсутності у квартирі (будинку садибного типу) та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку води і теплової енергії плата за надані послуги справляється згідно з установленими нормативами (нормами) споживання.

Статтею 28 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" від 11 лютого 1998 року113/98-ВР (діючий на момент виникнення спірних правовідносин та який втратив чинність з 01.01.2016р.) встановлено, що порядок подання фізичними особами, що не є суб'єктами підприємницької діяльності, - власниками засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань якими використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду) на періодичну повірку цих засобів та оплати за роботи, пов'язані з повіркою, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) зазначених засобів вимірювальної техніки здійснюються за рахунок підприємств і організацій, які надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання. Оплата суб'єктами господарювання робіт і послуг з проведення оцінки відповідності законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки вимогам технічних регламентів та повірки таких засобів, що перебувають в експлуатації, здійснюється в порядку та відповідно до методики визначення вартості зазначених робіт і послуг, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Однак, ні Законом України "Про метрологію та метрологічну діяльність", ні Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. №630, не передбачений механізм відшкодування понесених витрат.

Згідно з статей 2, 30 та 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24 червня 2004 року N 1875-IV державна політика у сфері житлово-комунальних послуг базується на принципі забезпечення функціонування підприємств, установ та організацій, що виробляють, виконують та/або надають житлово-комунальні послуги, на умовах самофінансування та досягнення рівня економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво. Державне регулювання цін/тарифів базується на принципі відповідності рівня цін/тарифів розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво. Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Отже витрати, що понесені підприємством (виконавцем), мають бути відшкодовані споживачами через тариф (ціну) на відповідні послуги.

Так, згідно п. 20 Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011р. № 869 (далі Порядок №869)до складу витрат на збут включаються витрати, безпосередньо пов'язані із збутом теплової енергії споживачам, а саме витрати на періодичну повірку, опломбування, обслуговування та ремонт (включаючи демонтаж, транспортування і монтаж) засобів обліку теплової енергії, які є власністю ліцензіата.

Тобто, законодавством чітко визначено, що у склад тарифу на централізоване водопостачання та водовідведення можливо включати витрати пов'язані з засобами обліку, але лише тих, які є власністю ТОВ "Інфокс".

Також у постанові Верховного Суду України від 25.04.2015р. по справі № 6-60цс15 зазначено, що підприємства, які надають послуги споживачам з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (виконавці), повинні забезпечити виконання робіт з періодичної повірки, обслуговування та ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії за рахунок включення цих робіт до тарифу на послуги з утримання будинків і споруд відповідно до укладених між ними договорів.

Приймаючи до уваги, що засіб обліку води по справі є власністю споживача, а витрати на періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) такого засобу обліку не були включені до складу тарифів на послуги централізованого постачання холодної води та водовідведення, встановлених для філії "Інфоксводоканал" ТОВ "Інфокс", витрати за періодичну повірку покладаються на споживача.

Відповідно до п.16 Порядку №869, зі змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. N532 до складу витрат на збут послуг з централізованого постачання холодної води, водовідведення включаються витрати, безпосередньо пов'язані із збутом послуг споживачам, зокрема витрати на проведення планових періодичних повірок, обслуговування і ремонт квартирних засобів обліку холодної води, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки, розпломбування та опломбування, а також витрати на формування обмінного фонду квартирних засобів обліку холодної води.

Разом з тим, п.2 Порядку №532 встановлено, що він застосовується під час установлення Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення для суб'єктів господарювання, зазначених у пункті 1 цього Порядку, та поширюється на таких суб'єктів під час розрахунку тарифів.

При цьому, у склад тарифу на централізоване водопостачання та водовідведення, встановлені для філії "Інфоксводоканал" ТОВ "Інфокс" Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до 29.01.2016р. не включено витрати на повірку засобів обліку води.

Так, постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26.11.2015р. № 2868 (набрала чинності з 29.01.2016 р.) встановлений тариф на централізоване постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) для ТОВ "Інфокс" філії "Інфоксводоканал".

Таким чином, позивачем повинна здійснюватися чергова державна повірка приладів обліку води споживачів, мешканців багатоквартирних будинків місцевих рад за рахунок тарифів, але лише тих приладів обліку, строк яких сплинув після 29.01.2016р.

