ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
справа № 20-9/130
ПОСТАНОВА
і м е н е м У к р а ї н и
"07" травня 2007 р. 19:55 м. Севастополь
Господарський суд міста Севастополя в складі:
судді Рибіной С. А., при секретарі Сербенюке Д. О.,
за участю представників сторін:
позивача –Терешко А. М., довіреність № 80 від 29.03.2007,
Романова С. М., довіреність № 77 від 16.02.2007,
відповідача – Пересунько Д. В., довіреність № 100/6669 від 23.04.2007.
розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Севастополі адміністративну справу
за позовом Закритого акціонерного товариства “Стівідорна компанія “Авліта” (99016, м. Севастополь, вул. Приморська, буд. 21)
до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України (03680, м. Київ, вул. Горького, буд. 51)
про спонукання виконати певні дії.
Суть спору: Закрите акціонерне товариство “Стівідорна компанія “Авліта” (далі –ЗАТ “СК “Авліта”) звернулося до суду із адміністративним позовом до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України (далі –Комісія) про зобов’язання відповідача зареєструвати звіт про результати закритого розміщення простих іменних акцій та видати свідоцтво про реєстрацію випуску акцій.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач протягом тривалого часу всупереч встановленому порядку та строкам розгляду заяви і додаткових документів без будь – яких підстав не виніс рішення про реєстрацію звіту про результати закритого розміщення акцій позивача.
Відповідач позовні вимоги не визнає, у запереченнях на позов вказує, що він вживає заходів щодо прийняття вказаного рішення, однак позивачем наданий значний обсяг документів для реєстрації звіту, який потрібно перевірити на відповідність їх вимогам чинного законодавства. Відповідач у відзиві на позов вказує, що посилання позивача на Проект Положення про порядок реєстрації випуску акцій, пунктом 1.15 якого встановлено строк для здійснення комісією реєстрації звіту або відмови в його реєстрації, є безпідставним, так як вказаний Проект Положення не набрав чинності..
Згідно зі ст.ст. 27, 49, 51, 121, 130 Кодексу адміністративного судочинства України, представникам сторін роз'яснені їх процесуальні права і обов'язки.
За клопотанням представників сторін, відповідно до статті 15 Кодексу адміністративного судочинства України, пояснення та клопотання по справі надавались ними російською мовою.
В судовому засіданні оголошувалася перерва з 26 квітня 2007 по 07 травня 2007 року.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
25.07.2006 на позачергових загальних зборах ЗАТ “СК “Авліта” було прийнято рішення про збільшення розміру статутного капіталу Товариства шляхом закритого (приватного) розміщення простих іменних акцій існуючої номінальної вартості на загальну суму 49825001,00 грн. та про закрите (приватне) розміщення простих іменних акцій Товариства, про що вказано в протоколі № 13-П позачергових загальних зборів Товариства.
09.08.2006 ЗАТ “СК “Авліта” подало до Комісії заяву та пакет документів, який необхідний для реєстрації випуску акцій Товариства.
09.10.2006 Комісія розглянувши надані позивачем документи і не виявивши підстав для відмови у реєстрації випуску акцій зареєструвала випуск акцій, на підтвердження чого позивачу було видано відповідне тимчасове свідоцтво про реєстрацію випуску акцій.
Відповідно до вимог закону, позивач розмістив додатково випущені акції між існуючими акціонерами та затвердив результати розміщення цінних паперів і зміни до статуту, пов’язані із збільшенням статутного капіталу Товариства з урахуванням результатів розміщення акцій, що підтверджується Звітом про результати закритого (приватного) розміщення акцій у разі збільшення розміру статутного капіталу за рахунок додаткових внесків та Протоколом засідання Спостережної ради ЗАТ “СК “Авліта” № 90/1 від 28.10.2006.
06.11.2006, після реєстрації змін до статуту в органах державної реєстрації, позивач звернувся до Комісії з заявою про реєстрацію звіту про результати закритого (приватного) розміщення акцій Товариства та листом від 20.11.2006 додатково для заяви про реєстрацію звіту надав Комісії пакет документів необхідних для реєстрації звіту.
На день звернення позивача з позовом до суду Комісія не винесла рішення про реєстрацію звіту про результати закритого розміщення акцій позивача, що і стало підставою для звернення з позовом до суду.
Суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог статті 5 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно Положення про Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого Наказом Президента України від 14.02.1997 № 142/97, Комісія відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема, реєстрацію випуску цінних паперів та інформації про їх випуск, у тому числі цінних паперів іноземних емітентів, що є в обігу на території України, веде загальний реєстр випуску цінних паперів.
Відповідно до вимог частини 2 статті 28 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок” приватне (закрите) розміщення цінних паперів - розміщення цінних паперів шляхом безпосередньої пропозиції цінних паперів заздалегідь визначеному колу осіб.