Оскільки дата чергової державної повірки приладів обліку споживачів ОСОБА_2 та ОСОБА_1 настала до 29.01.2016р., тобто до введення в дію відповідних тарифів, повірка приладів обліку повинна проводитися за їх рахунок.

Також, в ухвалі Верховного Суду України від 19.01.2011р. № 6-6642св10 висловлено правову позицію, що періодична повірка, обслуговування і ремонт квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки за відповідним Типовим переліком послуг, який є додатком до зазначеного порядку, відноситься до послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

Таким чином, підприємства, які надають послуги населенню з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, мали включати оплату такої послуги, як періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) квартирних засобів обліку води в тариф на оплату послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкової території.

В свою чергу, відповідно до ч.1 ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Крім того, згідно оскаржуваного припису ТОВ "Інфокс" зобов'язано привести умови договорів №33730 від 10.04.2012р. та №34162 від 17.01.2016р. у відповідність до вимог Правил та Типового договору виключивши з договору несправедливі умови, зокрема друге речення п.3.4.5.

Зазначеним пунктом договорів передбачено обов'язком споживача проводити періодичну повірку них приладів обліку.

Відповідно до ст. 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Статтею 21 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" від 10 січня 2002 року N 2918-III визначено, що договір про надання послуг з питного водопостачання набирає чинності після досягнення домовленості з усіх його істотних умов та підписання сторонами.

Враховуючи те, що наведені договори є укладеним (сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов), не визнані недійсними повністю чи частково, - останні згідно ст.629 Цивільного кодексу України є обов'язковим для виконання сторонами.

Таким чином, включення до договору про надання послуг з водопостачання і водовідведення інших, не передбачених типовим договором згідно Правил № 630, умов чи внесення до нього змін є необмежним правом його сторін і позивача, як підприємства питного водопостачання.

При цьому згідно ст.20 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" за згодою сторін договору про надання послуг з питного водопостачання у ньому можуть бути зазначені інші, ніж істотні умови.

Відповідно до положень Правил № 630 послуги надаються споживачеві згідно з договором, що оформляється на основі типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення. Тобто не у чіткій дотриманості з врахуванням всіх граф, розділів, а на його основі. Крім того, підприємство питного водопостачання має право вносити за погодженням із споживачем у договір зміни (при цьому зміни у даному випадку були узгоджені зі споживачами), що впливають на розмір плати за послуги та має також інші права відповідно до законодавства. Таке ж право відносно внесення за погодженням з виконавцем у договір змін, що впливають на розмір плати за послуги, має і споживач.

Таким чином, типовий договір, який є додатком до Правил №630 передбачає можливість внесення до нього інших умов і розділ "права і обов'язки сторін" також містить положення щодо можливості внесення до нього змін як зі сторони споживача, так і зі сторони виконавця. Даний типовий договір розроблено не тільки в розрізі правовідносин надання послуг з водопостачання і водовідведення, які надає позивач, але й в розрізі централізованого опалення, і відповідно не може бути ідентичним по змісту, формі, умовам по таким різним послугам (правовідносинам).

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку про протиправність прийнятого Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області припису до акту перевірки дотримання законодавства про захист прав споживачів від 05.10.2016р. №90/06 та необхідності його скасування.

Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Інфокс» підлягає задоволенню.

Згідно п.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до п.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 року N3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який поданий юридичною особою встановлена ставка судового збору у розмірі мінімальної заробітної плати.

Як вбачається з платіжного доручення №19775 від 17.10.2016р. позивачем сплачено судовий збір за подання адміністративного позову немайнового характеру у розмірі 1378,00 грн.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ТОВ «Інфокс» у повному обсязі, суд приходить висновку про необхідність стягнути з Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Інфокс» судовий збір у сумі 1378,00грн.

Керуючись ст. ст. 158 - 163,167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Інфокс»- задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати припис до акту перевірки дотримання законодавства про захист прав споживачів від 05.10.2016р. №90/06 Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області.

Стягнути з Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (код ЄДРПОУ 40342996) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Інфокс» судовий збір у сумі 1378,00грн., сплачений за платіжним дорученням №19775 від17.10.2016р.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено 28.11.2016р.

Суддя К.О. Танцюра

.