У разі закритого (приватного) розміщення цінних паперів серед заздалегідь визначеного кола осіб емісія здійснюється за такими етапами:
1) прийняття рішення про закрите (приватне) розміщення цінних паперів органом емітента, уповноваженим приймати таке рішення;
2) у разі відмови власника акцій від використання свого переважного права на придбання акцій, якщо це передбачено умовами закритого (приватного) розміщення цінних паперів, - отримання від нього письмового підтвердження про відмову;
3) подання заяви та всіх необхідних документів на реєстрацію випуску цінних паперів;
4) реєстрація Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку випуску цінних паперів;
5) присвоєння цінним паперам міжнародного ідентифікаційного номера;
6) укладення з депозитарієм договору про обслуговування емісії цінних паперів або з реєстратором - про ведення реєстру власників іменних цінних паперів, крім випадків, коли облік прав за цінними паперами веде емітент відповідно до законодавства або цінні папери розміщуються на пред'явника;
7) виготовлення сертифікатів цінних паперів у разі розміщення цінних паперів у документарній формі;
8) закрите (приватне) розміщення цінних паперів;
9) затвердження результатів розміщення цінних паперів органом емітента, уповноваженим приймати таке рішення;
10) затвердження змін до статуту, пов'язаних із збільшенням статутного капіталу акціонерного товариства з урахуванням результатів розміщення акцій;
11) реєстрація змін до статуту в органах державної реєстрації;
12) подання Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку звіту про результати закритого (приватного) розміщення цінних паперів;
13) реєстрація Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку звіту про результати закритого (приватного) розміщення цінних паперів;
14) отримання свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів.
Стосовно кожного розміщення цінних паперів емітентом приймається рішення, яке оформляється протоколом. Вимоги до змісту протоколу встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Емітент не має права змінювати прийняте рішення про розміщення цінних паперів у частині обсягу прав за цінними паперами, умов розміщення та кількості цінних паперів одного випуску, крім випадків, передбачених законами і нормативно-правовими актами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно статті 29 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок” державна комісія з цінних паперів та фондового ринку протягом 30 днів після отримання заяви і всіх необхідних документів для реєстрації випуску та проспекту емісії цінних паперів здійснює одночасно реєстрацію їх випуску та проспекту емісії або відмовляє в реєстрації.
Статтею 35 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок” передбачено, що емітент подає Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку у 15-денний строк з дня реєстрації змін до статуту в органах державної реєстрації звіт про результати відкритого (публічного) розміщення, а також інші документи, визначені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, необхідні для реєстрації звіту. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює вимоги до розкриття інформації, що міститься у звіті про результати відкритого (публічного) розміщення цінних паперів.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку протягом 15 днів після отримання від емітента необхідних документів зобов'язана прийняти рішення про реєстрацію звіту або відмову в реєстрації.
У разі закритого (приватного) розміщення цінних паперів емітент подає Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку у визначений нею строк звіт про результати закритого (приватного) розміщення.
У двотижневий строк після подання емітентом звіту про результати закритого (приватного) розміщення цінних паперів йому видається свідоцтво про реєстрацію випуску цінних паперів.
З аналізу викладеного, вбачається, що законом встановлений строк для прийняття Комісією після отримання від емітента необхідних документів рішення про реєстрацію звіту або відмову в реєстрації.
Згідно статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав доказів правомірності неприйняття ним рішення та недотримання встановленого строку щодо прийняття рішення.
Доводи відповідача про неправомірність застосування позивачем Проекту Положення про порядок реєстрації випуску акцій не можуть бути прийняті судом, так як строк розгляду заяв та документів, як вказано вище, встановлений Законом України “Про цінні папери та фондовий ринок”.
На підставі викладеного суд задовольняє позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідно до статей 94, 98 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати, здійснені позивачем та документально підтверджені, присуджуються йому в сумі 6,80 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 94, 98, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Зобов’язати Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку України зареєструвати звіт про результати закритого (приватного) розміщення простих іменних акцій Закритого акціонерного товариства “Стівідорна компанія “Авліта” існуючої номінальної вартості на загальну суму 49825001,00 грн., рішення про яке було прийняте позачерговими загальними зборами акціонерів Закритого акціонерного товариства “Стівідорна компанія “Авліта” 25 липня 2006 року, на підставі документів, що були надані до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України, а саме: заяви (вихідний № 800/3825 від 06 листопада 2006 року) про реєстрацію звіту про результати закритого (приватного) розміщення акцій Закритого акціонерного товариства “Стівідорна компанія “Авліта”, і листа та пакету документів за вихідним № 800/4018 від 20 листопада 2006 року.
3. Зобов’язати Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку України видати свідоцтво про реєстрацію випуску акцій існуючої номінальної вартості на загальну суму 49825001,00 грн.
4. Повернути з державного бюджету (р/р 31116095600007, банк УДК у місті Севастополі, отримувач Державний бюджет Ленінського району, МФО 824509, код в ЄДРПОУ 24035598) на користь Закритого акціонерного товариства “Стівідорна компанія “Авліта” (99016, м. Севастополь, вул. Приморська, буд. 2Г, код ЄДРПОУ 30628382, п/р 26006945190001 в АКБ СР “Укрсоцбанк”, МФО 324195) судовий збір в розмірі 6,80 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя С. А. Рибіна
Повний текст постанови виготовлений 11.05.2007.